Twój koszyk jest pusty!

Sucha skóra pod oczami – jak sobie z nią poradzić?

10 września 2021
Wszystkie
Pielęgnacja
Wszystkie
Spis treści

Sucha skóra wokół oczu to częsty problem kobiet, nie tylko tych w dojrzałym wieku. Z czego wynika i jak można mu zaradzić? Sprawdź nasze porady i jak najszybciej wprowadź je w swoje życie!

Sucha skóra pod okiem to także Twój problem? Nie jesteś sama! Mnóstwo kobiet boryka się z tą dolegliwością. Zwalczenie problemu nie będzie proste, ale jak najbardziej jest możliwe. Od czego zacząć? Na co szczególnie zwrócić uwagę? Dzisiaj odpowiadamy na te i wiele podobnych pytań.

Sucha skóra pod oczami – przyczyny

Wysuszona skóra pod oczami to częsty problem szczególnie kobiet. Wiele z nich wychodzi nawet z założenia, że skoro to tak powszechna dolegliwość, to trzeba ją zaakceptować. Nic bardziej mylnego! Warto poznać przyczyny problemu, a potem metody poradzenia sobie z nimi. 

Głównym powodem wysuszania się skóry pod oczami jest obniżona wartość wiązania oraz zatrzymywania wody w warstwie naskórkowej. Nie u wszystkich występuje tego typu tendencja, a mimo to skóra może się wysuszać. Wówczas chodzi o inne powody. Jakie na przykład? Sprawdź poniżej. 

Nieodpowiednia pielęgnacja

To jedna z najczęstszych przyczyn wysuszania się skóry pod oczami. Jeżeli nieregularnie nawilżasz skórę szczególnie w tym miejscu, to niestety szybko zauważysz tego rezultaty. Skóra pod oczami jest aż 7 razy cieńsza od tej na pozostałej części twarzy, a dodatkowo jest delikatniejsza, przez co wymaga szczególnej pielęgnacji. Nie posiada właściwie żadnych gruczołów łojowych w wyniku czego ma tendencję do błyskawicznego wysuszania się szczególnie w wyniku działania niekorzystnych czynników zewnętrznych. Zacznij przywiązywać dużą wagę do regularnej pielęgnacji. W przeciwnym razie bardzo szybko zauważysz pod oczami zmarszczki. Niestety słabe nawilżenie jest ich przyczyną. 

undefined

Przeczytaj również: Ile warstw ma skóra człowieka? Budowa skóry i jej funkcje

Za dużo ekspozycji na słońce

Mówi się, że potrzebujemy słońca do życia. To oczywiście prawda, ale… nie warto sobie zbyt brać tej porady serca. Zbyt duża ekspozycja skóry na słońce osłabia bardzo cienką warstwę hydrolipidową skóry pod oczami. Przez to ta szybko traci wodę co za tym idzie – coraz mniej odporna na działanie czynników zewnętrznych (np. wiatru czy mrozu). Jak skutecznie zabezpieczyć skórę pod oczami przed szkodliwym promieniowaniem UV? Wybieraj wysokiej jakości kosmetyki z filtrami UV oraz składnikami natłuszczającymi (te pomogą uzupełnić poziom lipidów w skórze oraz wzmocnią płaszcz ochronny skóry). 

Postępujący proces starzenia

Czasu niestety nie można zatrzymać. Proces starzenia się skóry dotyczy wszystkich osób – u niektórych zaczyna się wcześniej, u niektórych później mniej więcej w okolicy 25 roku życia. Z czasem poziom nawilżenia skóry maleje, a wszystko to przez coraz mniej aktywne fibroblasty. Zmniejsza się też ilość kwasu hialuronowego, który odpowiada za właściwy poziom nawilżenia. Procesu starzenia nie można jednak zatrzymać, ale można spowolnić czy też wpłynąć na wygląd już istniejących zmarszczek. Nieocenione będą tutaj wysokiej jakości kosmetyki oraz zabiegi stymulujące, odżywiające oraz przebudowujące naszą skórę. Sprawdź ofertę w klinice medycyny estetycznej ENVIE – tutaj możesz liczyć na pełne bezpieczeństwo, skuteczność i atrakcyjne ceny.

Nieodpowiedni tryb życia

Czy wiesz, że wygląd skóry bardzo często świadczy o tym, w jakim stanie jest Twój organizm? Jeżeli o niego nie dbasz, to nie spodziewaj się, że skóra wokół oczu będzie nawilżona i promienna. Dieta ma tutaj ogromne znaczenie, podobnie jak odpowiednia ilość snu czy aktywność fizyczna, która pomaga dotlenić organizm. 

Co na suchą skórę pod oczami? Poznaj sprawdzone sposoby!

Na szczęście do dyspozycji mamy mnóstwo metod, które pomogą prędko zauważyć poprawę. Zacznij od podstaw.

