Konsultacja online z kosmetologiem

Twój koszyk jest pusty!

Dezynfekcja w gabinecie kosmetycznym - wszystko, co musisz wiedzieć

23 czerwca 2023
Porady
Spis treści

Pierwszym krokiem przed każdym zabiegiem powinno być dokładne oczyszczenie skóry. Jak wygląda dezynfekcja w gabinecie kosmetycznym? Po co ją wykonujemy? Jak przebiega?

Dezynfekcja w gabinecie kosmetycznym odgrywa szczególną rolę. Wiele spośród zabiegów medycyny estetycznej ingeruje w warstwy skóry, a zatem stwarza potencjalną możliwość przedostania się do jej wnętrza drobnoustrojów. Zapraszamy Was do poznania tajników dezynfekcji, którą wykonujemy przed każdym przeprowadzonym u nas zabiegiem! Poznacie nie tylko cel, ale również jej przebieg.

Dezynfekcja i sterylizacja w gabinecie kosmetycznym - jakie są ogólne zasady, które zapewniają Ci bezpieczeństwo?

W salonach kosmetycznych wykonuje się szereg zabiegów, które w pewnym stopniu naruszają powierzchnię skóry. Nawet najdrobniejszy uraz może spowodować wniknięcie do tkanek bakterii, wirusów, a nawet grzybów. W przypadku zabiegów z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii ważniejsze od ich skuteczności i efektów końcowych jest Wasze bezpieczeństwo. Podobnie jak w przypadku leczenia, również tutaj skutki uboczne nie mogą przewyższyć korzyści płynących z zabiegu. Jedną z dróg do tego celu jest odpowiedniej przygotowanie powierzchni skóry. Dezynfekcja w gabinecie kosmetycznym powinna poprzedzać jakąkolwiek czynność wykonywaną przez kosmetologa na Waszej skórze. Kwestia higieny jest traktowana na tyle poważnie, że regulują ją przepisy prawa, o których opowiemy poniżej. 

Każde miejsce, w którym pracownicy zajmują się działalnością obejmującą wykonywanie zabiegów mających kontakt ze skórą, jest zobowiązane do przestrzegania ustalonych z góry procedur. Wymagania wynikają z art. 16 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Zasady te zostały opracowane, aby chronić zdrowie m.in. klientów gabinetów kosmetycznych. Dzięki tej ustawie osoby, które zostały zarażone podczas wizyty w salonie, mają prawo dochodzić swoich praw, jeśli choroba została spowodowana zaniedbaniem ze strony usługodawcy. Z drugiej strony przepisy tego aktu prawnego pozwalają uchronić salony kosmetyczne przed niesłusznym oskarżeniem i koniecznością wypłaty odszkodowania. Ochrona taka jest niezbędna, ponieważ może zaistnieć sytuacja, w której zostały dochowane wszelkie procedury a i tak doszło do zakażenia (np. w wyniku zatajenia przez klienta choroby).

undefined

Przeczytaj również: Czy rodzaj skóry ma wpływ na efektywność depilacji? Porównujemy typy skóry

Dezynfekcja skóry przed zabiegiem - czy trzebą ją wykonywać przed depilacją laserową?

Dezynfekcja twarzy przed zabiegiem wydaje się dość oczywista. Często wykonujecie są samodzielnie w domu, np. przed goleniem lub wyrywaniem drobnych włosków z buzi. Jeśli zastanawiacie się, czemu ma tak właściwie służyć dezynfekcja skóry przed depilacją laserową i czy należy ją wykonywać wyjaśniamy, że tak - istnieje taka konieczność ze względu na pośrednią ingerencję w powłoki skóry. Jak to możliwe, że wiązka światła może otworzyć bakteriom drogę do krwioobiegu? Otóż jest to nie tylko możliwe, ale też całkiem powszechne zjawisko. Dzieje się tak, ponieważ silny, skoncentrowany promień energii świetlnej powoduje podniesienie temperatury wewnątrz mieszka włosowego. Przy okazji uszkodzeniu ulegają odżywiające go struktury, w tym naczynia włosowate. W tym miejscu tworzy się miniaturowa ranka.

