Twój koszyk jest pusty!

Czy depilacja laserowa jest szkodliwa? Ekspert wyjaśnia

8 października 2022
Depilacja
Spis treści

Mimo coraz większej popularności depilacji laserowej, wciąż wiele osób zastanawia się czy ta metoda usuwania niechcianego owłosienia jest bezpieczna. Dzisiaj rozwiewamy wątpliwości!

Czy depilacja laserowa jest szkodliwa dla zdrowia? To często zadawane pytanie przez osoby borykające się na co dzień z ciemnym, gęstym i widocznym owłosieniem. Rzeczywiście laser działający podskórnie może wzbudzać wiele wątpliwości. Czy zabieg tego typu jest ryzykowny? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

czy_depilacjia_laserowa_jest_szkodliwa

Czym jest depilacja laserowa i dlaczego warto ją stosować?

Depilacja laserowa to jedna z metod na pozbycie się niepożądanego owłosienia właściwie z każdej części ciała. Metoda ta zdecydowanie wyróżnia się na tle innych tym, że zapewnia trwałe efekty. Jeżeli wykonasz pełną terapię laserem, możesz liczyć na to, że włoski już nie odrosną. Ewentualnie potrzebne będzie wykonanie tak zwanego zabiegu przypominającego raz do roku. Nic dziwnego, że depilacja laserowa cieszy się dość dużym zainteresowaniem. Pomaga zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy. Choć seria kilku czy kilkunastu zabiegów nie stanowi małego kosztu, to jednak kupowanie plastrów z woskiem czy maszynek jednorazowych przez długie lata na pewno jest o wiele droższe. Depilacja laserowa pozbawia również problemu wrastających włosków czy podrażnień po goleniu.

Na czym dokładnie polega ta metoda? Na początek warto jest się zapoznać z pojęciem fototermolizy selektywnej. W tkance naszego organizmu znajdują się substancje, które mają zdolność do pochłaniania energii o określonym zakresie długości fal. Te substancje określane są mianem chromoforów (fotoakceptorów). Wśród nich wymienić można wodę, hemoglobinę, melaninę i białka. Większość zabiegów laserowych wykorzystuje zjawisko selektywnej fototermolizy, która polega na niszczeniu cząstek danej struktury przez pochłoniętą przez nie energię. Energia ta pochodzi z wiązki lasera o odpowiednio dostosowanej długości fali. Dany chromofor jest niszczony selektywnie, co znaczy, że uszkodzeniu nie ulegają inne otaczające tkanki. Takie działanie zostaje uzyskane przez odpowiednie dobranie długości fali, które będą absorbowane przez cząsteczki chromoforu w danym kolorze. Dlatego właśnie dzięki zabiegom laserowym możliwe jest usunięcie tatuaży, znamion, rozszerzonych naczynek i innych zmian naczyniowych oraz zbędnego owłosienia. W przypadku zabiegu depilacji, jest ona najskuteczniejsza, kiedy włosy są ciemne, a skóra jasna. W skrócie oznacza to, że wiązka światła emitowanego z lasera przenika przez skórę, gdzie jest pochłaniana przez barwnik czyli melaninę. Jego największe stężenie mieści się właśnie w mieszkach włosowych. W ten sposób dochodzi do powstania energii cieplnej i zniszczenia cebulki włosa. Trzeba pamiętać, że długość fali wynosi około 800 nm i przenika zaledwie 2 mm w głąb skóry.

Czy depilacja laserowa jest szkodliwa? Rozwiewamy mity

Czy laserowa depilacja jest szkodliwa? To pytanie zadaje sobie bardzo wiele osób, które słyszy o przenikaniu lasera w głąb skóry. Często od razu pojawia się wyobrażenie o niszczeniu tkanek, a nawet organów wewnętrznych w organizmie. Tymczasem zupełnie nie należy obawiać się depilacji laserowej. To w pełni bezpieczny zabieg. Już tłumaczymy dlaczego.

Laser o odpowiedniej długości fal oraz optymalnym czasie trwania impulsu wynaleziono w 1983 roku. Urządzenie to usuwa włoski ze skóry jednocześnie jej nie uszkadzając. Mimo to, co wydaje się oczywiste, metoda ta wzbudzała wiele podejrzeń. Przez lata wielokrotnie poddawano ją badaniom oraz testom. W ten sposób doszło do powstania sprzętu, zaakceptowanego przez Amerykańską Agencję do spraw Żywności i Leków. To oznacza, że jest nie tylko efektywny, ale też bezpieczny. Oczywiście musimy pamiętać o tym, że depilacja laserowa jest zabiegiem w pełni bezinwazyjnym tylko w przypadku całkowitego przestrzegania zaleceń kosmetologa. Musisz odpowiednio przygotować się do zabiegu i pamiętać o pewnych zasadach po wyjściu z gabinetu. Wszystkie te kwestie omówi z Tobą specjalista przed serią zabiegów oraz w trakcie. Dowiesz się, jak przygotować się do zabiegu depilacji laserowej i jak postępować po nim. Więcej na ten temat przeczytasz w dalszej części artykułu.

Reasumując – dzięki depilacji laserowej pozbędziesz się owłosienia w sposób nieinwazyjny. Laser nie wniknke głęboko pod skórę i nie uszkodzi tkanek. Mało tego tego – ta metoda nie spowoduje podrażnienia czy uszkodzenia skóry. Zabiegi tego typu stosuje się również w przypadku bardzo wrażliwych miejsc na ciele takich jak pachy czy okolice bikini.

