Płaszcz lipidowy skóry. Czemu służy i jak o niego zadbać?

Spis treści

1. Co to jest płaszcz lipidowy?

2. Płaszcz lipidowy - budowa

3. Warstwa lipidowa skóry – co jej szkodzi?

4. Płaszcz wodno-lipidowy – jak o niego zadbać?

5. Odbudowa płaszcza lipidowego skóry

6. Jak rozpoznać stan warstwy lipidowej skóry?

7. Jak sprawdzić stan warstwy lipidowej skóry? Test w domu

8. Płaszcz lipidowy skóry – podsumowanie

Co to jest płaszcz lipidowy? Jak jest zbudowany? Dlaczego jest bardzo ważny dla naszej skóry? Z jakiego powodu należy o niego zadbać? Dzisiaj rozwiewamy wątpliwości na ten temat.

Płaszcz lipidowy to jeden z budulców skóry. Znajduje się na naskórku. To właśnie on w pierwszej kolejności narażony jest na czynniki zewnętrzne. Pełni bardzo ważną funkcję dla skóry, mianowicie chroni ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Z tego powodu należy o niego odpowiednio zadbać. Wyjaśniamy szczegółowo, jak zrobić to najlepiej i dlaczego jest to takie ważne.

Co to jest płaszcz lipidowy?

Płaszcz lipidowy, czyli płaszcz hydrolipidowy, to zewnętrzna część naskórka. Składa się przede wszystkim z wody oraz lipidów, a więc szerokiej grupy związków chemicznych. Składają się na nie m.in. sterole, woski, tłuszcze, ale również rozpuszczalne w tłuszczach witaminy K, E, D, A oraz mnóstwo innych substancji. Płaszcz lipidowy skóry, dzięki swojej budowie, tworzy barierę ochronną dla skóry. Zabezpiecza nas m.in. przed:

 • bakteriami, wirusami, grzybami, zanieczyszczeniami czy toksynami m.in. tymi pochodzącymi z wszechobecnego smogu,
 • starzeniem – płaszcz wodno-lipidowy pozwala dłużej zachować skórze elastyczność, młody wygląd oraz jędrność,
 • przenikaniem niebezpiecznych substancji. Z drugiej strony bariera lipidowa dobrze „wie”, które substancje warto przepuścić do skóry. Jej zadaniem jest dostarczenie tylko i wyłącznie jak najwartościowszych substancji.

Płaszcz lipidowy skóry obniża także szkodliwość działania promieni słonecznych. Zapewnia również odpowiednie nawilżenie skóry, co umożliwia żywym komórkom naskórka (keranocytom) prawidłowe funkcjonowanie, a korneocytom (martwym komórkom) błyskawiczne złuszczanie.

Przeczytaj również: Ochrona przed promieniowaniem UV – dlaczego jest potrzebna Twojej skórze?

Płaszcz lipidowy – budowa

Płaszcz lipidowy skóry ma dość skomplikowaną budowę. Składają się na nią korneocyty warstwy rogowej naskórka, białka strukturalne (m.in. filagryny) oraz mieszanka endogennych i egzogennych lipidów naskórkowych. Te pierwsze są wytwarzane przez ciałka lamelarne warstwy ziarnistej. Drugie zaś dostarczane są skórze z różnego rodzaju preparatów, np. leków czy kosmetyków. W skrócie warstwa lipidowa skóry to mieszanka tłuszczów, które mają różne proporcje (zależne od osobniczych cech, ale też patologii skóry czy przede wszystkim wieku).

Warstwa lipidowa skóry – co jej szkodzi?

Co szkodzi warstwie lipidowej skóry? Okazuje się, że sporo rzeczy. Warto poznać największych winowajców, tym bardziej, że zewnętrzna warstwa naskórka nie jest na stałe połączona ze skórą. To oznacza, że łatwo ją uszkodzić czy usunąć. Zobacz, co szkodzi najbardziej zewnętrznej warstwie skóry:

 • Codzienna kąpiel – brzmi co najmniej dziwnie, prawda? Tymczasem ciało człowieka nie jest naturalnie przystosowane do takiego regularnego dbania o higienę. Częste, inwazyjne mycie, w tym stosowanie mocnych produktów myjących, może bardzo osłabiać płaszcz lipidowy, a nawet go usunąć! Oczywiście wcale nie namawiamy do tego, aby przestać brać codzienne prysznice. Warto jednak delikatnie traktować swoje ciało stosując delikatne mydła i żele pod prysznic (szczegóły poniżej),
 • promienie słoneczne, suche i gorące powietrze, bardzo niskie temperatury, wiatr – te wszystkie czynniki zewnętrzne również uszkadzają, a czasem nawet usuwają, warstwę zewnętrzną naskórka,
 • choroby – uszkodzenie albo usunięcie płaszcza hydrolipidowego to często efekt chorowania na różnego rodzaju dolegliwości, głównie skórne,
 • zażywanie niektórych leków – np. na wyżej wspomniane choroby skórne,
 • wiek – czasu nie da się oszukać. Z wiekiem komórki przestają się odbudowywać. Nie można tego procesu zatrzymać, ale realne jest jego spowolnienie. 

