Twój koszyk jest pusty!

Czy można się golić mając zajady?

18 czerwca 2024
Depilacja
Spis treści

Dla osób, które regularnie golą się w okolicach twarzy, pojawia się dodatkowe pytanie: czy można wykonywać ten zabieg, gdy mamy zajady? Czy golenie może pogorszyć stan skóry, a może istnieją sposoby, by zrobić to bezpiecznie? W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości i podpowiemy, jak zadbać o higienę oraz zdrowie skóry podczas golenia, nawet w obliczu tego uciążliwego problemu.

Omówimy także, czym są zajady oraz jakie są ich przyczyny i objawy. Dowiedz się, jakie środki ostrożności warto podjąć, aby golenie było bezpieczne i komfortowe, nawet w obliczu tak uciążliwego problemu skórnego.

Czego dowiesz się z tekstu:

 • jak powstają zajady,
 • jak wygląda leczenie zajadów,
 • brak jakiej witaminy powoduje zajady,
 • jak można leczyć zajady domowymi sposobami,
 • czy można golić twarz mają zajady,
 • czy zajady są przeciwwskazaniem do depilacji laserowej.

Jak powstają zajady?

Zajady, znane również jako kątowe zapalenie warg, to bolesne pęknięcia i owrzodzenia pojawiające się w kącikach ust. Mogą one powodować znaczny dyskomfort, a ich leczenie bywa długotrwałe. Aby skutecznie radzić sobie z zajadami, warto zrozumieć, jakie są przyczyny ich powstawania.

Przyczyny powstawania zajadów

 • Infekcje bakteryjne i grzybicze - jedną z najczęstszych przyczyn zajadów są infekcje bakteryjne (najczęściej Staphylococcus aureus) i grzybicze (Candida albicans). Wilgotne środowisko w kącikach ust sprzyja rozwojowi tych mikroorganizmów.
 • Niedobory witamin i minerałów - braki w diecie, zwłaszcza witaminy B2 (ryboflawiny), żelaza i cynku, mogą prowadzić do osłabienia skóry i powstawania zajadów. Z tego powodu warto dbać o zrównoważoną dietę, bogatą w te składniki.
 • Choroby przewlekłe - cukrzyca, niedokrwistość, choroby układu immunologicznego i inne przewlekłe schorzenia mogą osłabiać organizm, zwiększając ryzyko powstawania zajadów.
 • Niewłaściwa higiena jamy ustnej - niewłaściwe nawyki higieniczne, takie jak niedokładne mycie zębów, mogą prowadzić do namnażania się bakterii w jamie ustnej, co z kolei może przyczyniać się do powstawania zajadów.
 • Alergie i podrażnienia - reakcje alergiczne na produkty do pielęgnacji ust, kosmetyki, a nawet pasta do zębów mogą powodować podrażnienia w kącikach ust, prowadząc do powstania zajadów.
 • Suchość i urazy mechaniczne - spierzchnięte usta, nadmierne oblizywanie warg, częste otwieranie ust (np. podczas ziewania czy jedzenia dużych kęsów) mogą prowadzić do pęknięć skóry w kącikach ust, co sprzyja powstawaniu zajadów.
 • Zaburzenia hormonalne - zmiany hormonalne, zwłaszcza te związane z okresem dojrzewania, ciążą czy menopauzą, mogą wpływać na kondycję skóry i zwiększać podatność na zajady.


Rozpoznanie przyczyny powstawania zajadów jest kluczowe dla ich skutecznego leczenia. W przypadku nawracających problemów warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże zidentyfikować źródło problemu i zaleci odpowiednie leczenie oraz profilaktykę.

Leczenie zajadów

Leczenie zajadów (kątowego zapalenia warg) wymaga podejścia wieloaspektowego, ponieważ skuteczne zlikwidowanie problemu zależy od zidentyfikowania i wyeliminowania przyczyny oraz zastosowania odpowiednich środków zaradczych. Oto kilka skutecznych metod leczenia zajadów:

Zajady - leczenie farmakologiczne

 • Maści antybakteryjne i przeciwgrzybicze - jeśli zajady są spowodowane infekcją bakteryjną lub grzybiczą, lekarz może przepisać maści zawierające antybiotyki (np. maść z mupirocyną) lub środki przeciwgrzybicze (np. klotrimazol). Stosowanie tych preparatów pomaga zwalczyć infekcję i przyspieszyć gojenie.
 • Kremy z kortykosteroidami - w przypadkach, gdy zajady są wynikiem stanu zapalnego, lekarz może zalecić krótkoterminowe stosowanie kremów z kortykosteroidami, aby zmniejszyć stan zapalny i ból.

