Twój koszyk jest pusty!

Swędzenie po depilacji laserowej – jak postępować?

13 października 2022
Depilacja
Pielęgnacja
Spis treści

Depilacja laserowa jest zabiegiem bezpiecznym i bezinwazyjnym. Mimo to może towarzyszyć mu swędzenie. Czy to normalne? Jak złagodzić swędzenie skóry po depilacji? Odpowiadamy.

Trudno w dzisiejszych czasach o inny tak skuteczny i jednocześnie bezpieczny zabieg mający na celu usunięcie niepożądanego owłosienia z ciała na stałe. Depilacja laserowa, bo oczywiście o niej mowa, pomaga pożegnać znienawidzone włoski na zawsze i to bez podrażnień. Mimo, że od dawna opinie na temat depilacji laserowej są bardzo pozytywne, to jednak nadal wiele osób obawia się podrażnień i poważniejszych powikłań. Często na tapecie jest także swędzenie nóg po depilacji. Czy wszystkie tego typu objawy są normalne? Jak można im przeciwdziałać i przede wszystkim jak im zaradzić? Sprawdzamy.

Swędzenie po depilacji laserowej – dlaczego występuje?

Warto pamiętać, że prawidłowo przeprowadzony zabieg depilacji laserowej jest bezpieczny. Nie wymaga skomplikowanego przygotowania, ani tym bardziej rekonwalescencji. Właściwie od razu można powrócić do swoich codziennych obowiązków. Oczywiście czasami skóra jest lekko podrażniona, a nawet swędzi. W bardzo skrajnych przypadkach dochodzi do nasilonych objawów alergicznych. Dlaczego w ogóle pojawiają się mniej lub bardziej nasilone powikłania? Te niewielkie, które ustępują często do kilku godzin, są niegroźne i zupełnie normalne.

Głównie chodzi o wspomniane już swędzenie po depilacji. Dochodzi do powstania drobnych, czerwonych punkcików albo ciemnych strupków. Wszelkiego rodzaju krostki czy mikro wysypka to po prostu efekt działania lasera. Trzeba bowiem pamiętać, że tego typu urządzenie usuwa znajdujący się pod skórą mieszek włosowy. Tylko wtedy można liczyć na trwałe efekty depilacji, tj. gładką skórę na stałe. Laser lekko podrażnia tkanki, które otaczają mieszek włosowy. Tego typu sytuacje towarzyszą nie tylko depilacji laserem, ale również wielu innym zabiegom, podczas których dochodzi do ingerencji bezpośrednio pod skórą. Tego typu objawami nie należy się jednak przejmować. Do specjalisty udajemy się tylko wtedy, gdy swędząca skóra po depilacji jest nie do zniesienia, a podrażnienia trwają bardzo długo.

undefined

➡️ Przeczytaj również: Golenie pach u mężczyzn czy depilacja laserowa – co wybrać?

Jak złagodzić swędzenie po depilacji laserowej?

Swędzenie skóry po depilacji laserowej, tak jak wspomnieliśmy, jest czymś zupełnie normalnym. Nie oznacza to jednak, że nie możemy nic z nim zrobić. Właściwa pielęgnacja po zabiegu tego typu jest kluczowa. Oczywiście wcale nie chodzi tutaj o jakiś zaawansowane praktyki pielęgnacyjne. Warto jednak odpowiednio zadbać o skórę. Przede wszystkim ważne jest właściwe nawilżenie obszarów poddanych działaniu lasera. W salonie depilacji laserowej, w którym został przeprowadzony zabieg, można zakupić odpowiednie preparaty. Sprawdzą się również standardowe specyfiki z drogerii. Najlepiej wybierać te o naturalnym składzie o właściwościach silnie nawilżających. Zabronione jest stosowanie preparatów z alkoholem na miejsca poddane depilacji. Znalezienie tego typu środków wydaje się proste, ale nie do końca tak jest. W wielu produktach drogeryjnych ten składnik, bardzo mocny i często podrażniający, jest powszechny.

Po depilacji laserowej zaleca się stosować przede wszystkim kremy, balsamy czy maści, które zawierają w składzie takie substancje jak alantoina czy panthenol. Ten pierwszy składnik charakteryzuje się działaniem ściągającym i przeciwzapalnym. Panthenol zaś wspomaga regulację gospodarki wodnej skóry. Tego typu specyfiki są łatwo dostępne i niedrogie. Wystarczy, że zapytasz o nie w aptece lub w renomowanym salonie, takim jak Depilacja.pl

depilacja laserowa nóg

➡️ Przeczytaj również: Sucha skóra na nogach – 7 kroków do nawilżonej skóry

Skóra, która dopiero co została poddana depilacji laserowej, jest szczególnie delikatna i wrażliwa. A to oznacza, że należy się z nią bardzo delikatnie, a wręcz czule obchodzić. Nie ma mowy zatem o silnym tarciu ręcznikiem czy stosowaniu peelingów czy innych produktów złuszczających. Na początku depilowane miejsce najlepiej przemywać tylko wodą. Po paru dniach można sięgać już po kosmetyki myjące, ale wyłącznie te delikatne i oczywiście wysokiej jakości. Jeżeli doszło do depilacji laserowej pach, to nawet do kilkunastu dni po zabiegu należy zaprzestać stosowania dezodorantu, szczególnie silnych blokerów. Szczególnie uciążliwe może być swędzenie po depilacji miejsc intymnych. Miejsca te są bowiem szczególnie delikatne i wrażliwe.

