Twój koszyk jest pusty!

Test na porowatość włosów - jak wykonać i co może Ci powiedzieć o typie włosa?

28 kwietnia 2023
Ciekawostki
Porady
Ciekawostki
Spis treści

Jednym z ważnych czynników wpływających na kondycję i wygląd naszych włosów jest ich porowatość. W tym artykule dowiesz się, czym jest porowatość włosów, jak wykonać test porowatości w domu oraz jakie korzyści wynikają z poznania swojego typu włosa. Poznasz również kilka podstawowych wskazówek dotyczących pielęgnacji włosów w zależności od ich porowatości.

Czym jest porowatość włosów?

Porowatość włosów to parametr, który określa, jak łatwo włosy pochłaniają i uwalniają wilgoć oraz substancje odżywcze. Włosy wysokoporowate mają łuskowatą strukturę, w której łuski skierowane są w różnych kierunkach i nie przylegają do siebie, co sprawia, że są one bardziej chłonne. Z kolei włosy o niskiej porowatości mają gładką, zamkniętą łuskę, co sprawia, że trudniej jest im pochłaniać wilgoć i składniki odżywcze.

Porowatość włosów jest ważnym czynnikiem wpływającym na ich kondycję i wygląd. Włosy porowate są bardziej narażone na uszkodzenia i łamliwość, ponieważ łatwiej tracą wilgoć i są bardziej podatne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak suszenie suszarką, stylizacja czy promieniowanie UV. Dlatego ważne jest poznanie swojego typu włosa i dostosowanie do niego odpowiedniej pielęgnacji.

Dlaczego warto wykonać test na porowatość włosów?

Wykonanie testu na porowatość włosów może przynieść wiele korzyści i pozwolić na lepszą pielęgnację włosów. Oto kilka powodów, dla których warto przeprowadzić taki test:

 • poznanie swojego typu włosa - test na porowatość włosów pozwala poznać swoje włosy i ich indywidualne potrzeby, co jest kluczowe w doborze odpowiednich kosmetyków i technik pielęgnacji, 
 • poprawa kondycji włosów - dzięki dostosowaniu pielęgnacji do swojego typu włosa, możemy skuteczniej poprawić ich kondycję, zapobiec łamliwości i przesuszeniu oraz zwiększyć objętość i blask włosów, 
 • ochrona przed uszkodzeniami - poznanie poziomu porowatości włosów pozwoli nam lepiej zrozumieć, jak nasze włosy reagują na różne czynniki zewnętrzne, takie jak suszenie suszarką czy stylizacja, co pozwoli uniknąć ich uszkodzeń, 
 • ułatwienie doboru kosmetyków - wiedza o porowatości włosów pozwoli nam na lepszy dobór kosmetyków i składników odżywczych, które są najlepsze dla naszych włosów.
undefined

Czy test porowatości włosów pozwala ocenić typ włosa?

Test na porowatość włosów nie pozwala bezpośrednio określić typu włosa, czyli czy są to włosy proste, falowane czy kręcone. Jednak poziom porowatości włosów jest jednym z czynników wpływających na wygląd i kondycję włosów, a z kolei typ włosa może wpływać na poziom porowatości. Dlatego w praktyce test na porowatość włosów często stosuje się w połączeniu z oceną innych cech włosów, takich jak ich struktura, grubość, gęstość czy skłonność do przetłuszczania się, aby dokładniej określić typ włosa.

Warto jednak pamiętać, że typ włosa jest złożonym parametrem, a każdy ma indywidualne potrzeby pielęgnacyjne. Dlatego nawet jeśli dwie osoby mają podobny poziom porowatości włosów, to ich włosy mogą potrzebować zupełnie innej pielęgnacji, jeśli mają różny typ włosa.

Jak wykonać test na porowatość włosów?

Jak ocenić porowatość włosów? To proste! Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie, jaką mamy porowatość włosów. Test wodny jest najpopularniejszy. Sprawdź także test polegający na nałożeniu na włosy produktu. Oto krótkie instrukcje jak wykonać każdy z tych testów:

1. Test wodny:

Umieść kilka włosów w misce z wodą i obserwuj, co się dzieje.

Jeśli włosy wypłynęły na powierzchnię wody, oznacza to niski poziom porowatości, a jeśli pozostały na dnie miski, oznacza to wysoki poziom porowatości.

Jeśli włosy utrzymują się w połowie, to oznacza to średni poziom porowatości.

2. Test nałożenia produktu:

Nałóż na włosy niewielką ilość produktu, takiego jak masło shea, olej kokosowy lub olej jojoba.

Obserwuj, jak szybko produkt wchłania się w włosy.

Jeśli produkt wchłania się szybko, oznacza to niski poziom porowatości, a jeśli wchłania się wolno, to wysoki poziom porowatości.

Jeśli produkt wchłania się powoli, ale nie pozostawia na włosach tłustych lub lepkich pozostałości, oznacza to średni poziom porowatości.

Należy jednak pamiętać, że wynik testu na porowatość włosów może wynikać z wielu czynników, takich jak stan włosów, ich grubość, gęstość, koloryzacja lub inny zabieg chemiczny, który wpłynął na strukturę włosa. Dlatego ważne jest, aby wykonać test na porowatość włosów kilka razy w różnych miejscach i porównać wyniki, aby uzyskać bardziej precyzyjny wynik.

undefined

Jak pielęgnować włosy niskoporowate, średnioporowate, a jak włosy wysokoporowate?

Włosy niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate różnią się od siebie pod względem struktury i potrzeb pielęgnacyjnych. Poniżej przedstawiamy ogólne zalecenia dotyczące pielęgnacji każdego z tych typów włosów:

Niskoporowate włosy

 • Wymagają intensywnego nawilżenia, ponieważ łatwo się wysuszają.
 • Przed myciem warto stosować olejek lub maskę na włosy, aby ułatwić penetrację produktów pielęgnacyjnych do wnętrza włosa.
 • Warto stosować produkty nawilżające, takie jak odżywki, maski i oleje, które pomogą zachować wilgoć we włosach.
 • Unikaj stosowania ciężkich produktów, takich jak oleje ciężkie lub masła, ponieważ mogą one zatykać pory włosów i utrudniać penetrację produktów pielęgnacyjnych.

Włosy średnioporowate

 • Mogą tolerować różne rodzaje produktów pielęgnacyjnych, ale wymagają równowagi między nawilżeniem a ochroną.
 • Warto stosować produkty zabezpieczające, takie jak serum, które pomogą zwiększyć odporność włosów na uszkodzenia i zapobiegną utracie wilgoci.
 • Regularne stosowanie protein może pomóc w utrzymaniu siły i elastyczności włosów.
 • Unikaj stosowania zbyt dużych ilości produktów, ponieważ mogą one obciążać włosy.

Włosy wysokoporowate

 • Wymagają ochrony przed utratą wilgoci, ponieważ łatwo tracą wilgoć z powodu otwartych porów włosów.
 • Warto stosować produkty, które pomagają utrzymać wilgoć we włosach, takie jak mleczka i emulsje do stylizacji.
 • Unikaj stosowania gorącego suszarki, prostownicy lub lokówki, ponieważ mogą one dodatkowo uszkodzić już osłabione włosy.
 • Regularne stosowanie protein może pomóc w zwiększeniu siły i elastyczności włosów.
undefined

Już wiesz, jak sprawdzić porowatość włosów!

Test na porowatość włosów to prosta i szybka metoda, która pozwala na określenie typu włosa oraz dostosowanie do niego odpowiedniej pielęgnacji. Właściwa pielęgnacja włosów jest kluczowa dla ich zdrowia i wyglądu, dlatego warto poświęcić trochę czasu na wykonanie testu i wybór odpowiednich produktów pielęgnacyjnych.

Pamiętaj, że test na porowatość włosów to tylko jeden z elementów, które warto wziąć pod uwagę przy doborze pielęgnacji dla swoich włosów. Ważne jest również, aby zwrócić uwagę na inne czynniki, takie jak rodzaj skóry głowy, struktura włosów, kolor czy długość. Odpowiednio dobrana pielęgnacja włosów pozwoli cieszyć się pięknymi, zdrowymi włosami, które będą stanowić ozdobę każdej stylizacji.

Teraz już wiesz na co zwrócić uwagę w pielęgnacji, aby uzyskać piękne i gładkie włosy.Czy wiesz, że zdrowe i lśniące włosy są atrybutem kobiecości, tak samo jak gładka i jędrna skóra? Warto zastanowić się nad tym głębiej i już dziś zadbać o wygląd swojej skóry zapisując się na konsultację do jednego z naszych renomo wanych gabinetów depilacja.pl. Tam doświadczony kosmetolog opowie Ci jak przebiega proces depilacji laserowej i przedstawi ofertę.Depilacja laserowa jest obecnie jedyną metodą pozwalającą na permanentną depilację zbędnego owłosienia. Rozpoczynając depilację laserową teraz, do lata zobaczysz już pierwsze efekty pozabiegowe i będziesz mogła cieszyć się gładką skórą. Zapraszamy!

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 12
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

Keratyna na włosy - to musisz wiedzieć!
Włosy od zawsze były symbolem urody i zdrowia. Dlatego niezależnie od płci czy wieku, każdy z nas pragnie, aby nasza czu...
Czy wypełnienie bruzd nosowo wargowych jest przeciwwskazanie...
Wypełnienie bruzd nosowo-wargowych, popularnie nazywanych "liniami marionetek", to jedna z popularnych procedur estetycz...
Czy usuwanie tatuażu jest bezpieczne?
Tatuaże są wyjątkowym sposobem na wyrażenie siebie i zachowanie wspomnień, ale czasem życie i preferencje zmieniają się ...

Proponowane zabiegi