Twój koszyk jest pusty!

Kiedy i dlaczego wypadają włosy? Kiedy należy się martwić?

28 października 2020
Ciekawostki
Spis treści

Wypadanie włosów jest naturalnym zjawiskiem. Jednak szybko może przerodzić się w problem, który obniży naszą samoocenę. Dlaczego włosy wypadają i co zrobić, by zatrzymać ten proces? Zebraliśmy najważniejsze informacje, dzięki którym lepiej zrozumiesz, czemu wypadają włosy.

Dlaczego włosy wypadają? Wprowadzenie do tematu

Czy wiesz, że wypadanie włosów jest zupełnie normalnym procesem w rozwoju włosa? Każdy włos prędzej czy później wypadnie. Czas życia jednego włosa wynosi od 2 do 5 lat. Każdy włos przyrasta o około 1 centymetr na miesiąc. Dziennie ubywa nam nawet 100-200 włosów. Biorąc pod uwagę, że na głowie mamy około 100 tysięcy mieszków włosowych, oczywistym jest, że nie odczujemy większej różnicy. 

Wypadające włosy w niewielkich ilościach nie są więc niczym dziwnym – tak działa natura. Znana, nowojorska trycholog Elizabeth Cunnane Philips uważa nawet, że aż 10 procent naszych włosów znajduje się w fazie “przygotowawczej” do wypadnięcia. I to również nie jest powód do zmartwień. 

Jednak warto pamiętać, że włosy wypadające garściami nie stanowią już typowego zjawiska. Gdy liczba wypadających włosów wzrasta, warto zadać sobie pytanie: czemu wypadają włosy? 

Zbliżenie na szczotkę z mnóstwem wyrwanych włosów.

Przyczyny mogą być różne, a  ich poznanie często nie jest łatwe. Jednak nie warto się poddawać, ponieważ trafna diagnoza jest niezbędna i stanowi punkt wyjścia dla skutecznej walki z problemem. Istnieje kilka, a nawet kilkanaście czynników, które doprowadzają do gubienia włosów. Niektóre są błahe, a inne należy traktować poważne. Jedno jest pewne – żadnego z nich nie powinno się lekceważyć. 

Jeżeli uważasz, że Twoje włosy wypadają w większych ilościach, niż powinny, to warto zacząć przede wszystkim od podjęcia środków ostrożności. Po pierwsze – zadbaj o zbilansowaną dietę. Zdrowy tryb życia odbije się pozytywnie nie tylko na Twojej sylwetce, wynikach badań oraz samopoczuciu. Sprawi również, że Twoje włosy przestaną wypadać. Niezmiernie istotne jest także obniżenie poziomu stresu.  Nie jest to takie proste, ale zapanowanie nad silnymi emocjami oraz unikanie stresujących sytuacji  może okazać się zbawienne dla Twojego organizmu. 

Efekty odpowiedniej diety i spokoju ducha powinny być widoczne już po kilkunastu tygodniach. Jeśli jednak wypadające włosy nadal będą problemem,  to warto zdecydować się na wizytę u specjalisty.

Kiedy wypadają włosy? Fazy wzrostu włosa

Włosy podlegają cyklowi życiowemu, który dzielimy na trzy fazy:

  1. Anagen – to faza pierwsza, czyli wzrostowa. W tej fazie włos rośnie od 2 do 8 lat (zazwyczaj do 6 lat u kobiet i do 4 u mężczyzn). Zakładając, że włosy rosną około 1 centymetr miesięcznie, maksymalna długość, jaką mogą osiągnąć, to 75 centymetrów. Warto  wiedzieć, że nie wszyscy są w stanie zapuścić fryzurę sięgającą do pasa lub dłuższą. Dzieje się tak m.in. dlatego że niektóre włosy żyją tylko 2 lata.
  2. Katagen – faza druga. Jest to czas, w którym włos jest w skórze, ale już nie rośnie – przygotowuje się do wypadnięcia. Czy wiesz, że jeżeli wyrwiesz włos znajdujący się w tej fazie, to ten może nigdy nie odrosnąć? Taki włos jednak trudno wyrwać. Nie pozbędziesz się go podczas mycia lub czesania. Umyślne wyrywanie włosów może mieć długotrwałe, negatywne skutki. Istnieje bowiem szansa, że włos zostanie wyrwany wraz z korzonkiem, czyli aktywną częścią mieszka – tzw. macierzą, która odpowiada za wzrost włosa. Odradza się więc częste tapirowanie fryzur oraz upinanie włosów w ciasne sploty.
  3. Telogen – trzecia faza, która inaczej nazywana jest “okresem uśpienia włosa”. W tej fazie łodyga włosa odrywa się od brodawki, która go produkuje, jednak ten nadal pozostaje na głowie. Faza trzecia trwa około 2, 3 lub 4 miesięcy. Po tym czasie stary włos może zostać “wypchnięty” przez nowy albo wypaść podczas codziennego czesania lub mycia. 

