Blizny po ospie – jak się ich pozbyć? Skuteczne sposoby

Spis treści

1. Jak wyglądają i skąd się biorą blizny po ospie?

2. Ślady po ospie - czy można im zapobiec?

3. Usuwanie blizn po ospie - domowe sposoby

4. Blizny po ospie - czy można się ich pozbyć?

5. Blizny po ospie u dzieci i dorosłych. Kilka słów na koniec

Ospa wietrzna nie trwa długo i nierzadko moglibyśmy o niej zapomnieć, gdyby nie pozostałe blizny. Niestety u niektórych to pamiątka na wiele lat, a nawet całe życie. Dlaczego powstają blizny po ospie i przede wszystkim – jak można się ich pozbyć?

Ospa wietrzna to raczej choroba typowo dziecięca, która pojawia się głównie u najmłodszych w wieku przedszkolnym. Nazwa wzięła się od możliwości zarażenia tą chorobą – chodzi o drogę kropelkową nawet z dużej odległości. Charakterystyczne objawy ospy to oczywiście wypryski w postaci krostek, które z czasem przeradzają się w bąbelki. Chorobie tej towarzyszy również uczucie uporczywego swędzenia. Dolegliwość ta nie jest specjalnie niebezpieczna, choć może wiązać się z groźnymi powikłaniami. U wielu osób ospa odchodzi w zapomnienie, ale niestety pozostawia blizny. Sprawdź, czy można się ich pozbyć.

blizny_po_ospie_wietrznej_czy_mozna_sie_ich_pozbyc

Jak wyglądają i skąd się biorą blizny po ospie?

Ospa wietrzna to znana wszystkim choroba, która na początku przypomina przeziębienie. Z czasem towarzyszą jej krostki, które pojawiają się na tułowiu, a następnie także na twarzy, głównie w okolicach nosa i czoła. Na początku możemy zaobserwować różowe plamki, które z czasem stają się bąbelkami z płynem surowiczym. Gdy dojdzie do ich pęknięcia, pojawią się strupki.

Jak tworzy się blizna po ospie? Ta, podobnie jak wszystkie inne blizny, rozwija się na wskutek nieprawidłowego gojenia się rany. Bardzo często bierze się z drobnych zakażeń czy po prostu zdrapywania strupków. Uniknięcie tego ostatniego jest bardzo problematyczne. Wspomnieliśmy już, że ospie towarzyszy bowiem silne swędzenie. Warto jednak się przed nim powstrzymywać, jeżeli nie chcemy zyskać przykrej pamiątki w postaci takiej jak ślady po ospie.

Ślady po ospie – czy można im zapobiec?

Jak zapobiegać powstawaniu blizn po ospie? Oczywiście kluczowe jest zachowanie odpowiedniej higieny w okolicy krostek. Dzięki temu zapobiegniemy ewentualnym zakażeniom. Chorując na ospę należy codziennie brać krótką kąpiel i systematycznie wymieniać pościel. Oczywiście zakazane jest rozdrapywanie ran powstających na skutek pękania bąbli. Niestety jest to bardzo trudne, w przypadku dzieci. Swędzenie może być bowiem bardzo uciążliwe. Dlatego dorośli powinni obserwować swoje pociechy i w razie potrzeby reagować. Dobrym rozwiązaniem może być także skrócenie chorym najmłodszym paznokci. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko drapania. Zaleca się także zakładanie dzieciom bawełnianych rękawiczek na noc.

Jak poradzić sobie z silnym swędzeniem podczas chorowania na ospę? Na rynku dostępnych jest sporo preparatów chroniących przed uczuciem świądu. Należy również chronić rany przed zakażeniem. Tutaj kluczowe jest zachowanie odpowiedniej higieny i stosowanie się do zaleceń lekarza.

Usuwanie blizn po ospie – domowe sposoby

Czy blizny po ospie na twarzy czy w innych częściach ciała są możliwe do usunięcia domowymi sposobami? Niestety będzie to bardzo trudne. Tym bardziej, że im starsza blizna, tym trudniejsza do usunięcia. Zawsze warto spróbować naturalnych metod. Każdy organizm i każda skóra są inne. U niektórych być może tego typu rozwiązania się sprawdzą. Skuteczna w leczeniu zmian skórnych jest witamina E.
Trudno jednak powiedzieć, czy ta zmniejsza blizny. Mówi się nawet, że jej stosowanie na rany może je powiększyć i spowodować jeszcze większe zapalenie.

A jak to jest w przypadku aloesu? Ten z pewnością przyspiesza gojenie się ran, ale najprawdopodobniej nie wpłynie na istniejące już blizny. Podobnie jest w przypadku masła kakaowego, które czasem zalecane jest na blizny czy rozstępy. Być może sprawdzi się olejek różany z kwasami tłuszczowymi i przeciwutleniaczami w składzie. Wiele testów dowiodło, że nakładanie olejku na świeżą bliznę 2 razy dziennie przez kilka miesięcy może znacznie poprawić jej wygląd.

Rozwiązaniem może okazać również kolagen czyli naturalny składnik głębszych warstw skóry. Dziury po ospie powstają przecież na wskutek uszkodzenia włókien kolagenowych. Kolagen można przyjmować naturalnie w pokarmach jedząc między innymi galaretki mięsne czy inne produkty z żelatyną. Zaleca się również stosowanie zewnętrzne kremów z kolagenem w składzie. Niestety ten sposób nie sprawdzi się, jeżeli posiadamy stare blizny po ospie.

Blizny po ospie – czy można się ich pozbyć?

Co na blizny po ospie naprawdę skutecznego? Warto zdać sobie sprawę, że całkowite usunięcie blizn po ospie może być bardzo problematyczne. Zmiany te można jednak znacznie rozjaśnić, spłycić oraz dzięki temu zmniejszyć ich widoczność. Lekarz rodzinny może zalecić odpowiednie leczenie kierując nas na przykład do dermatologa, a nawet chirurga plastycznego. Ten ostatni wcale nie musi zalecić inwazyjnych metod, które skończą się poważnymi objawami. Większym zainteresowaniem cieszy się medycyna estetyczna. Popularne rozwiązanie to terapia laserowa, która może okazać się bardzo skuteczna. Oczywiście tego typu metody nie są refundowane. Trzeba za nie zapłacić samodzielnie, choć w przypadku medycyny estetycznej koszty nie wydają się wygórowane.

W leczeniu niektórych blizn stosuje się zastrzyki z kortykosteroidów. Te zdecydowanie poprawiają wygląd blizn. W niektórych przypadkach zastrzyki mogą wymagać powtórzenia. Zazwyczaj wykonywane są trzy razy w odstępie od 4 do 6 tygodni. Leczenie może trwać długo – nawet kilka miesięcy. Terapii może towarzyszyć również zewnętrzne stosowanie sterydów w postaci kremów czy maści.

Na doraźne rozwiązania składają się także preparaty z kwasem hialuronowym, antyoksydantami czy alantoiną. Poprawiają kondycję skóry i chronią przed czynnikami zewnętrznymi odżywiając skórę i łagodząc stany zapalne. W ten sposób ta o wiele lepiej reaguje na terapię i szybko się regeneruje. Nie zapominajmy o nakładaniu na skórę z bliznami filtrów UV. Tego typu preparaty chronią wrażliwą część skóry przed negatywnym działaniem promieni słonecznych.

Czasem na blizny na twarzy po ospie stosuje się peelingi chemiczne, czy dermabrazję. Metody te nie zawsze się jednak sprawdzą i coraz więcej badań naukowych potwierdza, że najlepiej sprawdza się laserowe odnawianie powierzchni. Terapia laserowa nie tylko zmniejsza zaczerwienienie i blizny, ale także je spłaszcza stymulując produkcję kolagenu w głębszych warstwach skóry. W efekcie blizna jest o wiele mniej widoczna.

domowe_sposoby_na_blizny_po_ospie

Blizny po ospie u dzieci i dorosłych. Kilka słów na koniec

Nie tylko w wieku dziecięcym może dopaść nas ospa. Blizny to często pokłosie tej niekomfortowej dolegliwości. W trakcie choroby warto dbać o rany i przede wszystkim nie rozdrapywać ich. W przeciwnym razie na ciele pozostaną blizny, które będą bardzo trudne do zlikwidowania. Naturalne metody w większości przypadków nie przynoszą efektów. Trzeba sięgnąć po bardziej skuteczne narzędzia, np. terapię laserową. Jeżeli chcesz sprawdzić możliwości usunięcia śladów po ospie, to koniecznie umów się na bezpłatną konsultację w gabinetach Envie Clinic. Siedziby tej kliniki rozsiane są po całej Polsce. Specjalista oceni stan Twojej skóry i zarekomenduje odpowiedni zabieg. Spotkanie to nie będzie zobowiązywało Cię do skorzystania z oferty. Sprawdź więcej na ten temat.