Twój koszyk jest pusty!

Przeczosy skórne - objawy i metody leczenia

15 stycznia 2023
Pielęgnacja
Spis treści

Przeczosy skórne to zmiany występujące na skórze w formie drobnych linii oraz pęknięć. Bardzo często powstają wskutek drapania pod wpływem silnego swędzenia. Przeczosy mogą wywoływać choroby skórne albo choroby ogólnoustrojowe. By je wyleczyć, należy wykonać rozpoznanie podstawowe. Mogą sprawdzić się również naturalne sposoby mające na celu zmniejszenie swędzenia.

Swędzenie, zwłaszcza to intensywnie długotrwałe, może skutecznie uprzykrzać życie. Często też wiąże się nie tylko z dyskomfortem, ale również pozostałymi na skórze zmianami. To tak zwane przeczosy skórne. To nic innego jak otarcie naskórka powstałe przez mechaniczne uszkodzenie.

Jak wyglądają przeczosy skórne?

Przeczosy skórne to małe, czerwone grudki, które pojawiają się na skórze po silnym drapaniu. Są one wynikiem podrażnienia skóry i mogą być bolesne oraz uciążliwe.

undefined

Przeczosy skórne - przyczyny

Przeczosy na skórze, tak jak wspomnieliśmy, wywoływane są przez intensywne drapanie. Samo swędzenie skóry może wynikać z wielu przyczyn np. suchego klimatu, długotrwałego przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach, czy od częstych, długich kąpieli. Tego typu aktywności doprowadzają bowiem do wysuszenia skóry, a przeczosy bardzo często na takowej występują.

Przyczyną występowania tych nieestetycznych zmian skórnych mogą być również choroby skóry, które wiążą się ze swędzeniem, pieczeniem czy świądem. Główne schorzenia dermatologiczne, którym towarzyszy swędzenie to: alergiczne zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry, grzybica skóry, łuszczyca skóry, liszaj płaski, zakażenia pasożytnicze na przykład wszawica czy świerzb, oparzenia termiczne, czy opryszczkowate zapalenie skóry.

Nie tylko choroby skóry wywołują świąd. Ten pojawia się bardzo często przy chorobach ogólnoustrojowych takich jak nadczynność tarczycy, cukrzyca, półpasiec, twardzina układowa, stwardnienie rozsiane czy na przykład chłoniak.

Skórne przeczosy - jak leczyć to schorzenie?

By wyleczyć przeczosy skórne, trzeba odnaleźć przyczynę swędzenia skóry nie ma bowiem możliwości wyeliminowania tych zmian skórnych bez zdiagnozowania źródła tej dolegliwości. Zdarza się, że przyczyna jest dosyć prozaiczna – na przykład wysuszona skóra z racji stosowania nieodpowiednich kosmetyków czy niskiej temperatury. Wówczas warto zadbać o właściwe nawilżenie stosując odpowiednie środki z olejami z awokado, witaminą A lub E czy ceramidami. 

By nie doprowadzić do wysuszenia skóry, należy pamiętać również o stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych, także w porze zimowej. Jeżeli jednak przyczyną swędzenia są poważniejsze choroby, to konieczne jest zastosowanie odpowiedniej terapii zalecanej przez lekarza.

By złagodzić silne swędzenie można stosować także chłodne kąpiele oraz okłady, czy maści z aloesem lub mentolem w składzie. Warto nawilżać skórę zaraz po kąpieli.

Zdarza się, że powodem intensywnego drapania są problemy psychiczne. Wówczas konieczna będzie konsultacja z psychiatrą i zastosowanie odpowiednich leków.

Świąt może wynikać również z atopowego zapalenia skóry. Wówczas konieczne będzie usunięcie produktów nasilających nieprzyjemne uczucie swędzenia. Bardzo często chodzi o alergeny roślinne, wełnę czy pot. Przyczyną swędzenia często są również alergie pokarmowe.

Przeczosy - leczenie domowe?

Jeżeli zaczyna Cię swędzieć skóra, to warto by zareagować jak najszybciej, aby nie dopuścić do przeczosów. Unikaj czynników, które mogą nasilać świąd. Unikaj zatem przebywania w gorących oraz suchych pomieszczeniach i staraj się nie stresować. Oczywiście łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić. Być może prostsze okaże się wprowadzenie do codzienności dobrych nawyków pielęgnacyjnych – balsamowania ciała po kąpieli środkami nawilżającymi czy noszenie ubrań wykonanych z naturalnych materiałów. Pamiętaj, aby unikać kosmetyków ze sztucznymi i zapachowymi barwnikami. Najlepiej wybierać preparaty jak najbardziej naturalne.

Bardzo dobrze w przypadku przeczosów sprawdzają się emolienty. To preparaty, które bardzo intensywnie natłuszczają skórę. Zostawiają na skórze warstwę oleju i wchłaniają się bardzo głęboko. Przez to blokują kanały, przez które na zewnątrz wydostaje się woda. Dzięki temu skóra jest bardziej nawilżona.

Inny domowy sposób na przeczosy? Środki z kamforą oraz mentolem.

Jeżeli doszło do sytuacji, w której z przeczosów wydostaje się ropna wydzielina, należy zastosować odpowiedni antybiotyk. Pamiętaj, że domowe sposoby na przeczosy to działania chwilowe i często towarzyszące właściwej terapii kropka konieczne jest rozpoznanie przyczyny swędzenia – w tym celu konieczna będzie wizyta u specjalisty.

Przeczosy skórne - już wiesz, jak sobie z nimi poradzić

Jeżeli nie chcesz, aby na twojej skórze pojawiły się przeczosy, nie dopuść do wysuszenia skóry, a w przypadku wystąpienia intensywnego swędzenia, natychmiast zasięgnij porady lekarza. Przeczosów samych w sobie się nie leczy, konieczne jest rozpoznanie przyczyny takiego stanu rzeczy. Niewskazane jest wykonywanie w tym czasie zabiegów depilacji laserowej, które mogą dodatkowo podrażnić skórę. Zanim wykonamy zabieg przy użyciu lasera kosmetolog musi zawsze sprawdzić, czy obszar poddawany zabiegowi jest zdrowy. Jeśli nie jesteś pewna czy zabieg depilacji laserowej jest dla Ciebie zasięgnij porady naszego eksperta w jednym z naszych renomowanych gabinetów depilacja.pl. Każda konsultacja jest darmowa.

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 1
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

Keratyna na włosy - to musisz wiedzieć!
Włosy od zawsze były symbolem urody i zdrowia. Dlatego niezależnie od płci czy wieku, każdy z nas pragnie, aby nasza czu...
Czy wypełnienie bruzd nosowo wargowych jest przeciwwskazanie...
Wypełnienie bruzd nosowo-wargowych, popularnie nazywanych "liniami marionetek", to jedna z popularnych procedur estetycz...
Czy usuwanie tatuażu jest bezpieczne?
Tatuaże są wyjątkowym sposobem na wyrażenie siebie i zachowanie wspomnień, ale czasem życie i preferencje zmieniają się ...

Proponowane zabiegi