Bakuchiol to stosunkowo nowy składnik na rynku dermokosmetycznym. Jednak już zrobił prawdziwą furorę. Często określany jest jako rośliny retinol, a nawet zamiennik retinolu. Niewątpliwie staje się jednym z bardzo popularnych składników aktywnych w procesie pielęgnacji skóry. Sprawdź więcej szczegółów na jego temat, między innymi jakie są jego właściwości i czy na przykład można stosować go w ciąży i podczas depilacji laserowej.
Stosowanie kosmetyków z roślinnym retinolem niewątpliwie niesie za sobą wiele korzyści. W ten sposób możesz zdecydowanie poprawić jędrność i napięcie swojej skóry, a nawet zniwelować przebarwienia czy wyrównać koloryt skóry. Bakuchiol stosowany jest także w leczeniu zmian trądzikowych i innych podobnych niedoskonałości. Wydawać by się mogło, że roślinny retinol to zatem substancja wręcz idealna. Czy rzeczywiście tak jest?
Bakuchiol – co to jest?
Bakuchiol to odpowiednik retinolu, który pozyskuje się z roślin. Słyszymy o nim tak naprawdę od niedawna, ale warto wiedzieć, że składnik ten stosowany jest od wielu wielu lat w medycynie indyjskiej oraz chińskiej. Wykorzystuje się go do dzisiaj przede wszystkim jako środek wspomagający leczenie chorób skóry i jako preparat przeciwzapalny. Dlaczego bakuchiol określany jest jako roślinny retinol, skoro nie przypomina pod względem struktury retinoidów? Składnik ten wykazuje bowiem bardzo podobne działanie. Dodatkowo jest o wiele delikatniejszy w zastosowaniu. Rzadko kiedy pojawiają się po nim zaczerwienienia czy podrażnienia. Mogą zacząć stosować go także osoby posiadające skórę wrażliwą. Bakuchiol w ciąży? Tutaj także nie znaleziono żadnych przeciwwskazań do stosowania preparatów z tym składnikiem, również podczas karmienia piersią.Zatem przyszłe i obecne młode mamy mogą stosować go jak klasyczny retinol, który w ciąży i tuż po niej jest zakazany.
Bakuchiol – korzyści ze stosowania
Korzyści ze stosowania bakuchiolu są naprawdę spore. Ten aktywny składnik regeneruje skórę, odmładza i ujędrnia. Zresztą jeżeli znasz zasady działania witaminy A, to tutaj możesz liczyć na bardzo podobne właściwości. Poniżej znajdziesz więcej szczegółów na ten temat.
Przeczytaj również: Depilacja twarzy u kobiet – wąsik i broda
Młodziej wyglądająca skóra
Zadaniem bakuchiolu jest pobudzenie syntezy kolagenu oraz elastyny. Dzięki temu naskórek odnawia się i zdecydowanie poprawia się jego elastyczność i jędrność. Do tego warto wspomnieć zmniejszeniu zmarszczek czy bruzd. Zmarszczki mimiczne także ulegają wygładzeniu. Roślinny retinol ma również właściwości antyoksydacyjne. A to oznacza, że zwalcza wolne rodniki, które odpowiadają między innymi za przyspieszony proces starzenia się skóry.
Koniec z przebarwieniami
Na Twojej skórze znajduje się sporo przebarwień? Bakuchiol zwalnia proces wytwarzania melaniny, czyli barwnika skóry. W efekcie przebarwienia będą coraz mniejsze, a w niektórych przypadkach nawet całkowicie znikną.
Koniec z trądzikiem
Bakuchiol stosowany jest także w leczeniu trądziku. A wszystko dlatego, że wstrzymuje rozwój bakterii chorobotwórczych, które odpowiadają za wszelkie zmiany trądzikowe. Roślinny retinol blokuje także powstawanie stanów zapalnych skóry. Normalizuje pracę gruczołów łojowych, które wreszcie zaczną produkować odpowiednią ilość sebum.
Bakuchiol zdecydowanie poprawi wygląd twojej skóry. Ta zacznie wyglądać zdrowiej i będzie też gładsza i odpowiednio napięta.
Bakuchiol – kosmetyki
Kosmetyki z bakuchiolem dostępne są dzisiaj w popularnych drogeriach. Składnik ten znajdziesz w powszechnych preparatach, takich jak kremy i serum do twarzy, kremy przeciwzmarszczkowy pod oczy, kremy do rąk, peelingi do twarzy, toniki, płyny micelarne, żele do mycia twarzy, preparaty przeciwtrądzikowe, balsamy do ciała czy płatki do twarzy.
Przeczytaj również: Depilacja laserowa a inne zabiegi kosmetyczne – czy można je łączyć?
Jak stosować bakuchiol?