Depilacja laserowa nie powoduje natychmiastowego zamknięcia pochewki włosa. Kanalik może być niezasklepiony nawet przez kilka dni po zabiegu. Dzieje się tak głównie dlatego, że nadal pozostaje w nim spalona resztka włosa, którego cebulka została zniszczona. Należy pamiętać, że depilacja laserowa działa poprzez energię termiczną, podnosząc temperaturę w warstwie tkanek. Rozgrzana skóra ulega lekkiemu rozpulchnieniu, co jeszcze bardziej wpływa na jej zdolność do absorbowania mikroorganizmów. Kolejnym powodem stosowania dezynfekcji przy okazji depilacji laserem jest wskazanie do jej przeprowadzenia, czyli zapalenie mieszków włosowych. Poruszająca się po powierzchni skóry głowica mogłaby rozprowadzić bakterie po całej powierzchni zabiegowej, co mogłoby skończyć się poważnym rozszerzeniem zakażenia. 

undefined

Jak wygląda dezynfekcja w gabinecie kosmetycznym przed zabiegiem kosmetycznym?

Zgodnie z wytycznymi ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, każdy salon kosmetyczny musi trzymać się zasad higieny unormowanych przez Ministra Zdrowia. Pracownicy salonów są obowiązani wykonywać serię następujących po sobie procedur, które mają służyć dekontaminacji, czyli dezynfekcji i sterylizacji. 

Dezynfekcja i sterylizacja w gabinecie kosmetycznym

Dezynfekcja i sterylizacja to dwa różne pojęcia, które często są mylone. Określenie dezynfekcji oznacza postępowanie mające na celu zmniejszenie ilości obecnych drobnoustrojów. Dezynfekcję można wykonać przy pomocy środków chemicznych lub oddziaływania fizycznego. Sterylizacja to proces dogłębnego czyszczenia, które pozwala na pozbycie się pozostałości po dezynfekcji. Podczas tej procedury zabijane są tzw. formy przetrwalnikowe bakterii, wirusów i grzybów, które posiadają zdolności do namnażania się. 

Urządzenia dezynfekujące w salonie kosmetycznym - jak czyścimy narzędzia

Jakie urządzenia do dezynfekcji w salonie kosmetycznym możemy spotkać? Najprostszym z nich jest wanna dezynfekcyjna, do której wlewa się płyn dezynfekujący i moczy się w nim narzędzia. Ten rodzaj miski powstaje z nieuczulających materiałów, odpornych na silne odkażające chemikalia. Wanienki można również używać do wyparzania sprzętów przy pomocy wrzątku. Do czyszczenia narzędzi można stosować urządzenie dezynfekujące przy pomocy gorącej pary. Innym sprzętem koniecznym do skutecznej dekontaminacji będzie specjalistyczne urządzenie sterylizujące, czyli autoklaw. Powinien posiadać go każdy profesjonalny salon medycyny estetycznej.

Dezynfekcja skóry przed zabiegiem

Zasady bezpieczeństwa biologicznego w przypadku powierzchni skóry są w naszych salonach traktowane jako priorytet. Dezynfekcję przeprowadzamy przed każdym zabiegiem, bez względu na to, czy odbywa się jedynie na powierzchni skóry, czy też fizycznie narusza którąkolwiek z warstw tkanek. Przykładami całkowicie bezinwazyjnych zabiegów są fale radiowe MRF-X, lifting falami ultradźwiękowymi (HIFU), czy endermologia. Dogłębną dekontaminację skóry stosujemy w każdym przypadku, w którym terapia spowoduje naruszenie skóry. Do takich zabiegów zalicza się mezoterapię mikroigłową, laser frakcyjny CO2, lipoliza iniekcyjna.

Teraz już wiesz, jak wygląda dezynfekcja skóry przed zabiegiem

Metody dezynfekcji w gabinecie kosmetycznym mogą różnic się w poszczególnych sieciach. Najważniejsze, aby każdy z wykorzystywanych sposobów prowadził do jednego celu - pozbycia się drobnoustrojów, które mogłyby wywołać zakażenie. Odkażanie skóry ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa w przypadku każdego zabiegu medycyny estetycznej, w tym również depilacji laserowej. Dezynfekcja i sterylizacja w salonie kosmetycznym uchroni Was przed zakażeniami skórnymi i pozwoli w pełni wykorzystać potencjał zastosowanej terapii. Jeśli potrzebujecie więcej informacji na ten temat, zadzwońcie lub napiszcie do nas - odpowiemy na każde Wasze pytanie.

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 2
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Oczyszczanie wodorowe
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie
TYLKO TERAZ 20% RABATU NA WSZYSTKIE ZABIEGI depilacji laserowej
KOD RABATOWY przy rezerwacji online

Najnowsze artykuły

TYLKO TERAZ 20% RABATU NA WSZYSTKIE ZABIEGI depilacji laserowej
KOD RABATOWY przy rezerwacji online