Depilacja laserowa – skutki uboczne po zabiegu. Czy jest się czego obawiać? Komentarz naszego kosmetologa

Spis treści

1. Depilacja laserowa – powikłania. Wprowadzenie do tematu

2. Negatywne skutki depilacji laserowej – czy występują?

3. Skutki uboczne depilacji laserowej

4. Jak zminimalizować ryzyko wystąpienia efektów niepożądanych?

4.1. Bezpieczna depilacja laserowa – jak wybrać odpowiednie miejsce?

5. Depilacja laserowa – skutki uboczne. Podsumowanie

Usuwanie owłosienia metodą laserową cieszy się coraz większą popularnością wśród tych, którzy pragną długotrwałego efektu gładkiej skóry. Czy istnieją jednak niepożądane skutki uboczne tego zabiegu?  O czym warto wiedzieć, zanim przystąpi się do depilacji laserowej? Na te i inne pytania odpowiada kosmetolog portalu depilacja.pl!

Depilacja laserowa – powikłania. Wprowadzenie do tematu

Marzysz o gładkiej skórze na długie lata? Życzysz sobie, by nogi, pachy oraz okolice bikini pozostały gładkie i niepodrażnione? Najlepszym sposobem, by osiągnąć ten efekt, jest zabieg depilacji laserowej!

To jedyna tak skuteczna metoda dostępna dzisiaj na rynku. Jednak by cieszyć się gładką skórą przez długie lata (a nawet całe życie), nie wystarczy jeden zabieg. Skutecznym rozwiązaniem będzie seria zabiegów, wykonywanych w równych odstępach czasu. Zazwyczaj wystarczy ich kilka. Efekty można dostrzec już po pierwszej wizycie w gabinecie – po ok. 2-3 tygodniach od depilacji wypada nawet 30 procent włosów.

Nic dziwnego, że usuwanie włosów metodą laserową  cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Z drugiej strony –  wciąż wzbudza on wiele wątpliwości. Potencjalni pacjenci zadają sobie sporo pytań, które stwarza depilacja laserowa: efekty uboczne – czy istnieją?  Czy stosowanie lasera na skórę boli? Czy skóra będzie się czerwienić? Czy zabieg może zaszkodzić organizmowi? Wątpliwości jest naprawdę dużo. Gdzie szukać odpowiedzi na te nurtujące pytania? Najlepiej u specjalisty! Tajniki depilacji laserowej zdradza kosmetolog portalu depilacja.pl

Negatywne skutki depilacji laserowej – czy występują?

Jak po każdym zabiegu – mogą pojawić się powikłania po depilacji laserowej. Zazwyczaj dochodzi do nich bardzo rzadko, ale trzeba mieć świadomość, że mogą wystąpić. Jednak jeśli już mają miejsce, to często nie są poważne i nie należy się ich obawiać. Trzeba pamiętać, że każda skóra inaczej reaguje na światło lasera.

Podczas pierwszej wizyty konsultacyjnej kosmetolog przeprowadza tzw. próbę laserową. Pozwala ona sprawdzić, jak skóra reaguje na laser i jaki próg bólu wykazuje pacjent. Zatem podczas docelowych zabiegów nie powinno dojść do niebezpiecznych sytuacji. Nie zmienia to faktu, że z racji działania narzędzia i jego przeznaczenia (wypalanie mieszka włosowego, który znajduje się w głębokich warstwach skóry) mogą pojawić się pewne, zazwyczaj mało bolesne powikłania.

Skutki uboczne depilacji laserowej

Jak konkretnie mogą wyglądać negatywne efekty depilacji laserowej? Najczęstszym skutkiem zabiegu jest lekkie zaczerwienienie i mało odczuwalne pieczenie skóry. To zupełnie normalne zjawisko i nie warto panikować. Wówczas najlepiej zastosować kosmetyki nawilżające i inne produkty, które mogą przynieść ulgę.

W salonach depilacja.pl można kupić odpowiednie specyfiki, które pomogą skórze szybko dojść do siebie. Dolegliwości w postaci pieczenia czy zaczerwienienia zazwyczaj mijają błyskawicznie – u wielu pacjentów już tego samego dnia, u innych – maksymalnie po kilku dniach.

Jak zminimalizować ryzyko wystąpienia efektów niepożądanych?