Warto pamiętać, że włosy nie wypadają z dnia na dzień. Jeżeli już zaczęły wychodzić, to tego procesu nie da się zatrzymać. Niestety żadne kosmetyki i zabiegi nie cofną wypadania. Włosy, które mają wypaść – po prostu wypadną. 

Osoby, które zmagają się z problemem wypadających włosów, dostrzegają u siebie zjawisko tzw. wypadania sezonowego. Pojawia się ono, gdy włosom nie dostarcza się odpowiednich składników odżywczych. Dzieje się tak np. zimą, gdy włosom brakuje słońca i uzyskiwanej z niego witaminy D.  Dlatego okres jesienno-zimowy jest czasem, w którym należy szczególnie zadbać o kondycję swoich włosów.

Znając poszczególne fazy wzrostu włosa, warto zadać sobie pytanie: kiedy zdecydować się na depilację? Najlepszym momentem na wykonanie zabiegu depilacji laserowej jest faza wzrostu – anagen. Wówczas melanina, która stanowi przewodnik dla wiązki lasera, transportuje energię bezpośrednio do brodawki włosowej, następnie ogrzewa ją i niszczy. Łodyga włosa ulega spaleniu i po około 2-3 tygodnia wykrusza się i wypada. Dlatego dokonując depilacji laserowej w anagenie, można mieć pewność, że włos już nigdy nie odrośnie.

Młoda blondynka na białym tle szarpie za swoje blond włosy i krzyczy.

Dlaczego wypadają włosy?

Czemu wypadają włosy? Przyczyn może być wiele:

  • odstresowe wypadanie włosów – doświadczałaś ostatnio (nawet do 3 miesięcy wstecz) silnych emocji? Zamartwiałaś się z jakiegoś powodu? Mocny stres może powodować wypadanie włosów – to naturalna reakcja organizmu;
  • reakcje alergiczne – włosy mogą nadmiernie wypadać pod wpływem jakichś środków, np. farby do włosów. Zdarza się, że kobiety są uczulone na nikiel zawarty we wsuwkach do włosów. Innym razem przyczyną może być  bardzo twarda woda w kranie;
  • łojotokowe wypadanie włosów – pojawia się, gdy włosy słabo “trzymają się” w mieszkach. Przyczyną może być źle dobrany czy przeprowadzony zabieg w gabinecie fryzjerskim;
  • zaziębienie skóry głowy – zmarznięte mieszki włosowe ulegają skurczeniu. Odcinany jest dopływ krwi, a co za tym idzie – przepływ składników odżywczych. Włos obumiera, ponieważ nie jest odżywiany;
  • anemia – niedobór żelaza i ferrytyny we krwi przyczynia się do wypadania włosów,
  • hormonalne wypadanie włosów – np. po porodzie. Na początku ciąży organizm kobiety produkuje dużo estrogenu, który hamuje wypadanie włosów. Po porodzie poziom estrogenu spada, a włosy narażone są na wypadanie. 

Kiedy wypadanie włosów jest normą, a kiedy należy się tym martwić?

Wiesz już, że dziennie tracisz około 100-200 włosów. Jeżeli wypada ich więcej, to znaczy, że coś jest nie tak. Nie chodzi o to, by liczyć wszystkie włosy, które zostają codziennie na szczotce. Znasz swój organizm i na pewno wiesz, ile  mniej więcej tracisz włosów podczas rutynowej pielęgnacji. Niemniej jednak, warto pamiętać o zdrowej diecie i unikaniu stresu. 

Co zrobić, gdy włosy wypadają w nadmiarze i dość często? Odpowiedź jest jedna – należy udać się do lekarza. Można od razu odwiedzić dermatologa, a najlepiej trychologa (lekarz od zmian na skórze głowy i nadmiernego wypadania włosów). Skierowanie do tych specjalistów otrzymasz od lekarza ogólnego. Lekarz zleci odpowiednie badania, na podstawie ich wyników sformułuje diagnozę i dostosuje leczenie. 

Kiedy i dlaczego wypadają włosy – podsumowanie

Już wiesz, dlaczego i kiedy wypadają włosy. Pamiętaj jednak, że przyczyn może być znacznie więcej. Podstawą do trafnej diagnozy są badania. Warto też równolegle działać samodzielnie. Zdrowy tryb życia to podstawa w walce z wypadaniem włosów, jak i innymi powszechnymi dolegliwościami, a także klucz do dobrego samopoczucia.

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.91
Ilość ocen: 11
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Oczyszczanie wodorowe
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

Proponowane zabiegi