Spotkałeś się z takim pojęciem jak trądzik zaskórnikowy? Czym różni się od tradycyjnego trądziku, skąd się bierze i przede wszystkim jak można sobie z nim poradzić? Jaki wpływ na trądzik zaskórnikowy ma depilacja laserowa? Odpowiedzi na te i wiele innych podobnych pytań z tego zakresu znajdziesz poniżej.
Trądzik zaskórnikowy to niezapalna odmiana trądziku. W związku z tym stanowi jego najlżejszy rodzaj. Zazwyczaj zmiany mieszczą się na środkowej części twarzy oraz na czole. Nazwa zaskórnikowy wzięła się z objawów. Trądzik ten przybiera bowiem formę zaskórników, które są otwarte lub zamknięte. Do objawów zaliczamy także łojotok. Trądzik zaskórnikowy jak najbardziej można wyleczyć. Trzeba stosować wówczas odpowiednie kremy, żele oraz preparaty miejscowe. Sprawdź więcej szczegółów.
Przeczytaj również: Depilacja twarzy u kobiet – wąsik i broda
Czym jest trądzik zaskórnikowy?
Jak dokładnie brzmi definicja trądziku zaskórnikowego? To lżejsza odmiana trądziku pospolitego zwanego także trądzikiem młodzieńczym. Zaskórniki to główne objawy tej dolegliwości. Najczęściej zlokalizowane są na czole oraz na środkowej części twarzy. Czasami pojawiają się także na klatce piersiowej i plecach. Zaskórniki, o których mowa, to czarne kropki występujące w kanale gruczołu łojowego. To właśnie tutaj gromadzi się duża ilość bakterii, zrogowaciałego naskórka oraz sebum. Jeśli do tego dochodzi kłopot z dodatkowym, u kobiet niechcianym, mocnym owłosieniem skóry twarzy to problem się nasila. Częste golenie wzmaga problem z trądzikiem, przyczynia się do rozwoju bakterii. Powoduje podrażnienia, doprowadzając do przesuszenia – odwodnienia skóry. W efekcie konsekwencją tego jest wzmożone wydzielanie nadmiernej ilości sebum.
Rodzaje zaskórników w trądziku zaskórnikowym
Zaskórniki dzielimy na zaskórniki zamknięte oraz zaskórniki otwarte. Te pierwsze przybierają kolor biały i wyglądem mogą przypominać podskórne grudki. W przypadku zaskórników zamkniętych ujścia mieszków gruczołów łojowych nie są widoczne. W ich przypadku może dojść także do wystąpienia stanu zapalnego. Zaskórniki otwarte to nic innego jak czarne, drobne punkciki na skórze, które są dość mocno widoczne przez ujścia mieszków gruczołów łojowych. Czarny kolor wynika z faktu, że wypełnione są keratyną utlenioną.
Trądzik zaskórnikowy – przyczyny
Skąd bierze się trądzik niezapalny? Ten związany jest bezpośrednio z intensywną pracą gruczołów łojowych czyli tak zwanym łojotokiem. Zaskórniki przede wszystkim pojawiają się na skórze tłustej, która ma problem z wydzielaniem nadmiernej ilości sebum. Gdy jest go za dużo, to wówczas miesza się z wieloma zanieczyszczeniami, kosmetykami kolorowymi czy na przykład martwym naskórkiem. W rezultacie bardzo często dochodzi do zaczopowania ujścia gruczołów. Stąd już niedaleka droga do powstania trądziku zaskórnikowego.
Zablokowanie ujścia gruczołów łojowych to podstawowa przyczyna powstawania trądziku zaskórnikowego. Warto pamiętać też o innych czynnikach. Ujście porów może być blokowane przez łój, przez nieprawidłowo złuszczony naskórek czy też przez bakterie.
Trądzik zaskórnikowy u dorosłych i nastolatków – objawy
Trądzik zaskórnikowy może dotknąć tak samo nastolatków jak i dorosłych. Często gdy pojawia się w młodym wieku, znika w przeciągu kilku lat. Głównie wynika to z właściwej pielęgnacji skóry. Jeżeli jednak nastolatek nie będzie odpowiednio obchodził się ze swoją skórą, na której już doszło do powstania trądziku zaskórnikowego, to problem będzie narastał i może utrzymywać się do około 30. roku życia, albo nawet dłużej. Efektem zaniedbania może być także powstanie stanu zapalnego. A wszystko to przez nadmierne gromadzenie się bakterii, które mogą wywołać nie tylko mniej lub bardziej groźne zapalenie, ale także torbiele czy grudki.
Cera zaskórnikowa – odpowiednia pielęgnacja
Twoja cera ma skłonności do powstawania zaskórników i tym samym trądziku zaskórnikowego? Pamiętaj o wprowadzeniu do swojej codzienności bardzo istotnych zasad pielęgnacji skóry.
1. Przede wszystkim codziennie, najlepiej rano i wieczorem, bardzo dokładnie oczyszczaj cerę z martwego naskórka oraz resztek łoju. W ten sposób ryzyko powstawania zaskórników będzie naprawdę minimalne.
2. Bardzo istotne jest to, aby przed procesem oczyszczania twarzy, bardzo dokładnie umyć ręce. Wiele osób o tym zapomina, a to przecież na dłoniach przynosimy bakterie, które mogą zaczopować ujścia gruczołów łojowych na naszej skórze.
