Charakterystyczne, białe plamy na skórze to najczęściej objaw bielactwa. Czy choroba ta stanowi przeciwwskazanie do depilacji laserowej? Ekspert Depilacja.pl dokładnie wyjaśnia temat.
Bielactwo to przewlekła choroba skóry znana z charakterystycznych, białych plam. Schorzenie to nie jest specjalnie groźne, ale może wywoływać ogromny dyskomfort psychiczny. Niektórzy obawiają się, że wyblaknięta skóra to przejaw jakiegoś bardzo groźnego i zaraźliwego schorzenia.
Wokół choroby tej narosło mnóstwo mitów i przede wszystkim wątpliwości. Jedną z nich dotyczy takiego tematu jak bielactwo a depilacja laserowa. Czy zabieg ten jest w tym przypadku możliwy? Warto poznać jednoznaczną odpowiedź podpartą wiedzą merytoryczną i doświadczeniem. Dlatego poprosiliśmy o wyjaśnienie tej kwestii eksperta kosmetologa depilacja.pl.
Przeczytaj również: Przeciwwskazania do zabiegu depilacji laserowej
Bielactwo – objawy
Objawem bielactwa jest biała skóra. Jej charakterystyczny kolor pojawia się z racji pozbawienia barwnika. Za odpowiednie zabarwienie skóry odpowiadają melanocyty, czyli specjalne komórki. W przypadku bielactwa nie występują albo nie pracują poprawnie. Stąd jasne plamy. Czasem bieleją także włosy na skórze.
Gdzie najczęściej pojawiają się białe plamy? Są to przede wszystkim okolice łokci, nadgarstków, narządów płciowych, powiek, kolan, rąk czy brodawek na piersiach. Bielactwo często rozwija się także wewnątrz jamy ustnej oraz nosa.
Plamy bielactwa pojawiają się przede wszystkim w miejscach na skórze, które są najbardziej narażone na działanie promieni słonecznych. To dlatego białe miejsca są najbardziej widoczne przede wszystkim wiosną oraz latem. Wyróżniają się również dlatego, że skóra wokół się opala.
Przyczyny powstawania bielactwa
Skąd bierze się bielactwo? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Przyczyn może być wiele.
Jako główne źródło powstawania białych plam uznaje się zmiany neurologiczne, immunologiczne oraz metaboliczne. Wiele badań dowodzi również temu, że osoby borykające się z niektórymi chorobami także są bardziej narażone na nasilenie choroby. Chodzi przede wszystkim o cukrzycę, niepoprawnie działającą tarczycę, chorobę Addisona czy zaburzenia układu odpornościowego.
Bielactwo może pojawić się zarówno u dzieci jak i dorosłych. Najczęściej rozwija się pomiędzy 10. a 20. rokiem życia. Czy bielactwo to popularna choroba? Okazuje się, że tak. Może dotyczyć nawet 4 procent ludzi na świecie. Warto również wiedzieć, że ta charakterystyczna choroba skóry jest dziedziczona genetycznie.
Przeczytaj również: Depilacja laserowa a łuszczyca
Jak zdiagnozować bielactwo?
Na początku na skórze pojawiają się malutkie, białe plamki. Zazwyczaj nie przekraczają kilku centymetrów, choć czasem trudno je dojrzeć, ponieważ ich rozmiary sięgają kilku milimetrów. Zmiany, z czasem coraz większe, mocno kontrastują ze skórą. Jak potwierdzić diagnozę? Konieczna będzie wizyta u dermatologa.
Lekarz przeprowadzi dokładny wywiad lekarski oraz zleci odpowiednie badania, m.in. badania krwi, biopsję skóry oraz test z lampą Wooda emitującej światło ultrafioletowe (fragmenty na skórze dotknięte chorobą będą się „podświetlać” na biało podczas badania).
Jak leczyć bielactwo?
Bielactwo jest nieuleczalną chorobą, ale to nie oznacza, że nie można jej „uśpić” tj. zminimalizować jej objawy. Najlepiej zadziałać w jak najwcześniejszej fazie choroby. Wówczas zastosowanie fototerapii, kortykosterydów miejscowych czy kremów oraz maści immunosupresyjnych może przynieść bardzo dobre efekty. Plamy będą mało widoczne, a nawet całkowicie znikną.
Osoby borykające się z bielactwem muszą pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu skóry przed promieniowaniem słonecznym. Białe plamy są bardzo narażone na szkodliwe działanie słońca. Brak zabezpieczenia może skończyć się poparzeniem słonecznym.
Najlepiej regularnie stosować preparaty z filtrami SPF powyżej 30 – podkreśla specjalista Depilacja.pl – Takie kosmetyki będą chronić zarówno przed promieniowaniem UVA jak i UVB.
Trzeba zdawać sobie sprawę, że promienie mogą szkodzić nie tylko podczas słonecznej pogody, ale również gdy słońce ukryte jest za chmurami. Promieniowanie UV dociera na Ziemię, przenikając przez chmury, szkło, a nawet naskórek. Warto o tym pamiętać nie tylko przy bielactwie.
Depilacja laserowa a bielactwo – czy zabieg jest możliwy?
Bielactwo, nawet w stanie uśpionym, stanowi przeciwwskazanie do depilacji laserowej – uważa kosmetolog Depilacja.pl – Wykonanie zabiegu laserem w takiej sytuacji może nasilić chorobę, tj. spowodować powstanie jeszcze większej ilości bielaczych plam. Poza tym laser nie zadziała na skórę pokrytą plamami, gdyż nie ma tam melaniny – barwnika skóry, na który oddziałuje laser. Laser na bielactwo nie ma zatem najmniejszego sensu. Poza tym włoski w tych miejscach są zazwyczaj białe, a więc mało widoczne.
Depilacja laserowa a bielactwo – jaką metodę depilacji wybrać?
Skoro depilacja laserowa w przypadku bielactwa nie jest możliwa, to, na jaką technikę najlepiej się zdecydować? Jeżeli jest potrzebna usunięcia owłosienia w miejscu plam, najlepiej zastosować mechaniczne sposoby. Golenie jednorazową maszynką powinno w zupełności wystarczyć.
Depilacja woskiem czy kremem do depilacji może okazać się zbyt bolesna i podrażniająca. A takie objawy nie są wskazane przy bielactwie – ze skórą trzeba obchodzić się jak najdelikatniej.
Przeczytaj również: Wrażliwa skóra. Jak o nią zadbać?
Bielactwo a depilacja laserowa – inne przeciwwskazania
Bielactwo to, obok łuszczycy czy rybiej łuski, jedno z przeciwwskazań do depilacji laserowej z kategorii chorób skórnych. Co jeszcze może odebrać szansę na skorzystanie z tej metody pozbycia się niepożądanego owłosienia? Inne przeciwwskazania to m.in.
- ciąża,
- karmienie piersią,
- zażywanie leków i ziół światłouczulających (należy odstawić na co najmniej 2 tygodnie przed zabiegiem),
- choroby nowotworowe,
- opryszczka i inne zmiany wirusowe w miejscu depilacji,
- aktywna opalenizna w miejscu depilacji (należy przestać się opalać na 4 tygodnie przed zabiegiem),
- stosowanie maści oraz kremów z witaminą A i retinoidami.
By zabieg depilacji laserowej przebiegł w pełni bezpiecznie, przed podjęciem laseroterapii pacjent powinien spotkać się z kosmetologiem. – To konieczna procedura, która niestety nie jest stosowana w wielu gabinetach depilacji laserowej – podkreśla specjalista Depilacja.pl – Konsultacja, ocena stanu skóry i wywiad medyczny pomagają w stu procentach stwierdzić, czy pacjent może poddać się zabiegowi. W gabinetach Depilacja.pl takie spotkanie odbywa się bezpłatnie i można je zarezerwować poprzez formularz na stronie internetowej depilacja.pl.
Masz wątpliwości, czy możesz poddać się zabiegowi depilacji laserowej? Sprawdź to ze specjalistą depilacja.pl. W razie wątpliwości kosmetolog skieruje Cię do dermatologa. W renomowanych gabinetach depilacji laserowej możesz czuć się bezpiecznie. Jeżeli laseroterapeuta zezwoli na zabieg, masz też pewność, że przebiegnie on efektywnie. Powodzenia!