Twój koszyk jest pusty!

Czy rodzaj skóry ma wpływ na efektywność depilacji? Porównujemy typy skóry

26 maja 2023
Depilacja
Depilacja
Spis treści

Depilacja jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych przez kobiety i coraz częściej także przez mężczyzn. Niezależnie od preferowanej metody depilacji, jednym z ważniejszych czynników wpływających na efektywność tego zabiegu jest rodzaj skóry. W poniższym artykule porównamy różne typy skóry pod kątem skuteczności depilacji oraz omówimy najlepsze metody depilacji dla każdego typu skóry.

Jakie są typy skóry?

Istnieją cztery podstawowe rodzaje skóry, a każdy z nich charakteryzuje się innymi cechami:

 • Skóra normalna - jest to skóra dobrze zbilansowana, o właściwej ilości sebum, elastyczna i gładka w dotyku.
 • Skóra sucha - cechuje się niskim poziomem wilgotności i sebum, co powoduje jej przesuszenie i łuszczenie się.
 • Skóra tłusta - wytwarza zbyt dużo sebum, co powoduje częste pojawianie się trądziku i zaskórników.
 • Skóra mieszana - to skóra, która łączy w sobie cechy skóry tłustej i suchej, z tendencją do przetłuszczania się w strefie T (czyli na czole, nosie i brodzie) oraz przesuszania w pozostałych partiach twarzy.

Rodzaje skóry człowieka mogą też różnić w zależności od partii ciała. Na przykład, skóra twarzy zwykle jest cieńsza i bardziej wrażliwa niż skóra na innych częściach ciała. Skóra na dłoniach i stopach jest grubsza i bardziej odporna na uszkodzenia, a skóra w okolicy pachwin jest zwykle ciemniejsza i bardziej podatna na podrażnienia związane z depilacją. Czy typy skóry mają wpływ na efekty depilacji laserowej? Sprawdź w dalszej części artykułu. 

undefined

Przeczytaj również: 5 kroków do zabójczo gładkich nóg z depilacją laserową

Czy rodzaj skóry ma wpływ na efektywność depilacji?

Tak, rodzaj skóry ma duży wpływ na efektywność depilacji. Skóra sucha może być bardziej podatna na podrażnienia i łatwiej ulegać skaleczeniom podczas depilacji, dlatego przed depilacją sucha skóra powinna być dokładnie nawilżona. Skóra tłusta z kolei może wymagać bardziej intensywnego oczyszczenia przed depilacją, aby uniknąć infekcji lub podrażnień. Skóra wrażliwa może być bardziej podatna na ból i zaczerwienienia podczas depilacji, dlatego należy unikać agresywnych metod depilacji, takich jak woskowanie lub depilacja laserowa. Dlatego ważne jest, aby dostosować metodę depilacji do swojego typu skóry, aby uzyskać najlepsze wyniki i uniknąć nieprzyjemnych skutków ubocznych.

Jak sprawdzić rodzaj skóry i lepiej przygotować się do depilacji?

Jak określić rodzaj skóry? To ważne nie tylko w kontekście depilacji, ale całej pielęgnacji. Jeżeli zadajesz sobie pytanie “jaki mam rodzaj skóry”, to koniecznie zerknij na poniższe informacje.  

Aby sprawdzić swój rodzaj skóry, możesz wykonać prosty test domowy. W przypadku skóry na ciele, warto zwrócić uwagę na to, czy jest ona sucha, tłusta czy normalna. Możesz to zrobić w prosty sposób. Umyj skórę mydłem i dokładnie osusz. Poczekaj kilka minut i sprawdź, czy skóra jest sucha, czy też wilgotna oraz czy jest na niej widoczny nadmiar sebum. Jeśli skóra jest sucha, to oznacza, że najprawdopodobniej jesteś posiadaczem skóry suchej, jeśli jest wilgotna z widocznym nadmiarem sebum, to masz skórę tłustą, a jeśli skóra jest wilgotna, ale bez nadmiaru sebum, to masz skórę normalną. Oczywiście to duże uproszczenie, więc w razie wątpliwości skonsultuj się z kosmetologiem. W znalezieniu odpowiedzi na pytanie "jaki typ skóry mam?" pomogą specjaliści Depilacja.pl. Możesz umówić się na bezpłatną konsultację do jednego z naszych salonów. Ekspert oceni stan i typ Twojej skóry, przeprowadzi wywiad medyczny (w celu wykluczenia przeciwwskazań do zabiegu depilacji laserowej) oraz dokona próby laserowej. Uwaga! Takie spotkanie nie zobowiązuje Cię do skorzystania z usług Depilacja.pl. 