Bardzo ważne jest to, by stosować się do zaleceń kosmetologa przed i po zabiegu – wtedy można uniknąć większości negatywnych skutków. Istotna jest również konsultacja ze specjalistą przed odbyciem serii zabiegów. Podczas takiej wizyty najważniejsze jest to, aby wykluczyć potencjalne przeciwwskazania, które mogą sprawić, że zabieg depilacji laserowej okaże się groźny.

Przed każdą serią zabiegów depilacji laserowej konieczne jest spotkanie z kosmetologiem. Taka wizyta, jeżeli skorzystasz z salonów depilacja.pl, jest całkowicie bezpłatna. Spotkanie można umówić na stronie internetowej poprzez specjalny, bardzo prosty w obsłudze formularz. Wsparcie ze strony specjalisty jest niezmiernie istotne ze względów bezpieczeństwa. Tego kroku nie można pominąć. Kosmetolog ma za zadanie wyjaśnić, jak powinien przebiegać cały proces, aby seria zabiegów była bezpieczna i nie wywoływała powikłań.

To doskonały moment na zadanie pytań specjaliście. Kosmetolog przeprowadza z pacjentem również wywiad medyczny, dopytując głównie o ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. Do tych zaliczamy między innymi ciążę i okres laktacji, przyjmowanie leków światłouczulających oraz przebyte nowotwory. Dlatego podczas rozmowy ze specjalistą należy być w stu procentach szczerym.

Laseroterapeuta dokładnie wytłumaczy, na czym polega metoda depilacji laserowej i uprzedzi, jak należy zachowywać się przed zabiegiem (na kilka tygodni i tuż przed wizytą). Wspomni o odstawieniu leków i ziół światłouczulających oraz zabroni opalania. Opalona skóra może bowiem blokować przedostanie się światła lasera do mieszka włosowego. W tej sytuacji zabieg depilacji nie powiedzie się, a skóra ulegnie poparzeniu.

Tuż przed wizytą w gabinecie skórę trzeba dokładnie oczyścić oraz nie wolno nakładać na nią żadnych specyfików, takich jak kremy, balsamy czy dezodoranty. A co po zabiegu i między zabiegami? Na pewno nie należy się opalać, korzystać z sauny i basenu. Skóra po depilacji może być lekko podrażniona, więc ważne jest to, by traktować ją bardzo delikatnie – nie trzeć mocno ręcznikiem oraz stosować mocno nawilżające produkty kosmetyczne.

Kosmetolog depilacja.pl podkreśla, że jeżeli pacjent zastosuje się do zaleceń laseroterapeuty, to szansa na to, że po depilacji pojawią się jakiekolwiek powikłania, są bardzo niskie.

Bezpieczna depilacja laserowa – jak wybrać odpowiednie miejsce?

Nie można zapominać także o tym, jak ważna jest kwestia wyboru właściwego miejsca, w którym zostanie przeprowadzony zabieg depilacji laserowej.

Jeżeli udamy się do profesjonalnego gabinetu, to możemy liczyć na to, że będziemy zaopiekowani od początku do końca. Wizyta konsultacyjna, wykluczenie przeciwwskazań i próba laserowa stanowią podstawę dalszych działań. Niestety dochodzą do mnie sygnały, że sporo gabinetów nie oferuje tego ważnego, wstępnego etapu. To może skończyć się nie tylko boleśnie, ale przede wszystkim niebezpiecznie. Wybierając miejsca dla siebie, trzeba sprawdzić wszystkie opinie. Warto podpytać znajomych, którzy zabieg depilacji laserowej mają już za sobą. Być może są nam w stanie polecić miejsce, w których otrzymali pełną opiekę i cały proces usuwania niepożądanego owłosienia przebiegł tak, jak powinien – tłumaczy kosmetolog.

Depilacja laserowa – skutki uboczne. Podsumowanie

Gładka, piękna skóra bez krostek i innych oznak golenia – jak osiągnąć ten efekt na długo? Odpowiedź jest tylko jedna – depilacja światłem! Skutki uboczne? Oczywiście mogą się pojawić, jednak zazwyczaj nie są groźne. Te dolegliwości mijają najczęściej pierwszego dnia po zabiegu.

Bezpieczna depilacja laserowa w profesjonalnym miejscu, którego obsługa zapewni pacjentowi proces usuwania niepożądanego owłosienia na najwyższym poziomie to jedno. Nie można jednak zapominać o dyscyplinie samego pacjenta. Ten powinien stosować się do zaleceń przed i po zabiegu. Brak opalania, odstawienie ziół światłouczulających i wiele, wiele innych to podstawa do tego, aby uniknąć powikłań – tłumaczy kosmetolog depilacja.pl.