Twój koszyk jest pusty!

Depilacja laserowa a blizna po cesarce

11 stycznia 2022
Depilacja
Spis treści

Świeżo upieczone mamy, które niedawno przeszły cesarskie cięcie, zazwyczaj bardzo szybko chcą wrócić do formy. Marzą o atrakcyjnym i… gładkim ciele. Dzisiaj podpowiemy, czy depilacja laserowa jest w ich przypadku możliwa. Mamy też jeszcze jedną, bardzo ważną radę. Sprawdź poniżej!

Po porodzie, również tym w formie cesarskiego cięcia, wiele kobiet chce jak najszybciej wrócić do formy i swoich nawyków pielęgnacyjnych. W większości przypadków nie da się jednak tego szybko zrobić. Ciało i umysł potrzebują czasu. Dlatego najważniejsza rada od nas – nic nie przyspieszaj! Nie porównuj się do innych. Niektóre kobiety szybko wracają do formy, inne potrzebują więcej czasu. Nieważne do której grupy należysz. A co z blizną po cesarskim cięciu? Ta pozostanie i będzie dla Ciebie pięknym symbolem Twojego macierzyństwa. Będziesz mogła ją usunąć za pomocą laseroterapii, a jeśli nie zdecydujesz się na tego typu zabieg, to nic strasznego! Z blizną możesz żyć i wkrótce przestaniesz na nią zwracać uwagę. A co z depilacją laserową? Czy depilacja po CC jest w ogóle możliwa? Czy jednak blizna jest tutaj kluczowym przeciwwskazaniem? Podpowiadamy! 

undefined

Blizna po cesarce – daj sobie czas

Cesarskie cięcie wykonywane jest najczęściej wtedy, gdy nie ma możliwości przeprowadzenia naturalnego porodu, np. z powodu choroby matki albo położniczych przeciwwskazań (np. dziecko nie jest prawidłowo ułożone). Kiedyś cesarskie cięcie było wykonywane pionowo, dziś jest tylko poziome. Jego długość zależna jest m.in. od wielkości czy wagi dziecka. Zazwyczaj wynosi od 10 do 15 centymetrów. Sama szerokość blizny mieści się w przedziale 2-3 mm. 

W dzisiejszych czasach większość blizn po cesarskich cięciach nie jest specjalnie widocznych. Nie zmienia to faktu, że wymagają dużej uwagi. Głównie dlatego, iż specjalista przeprowadzający zabieg rozcina podczas porodu nie tylko tkankę podskórną, ale także powięź poprzeczną brzucha i macicę. Wewnętrzne szwy rozpuszczają się przez kilka tygodni – to okres, w którym szczególnie powinnaś o siebie zadbać. O czym warto wtedy pamiętać? Oto kilka rad:

– blizna powinna być zasłonięta opatrunkiem,

– blizny nie można moczyć, jeśli do tego dojdzie, należy jak najszybciej wymienić opatrunek na nowy,

– po 2-3 dniach warto ściągnąć opatrunek, aby rana szybciej się zagoiła (poprzez dopływ świeżego powietrza),

– nie należy stosować uciskającej bielizny, zaleca się jednorazowe majtki poporodowe,

– należy odpowiednio, wg zaleceń lekarza, oczyszczać ranę (zazwyczaj poprzez przemywanie jej wodą z mydłem kilka razy dziennie). 

Blizna po cesarce – niepokojące objawy

Ból czy dyskomfort po cesarskim cięciu to zupełnie normalne objawy. Musisz dać sobie czas na regenerację. To w końcu blizna pooperacyjna – gojenie rany może potrwać nawet dwa miesiące. Jeżeli jednak czujesz niepokój, np. z racji narastającego bólu, czy obrzęków, to udaj się do lekarza. Może się bowiem okazać, że doszło do zakażenia. 

Kiedy jeszcze warto wziąć pod uwagę udanie się do specjalisty? Jeżeli ból nie mija po upływie 6 tygodni lub gdy po tym jak już pojawi się miesiączka poczujesz zgrubienie, sprawdź to. Być może doszło do powstania ognisk endometriozy i wówczas potrzebne będzie leczenie. 

Nawet jeżeli rana się już zagoi, dbaj o nią. Blizna po cesarce wymaga masowania, co zapobiega przerastaniu tkanek. W pierwszych tygodniach po zabiegu unikaj dźwigania i chodzenia po schodach. Poczekaj zanim wrócisz do aktywności fizycznej – skonsultuj tę kwestię z lekarzem. 