Woda, woda i jeszcze raz woda 

Zdrowo się odżywiaj i pij więcej wody. Od razu zauważysz efekty, również (albo przede wszystkim) w samopoczuciu. Wypijaj nawet 2-3 litry wody dziennie (oczywiście podczas upałów więcej). Unikaj przetworzonego jedzenia i soli. Postaw na warzywa – to w oparciu o nie komponuj posiłki. 

picie_wody_wplyw_na_cere

Przeczytaj również: Cienie pod oczami. Jak poradzić sobie z workami pod oczami?

Ochrona przed słońcem

Wspomnieliśmy już o konieczności stosowania kremów z filtrem. Pamiętaj, aby robić to nie tylko latem. Promieniowanie ma miejsce cały rok! Zaprzyjaźnij się też z okularami przeciwsłonecznymi – oczywiście tymi z dobrej jakości filtrami. 

Odpowiednie kosmetyki

Regularna pielęgnacja (rano i wieczorem) to jedno, ale nie zapominaj, że kluczowe są tu odpowiednie kosmetyki. Co powinny zawierać, aby dobrze poradziły sobie z przesuszoną skórą pod oczami? Na pierwszym miejscu stawiamy wspomniany już kwas hialuronowy. To substancja aktywna, która wiąże wodę w komórkach i transportuje jej cząsteczki w głąb skóry. Na pewno ten składnik znajdziesz w większości preparatów sprawdzonych marek. Mimo to przed zakupem upewnij się, że na pewno kupujesz ten z kwasem hialuronowym. 

Kolejny składnik, na który warto zwrócić uwagę, to przeciwutleniacze (np. kofeina). Nie pomiń również witamin, szczególnie A, E i C. Te składniki wpływają pozytywnie na mikrokrążenie w skórze. Zwalczają przyczyny starzenia, wspomagają produkcję kolagenu oraz wzmacniają naczynka. W efekcie skóra staje się bardziej nawilżona, a w całym tym procesie to właśnie o to chodzi!

Bardzo dobrze na wysuszoną skórę pod oczami wpływa też ekstrakt z lnu. Chroni płaszcz lipidowy i tym samym – zabezpiecza przed wysuszaniem. Zawiera sporo kwasów tłuszczowych takich jak: cynk, potas, magnez, wapń czy witaminy (A, B, C, D, E, F). 

Nawilżenie skóry pod oczami – domowe sposoby

Warto wspierać swoją walkę z wysuszoną skórą pod oczami również domowymi sposobami. Masz ich sporo do wyboru. Na pewno słyszałaś o wielu z nich (jeśli nie wszystkich).

Świeży ogórek

Warzywo, znajdujące się chyba w każdej kuchni, to świetny „kosmetyk” nawilżający. Rozjaśnia i ujędrnia. Posiada też wiele bardzo cennych dla skóry przeciwutleniaczy. Schłodź warzywo w lodówce, pokrój je na plasterki i nałóż je na oczy na około 20. Jeżeli ten sposób nie jest dla Ciebie zbyt wygodny w zastosowaniu (kawałki ogórka mogą spadać), to zetrzyj go na tarce.

sucha_skora_ogorek_na_oczy

Przeczytaj również: Wrażliwa skóra. Jak o nią zadbać?

Natka pietruszki

Ta bardzo zdrowa zielenina wpływa pozytywnie nie tylko na organizm od środka. Może również pomóc Twojej skórze powrócić do dawnego wyglądu. A wszystko dzięki sporej zawartości witamin C i E. Połącz natkę z jogurtem (zawierającym sporo witaminy A) i nałóż pod oczy. Najlepiej całość zblendować – papka będzie wykazywać wówczas silniejsze działanie.

Surowy ziemniak

Tania i łatwo dostępna metoda. Ziemniaki mogą bardzo dobrze nawilżyć Twoją skórę, a nawet ją rozjaśnić. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że warzywo to zawiera spore ilości witaminy C, czyli przeciwutleniacza. Zetrzyj ziemniaka na tarce i nałóż go na około 15 minut pod oczy. 

Sucha skóra pod oczami – najczęściej popełniane błędy

Wiesz, że nieodpowiedni sposób nakładania kosmetyków również może przyczyniać się do wysuszania skóry (nie tylko pod oczami)? Staraj się jej nie rozciągać i nie szarpać. Traktuj ją bardzo delikatnie. Krem najlepiej delikatnie wklepywać opuszkami palców. Niektóre produkty kosmetyczne wyposażone są w specjalne masażery – warto je wypróbować. Możesz także skorzystać z oferty kliniki medycyny estetycznej ENVIE, która swoje kliniki ma już w 6 polskich miastach: Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Lublinie, Wrocławiu i Rzeszowie.

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 2
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

depilacja_laserowa_sportowcow_kolarz
Depilacja laserowa sportowców – moda czy obowiązek?
Depilacja laserowa sportowców – moda czy obowiązek?
Białe plamy na skórze – skąd się biorą i co mogą oznaczać?
Skąd biorą się na skórze białe plamy i przede wszystkim co mogą oznaczać? Czy są niebezpieczne? Sprawdź nasze kompendium...
Jakie ćwiczenia na obwisłą skórę na ramionach?

Proponowane zabiegi