Krostki po depilacji laserowej

Niewielkie podrażnienie, zaczerwieniona skóra czy swędzenie po depilacji laserowej to objawy, które bardzo często ustępują już po kilku godzinach po wyjściu z gabinetu. Co jednak wtedy, gdy dojdzie do silniejszych konsekwencji? Tak, alergia po depilacji laserowej jak najbardziej może mieć miejsce. Na szczęście do takich sytuacji dochodzi bardzo rzadko. Jak objawia się tego typu alergia? Zazwyczaj przybiera postać rozległej pokrzywki. Skóra poddana depilacji staje się opuchnięta i mocno zaczerwieniona. Co ciekawe objawy te nie muszą pojawić się zaraz po zabiegu, ale nawet kilka godzin po nim. Alergia może ustąpić samoistnie, zazwyczaj dzieje się tak po kilku dniach, czasami tygodniach. Niestety wróci przy kolejnym zabiegu. Dlatego warto działać od razu i skonsultować tą kwestię ze specjalistą. Ten zazwyczaj zaleci leki z dodatkiem kortykosteroidów.

Skąd bierze się alergia po depilacji laserowej? Przypomnijmy sobie, na czym polega tego typu zabieg. Dochodzi wówczas do zniszczenia cebulek włosów przez laser. To uniemożliwia powstanie nowego owłosienia. Mimo to w skórze pozostają martwe zarodniki włosów. W ich składzie zawarte jest białko czyli antygen, który odpowiada za wywoływanie reakcji alergicznych. Jeżeli zatem masz skłonność do uczuleń, to koniecznie poinformuj o tym specjalistę podczas wstępnej konsultacji przed serią zabiegów depilacji laserowej.

balsam_na_swedzenie_po_zabiegu

➡️ Przeczytaj również: Wstydliwy problem wielu Polek- zapalenie mieszków włosowych

Depilacja laserowa – konsultacja wstępna

Depilacja laserowa, choć bardzo bezpieczna i bezinwazyjna, wymaga wstępnej konsultacji. Nie wszyscy mogą bowiem poddać się tego typu terapii ze względu na sporą listę przeciwwskazań. Część z nich to przeciwwskazania względne, czyli czasowe. Zaliczamy do nich między innymi przyjmowanie niektórych leków, które mogą mieć właściwości światłouczulające. Wystarczy, oczywiście po konsultacji z lekarzem, odstawić leczenie, by po paru tygodniach poddać się zabiegowi usuwania owłosienia laserem. Wstępną konsultację przed serią zabiegów depilacji laserowej odbędziesz w salonach depilacja.pl zupełnie za darmo. Specjalista poprosi Cię o uzupełnienie ankiety, przeprowadzi wywiad medyczny oraz oceni stan skóry. Dokona także próby laserowej. W ten sposób sprawdzi jak Twoja skóra reaguje na tego typu urządzenie oraz jak Ty czujesz się podczas jego działania. Próba laserowa pozwala rozwiać wątpliwości wielu osób, które obawiają się reakcji swojej skóry czy po prostu bólu i dyskomfortu. Zabieg depilacji laserowej jest bowiem bezinwazyjny. Większość osób odczuwa ewentualnie lekkie pieczenie i mrowienie.

klinika medycyny estetycznej darmowa konsultacja

➡️ Przeczytaj również: Kto może wykonywać depilację laserową?

Świąd po depilacji – podsumowanie

Jak widzisz swędząca skóra po depilacji laserowej to coś zupełnie normalnego. Nie musisz się go obawiać, tym bardziej jeżeli odpowiednio zadbasz o swoją skórę. Wszelkie zalecenia na ten temat przekaże Ci specjalista w gabinecie depilacji laserowej. 

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 1
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Oczyszczanie wodorowe
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie
ZASTANAWIASZ SIĘ NAD DEPILACJĄ LASEROWĄ?
UMÓW WIZYTĘ KONSULTACYJNĄ przy rezerwacji online

Najnowsze artykuły

Proponowane zabiegi

ZASTANAWIASZ SIĘ NAD DEPILACJĄ LASEROWĄ?
UMÓW WIZYTĘ KONSULTACYJNĄ przy rezerwacji online