3. Pamiętaj, aby do oczyszczania twarzy stosować wysokiej jakości kosmetyki. Specjalne żele, płyny micelarne czy kremy dostaniesz w każdej drogerii. Najlepiej wybierać te o naturalnym składzie dedykowane cerze trądzikowej.
4. Po umyciu twarzy osusz ją ręcznikiem papierowym, albo czystym ręcznikiem czy bawełnianą koszulką. Nie stosuj do tego celu używanego wcześniej ręcznika, tym bardziej gdy należy do innej osoby. To może bowiem namnożyć na Twoją twarz bakterie i spowodować poważny problem. Po osuszeniu możesz zastosować tonik. Najlepiej by był bezalkoholowy i miał właściwości ściągające pory.
5. Dopiero po tych wszystkich czynnościach następuje czas na nałożenie kremu nawilżającego.
6. Pamiętaj, aby co jakiś czas, na przykład 2 razy w tygodniu, wykonać peeling skóry. Ten oczyści bardzo dogłębnie cerę usuwając martwy naskórek, którego gromadzenie się jest naturalnym procesem. Warto wykonywać tak zwany peeling enzymatyczny (czyli ten znacznie bardziej łagodny niż gruboziarnisty). Musisz bowiem bardzo delikatnie obchodzić się ze swoją cerą.
7. W sklepach dostępnych jest też sporo różnego rodzaju maseczek nawilżających i oczyszczających. Możesz je też przygotować samodzielnie w domu. W internecie znajdziesz sporo przepisów. Pamiętaj jednak, aby sięgać do wiarygodnych źródeł. Jeżeli zastosujesz bowiem nieodpowiednie substancje, to możesz doprowadzić do przykrych objawów.
8. Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem samodzielnie nie wyciskać zaskórników. Niestety takie działanie wcale nie jest efektywne. Wręcz przeciwnie – może doprowadzić bowiem do poważnej infekcji.
9. A co z makijażem kolorowym? Wcale nie musisz z niego rezygnować. W drogeriach znajdziesz sporo kosmetyków kolorowych przeznaczonych do cery trądzikowej, które nie zatykają porów.
10. Oczywiście ogromne znaczenie ma także właściwie zbilansowana dieta. Stan Twojej skóry bardzo często wynika właśnie z tego, co jesz na co dzień. Wybieraj produkty bogate w witaminę A, na przykład jajka czy ryby. Nie zapominaj też o źródle witaminy B, którą znajdziesz na przykład w pełnoziarnistym pieczywie czy bananach. Bardzo istotne jest także uzupełnienie swojej codziennej diety w kwasy z grupy omega-3.
11. Na stan cery może wpływać także stres. Warto unikać tego typu sytuacji. Oczywiście jest to bardzo trudne, dlatego w razie silnych sytuacji stresowych, warto skorzystać z pomocy psychologa.
12. Okazuje się, że najlepszym kosmetykiem dla naszej cery, także tej zaskórnikowej, jest odpowiednia ilość snu. Staraj się wysypiać minimum 7-8 godzin dziennie, wówczas Twoja skóra będzie wypoczęta i mniej podatna na negatywne działanie różnego rodzaju drobnoustrojów.
Trądzik zaskórnikowy – leczenie
W przypadku zaskórników czy trądziku zaskórnikowego powyższe sposoby mogą okazać się wystarczające. Czasem jednak może dojść do dużego nasilenia dolegliwości. Jak pozbyć się trądziku w takiej sytuacji? Nie warto zwlekać, tylko jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, najlepiej od razu z dermatologiem. Specjalista powinien zlecić badanie poziomu łoju i jeżeli wystąpi taka konieczność, to skierować pacjenta do endokrynologa. Jest również szansa, że dermatolog przepisze odpowiednie leki na receptę. Zaleci zapewne też preparaty do stosowania miejscowego, które najczęściej przybierają postać żelu czy kremu. Tego typu specyfiki najczęściej aplikowane są na noc, ponieważ eksponowane na słońce, mogą doprowadzać do alergii. Pamiętaj jednak, że mocne stany zapalne skóry oraz terapie trądzikowe niektórymi lekami wykluczają przez pewien okres zabiegi przy użyciu lasera.
Myślisz, że i Ciebie dotyka trądzik zaskórnikowy? Jak się pozbyć tego problemu szybko i sprawnie? Musisz zacząć stosować regularną pielęgnację i dbać o siebie na co dzień, np. wysypiając się i trzymając zdrową dietę. Wszystkie szczegóły znajdziesz w powyższym artykule. Pamiętaj, aby w razie nasilających się objawów, od razu skorzystać z pomocy dermatologa. Jeśli jedną z przyczyn nawracającego trądziku jest problem częstego golenia skóry twarzy, może warto byłoby zastanowić się nad trwałym usunięciem owłosienia z tej okolicy. W tym celu należy umówić się na wizytę i spotkać się z kosmetologiem w jednym z ponad 50 salonów Depilacja.pl w całej Polsce.
Po przeprowadzeniu darmowej konsultacji i wykluczeniu wszelkich przeciwwskazań, będziesz mógł/mogła rozpocząć depilację laserową, która chociaż w części pomoże złagodzić zmiany zachodzące na skórze.
? Zobacz wideo: Przeciwwskazania do zabiegu depilacji laserowej