Szczotkowanie ciała na sucho – dlaczego warto wprowadzić ten rytuał do codziennej pielęgnacji?

Spis treści

1. Na czym polega zabieg suchego peelingu?

2. Korzyści wynikające z regularnego szczotkowania na sucho

3. Szczotkowanie na sucho a depilacja laserowa

Szczotkowanie ciała na sucho lub inaczej wykonywanie suchego peelingu to zabieg, który coraz więcej kobiet wprowadza do swojej codziennej pielęgnacji. Rytuał przeprowadzania masażu za pomocą szczotki z naturalnego włosia, wywodzi się z Azji, a dokładniej z tradycyjnej medycyny chińskiej. Taki zabieg wykazuje wiele korzyści zarówno dla zdrowia, jak i urody. Nie tylko skutecznie złuszcza martwy naskórek, ale również odpowiednio przygotowuje ciało do innych działań pielęgnacyjnych, chociażby depilacji laserowej. Czym tak naprawdę jest szczotkowanie ciała na sucho i jaki ma to wpływ na naszą skórę?

kobieta odwrócona plecami z rękom oparta o biodro

Na czym polega zabieg suchego peelingu?

Suchy peeling jest po prostu delikatnym masażem, przeprowadzanym za pomocą szczotki. Wykonywane ruchy podobne są do tych, jakie towarzyszą klasycznemu peelingowi z udziałem rękawicy bądź masażera. Różnica polega jedynie na tym, że do tego celu nie używamy żadnych balsamów, olejków czy innych kosmetyków pielęgnacyjnych.

Przy tym rytuale szczególnie ważny jest dobór odpowiedniej szczotki, którą wykonamy masaż. Koniecznością jest, aby była ona wykonana wyłącznie z naturalnego włosia. Warto zwrócić uwagę na włókna roślinne agawy. Włosie tej rośliny charakteryzuje się przede wszystkim zamkniętymi łuskami, przez co złuszczony w trakcie zabiegu naskórek nie dostaje się z powrotem na powierzchnię skóry. Zastosowanie innego rodzaju szczotek, chociażby syntetycznych lub nylonowych, może dodatkowo podrażnić skórę, co z pewnością nie przyniesie oczekiwanych efektów.

Szczotkowanie ciała na sucho, może odbywać się zarówno w wyspecjalizowanych gabinetach kosmetycznych, jak i w warunkach domowych. Jest to również doskonałe wprowadzenie do innych zabiegów nawilżających, ujędrniających, modelujących czy antycellulitowych. Okazuje się również wyjątkowo przydatne przy depilacji laserowej.

kobiece dłonie podczas wcierania kremu

Korzyści wynikające z regularnego szczotkowania na sucho

Codzienne wykonywanie suchego peelingu, znacząco poprawia wygląd oraz kondycję skóry. Masaż szczotką wykazuje przede wszystkim działanie oczyszczające i antyoksydacyjne. Szczotkowanie pobudza krążenie krwi, a także wspiera pracę układu limfatycznego, który odpowiedzialny jest za usuwanie toksyn z organizmu. Jeśli układ limfatyczny nie działa prawidłowo, często objawia się to uczuciem ociężenia oraz opuchniętymi nogami. Rytuał suchego peelingu pozwoli raz na zawsze pozbyć się tego problemu.

Oczywiście, jedną z największych zalet szczotkowania na sucho jest skuteczne pozbywanie się martwego naskórka. Skóra staje się więc nie tylko zdrowsza i bardziej promienna, ale również o wiele lepiej wchłania wszelkiego rodzaju kosmetyki pielęgnacyjne. Masowanie szczotką stanowi również idealne rozwiązanie dla osób zmagających się z cellulitem. Szczotkowanie pomaga rozbić tkankę tłuszczową, nagromadzoną w problematycznych miejscach, dzięki czemu zostaje ona równomiernie rozłożona. Taki zabieg nie tylko wpłynie więc na redukcję cellulitu, ale również zdecydowanie zmniejszy widoczność pomarańczowej skórki.

Ponieważ szczotkowanie na sucho działa podobnie jak peeling, po wykonaniu zabiegu można cieszyć się wyjątkowo gładką, jędrną i zdrową skórą. Dodatkowo, regularny masaż pomaga ujednolicić kolor skóry i pozbyć się niektórych zaczerwienień.

Masaż szczotką wykazuje nie tylko działania pielęgnacyjne, ale również zdrowotne. Rytuał ten przede wszystkim pomaga zredukować stres. Koliste i równomierne ruchy odprężają i pozwalają rozluźnić napięte mięśnie. Ponadto, szczotkowanie odblokowuje przepływ energii w organizmie, co przyspiesza pracę organów wewnętrznych oraz zapobiega chronicznemu zmęczeniu.

twarz kobiety ze spiętymi ciemnymi włosami i delikatnym makijażem

Szczotkowanie na sucho a depilacja laserowa

Suchy peeling zalecany jest szczególnie osobom, które borykają się z problemem wrastających włosków. Systematyczne szczotkowanie pomaga odpowiednio wyciągnąć włoski na powierzchnię skóry tak, aby nie mogły z powrotem nieestetycznie wrosnąć w ciało. Oczywiście, aby całkowicie pozbyć się kłopotu z wrastającymi włoskami, należy wykonać depilację laserową. Jednak i podczas przeprowadzania takich zabiegów usuwania zbędnego owłosienia, warto nadal wykonywać rytuał systematycznego szczotkowania na sucho. Gładsza oraz jędrniejsza skóra okaże się zdecydowanie bardziej podatna na działanie lasera, co pomoże skuteczniej pozbyć się niechcianych włosków. Jednocześnie, doprowadzi to do znaczącego zwiększania efektywności zabiegu depilacji laserowej.