Suplementacja witamin i minerałów

 • Witamina B2 (ryboflawina) - niedobór witaminy B2 może być przyczyną zajadów. Suplementacja ryboflawiny lub zwiększenie spożycia produktów bogatych w tę witaminę (np. mleko, jajka, migdały, szpinak) z pewnością sprawdzi się w leczeniu zajadów.
 • Żelazo i cynk - niedobory tych minerałów również mogą przyczyniać się do powstawania zajadów. Suplementacja żelaza i cynku lub dieta bogata w te składniki (np. czerwone mięso, ryby, orzechy) może wspomóc leczenie.

Domowe sposoby

 • Nawilżanie - utrzymywanie wilgotności skóry w kącikach ust jest kluczowe. Stosowanie balsamów do ust, wazeliny lub naturalnych olejów (np. kokosowego, oliwy z oliwek) może zapobiegać wysychaniu i pękaniu skóry.
 • Higiena jamy ustnej - regularne mycie zębów, używanie płukanek antybakteryjnych i unikanie oblizywania warg zapobiega rozwojowi infekcji.
 • Unikanie drażniących pokarmów: - pikantne, kwaśne i słone potrawy mogą podrażniać zajady. Warto ich unikać, dopóki rany się nie zagoją.

Zmiana stylu życia

 • Zbilansowana dieta - spożywanie różnorodnych produktów bogatych w witaminy i minerały zapobiega niedoborom i wspierać zdrowie skóry.
 • Unikanie stresu - stres może osłabić układ odpornościowy, co zwiększa ryzyko infekcji i problemów skórnych. Techniki relaksacyjne, regularna aktywność fizyczna i zdrowy sen zdecydowanie wspierają redukcję stresu.
 • Nawadnianie organizmu - pij dużo wody, aby zapewnić odpowiednie nawodnienie skóry, co jest kluczowe dla jej zdrowia.

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli zajady nie goją się mimo stosowania domowych metod, często nawracają lub są bardzo bolesne, warto skonsultować się z lekarzem. Specjalista może zlecić dodatkowe badania, aby określić przyczynę problemu i zalecić bardziej ukierunkowane leczenie.

Przeczytaj również: Depilacja a dieta - jaki wpływ na depilację mają nawyki? 

Blizny po zajadach

W przypadku głębokich lub nawracających zajadów istnieje ryzyko powstawania blizn. Proces gojenia może być skomplikowany przez ciągły ruch warg podczas jedzenia, mówienia czy uśmiechania się, co może prowadzić do dalszych pęknięć i infekcji. Te czynniki sprawiają, że skóra w tych miejscach staje się bardziej podatna na tworzenie trwałych śladów. Blizny po zajadach mogą przybierać formę cienkich, białych linii lub ciemniejszych, bardziej widocznych zmian skórnych, co może wpływać na pewność siebie i samopoczucie osoby dotkniętej tym problemem.

Brak jakiej witaminy powoduje zajady?

Jedną z głównych przyczyn powstawania zajadów jest niedobór witamin, zwłaszcza witaminy B2, znanej również jako ryboflawina. Witamina B2 odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia skóry oraz błon śluzowych. Jej niedobór prowadzi do osłabienia struktury skóry, co może skutkować pęknięciami i stanami zapalnymi, takimi jak zajady. Oprócz witaminy B2, braki innych witamin z grupy B, takich jak B3 (niacyna), B6 (pirydoksyna), a także minerałów, takich jak żelazo i cynk, również mogą przyczyniać się do powstawania zajadów. Dlatego ważne jest, aby dbać o zrównoważoną dietę bogatą w te składniki, aby zapobiegać ich niedoborom i utrzymywać zdrową skórę.

Domowe sposoby na zajady na ustach

Zajady, czyli kątowe zapalenie warg, mogą być bolesne i uciążliwe, ale istnieje wiele domowych sposobów, które mogą pomóc złagodzić objawy i przyspieszyć proces gojenia.