Powszechne są już kosmetyki z bakuchiolem, ale pamiętaj że składnik ten możesz zastosować także w czystej postaci. Możesz go kupić jako płyn, który samodzielnie zmieszasz z ulubionymi kosmetykami, najlepiej tymi opartymi na bazie maseł czy olejków. Takie domowe mikstury zapewne będą miały o wiele silniejsze działanie niż te gotowe preparaty.
Bakuchiol – z czym łączyć?
Roślinny retinol łączony jest dzisiaj z wieloma składnikami. W kwestii pielęgnacji występuje przede wszystkim z kwasem hialuronowym, który ma właściwości wiązania wody w naskórku. Dzięki temu skóra nabywa odpowiedni poziom elastyczności. Bakuchiol w kremach łączy się między innymi z algami, które wpływają pozytywnie na proces produkcji kolagenu i elastyny. Warto sprawdzić także produkty kosmetyczne z olejem tamanu w składzie. Jeżeli substancja ta wystąpi w towarzystwie roślinnego retinolu, to możemy liczyć na świetne działanie przeciwtrądzikowe i przeciwbakteryjne.
Bakuchiol czy retinol?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Ten pierwszy to substancja pochodząca z natury. Jest zdecydowanie składnikiem łagodniejszym, który nie powoduje podrażnień czy zaczerwienień. Nie ma też właściwości fotouczulających, zatem spokojnie możesz ją stosować do codziennej pielęgnacji skóry, także latem oraz bezpiecznie poddać się zabiegowi depilacji laserowej. Wielu specjalistów podkreśla, że bakuchiol może nawet łagodzić poparzenia słoneczne. Czy jednak wykazuje tak wysoką skuteczność jak retinol, jeśli chodzi o rozjaśnianie przebarwień, niwelowanie zmarszczek lub/i bruzd czy leczenie zmian trądzikowych?
Pamiętaj, że retinol czyli forma witaminy A, nie z powodu zyskał tak dużą popularność. To obecnie jeden z najefektywniejszych składników charakteryzujących się działaniem odmładzającym opierający się na stymulacji odbudowy komórek skóry. Trzeba jednak uważać z jego stosowaniem. Wszelkie kuracje najlepiej rozpoczynać od najniższego stężenia i stopniowo je zwiększać. Pielęgnacja tego typu wymaga wiedzy i przede wszystkim cierpliwości. W przeciwnym razie można sobie zaszkodzić. Tym bardziej, że retinol w przeciwieństwie do roślinnego retinolu, ma właściwości fotouczulające. Po zastosowaniu retinolu skóra znacząco łuszczy się i to na pewno jedna z największych niedogodności. Potem jednak można liczyć na naprawdę świetne efekty, często o wiele lepsze niż w przypadku bakuchiolu.
Którą substancje wybrać? Warto dokładnie przemyśleć ten temat. Stosowanie retinolu na pewno wymaga więcej cierpliwości i może kosztować nas więcej konsekwencji. Z drugiej strony jego działanie odmładzające jest po prostu udowodnione i potwierdzi je tysiące kobiet z całego świata. Jeżeli jednak chcesz zacząć swoją odmładzającą pielęgnację małymi krokami, to botaniczny retinol na pewno się tutaj sprawdzi. Nie musisz obawiać się, że w tej pielęgnacji coś pójdzie nie tak. Dodatkowym plusem jest to, że bakuchiol nie stanowi przeciwwskazania w zabiegach depilacji laserowej w przeciwieństwie do klasycznego retinolu. Wysoka dawka witaminy A przyjmowanej w tabletkach jest całkowitym przeciwwskazaniem do zabiegu depilacji laserowej. Należy odczekać kilka tygodni od odstawienia zanim zostanie wykonany pierwszy zabieg depilacji laserowej. Natomiast retinol w kremie stosowany miejscowo, na nie zabiegową część ciała już nie jest przeciwwskazaniem. Możesz więc bez obaw zarezerwować swoją wizytę w salonie depilacji laserowej oszczędzając przy tym 20%! Wystarczy, że na ostatnim kroku rezerwacji online wpiszesz dedykowany kod rabatowy ➡️ BLOG20 ⬅️
Natura to siła. Jak widać, można znaleźć w niej niezwykłe substancje, które mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na naszą skórę i co za tym idzie – na nasz wygląd. Jeżeli chcesz ujędrnić skórę, zniwelować zmarszczki i bruzdy oraz pomóc sobie w leczeniu trądziku – weź pod uwagę zastosowanie roślinnego retinolu. Czy rzeczywiście jest w stanie tak odmłodzić skórę jak witamina A czyli klasyczny retinol? Jest taka szansa, ale pamiętaj że nadal trwają badania nad bakuchiolem. Niedługo z pewnością się dowiemy, czy efekty działania obydwu substancji są takie same.