Przeczytaj również: Ile warstw ma skóra człowieka? Budowa skóry i jej funkcje

Płaszcz wodno-lipidowy – jak o niego zadbać?

Jeżeli zależy Ci na zdrowej i pięknej skórze, to musisz pamiętać o płaszczu lipidowym i jego odpowiedniej pielęgnacji. W przeciwnym razie nie osiągniesz pożądanych rezultatów. Najważniejsza zasada to odpowiednie nawilżenie. To pomoże Ci odbudować, wzmocnić i zregenerować płaszcz hydrolipidowy. Dlaczego? Woda to jeden z najważniejszych budulców warstwy lipidowej, który usprawnia jego pracę. 

Jak uzyskać ten efekt? Sięgając po odpowiednie kosmetyki, m.in. kremy nawilżające na dzień oraz na noc, ważne, by preparaty miały w składzie humektanty, czyli składniki nawilżające. Są to m.in.: 

 • mocznik,
 • miód,
 • aloes,
 • kwas hialuronowy,
 • mocznik,
 • gliceryna,
 • kwas mlekowy,
 • glikol propylenowy,
 • d-pantenol,
 • piroglutaminian sodowy.

Przeczytaj również: Koreańska pielęgnacja twarzy, czyli jak kompleksowo zadbać o cerę? Etapy pielęgnacji twarzy

Odbudowa płaszcza lipidowego skóry

Będąc w drogerii, albo robiąc zakupy w sklepie internetowym, sprawdzaj skład preparatów. Wybieraj kremy, balsamy, odżywki czy szampony zawierające w składzie ww. substancje.

W składzie płaszcza hydrolipidowego znajdują się także lipidy. To związki chemiczne takie jak tłuszcze, woski, sterole, rozpuszczalne w tłuszczach witaminy oraz mnóstwo innych substancji. Dobierając preparaty nawilżające, zwróć uwagę również na składniki.

Jak uzupełnić lipidy w dodatkowy sposób? Mogą w tym pomóc m.in. toniki, które przywracają właściwe pH. Stosując demakijaż, peeling czy środki myjące pH często ulega uszkodzeniu. Dobry tonik pomoże przywrócić do właściwego stanu, tym samym usprawniając pracę płaszcza hydrolipidowego.

Pamiętaj, że zaburzony płaszcz hydrolipidowy nie zawsze będzie można odbudować. Dłuższe działanie negatywnych czynników zewnętrznych oraz upływające lata zmniejszają ochronę lipidową skóry i jest to zupełnie normalne zjawisko.

Przeczytaj również: Kosmetyki pod lupą. Analiza składu kosmetyków krok po kroku

Jak rozpoznać stan warstwy lipidowej skóry?

Czy wiesz, w jakim stanie jest Twój płaszcz hydrolipidowy? Czy jesteś w stanie to rozpoznać? Jeżeli warstwa lipidowa jest zaburzona, to zaburzone też będą jej funkcje ochronne. Dowodem na to będą widoczne problemy skórne – podrażnienie, zaczerwienienie, trądzik, zmarszczki czy przebarwienia. Jeżeli skóra nie wykazuje większych problemów – to świetnie. Nie oznacza to jednak, że możesz osiąść na laurach, wręcz przeciwnie. Dbaj regularnie o skórę, aby uniknąć problemów z barierą ochronną w przyszłości. To bardzo ważne!

Jak sprawdzić stan warstwy lipidowej skóry? Test w domu

Przekonaj się, w jakim stanie jest warstwa lipidowa Twojej skóry. Wykonaj test domowy, który wiele powie o jakości Twojej skóry. Gotowa?

Krok 1 – umyj buzię wieczorem – zastosuj delikatny środek myjący, który będzie pozbawiony mydła i alkoholu.

Krok 2 – odczekaj ok. 15-20 minut i zobacz, jak reaguje Twoja skóra. Czy zaczyna swędzieć? Staje się zaczerwieniona? Piecze? A może nic specjalnego się z nią nie dzieje. Nie nakładaj żadnego kremu ani innego kosmetyku.

Krok 3 – Rano obejrzyj swoją skórę. Możesz wziąć nawet szkło powiększające. Co widzisz na swojej skórze? Wydaje się w porządku, a może pojawiły się na niej jakieś nieestetyczne zmiany? Jak się czujesz? Czy skóra jest ściągnięta? Przetłuszczona?

W razie jakichkolwiek wyżej wymienionych dolegliwości Twój płaszcz hydrolipidowy potrzebuje wsparcia. Jeżeli skóra jest sucha i ściągnięta tylko wieczorem albo tylko rano – musisz wzmocnić naskórek. Jeżeli wykazuje objawy o obydwu porach dnia – najprawdopodobniej wymaga odbudowy.

Płaszcz lipidowy skóry – podsumowanie

Już wiesz, jak zadbać o płaszcz hydrolipidowy. Jak wyglądają Twoje doświadczenia w tej kwestii? Dzięki naszemu poradnikowi z łatwością zweryfikujesz, czy stosujesz odpowiednią pielęgnację. Do dzieła!