Jeśli chcesz przygotować swoją skórę do depilacji w domu, oto kilka wskazówek:

 1. Nigdy nie depiluj na sucho - skóra powinna być nawilżona, aby uniknąć skaleczeń i podrażnień. Przed depilacją zaleca się kąpiel w ciepłej wodzie lub zastosowanie ciepłego kompresu na depilowaną część ciała.
 2. Oczyść skórę - przed depilacją należy dokładnie umyć skórę i usunąć z niej wszelkie pozostałości kosmetyków, takie jak kremy czy olejki.
 3. Wybierz odpowiednią metodę depilacji - każda metoda depilacji ma swoje zalety i wady, a wybór odpowiedniej metody depilacji powinien być dostosowany do rodzaju skóry oraz partii ciała, która ma zostać wydepilowana.
 4. Po depilacji - po depilacji należy nałożyć na skórę krem łagodzący, aby uniknąć podrażnień i zaczerwienienia. W przypadku skóry wrażliwej lub po depilacji wrażliwych partii ciała, można stosować chłodzące żele lub kompresy.

W przypadku depilacji laserowej, należy przede wszystkim skonsultować się z lekarzem lub kosmetologiem, aby określić, czy jest to odpowiednia metoda dla Twojego rodzaju skóry. Przed zabiegiem zaleca się unikanie opalania i stosowanie kremów z filtrem UV. Należy również zaprzestać używania wszelkich produktów na skórę (np. kremów, kosmetyków do makijażu) przed zabiegiem. Po zabiegu zaleca się stosowanie kremów łagodzących, unikanie opalania i wysokich temperatur, a także stosowanie się do zaleceń lekarza lub kosmetologa w kwestii dalszej pielęgnacji skóry.

Jak pielęgnować konkretne typy skóry? 

Pielęgnacja skóry jest istotna, ponieważ wpływa na wygląd, kondycję i zdrowie skóry. Oto kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji różnych typów skóry:

 • Skóra sucha - skóra sucha charakteryzuje się tendencją do łuszczenia i szorstkości. Aby ją odpowiednio pielęgnować, należy stosować nawilżające kremy i emolienty, które zmiękczają skórę. Skóra sucha wymaga regularnego nawilżania, stosowania olejków i balsamów oraz unikania mydeł i innych kosmetyków o silnych właściwościach wysuszających.
 • Skóra tłusta - skóra tłusta ma tendencję do produkcji nadmiaru sebum, co może prowadzić do powstawania niedoskonałości i trądziku. Aby ją odpowiednio pielęgnować, należy stosować produkty o właściwościach matujących, zawierające kwas salicylowy lub retinoidy, które pomagają kontrolować produkcję sebum. Wskazane są również kosmetyki o właściwościach oczyszczających i przeciwzapalnych.
 • Skóra mieszana - skóra mieszana charakteryzuje się tendencją do przetłuszczania się w strefie T (czyli na czole, nosie i podbródku), a jednocześnie może być sucha w innych partiach ciała. Aby ją odpowiednio pielęgnować, należy stosować produkty o właściwościach matujących na strefę T, a na pozostałe partie ciała - nawilżające kosmetyki.
 • Skóra wrażliwa - skóra wrażliwa charakteryzuje się tendencją do podrażnień i zaczerwienień. Aby ją odpowiednio pielęgnować, należy unikać kosmetyków o silnych właściwościach drażniących, alkoholu oraz innych składników, na które skóra może reagować alergicznie. Wskazane są kosmetyki o łagodnych składnikach, takich jak pantenol, aloes czy kwas hialuronowy.
 • Skóra normalna - skóra normalna jest najłatwiejsza do pielęgnacji i charakteryzuje się równomiernym wyglądem oraz brakiem wad. Aby ją odpowiednio pielęgnować, należy stosować kosmetyki nawilżające i ochronne, które utrzymują skórę w dobrej kondycji.

Pamiętaj, że pielęgnacja skóry powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb i preferencji, a także uwzględniać czynniki zewnętrzne, takie jak warunki pogodowe i styl życia.

undefined

Przeczytaj również: Swędzenie po depilacji laserowej – jak postępować?

Już wiesz, czy rodzaj skóry ma znaczenie przy depilacji

Rodzaj skóry ma znaczący wpływ na efektywność depilacji. Dlatego ważne jest, aby przed zabiegiem depilacji dokładnie poznać swój typ skóry i odpowiednio go przygotować do zabiegu. Wybór odpowiedniego sposobu depilacji oraz kosmetyków pielęgnacyjnych może znacznie poprawić efektywność depilacji oraz zminimalizować ryzyko podrażnień i infekcji. Pamiętaj, że każdy rodzaj skóry wymaga indywidualnego podejścia i odpowiedniego doboru kosmetyków, które będą odpowiednio pielęgnować skórę po zabiegu depilacji.

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 3
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Oczyszczanie wodorowe
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie
TYLKO TERAZ 20% RABATU NA WSZYSTKIE ZABIEGI depilacji laserowej
KOD RABATOWY przy rezerwacji online

Najnowsze artykuły

Proponowane zabiegi

TYLKO TERAZ 20% RABATU NA WSZYSTKIE ZABIEGI depilacji laserowej
KOD RABATOWY przy rezerwacji online