Twój koszyk jest pusty!

Plamy posłoneczne – czym są i jak się ich pozbyć?

19 maja 2021
Wszystkie
Wszystkie
Spis treści

Przebarwienia słoneczne na skórze to najczęściej efekt nadmiernego wystawiania ciała na promieniowanie słoneczne. Tego typu plamy mogą się pojawiać także przy problemach zdrowotnych. Czy można trwale pozbyć się tych zmian? Odpowiadamy na to i wiele innych pytań!

Przed nami lato. Gdy nadchodzi, z przyjemnością wystawiamy się na słońce. Pragnienie promieni słonecznych po zimie zazwyczaj jest tak ogromne, że dajemy się mu ponieść, a potem narzekamy na poparzenia czy przebarwienia. Te ostatnie wyglądają bardzo nieestetycznie, ale mogą też okazać się niebezpieczne. Czym dokładnie są plamy słoneczne na skórze? Jak bardzo mogą zagrażać naszemu organizmowi? I przede wszystkim, jak im przeciwdziałać i jak pozbyć się tych, które powstały? Sprawdź poniższy artykuł.

Przeczytaj również: Ochrona przed promieniowaniem UV – dlaczego jest potrzebna Twojej skórze?

Plamy posłoneczne – jak je rozpoznać?

Jak wyglądają przebarwienia posłoneczne na twarzy oraz w innych częściach ciała? Ujawniają się głównie w postaci piegów oraz plamek. Trudno jednoznacznie określić ich rozmiar – mogą być bardzo małe jak pieprzyki, ale nierzadko przybierają też formę rozległych plam. Przebarwienia po promieniowaniu UV są widoczne z racji swojego ciemnego koloru – zazwyczaj kilka tonów niż odcień skóry.

Plamy słoneczne na skórze – skąd się biorą? 

Za powstawanie plam posłonecznych na ciele odpowiada melanina. To barwnik znajdujący się w skórze i tym samym – nadający jej konkretny koloryt. Plamy powstają wtedy, gdy w jednym miejscu zgromadzi się za dużo melaniny. Dlaczego produkcja melaniny może zostać w konkretnym momencie zwiększona? Przyczyn może być kilka, np.:

  • zbyt długie eksponowanie twarzy i ciała na słońce – chodzi tutaj nie tylko o wielogodzinne opalanie, ale przebywanie na upale w pełnym słońcu (np. na spacerze) bez zabezpieczenia się kosmetykami z filtrami,
  • dolegliwości zdrowotne, np. zaburzenia hormonalne, choroby nadnerczy, jajników czy tarczycy,
  • okres ciąży,
  • okres przekwitania,
  • stosowanie antykoncepcji hormonalnej. 

Przebarwienia posłoneczne na twarzy i nie tylko – jak chronić swoją skórę?

Jak zapobiegać powstawaniu plam posłonecznych? Profilaktyka odgrywa tutaj ogromną rolę. Przecież lepiej zapobiegać niż leczyć, prawda? Dlatego koniecznie sprawdź, jak odpowiednio zabezpieczyć się przed powstawaniem nieestetycznych przebarwień. Główny sposób to zabezpieczenie skóry preparatami z filtrami – kosmetolodzy polecają filtry SPF 50+. Wydaje się dużo, ale ważniejsze od mocnej opalenizny (która nie zawsze przecież wygląda estetycznie) jest bezpieczeństwo. Dlatego im wyższy filtr, tym większa ochrona i mniejsze ryzyko wystąpienia przebarwień czy innych konsekwencji związanych z nadmiernym eksponowaniem skóry na słońce (szybsze starzenie, poparzenie, choroby skóry).

Tutaj jednak porada się nie kończy. Kluczowy jest sposób zastosowania kremu z filtrem. Należy nakładać go równomiernie i dokładnie na całe ciało, czyli każdy fragment skóry, który jest odsłonięty. Niestety wiele osób zapomina o szyi, dłoniach czy stopach. A przecież to właśnie te miejsca są niemal ciągle wystawiane na działanie szkodliwych promieni UV.

Kolejna kwestia związana ze stosowaniem kosmetyków z filtrami to ich systematyczne nakładanie. Mnóstwo osób posmaruje skórę rano, a potem przez cały dzień nie powtarza tej czynności. To błąd. Aplikacja preparatu musi odbywać się regularnie – najlepiej kilka razy w ciągu dnia (kosmetolodzy zalecają, aby robić to co dwie godziny). A jeżeli wchodzimy do wody – jeszcze częściej.