Czy depilacja laserowa jest rakotwórcza? Zdarza się, że jeszcze słyszymy tego typu opinie. To jak najbardziej mit, który być może wynika z tego, że choroby nowotworowe zaliczane są do przeciwwskazań przed zabiegiem depilacji laserowej. Wówczas energia emitowana przez sprzęt stosowany w gabinecie może aktywować ogniska nowotworowe, a nawet powodować przerzuty. Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić, czy teza ta jest prawdziwa. Dlatego, nie mając pewności, osoby z przebytymi oraz aktywnymi nowotworami nie powinny poddawać się tego typu zabiegom.

Konsultacja przed zabiegiem depilacji laserowej

Korzystając z renomowanego gabinetu takiego jak depilacja.pl spodziewaj się wstępnej konsultacji przed serią zabiegów. We wspomnianych już salonach takie spotkanie można zarezerwować zupełnie za darmo i wcale nie zobowiązuje ono finalnie do skorzystania z oferty. Podczas takiej konsultacji specjalista oceni stan Twojej skóry oraz przeprowadzi próbę laserową, by ostatecznie stwierdzić jak Twój organizm i skóra zareagują na laser. Zada również pytania dotyczące Twojego zdrowia. Wypełnisz również tak zwany wywiad medyczny, który posłuży nam do ostatecznej kwalifikacji do zabiegu. Istnieje bowiem lista przeciwwskazań przed zabiegiem depilacji laserowej.

 depilacjia_laserowa_czy_jest_szkodliwa_expert_wyjasnia

Przeciwwskazania do depilacji laserowej

Choć jest to zabieg bardzo bezpieczny i bezinwazyjny, to jednak nie każdy może się mu poddać. Możliwość skorzystania z depilacji laserowej zostaje wykluczona u osób chorujących na łuszczycę, bielactwo czy opryszczkę. Osoby z wysoką nadwrażliwością skóry na światło również nie powinny korzystać z tej metody. Inne przeciwwskazania? Przyjmowanie niektórych leków w tym światłouczulających, ciąża, okres karmienia piersią, skłonności do przebarwień, nowotwory i kilka innych. Niektóre z tych przeciwwskazań są czasowe. To oznacza, że po wyleczeniu na przykład infekcji czy odstawieniu niektórych leków, jak najbardziej możesz skorzystać z tej metody. Pamiętaj jednak, aby wszelkie tego typu kwestie konsultować ze specjalistą.

Depilacja laserowa – szkodliwa? Nie jeśli się odpowiednio przygotujesz!

Jeżeli w Twoim przypadku nie występują żadne przeciwwskazania, możesz poddać się depilacji laserowej przy odpowiednim przygotowaniu i zastosowaniu zaleceń po zabiegu. Na około 6 miesięcy przed depilacją musisz odstawić niektóre leki, np. retinoidy. Oczywiście nie rób tego na własną rękę tylko skonsultuj ze swoim lekarzem. Miesiąc przed zabiegiem nie wyrywaj włosków depilatorem ani woskiem. Na około 3 tygodnie przed depilacją przestań stosować maści z retinoidami. Dwa tygodnie przed zabiegiem odstaw preparaty światłouczulające, w tym niektóre zioła np. nagietek czy dziurawiec. Na około półtora miesiąca wcześniej przestań się opalać (dotyczy to również solarium). Dlaczego zalecenie dotyczące braku opalania jest takie istotne? Pamiętaj, że światło lasera ma zadziałać na barwnik zawarty we włosie, a nie w skórze. Opalona skóra w trakcie depilacji laserowej może stać się przyczyną poparzeń.

Dzień przed lub w dniu zabiegu pamiętaj, aby dokładnie zgolić włosy, ale nie depiluj ich i nie wyrywaj pęsetą. Odstaw również alkohol i bardzo dokładnie umyj ciało. Nie nakładaj na nią żadnych preparatów, w tym kremu, perfum czy dezodorantów.

Po zabiegu należy bardzo delikatnie obchodzić się ze skórą – nie trzyj jej ręcznikiem oraz nie opalaj jej i nie odwiedzaj pływalni, solarium czy sauny. Warto stosować również kosmetyki zmniejszające podrażnienia – poleci Ci je specjalista w gabinecie.

Teraz już wiesz, czy depilacja laserowa jest szkodliwa!

Depilacja laserowa – czy jest szkodliwa? Oczywiście, że nie! Badania oraz miliony zadowolonych klientów gabinetów depilacji laserowej z całego świata nie kłamią. Jeżeli masz wątpliwości, to już teraz umów się na konsultację ze specjalistą depilacja.pl. Ten rozwieje Twoje wątpliwości i stwierdzi, czy zabieg okaże się również skuteczny i bezpieczny w Twoim przypadku. Do zobaczenia w salonach depilacja.pl 

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 1
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Oczyszczanie wodorowe
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie
ZASTANAWIASZ SIĘ NAD DEPILACJĄ LASEROWĄ?
UMÓW WIZYTĘ KONSULTACYJNĄ przy rezerwacji online

Najnowsze artykuły

Proponowane zabiegi

ZASTANAWIASZ SIĘ NAD DEPILACJĄ LASEROWĄ?
UMÓW WIZYTĘ KONSULTACYJNĄ przy rezerwacji online