 • Nawilżanie i ochrona skóry są kluczowe w leczeniu zajadów. Regularne stosowanie wazeliny lub lanoliny na kąciki ust może pomóc utrzymać skórę nawilżoną i chronić ją przed dalszymi uszkodzeniami. Naturalne oleje, takie jak olej kokosowy, oliwa z oliwek czy olej z witaminą E, mają właściwości nawilżające i nierzadko przyspieszają proces gojenia.
 • Aloes jest znany ze swoich właściwości przeciwzapalnych i nawilżających. Nałożenie świeżego żelu z aloesu na bolesne zajady pomoże zmniejszyć stan zapalny i przyspieszyć regenerację skóry.
 • Miód jest naturalnym antybakteryjnym i nawilżającym środkiem. Można nałożyć cienką warstwę miodu na zajady kilka razy dziennie, aby wspomóc gojenie i zapobiec infekcjom.
 • Olej z drzewa herbacianego ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Rozcieńcz kilka kropel oleju z drzewa herbacianego w niewielkiej ilości oleju nośnego (np. kokosowego) i nałóż na ciągle nawracające zajady.
 • Soda oczyszczona to inny skuteczny domowy środek na zajady. Można przygotować pastę z sody oczyszczonej i wody, która działa jako środek antyseptyczny. Nałóż pastę na zajady na kilka minut, a następnie spłucz.
 • Cebula i czosnek mają naturalne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Wystarczy nałożyć sok z cebuli lub czosnku bezpośrednio na zajady, aby zwalczyć infekcje i przyspieszyć gojenie.
 • Rumianek ma właściwości łagodzące i przeciwzapalne. Można zrobić napar z rumianku i nałożyć go na zajady w formie kompresu.
 • Włączenie do diety produktów bogatych w witaminę B2, żelazo i cynk może pomóc zapobiegać niedoborom, które przyczyniają się do powstawania zajadów. Regularne mycie zębów, używanie płukanek antybakteryjnych i unikanie oblizywania warg może utrzymuje kąciki ust wolne od bakterii.

Stosując te domowe sposoby, można skutecznie złagodzić objawy zajadów i przyspieszyć proces gojenia. Jeśli jednak problem jest uporczywy lub nawracający, warto skonsultować się z lekarzem, aby zidentyfikować przyczynę i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Przeczytaj również: Depilacja twarzy woskiem czy depilacja laserowa – co wybrać? 

Zajady a golenie

Golenie w kontekście zajadów wymaga więc nie tylko delikatności, ale także świadomości i ostrożności. Unikaj golenia obszarów dotkniętych zajadami, jeśli to możliwe, aby nie zafundować sobie podrażnienia i przyspieszyć proces gojenia. Jeśli jednak koniecznie musisz golić się wokół zajadów, stosuj delikatne techniki, unikaj nadmiernego nacisku i używaj łagodnych produktów do pielęgnacji skóry.

Warto również pamiętać, że odpowiednia pielęgnacja po goleniu jest kluczowa dla zdrowia skóry, zwłaszcza w przypadku zajadów. Regularne stosowanie nawilżających balsamów po goleniu pomoże w utrzymaniu skóry w dobrej kondycji i zapobiegnie podrażnieniom.

Zajady a depilacja laserowa

Zajady mogą stanowić wyzwanie w kontekście depilacji laserowej, zwłaszcza jeśli występują w obszarach, które mają być poddane zabiegowi. Depilacja laserowa często jest bolesna i drażni już naruszoną nieco skórę, co może utrudnić proces gojenia zajadów.

Przede wszystkim, jeśli masz zajady i planujesz depilację laserową w okolicach ust lub innych obszarach dotkniętych zajadami, warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą od depilacji laserowej (w salonach Depilacja.pl takie spotkania są darmowe). Przekaż im informacje o swoim stanie skóry i zapytaj o zalecenia dotyczące najlepszych praktyk przed i po zabiegu.

W niektórych przypadkach specjaliści mogą zalecić odroczenie zabiegu depilacji laserowej do czasu, gdy zajady zostaną całkowicie zagojone, aby uniknąć dodatkowego podrażnienia i przyspieszyć proces gojenia. W przypadku poważnych zajadów lub nawracających problemów, mogą również zalecić inne metody depilacji, które będą mniej drażniące dla skóry.

depilacja pl strefa kobiet wizyta testowa

Źródła:

 1. https://www.medonet.pl/zdrowie,zajady---objawy--przyczyny--domowe-sposoby-leczenia,artykul,1728960.html
 2. https://www.wapteka.pl/blog/artykul/zajady-co-musisz-o-nich-wiedziec-przyczyny-objawy-i-leczenie
 3. https://www.doz.pl/czytelnia/a12250-Zajady_8211_przyczyny_leczenie_domowymi_sposobami
   
Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 3
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Oczyszczanie wodorowe
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie
ZASTANAWIASZ SIĘ NAD DEPILACJĄ LASEROWĄ?
UMÓW WIZYTĘ KONSULTACYJNĄ przy rezerwacji online

Najnowsze artykuły

Proponowane zabiegi

ZASTANAWIASZ SIĘ NAD DEPILACJĄ LASEROWĄ?
UMÓW WIZYTĘ KONSULTACYJNĄ przy rezerwacji online