Warto jednak pamiętać, aby unikać pełnego słońca, tj. nie wystawiać skóry na promieniowanie w godzinach 11:00-15:00. W tym czasie promienie działają najmocniej, a co za tym idzie – najbardziej mogą szkodzić. Nie chodzi o to, aby chować się wewnątrz budynków. Wystarczy spędzać czas w cieniu, albo/i zakrywać ciało przewiewnymi ubraniami z naturalnych materiałów. Pamiętaj, aby kremy z filtrem stosować cały czas, nawet jeżeli spędzasz czas w miejscu nie do końca nasłonecznionym. Promienie padają bowiem pod różnym kątem i nigdy nie wiesz, kiedy Ci zaszkodzą.

Przeczytaj również: Depilacja laserowa a opalenizna

Przebarwienia słoneczne – jak się ich pozbyć?

Na Twojej skórze pojawiły się plamy posłoneczne? Nie wpadaj w panikę. Można im zaradzić. Przede wszystkim udaj się do poradni dermatologicznej. Przebarwienia posłoneczne na twarzy powinien obejrzeć lekarz. Specjalista oceni stan skóry oraz dobierze odpowiednią technikę usunięcia przebarwień, a właściwie ich rozjaśnienia. Tego typu plamy usuwane są w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów na przebarwienia. Są to m.in. maści czy kremy. Czy są skuteczne? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Bardzo wiele zależy od indywidualnych cech i potrzeb danej osoby. Warto skonsultować temat z lekarzem, który określi czy w przypadku danej skóry jest szansa poradzić sobie z przebarwieniami za pomocą kremów czy maści.

Bardzo popularnym sposobem usunięcia przebarwień na twarzy jest zastosowanie lasera. Urządzenie to, pod wpływem temperatury oraz promieniowania, rozbija melaninę, by ta straciła właściwości barwiące. Inna metoda? Peeling chemiczny wykonywany z użyciem środków złuszczających oraz wybielających. Kosmetolodzy polecają także krioterapię, która polega na działaniu bardzo niskiej temperatury.

A może domowe sposoby?

Domowe metody na pewno nie będą tak skuteczne jak te z gabinetów kosmetologicznych. Czasem jednak warto po nie sięgnąć – nie zaszkodzą, a mogą pozytywnie wpłynąć na skórę. Do ich przygotowania potrzebujesz tylko naturalnych składników, np. cytryny. Wyciśnij z niej sok, nałóż na wacik i przecieraj nim twarz dwa razy dziennie.

Inny rodzaj maseczki to ta z wykorzystaniem sody oczyszczonej. Ten typowo kuchenny składnik może również pozytywnie wpływać na urodę. W wielu przypadkach soda zmniejsza przebarwienia, a wszystko to poprzez stopniowe rozjaśnianie skóry. Możesz ją też stosować, gdy nie zmagasz się z plamami. Maseczka doskonale oczyszcza pory, więc warto by stosowały ją także osoby z trądzikiem. Jak przygotować ten domowy specyfik? To proste. Wystarczy zmieszać wodę mineralną z sodą tak, aby otrzymać łatwą do nakładania papkę. Mieszankę należy zmyć z twarzy po maksymalnie 10 minutach.

I wreszcie znana wszystkim od dawna maseczka ogórkowa. To pyszne warzywo ma właściwości rozjaśniające, odżywiające i nawilżające. Zetrzyj ogórka na tarce o grubych oczkach, dodaj trochę soku z cytryny i nałóż mieszankę na maksymalnie kwadrans. Wszystkie maseczki warto stosować 1-2 razy w tygodniu.

UWAGA! Jeżeli masz bardzo delikatną i wrażliwą cerę, to nie stosuj domowych metod. Zresztą w każdym przypadku zalecamy, aby najpierw skorzystać z porady dermatologa.

Przeczytaj również: Wrażliwa skóra. Jak o nią zadbać?

Plamy posłoneczne – podsumowanie

Obawiasz się plam posłonecznych na skórze? Zabezpiecz się przed szkodliwym skutkiem promieniowania. A jeżeli już dojdzie do powstania przebarwień, to nie załamuj się. Jak widać, istnieje sporo sposobów, które pomogą zwalczyć te nieestetycznie wyglądające zmiany na skórze. Pamiętaj, by w pierwszej kolejności mieć na uwadze swoje bezpieczeństwo – dlatego zawsze problemy skórne konsultuj z dermatologiem. 

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.75
Ilość ocen: 8
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

Pieprzyki - rodzaje, których należy się obawiać
Podczas codziennych rytuałów często zapominamy o monitorowaniu powierzchni ciała pod kątem zmian, które mogą wskazywać n...
Trądzik hormonalny - rodzaje, objawy, leczenie
W trądziku hormonalnym, rodzaje, objawy i skuteczne leczenie stanowią istotny element dla osób borykających się z tą uci...
depilacja_laserowa_sportowcow_kolarz
Depilacja laserowa sportowców – moda czy obowiązek?
Depilacja laserowa sportowców – moda czy obowiązek?

Proponowane zabiegi