Depilacja laserowa a cukrzyca. Wszystko, co musisz wiedzieć

Spis treści

1. Cukrzyca - charakterystyka i objawy

2. Depilacja laserowa a cukrzyca

3. Cukrzyca a depilacja laserowa. Kilka słów na koniec

Wiemy, że ciąża, nowotwory czy infekcje wirusowe to przeciwwskazania do depilacji laserowej. Czy na tej liście znajduje się także cukrzyca? Sprawdź.

Depilacja laserowa, choć jest zabiegiem bardzo popularnym, to niestety nie może być zrealizowana u wszystkich. Czy lista przeciwwskazań obejmuje także dość popularną chorobę jaką jest cukrzyca? Poniżej znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Cukrzyca – charakterystyka i objawy

Cukrzyca to przewlekła choroba, która wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Może skończyć się groźnymi powikłaniami, które doprowadzą nawet do inwalidztwa czy śmierci. W Polsce na cukrzycę choruje co 20 osoba. Niestety liczba ta ciągle rośnie. Najprawdopodobniej do 2023 roku na cukrzycę będzie chorować aż 10% Polaków. Choroba ta nie oznacza jednak wyroku. Z cukrzycą można żyć, pamiętając jednak o odpowiednim leczeniu i prowadzeniu właściwego trybu życia, w tym oczywiście diety.

Cukrzyca to choroba charakteryzująca się podwyższonym stężeniem glukozy, czyli cukru we krwi. Przyczyny jej są bardzo złożone, a objawy mogą pojawić się nagle albo też po kilku latach. Wiele osób dowiaduje się o tym, że choruje na cukrzycę przypadkiem. To choroba metaboliczna, co oznacza, że kryje się pod nią sporo jednostek chorobowych. Te różnią się od siebie przebiegiem oraz rokowaniami. Przez to właśnie wyodrębniono kilka rodzajów cukrzycy.

Jakie są przyczyny powstawania cukrzycy? Chodzi głównie o zaburzenia procesów przemiany materii. W przypadku cukrzycy, jak nietrudno się domyślić, chodzi o kłopoty z gospodarką cukrową.

Z pewnością do występowania tej choroby przyczyniają się nie tylko predyspozycje genetyczne, ale także czynniki środowiskowe. Ogromne znaczenie mają złe nawyki żywieniowe. Dlatego profilaktyka obejmuje tutaj przede wszystkim zdrową dietę i pilnowanie prawidłowej masy ciała. Jeżeli chcesz na bieżąco sprawdzać, czy nie masz początków cukrzycy, musisz wykonywać regularne badania krwi. Te konsultuj na bieżąco z lekarzem, jeżeli tylko pojawiają się w nich jakieś niepokojące wartości.

Jakie są pierwsze objawy cukrzycy? Te zależą przede wszystkim od stopnia uszkodzenia komórek trzustkowych albo też tempa rozwoju oporności na insulinę. Wynikają również z typu występującej cukrzycy. Na początku zazwyczaj pojawia się tak zwany stan przedcukrzycowy. Nazywany jest także nieprawidłową tolerancją glukozy. Ciężko w tym przypadku dostrzec jakiekolwiek dolegliwości. Sygnały ostrzegawcze można za to zauważyć w badaniach krwi. To niestety bardzo duży problem, gdyż objawy pojawiają się dopiero wtedy, gdy cukrzyca nabiera już rozwiniętego stanu. Dochodzi wówczas do stężenia glukozy we krwi. Im jest wyższa, tym bardziej uciążliwy może być przebieg choroby. Regularne badania krwi powinny wykonywać przede wszystkim osoby będące w tak zwanej grupie ryzyka, czyli przede wszystkim osoby z nadwagą lub otyłością, które stosują niewłaściwą dietę, mają więcej niż 40 lat, przeszły udar lub zawał. Ryzyko wystąpienia cukrzycy jest także wysokie u osób, w których rodzinie pojawiała się ta choroba.

Do najczęściej występujących objawów cukrzycowych zaliczamy:

 • silne pragnienie,
 • tak zwany wielomocz, czyli zwiększoną ilość oddawanego moczu,
 • szybką utratę masy ciała,
 • wzmożony apetyt,
 • senność
 • osłabienie,
 • infekcje w okolicach narządów płciowych,
 • szybkie męczenie się,
 • czyraki,
 • świąd okolic intymnych,
 • stany zapalne skóry oraz śluzówki,
 • drętwienie kończyn,
 • zaburzenia widzenia, uczucie mrowienia w kończynach,
 • powolne gojenie się ran,
 • zapach acetonu w oddechu,
 • plamy cukrzycowe,
 • trudności w koncentracji.

Objawy te dotyczą przede wszystkim cukrzycy typu pierwszego, która charakteryzuje się bardzo dynamicznym przebiegiem. Cukrzyca typu drugiego, czyli cukrzyca nabyta, nierzadko pozostaje nierozpoznana. Przez to, że nie jest leczona, prowadzi do nieodwracalnych skutkach uszkodzeń narządów. U wielu osób nie pojawiają się objawy, przez co diagnoza następuje bardzo późno, a czasami nawet wcale. Obecnie szacuje się, że nawet połowa osób chorujących na cukrzycę typu drugiego nadal nie zdaje sobie z tego sprawy. Najczęstszym symptomem cukrzycy typu drugiego jest skłonność do ropnych zakażeń skóry. Zatem nierzadko w pierwszej kolejności nieświadomi pacjenci kierują swoje kroki do dermatologa.

cukrzyca_a_zabieg_depilacji_laserowej

➡️ Przeczytaj również: Przeciwwskazania do zabiegu depilacji laserowej

Depilacja laserowa a cukrzyca

Popularność zabiegu depilacji laserowej ciągle rośnie. Niestety niektóre osoby podczas wstępnej konsultacji w gabinecie dowiadują się, że nie mogą skorzystać z tej metody. Istnieje bowiem lista przeciwwskazań do tego zabiegu. Czy znajduje się na niej cukrzyca? Warto pamiętać, że ta choroba w wersji wyrównanej i dobrze prowadzonej nie powinna stanowić przeciwwskazania do zabiegu trwałej depilacji laserowej. Co to oznacza? Ważne, by pacjent posiadał prawidłowe wartości glikemii. Oczywiście przed podjęciem laseroterapii odbywa się konsultacja ze specjalistą medycyny estetycznej, który przeprowadza wywiad medyczny. Każdy z pacjentów zobowiązany jest do udzielania szczerych odpowiedzi. Jeżeli choruje na cukrzycę, to koniecznie powinien o tym wspomnieć, jak również podać szczegóły leczenia.

Co wtedy, gdy być może chorujesz na niezdiagnozowaną cukrzycę, a chcesz poddać się zabiegowi depilacji laserowej? Podczas przeprowadzania wywiadu medycznego musisz pamiętać, że specjalista medycyny estetycznej nie bierze odpowiedzialności za ewentualne powikłania po zabiegu wynikające z Twojej nieświadomości, czy nieszczerości podczas wstępnej konsultacji. Dlatego jeżeli tylko masz jakiekolwiek wątpliwości i wskazane przez nas objawy cukrzycy mogą Cię dotyczyć, natychmiast udaj się do lekarza, by poddać się odpowiedniej diagnostyce. Wówczas będziesz mieć pewność, czy z Twoim zdrowiem wszystko jest w porządku i możesz poddać się depilacji laserowej, czy czeka Cię leczenie. Cukrzyca nie jest przeciwwskazaniem bezwzględnym. Jeżeli zatem chorujesz na tę dolegliwość, to po odpowiednim wyprowadzeniu na bazie leczenia, będziesz mógł skorzystać z wyjątkowej i innowacyjnej metody pozbycia się niechcianego owłosienia.

Częstym skutkiem ubocznym laseroterapii jest uwrażliwienie skóry na promieniowanie słoneczne, zmniejszony próg bólu dla tkanek poddanych leczeniu, rumienie, wysypki, a w przypadku dużych zabiegów istnieje ryzyko zakażenia skóry. U diabetyków rany i zakażenia są szczególnie niebezpieczne, dlatego cukrzycę uznaje się za przeciwwskazanie do laseroterapii, chyba że skutki terapeutyczne przewyższają ewentualne ryzyko. Osoby, które chorują i się nie leczą lub osoby u których choroba jest bardzo mocno zaawansowana nie będą mogły poddać się zabiegowi laserowego usuwania owłosienia. Natomiast jeżeli leczysz się i wyniki badań są w normie w Twoim przypadku cukrzyca nie będzie przeciwwskazaniem. Jednak nie zapomnij poinformować o tym swojego kosmetologa. Osoby leczące się na cukrzycę często przyjmują różne leki. Dlatego też powiedz przed zabiegiem jakie leki przyjmujesz. Może okazać się, że nie będą stanowiły przeciwwskazania, ale może okazać się, że przyjmujesz większe dawki i będziesz musiał skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym, który oceni czy ryzyko jest niewielkie i będziesz mogła poddać się depilacji laserowej. Wystarczy tylko, że na wizytę przyniesiesz zaświadczenie lekarskie, na którym widnieje podpis lekarza z informacją, że w Twoim przypadku zabieg laseroterapii będzie bezpieczny.

klinika medycyny estetycznej darmowa konsultacja

➡️ Przeczytaj również: Przygotowanie do zabiegu depilacji laserowej w 5 krokach

Cukrzyca a depilacja laserowa. Kilka słów na koniec

Znana choroba XXI wieku? To niewątpliwie cukrzyca. Przeciwwskazania do depilacji laserowej są dość liczne i na tej liście znajduje się także cukrzyca. Jest to jednak tak zwane przeciwwskazanie względne. Jeżeli zatem masz tę chorobę pod kontrolą i regularnie się badasz i konsultujesz ze specjalistą, najprawdopodobniej będziesz mógł skorzystać z zabiegu depilacji laserowej.

🎥 Zobacz wideo: Przeciwwskazania do zabiegu depilacji laserowej