Nadmierne owłosienie w ciąży – jak sobie z nim poradzić?

Spis treści

1. Włosy na brzuchu w ciąży - problem wielu przyszłych mam

2. Nadmierne owłosienie w ciąży - jakie są jego przyczyny?

3. Porost włosów w ciąży - jak sobie z tym poradzić?

3.1. Pęseta

3.2. Maszynki do golenia i golarki elektryczne

3.3. Depilatory mechaniczne

3.4. Wosk

3.5. Pasta cukrowa

3.6. Metody odradzane

3.6.1. Kremy do depilacji 

3.6.2. Depilatory IPL

3.6.3. Pasty do depilacji domowej roboty

Skąd bierze się nadmierne owłosienie w ciąży? Które hormony odpowiadają za pojawianie się dodatkowych włosków w różnych rejonach ciała? Opowiemy dziś o tym, jak bycie w ciąży może wpłynąć na pojawienie się na kobiecej skórze nadmiernego owłosienia.

Burza hormonów, której doświadczasz w ciąży, potrafi w dość zaskakujący sposób wpłynąć na  Twoje ciało. Nie wszystkie zmiany będą Ci się podobały. Szczególnie uciążliwe i zawstydzające może okazać się nadmierne owłosienie w ciąży, które może pojawić się na brzuchu, udach, pośladkach oraz piersiach. Nadmierne owłosienie ciała może wynikać z kilku powodów, nie tylko samej ciąży. Czasem dziedziczymy je od naszych krewnych, czasem krótkotrwały nadmiar włosów na ciele powodują leki endokrynne, jak również sterydy. Podstawową przyczyną są jednak hormony wydzielane przez gruczoły wewnętrzne. Nasz ekspert wyjaśni, jak zmiany w poziomach hormonów wpływają na nadmierne owłosienie w czasie ciąży oraz jak sobie z nim poradzić.

Włosy na brzuchu w ciąży – problem wielu przyszłych mam

Bardzo wiele kobiet doświadcza w okresie ciąży i połogu problemu nadmiernego owłosienia ciała. Rejony, w jakich mogą pojawić się ciemniejsze i grubsze włosy to przede wszystkim brzuch, ale również okolice sutków, pośladki, twarz, a nawet palce. Dla części kobiet nie stanowią one problemu natury estetycznej – traktują je jako naturalny element ciąży, do którego po prostu trzeba się przyzwyczaić i nie przejmować się nimi. W pełni popieramy takie podejście do nadmiernego owłosienia brzucha i innych partii ciała! 

Niestety nadal dla ogromnego grona kobiet pojawienie się ciemnych i mocniejszych włosów w nietypowych miejscach to powód do wstydu i zażenowania. Całkowicie niepotrzebnie powodują kompleksy i zniechęcają do intymności z partnerami. Ten całkowicie zbędny stres przyczynia się do ogólnego złego samopoczucia w trakcie ciąży. Przyszłe mamy szukają różnych sposobów na pozbycie się nadmiernego owłosienia lub ukrycie problemu. Poniżej opowiemy Wam o metodach, jakie można, a jakich zdecydowanie nie powinno się stosować w trakcie ciąży. 

W ramach ciekawostek chcemy zaprezentować Wam pewne wierzenie sprzed dziesiątek lat, które kultywowane jest aż po dziś dzień. Nadal popularny jest mit mówiący o tym, iż na podstawie obserwacji nadmiernego owłosienia w ciąży można określić…płeć dziecka. Na jakiej zasadzie miałoby to funkcjonować? Otóż według wierzeń ludowych nienarodzony chłopiec uwalnia do krwiobiegu matki męskie hormony, które u kobiet wywołują między innymi nadmiar włosów na ciele. Oczywiście jest to nieprawdą. Nie musicie obawiać się, że swojego syna powitacie na świecie z brodą i wąsami. 

Kobieta w ciąży na tle winorośli spogląda z radością na swój brzuch.

Nadmierne owłosienie w ciąży – jakie są jego przyczyny?

Ciąża to bardzo szczególny czas dla układu endokrynnego kobiety. Zmiany, jakie zachodzą w tym okresie w poziomach produkcji hormonów, mają wpływ nie tylko na podtrzymanie ciąży, ale również na wygląd zewnętrzny przyszłej matki. To właśnie hormony uwalniane do krwiobiegu regulują ogrom procesów biochemicznych, które zachodzą w naszych organizmach. Gdy w ciele następuje zmiana poziomu żeńskich hormonów estrogenów, często do głosu dochodzą również androgeny, czyli hormony męskie. Występują w naszych organizmach w sposób naturalny, jednak ich poziom pozostaje na tyle niski, że dodatkowe owłosienie ciała jest stosunkowo niewielkie i obejmuje jedynie nogi i w drobnym stopniu ręce. Do androgenów zaliczamy: testosteron, dihydrotestosteron, dehydroepiandrostendion i androstendion. Gdy ich poziom zwiększa się, u kobiety zaczynają występować zjawiska charakterystyczne dla mężczyzn, takie jak nadmierne owłosienie ciała oraz wypadanie włosów na głowie. 

Porost włosów w ciąży – jak sobie z tym poradzić?

Ciąża to dość specyficzny okres, również w kwestii stosowania kosmetyków i poddawania się zabiegom medycyny estetycznej. Niewiele specyfików, które nie są dedykowane stricte kobietom w ciąży, zostało przetestowanych pod kątem wpływu na płód oraz przyszłą mamę. Również wpływ zabiegów wykorzystujących zjawisko fototermolizy nie zostało dokładnie zbadane. Z zabiegu depilacji laserowej możecie skorzystać już po zakończeniu ciąży i połogu. Wtedy Wasze ciało dojdzie do siebie, a Wy poczujecie się w pełni sił. W tej części wpisu przedstawimy Wam pokrótce metody usuwania niechcianego owłosienia, które są bezpieczne w okresie ciąży oraz te, od których powinnyście trzymać się z daleka!

Pęseta

Narzędzie bardzo proste, ale zdecydowanie bezpieczne w każdym stanie, w tym w ciąży. Zabieg usuwania włosów z brzucha, piersi czy twarzy przy pomocy pęsety jest bardzo czasochłonny, jednak jeśli lubicie takie czynności i macie na nie czas – czemu nie?! Miejcie jednak na uwadze, że w przypadku tej metody łatwo o urwanie włosa tuż pod powierzchnią skóry, co może skutkować jego wrośnięciem. Nie zapominajcie o dezynfekcji pęsety i oczyszczeniu skóry przed każdym zabiegiem.

Maszynki do golenia i golarki elektryczne

Doskonale znane nam wszystkim narzędzia do szybkiego i łatwego usuwania owłosienia z powierzchni skóry. Zabiegi z ich użyciem nie są bolesne, o ile na powierzchni ciała nie znajdują się krostki po poprzednim goleniu…Z maszynek i golarek elektrycznych można skorzystać błyskawicznie, bez szczególnego przygotowania, należy jednak pamiętać o tym, że przed każdym ich zastosowaniem niezbędnym krokiem jest dokładne oczyszczenie skóry. Jakie są minusy tej metody? Oczywiście jest to bardzo krótki czas trwania efektów oraz odrastające włoski o ostrej końcówce. Skóra zazwyczaj już następnego dnia staje się kłująca. W przypadku narzędzi przycinających włosy istnieje duże prawdopodobieństwo ich wrastania oraz wystąpienia zapalenia mieszków włosowych.

Depilatory mechaniczne

Jest to bodajże najbardziej bolesna z dostępnych metod depilacji. Urządzenia te wyszarpują jedynie po kilka włosów na raz. W zależności od modelu, robią to z mniejszą lub większą prędkością, co ma wpływ na odczucia bólowe. Część depilatorów mechanicznych posiada za obracającą się rolką z pęsetami niewielką nasadkę chłodzącą, która ma za zadanie zmniejszenie bólu. Niestety jest ona często mało pomocna, szczególnie w bardzo wrażliwych okolicach ciała. Urządzenia te są mało precyzyjne i bardzo często po prostu urywają włos, zamiast usuwać go razem z cebulką. Tak bolesny zabieg z pewnością nie zda egzaminu na skórze brzucha i piersi.

Wosk

Depilację woskiem można wykonywać zarówno na gorąco, jak i przy pomocy gotowych plastrów, które nie wymagają podgrzewania. Woskowanie na gorąco nadal wykonywane jest w gabinetach kosmetycznych, ale od wielu lat istnieje możliwość zakupu zestawów do samodzielnej depilacji. Korzystanie z tej metody niesie za sobą całkiem spore prawdopodobieństwo poparzenia się (nawet do poziomu drugiego stopnia). Tak nagły i silny ból może bardzo negatywnie wpłynąć na ciążę, łącznie z wywołaniem przedwczesnego porodu. Dodatkowym minusem używania wosku, szczególnie w postaci plastrów na zimno, jest relatywnie słaby chwyt. Skutkuje to licznymi urwanymi włosami, które później z wielką chęcią wrastają w tkanki miękkie. Zazwyczaj stają się powodem rozwinięcia się stanu zapalenia mieszków włosowych.

Pasta cukrowa

Depilację pastą cukrową określa się jako najmniej bolesną wśród metod polegających na wyrywaniu włosów razem z cebulkami. Jest to oczywiście uzależnione od indywidualnych preferencji oraz progu bólu każdej z nas. Pasta cukrowa swoim ciepłem powoduje lekkie rozszerzenie ujścia pochewki włosa, co nieznacznie ułatwia jego wyrwanie. Metoda ta jest całkiem skuteczna, jeśli chodzi o usuwanie włosów razem z cebulkami, a nie urywanie ich części. Niestety, podobnie jak w przypadku wosku, pastą cukrową można się bardzo dotkliwie poparzyć, szczególnie na delikatnej skórze.

Przyszła mama trzyma zdjęcie USG na tle swojego brzucha.Przeczytaj również: Depilacja laserowa a ciąża, czyli kiedy jest najlepszy czas na zadbanie o gładkie ciało

Metody odradzane

Kremy do depilacji 

Działanie tych specyfików opiera się na zawartości substancji, które mają zdolność rozpuszczania keratynowej osłonki zewnętrznej włosa. Dzięki “rozebraniu” z bariery ochronnej, włos staje się bardzo miękki i łatwy do urwania. Jakie niebezpieczeństwo kryje się w składnikach, które są zawarte w takich kremach i piankach? W trakcie ciąży jesteście bardziej podatne na podrażnienia i reakcje alergiczne. Kremy do golenia niestety są znane z tego, że uczulają. Ale najważniejszą kwestią jest możliwe wchłanianie i przedostawanie się do krwiobiegu substancji zawartych w tych kosmetykach. Nie znamy ich wpływu na płód ani kobietę będącą w ciąży.

Depilatory IPL

Zacznijmy od tego, że urządzenia sprzedawane do użytku domowego, które producenci i sprzedawcy opisują jako lasery, wcale nimi nie są. Jedyne lasery, które służą do zabiegów kosmetycznych, są używane w profesjonalnych gabinetach medycyny estetycznej bądź salonach kosmetycznych. Wymagają odpowiedniego przeszkolenia oraz używania specjalnych okularów chroniących oczy. Urządzenia IPL wytwarzają wiązkę światła, jednak jest ona wielokrotnie słabsza od prawdziwego lasera. Przy tym jest ona promieniem o wiele mniejszym stopniu skupienia. Wpływ takiego naświetlania na nienarodzone dziecko lub kobietę w ciąży nie został zbadany na tyle dokładnie, aby używanie depilatorów IPL można było uznać za bezpieczne w ciąży.

Pasty do depilacji domowej roboty

Wspólnie z ginekologami zdecydowanie odradzamy Wam eksperymentowanie z przepisami na domowe pasty do usuwania włosów. Wiele z nich może wywołać reakcję alergiczną ze względu na wyjątkowy stan, w jakim znajduje się Wasze ciało. Dodatkowo przepisy takie zazwyczaj zamieszczają w internecie przypadkowe osoby, nieposiadające wiedzy medycznej. Niektóre składniki takich specyfików mogą wchłaniać się przez skórę i zaszkodzić rozwijającemu się dziecku lub Wam. Gwoździem do trumny tej metody niech będzie jej znikoma lub zerowa skuteczność.

Nadmierne owłosienie w ciąży to zjawisko całkowicie normalne i nie należy się go wstydzić. Szczególnie pod koniec ciąży, kiedy rosnący brzuch znacznie utrudnia ruchy. Zazwyczaj całkiem niedługo po porodzie poziom hormonów wraca do normy, a dodatkowe włosy szybko znikają. Jeśli jednak tak się nie stanie, po zakończeniu karmienia piersią możecie skorzystać z najpopularniejszego zabiegu medycyny estetycznej, czyli depilacji laserowej. W przypadku, gdybyście czuły potrzebę pozyskania dodatkowych informacji z pierwszej ręki, po prostu do nas zadzwońcie. