Twój koszyk jest pusty!

Łysienie plackowate - co to za choroba i czy jest przeciwwskazaniem do depilacji laserowej?

21 czerwca 2023
Depilacja
Depilacja
Pielęgnacja
Spis treści

Dolegliwość ta może dotknąć każdego i w każdym wieku. Przyjrzyjmy się, czym jest łysienie plackowate, co to za choroba, skąd się bierze i co możecie zrobić, aby złagodzić jej objawy. Przy okazji rozwiejemy wątpliwości, czy łysienie plackowate jest przeciwwskazaniem do depilacji laserowej.

Łysienie plackowate, czyli alopecia areata, to choroba powodująca intensywne wypadanie włosów i powstawanie rozległych miejsc trwale pozbawionych cebulek włosowych. Dolegliwość może pojawić się u każdego, bez względu na płeć, rasę, czy pochodzenie etniczne. W tym artykule wyjaśniamy, jakie są pierwsze symptomy łysienia plackowatego, jak radzić sobie z tą chorobą i jaki wpływ może mieć na takie zabiegi kosmetyczne, w tym depilację laserową. 

Łysienie plackowate - co to za choroba?

undefined

Przeczytaj również: Test na porowatość włosów - jak wykonać i co może Ci powiedzieć o typie włosa?

Łysienie plackowate - przyczyny

Łysienie plackowate to choroba autoimmunologiczna, w przebiegu której układ odpornościowy rozpoznaje mieszki włosowe jako obce, a w następstwie atakuje ich struktury, powodując stopniowe zanikanie. Jak w przypadku innych chorób autoagresywnych, także tutaj trudno określić przyczyny wywołujące łysienie plackowate. Wiadomo natomiast, że schorzenie występuje zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Kolor skóry, pochodzenie, tryb życia oraz sposób odżywiania się nie są czynnikami mającymi wpływ na pojawienie się tej choroby.

Łysienie plackowate - kto jest na nie narażony?

Jako choroba autoagresywna, łysienie plackowate ma niezbadane przyczyny. Środowisko medyczne uważa jednak, że choroba może mieć podłoże genetyczne. Nie wiadomo jednak, co wyzwala nagłe pojawienie się pierwszych symptomów w późniejszym wieku. Przez lata badań nad łysieniem plackowatym zauważono, iż istnieją czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia choroby. Należą do nich: astma, anemia złośliwa (niedokrwistość Addisona - Biermera), choroba Hashimoto, bielactwo nabyte, sezonowe alergie oraz Zespół Downa. Większe szanse na zachorowanie na łysienie plackowate mają również osoby, u których schorzenie występowało w najbliższej rodzinie.

Łysienie plackowate - objawy, które mogą zaniepokoić

Utrata włosów na głowie, twarzy i ciele może mieć różne przyczyny, dlatego ważnym jest, aby nie pomylić symptomów łysienia plackowatego z innymi dolegliwościami. W dalszej części artykułu opowiemy, jak rozpoznać chorobę już na samym jej początku, z czym można pomylić objawy łysienia plackowatego oraz czy istnieją jakiekolwiek metody leczenia.

Łysienie plackowate - z czym można pomylić

Czemu rozpoznanie choroby jest istotne? Głównie dlatego, że wypadające włosy mogą świadczyć o różnych dolegliwościach, a nawet chorobie zagrażającej życiu. Łysienie może być następstwem niewykrytej i niewyrównanej cukrzycy, przewlekłego stresu, zaburzeń hormonalnych lub stanów zapalnych skóry. Utrata mieszków włosowych może być spowodowana również niedożywieniem, dietą ubogą w witaminy i mikroelementy lub stosowaniem niewłaściwych kosmetyków do pielęgnacji. W każdym z tych przypadków odpowiednie leczenie, zmiana stylu życia i sposobu odżywiania się zatrzymuje utratę owłosienia i cofa jego efekty.

Łysienie plackowate - początek

Pierwsze symptomy łysienia plackowatego pojawiają się zazwyczaj w okresie nastoletnim lub pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. W nielicznych przypadkach objawy stwierdza się nawet u dzieci w wieku poniżej 10 lat. Początek łysienia plackowatego zazwyczaj u każdego wygląda tak samo. Na głowie zaczynają tworzyć się niewielkie obszary, na których pojawiają się prześwity a brwi i rzęsy zaczynają wypadać w zwiększonych ilościach. Czasem zaczyna się od zaledwie jednej łysej plamy, czasem łysienie plackowate tworzy ogniska w kilku miejscach na głowie. Następuje stopniowa degeneracja mieszków włosowych, a obszary zajęte chorobą w krótkim czasie stają się całkowicie łyse. 

Łysienie plackowate - leczenie 

undefined

Przeczytaj również: Dlaczego włosy nie rosną? Czy to powód do zmartwień?

Czy łysienie plackowate jest przeciwwskazaniem do wykonania depilacji laserowej?

Każdy zabieg kosmetyczny posiada pewne przeciwwskazania. Im mniejsza inwazyjność, tym mniej czynników mogących spowodować powikłania lub wpłynąć na skuteczność zabiegu. Łysienie plackowate nie jest przeszkodą przy depilacji laserowej, nie wyklucza też innych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Mechanizm jej działania powoduje, że uszkodzeniu ulegają jedynie mieszki włosowe, a pozostałe tkanki pozostają nietknięte. Łysieniu plackowatemu nie towarzyszy stan zapalny skóry, ból, opuchlizna ani przebarwienia. Nie występują żadne powikłania, które mogłyby wejść w interakcję z wiązką lasera i spowodować uszkodzenia skóry. 

Jak działa depilacja laserowa? Wiązka lasera ma za zadanie rozgrzać i zniszczyć mieszki włosowe oraz odżywiające je struktury podskórne. Dzięki przekształceniu energii świetlnej w termiczną, w głębszych warstwach skóry dochodzi do mikroskopijnego poparzenia. Zabieg nie jest bolesny dzięki zastosowaniu specjalnych nakładek chłodzących, żelu oraz dostosowywaniu rodzaju emisji promieni do konkretnego rejonu ciała. Ponieważ depilacja laserowa opiera się na reakcji lasera z melaniną (barwnikiem obecnym w ludzkim ciele) do jej powodzenia niezbędna jest obecność włosa. Niektórzy klienci dotknięci omawianą chorobą decydują się na trwałe usunięcie pozostałości owłosienia przy pomocy lasera. W przypadku łysienia plackowatego często występuje zjawisko odrastania włosów o bardzo jasnym zabarwieniu, a nawet zupełnie siwych. W takim przypadku depilacja laserowa nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Już wiesz co to łysienie plackowate i jak sobie z nim radzić!

Wiecie już co to jest łysienie plackowate, kogo może dotknąć oraz jakie są jego oznaki. Medycyna nie zna sposobu na zahamowanie łysienia plackowatego. Ze względu na nieznaną do tej pory przyczynę choroby, trudno jej przeciwdziałać. Pamiętajcie, że choroba ta jest niezależna od nas, a zatem nie ma powodu do popadania w kompleksy. Oprócz utraty włosów na głowie i twarzy, łysienie plackowate nie powoduje innych dolegliwości, ani nie wyklucza możliwości przeprowadzania najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej, takich jak depilacja laserowa. Odpowiemy na wszystkie Wasze pytania - wystarczy do nas zadzwonić i umówić się na bezpłatną konsultację!

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 1
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie
TYLKO TERAZ 20% RABATU NA WSZYSTKIE ZABIEGI depilacji laserowej
KOD RABATOWY przy rezerwacji online

Najnowsze artykuły

Keratyna na włosy - to musisz wiedzieć!
Włosy od zawsze były symbolem urody i zdrowia. Dlatego niezależnie od płci czy wieku, każdy z nas pragnie, aby nasza czu...
Czy wypełnienie bruzd nosowo wargowych jest przeciwwskazanie...
Wypełnienie bruzd nosowo-wargowych, popularnie nazywanych "liniami marionetek", to jedna z popularnych procedur estetycz...
Czy usuwanie tatuażu jest bezpieczne?
Tatuaże są wyjątkowym sposobem na wyrażenie siebie i zachowanie wspomnień, ale czasem życie i preferencje zmieniają się ...

Proponowane zabiegi

TYLKO TERAZ 20% RABATU NA WSZYSTKIE ZABIEGI depilacji laserowej
KOD RABATOWY przy rezerwacji online