Depilacja laserowa a blizna po cesarce

Depilacja po CC – czy jest możliwa? Jeżeli chodzi o standardową depilację, np. woskiem czy maszynką do golenia, to ta jest jak najbardziej możliwa. Oczywiście mówimy o usuwaniu włosów z miejsc nieobjętych blizną, np. ze strefy intymnej. Zresztą miejsce z blizną standardowo rzadko wymaga usuwania owłosienia. Cesarskie cięcie zachodzi bowiem powyżej macicy i miejsca, gdzie rosną włosy. Może się zdarzyć, że cięcie będzie zachodzić na owłosienie łonowe – u niektórych kobiet może się bowiem znajdować w linii rany pooperacyjnej. Warto uważać też na okolice rany – skóra w tym miejscu jest bowiem szczególnie wrażliwa. Nie zaleca się depilacji woskiem – prędzej kremem (jeżeli nie uczula) lub standardową maszynką do golenia. 

Wielu specjalistów zaleca jednak wstrzymanie się z depilacją przez okres połogu tj. przez 6 tygodni. Organizm wraca do normy po ciąży, a rana się goi. Dla własnego bezpieczeństwa i komfortu lepiej się wstrzymać. Nie jest to jednak wykluczone. W razie wątpliwości warto poradzić się specjalisty – ten będzie znał nasz przypadek najlepiej. 

darmowa_wizyta_testowa_depilacja_laserowa

A co z depilacją laserową? 

Zacznijmy w ogóle od kwestii czy blizny na ciele mogą stanowić przeciwwskazanie do przeprowadzenia depilacji laserowej? Laser nie powinien być przykładane w miejsca, które pokryte są bliznami. Same blizny jednak w wielu przypadkach nie dyskwalifikują przed zabiegiem. Trudno jednak ostatecznie określić, czy dana blizna będzie stanowiła przeciwwskazanie czy też nie. Jedno jest pewne – kierowanie światła na bliznę jest kategorycznie zabronione, gdyż może doprowadzić do oparzeń i innych, w tym także bardzo bolesnych, konsekwencji. 

Miejsca pokryte bliznami można jednak ominąć i depilować obszary na ciele bez blizn, pokryte owłosieniem. Zabieg powinien jednak wówczas (zresztą jak w każdym innym przypadku) przeprowadzać doświadczony specjalista. Powiedzmy, że masz bliznę po cesarskim cięciu albo np. bliznę na łydce a chcesz wydepilować uda. Najpewniej będzie to możliwe. Zadaniem specjalisty będzie wyraźne oznaczenie miejsca z blizną i omijanie go podczas zabiegu. 

A jak wygląda ta kwestia w przypadku małych blizn, które powstały np. po wrastaniu włosków czy po trądziku? W wielu przypadkach nie będą stanowiły przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu. Nie zmienia to jednak faktu, że skórę musi ocenić wprawiony laseroterapeuta. Dlatego po raz kolejny apelujemy – wybieraj sprawdzony gabinet depilacji laserowej. Tutaj chodzi nie tylko o świetny efekt i Twój komfort podczas zabiegu, ale przede wszystkim o Twoje bezpieczeństwo.

? Zobacz wideo: Najczęściej zadawane pytania dotyczące depilacji laserowej

Depilacja laserowa a blizna po cesarce – podsumowanie

Chcesz poddać się zabiegowi depilacji laserowej, ale obawiasz się, że Twoja blizna po CC okaże się przeciwwskazaniem? Bez obaw! Umów już dzisiaj bezpłatną konsultację ze specjalistą Depilacja.pl (zrobisz to TUTAJ). Laseroterapeuta oceni stan Twojej skóry i przeprowadzi wywiad medyczny. Na tej podstawie określi, czy terapia laserem jest w Twoim przypadku możliwa, a jeśli nie to czy przeciwwskazania są tylko czasowe. Z pewnością uda się przeprowadzić serię udanych i bezpiecznych zabiegów. Trzymamy kciuki i… do zobaczenia w salonach depilacji laserowej Depilacja.pl. 

undefined
Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 6
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

Keratyna na włosy - to musisz wiedzieć!
Włosy od zawsze były symbolem urody i zdrowia. Dlatego niezależnie od płci czy wieku, każdy z nas pragnie, aby nasza czu...
Czy wypełnienie bruzd nosowo wargowych jest przeciwwskazanie...
Wypełnienie bruzd nosowo-wargowych, popularnie nazywanych "liniami marionetek", to jedna z popularnych procedur estetycz...
Czy usuwanie tatuażu jest bezpieczne?
Tatuaże są wyjątkowym sposobem na wyrażenie siebie i zachowanie wspomnień, ale czasem życie i preferencje zmieniają się ...

Proponowane zabiegi