Twój koszyk jest pusty!

Picie wody a cera. Jak woda wpływa na organizm?

2 sierpnia 2021
Wszystkie
Wszystkie
Spis treści

Wpływ picia wody na organizm jest ogromny! To właśnie dzięki niej żyjemy i cieszymy się dobrym samopoczuciem. Picie odpowiednich ilości wody poprawia też stan cery. Poznaj szczegóły!

Woda to życie! Pewnie nieraz słyszałaś to zdanie. Uwierz, że nie jest ani trochę przesadzone. By cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem musisz przyjmować odpowiednie ilości wody. Wpływ wody na organizm człowieka od wewnątrz jest ogromny. Płyn ten uczestniczy niemal we wszystkich procesach w nim zachodzących. 

Dzięki temu powszechnemu, ale jakże cudownemu płynowi możesz również poprawić wygląd swojej cery. Wiedzieli już o tym nasi starożytni przodkowie. Kleopatra, która ponoć słynie z kąpieli w mleku, dobrodziejstwo dostrzegała głównie w wodzie. Samodzielnie tworzyła kosmetyki na jej bazie dodając płatki róż, aloes czy miód (zresztą do dzisiaj znane składniki preparatów poprawiających urodę). W dzisiejszych czasach mamy już pewność, że picie odpowiednich ilości wody może zdecydowanie poprawić wygląd skóry. To o wiele istotniejsze niż nawet najdroższe kosmetyki. 

undefined

Dlaczego należy pić wodę?

Czy wiesz, że Twój organizm składa się w około 60 procentach z wody? Mieści się głównie we wnętrzu komórek. Za mała jej ilość właśnie w tych kluczowych miejscach, może bardzo niekorzystnie odbić się na zdrowiu. Gdy pojawia się nawet minimalnie odwodnienie, to dochodzi do takich objawów jak: brak apetytu, apatia, senność i zmęczenie. Często dzieje się tak po południu zwłaszcza u osób, które zapominają pić wodę. Większość z chęcią sięga wtedy po kawę, ale… nie tędy droga! Należy jak najszybciej uzupełnić zapasy wody – czarny płyn, choć według wielu badań w nieprzesadzonych ilościach korzystny dla zdrowia, może jeszcze obniżyć jej poziom. A stąd już niedaleka droga do obniżenia ciśnienia krwi, a nawet gorączki, drgawek czy utraty przytomności. 

Jeżeli w Twoim organizmie zabraknie 1-10% wody to możesz spodziewać się wyżej wymienionych objawów. To już niebezpieczna sytuacja, a gdy jej poziom jeszcze bardziej się obniży (do 20%) to… może dojść do śmierci. Nie bez powodu mówi się, że woda to synonim życia. Reguluje temperaturę ciała, pH oraz ciśnienie. We krwi znajduje się aż 90% wody, która transportuje tlen oraz substancje odżywcze do wszystkich komórek w ciele. Woda pomaga również w oczyszczeniu organizmu z toksyn. Wodę po prostu trzeba pić. W przeciwnym razie może dojść nawet do tragedii. 

Przeczytaj również: Ile warstw ma skóra człowieka? Budowa skóry i jej funkcje

Jak picie wody wpływa na cerę? Jeżeli na co dzień przyjmujesz jej za mało, tj. jej poziom nie jest kategorycznie niski, ale wciąż nie jest zadowalający, to możesz borykać się z wieloma, występującymi na stałe, problemami, np.

  • częstymi bólami głowy,
  • złym samopoczuciem,
  • spowolnionym metabolizmem (objawiającym się np. kłopotami ze zrzuceniem zbędnych kilogramów),
  • nieprawidłowym funkcjonowaniem narządów wewnętrznych,
  • sennością,
  • brakiem apetytu,
  • sennością i zmęczeniem,
  • trudnościami z koncentracją,
  • złym wyglądem skóry. 

Ile wody trzeba pić w ciągu dnia?

Co to znaczy, że w ciągu dnia trzeba pić odpowiednią (albo dużą) ilość wody? Zakłada się, że jej optymalna ilość to około 2 litrów. W przypadku wysokiej temperatury lub procesu odchudzania warto wypijać jej jeszcze dziennie. Sięgaj po wodę nie tylko wtedy, gdy odczuwasz pragnienie, ale rób to regularnie najlepiej małymi łykami. Jak pić więcej wody? Mamy na to kilka sposobów:

  • zainstaluj aplikację – na rynku dostępnych jest sporo aplikacji powiadamiających o piciu wody. Instalujesz jedną z nich i regularnie dostajesz notyfikacje o konieczności wypicia wody,
  • miej wodę zawsze przy sobie – zawsze! Miej choćby małą butelkę wody zawsze przy sobie. Najlepiej kup jednorazową i uzupełniaj ją wodą z domowego filtra (w ten sposób nie generujesz dużo szkodliwego plastiku),
  • dzbanek wody w domu i pracy – spędzasz sporo czasu przy biurku? Przygotuj dzbanek wody np. z plastrami cytrusów – wypijaj małymi łykami w trakcie pracy. Podobnie gdy oglądasz film, spędzasz czas w ogrodzie z rodziną itd. Niech woda towarzyszy Ci cały czas!

Picie wody – efekty. Cera znów promienna!

Aż 20-30% wody, która mieści się w ludzkim organizmie, znajduje się w skórze. Zatem to oczywiste, że picie odpowiednich ilości wody wpływa pozytywnie na wygląd skóry. Możesz nakładać wysokiej jakości kosmetyki takie jak kremy, maseczki i inne, ale Twoja cera nie będzie promienna i młoda, jeśli nie zadbasz o nią od wewnątrz. Woda jest tutaj kluczowa! Co dzieje się ze skórą, gdy jest odwodniona? Oto przykładowe objawy:

  • szary kolor,
  • szorstkość,
  • utrata jędrności i elastyczności,
  • plamy i przebarwienia,
  • niejednolity kolor,
  • podatność na uszkodzenia oraz podrażnienia,
  • nadwrażliwość,
  • trudności z gojeniem ran,
  • “stary wygląd”.

Brak wody nie tylko wysusza skórę na zewnątrz i od wewnątrz, ale sprawia, że toksyny nie znajdują ujścia. Gromadzą się w skórze w bardzo dużych ilościach, a stąd już niedaleka droga do “zatrucia”. Efekt? Choro, staro i po prostu nieatrakcyjnie wyglądająca skóra. 

Woda a wygląd skóry

Woda z całą pewnością poprawia wygląd skóry. Usprawnia przepływ krwi w naczyniach kapilarnych tym samym wpływając pozytywnie na ukrwienie. Regularne picie wody może zwiększyć poziom nawilżenia skóry nawet o kilkanaście procent. W efekcie cera stanie się bardziej jędrna, elastyczna. Uzyska też naturalną warstwę ochronną, która będzie chronić przed szkodliwymi działaniami słońca, mrozu, wiatru czy zanieczyszczeń. 

Picie wody zapobiega też zmarszczkom! Woda wypełnia bowiem płaszcz hydrolipidowy, dzięki czemu utrzymuje odpowiednie nawilżenie skóry oraz dostarcza składników odżywczych. Jeżeli w skórze zabraknie wody (choć w minimalnym stopniu), to praca fibroblastów (odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny) zostaje zaburzona. Oczywiście woda nie zatrzyma upływającego czasu – zmarszczki pewnie się pojawią, ale proces ich powstawania można znacznie opóźnić. I to w prosty sposób – pijąc wodę. Warto wprowadzić też do pielęgnacji kosmetyki z nawilżającymi składnikami aktywnymi, np. śluzem ślimaka.

A jak woda wpływa na trądzik – tak powszechnie pojawiający się na skórze? Oczywiście samo picie tego cudownego płynu nie zaradzi istniejącemu już problemowi. Może jednak zapobiec powstawaniu trądziku. Wspomnieliśmy już, że picie odpowiednich ilości wody pomaga usuwać toksyny z organizmu. To właśnie trądzik może być efektem stanu zapalnego skóry powstałego z racji wewnętrznych zanieczyszczeń. 

Przeczytaj również: Cienie pod oczami. Jak poradzić sobie z workami pod oczami?

Co jeszcze warto pić, by zachować piękną skórę?

Woda to podstawowy płyn, jaki powinno się przyjmować w ciągu dnia. Nie oznacza to jednak, że nie można sięgać po inne napoje. Polecane są zwłaszcza soki owocowe i warzywne. Oczywiście te naturalne bez konserwantów, cukru czy słodzików. Do puli wypitych dziennie płynów zalicza się także kefiry czy jogurty pitne (znowu – bez dodatków). Nie należy spożywać wód kolorowych, smakowych, dosładzanych i pełnych chemicznych składników. Nie tylko wpływają negatywnie na zdrowie, wygląd cery, ale też sylwetkę – zawierają bowiem bardzo dużo kalorii. 

Picie wody a cera – podsumowanie

Jak widzisz picie wody ma ogromne znaczenie dla organizmu. Wpływa pozytywnie na zdrowie, a co za tym idzie – na wygląd skóry i samopoczucie. Pamiętaj, aby przyjmować dziennie 2-3 litry wody. Smacznego!

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 11
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

depilacja_laserowa_sportowcow_kolarz
Depilacja laserowa sportowców – moda czy obowiązek?
Depilacja laserowa sportowców – moda czy obowiązek?
Białe plamy na skórze – skąd się biorą i co mogą oznaczać?
Skąd biorą się na skórze białe plamy i przede wszystkim co mogą oznaczać? Czy są niebezpieczne? Sprawdź nasze kompendium...
Jakie ćwiczenia na obwisłą skórę na ramionach?

Proponowane zabiegi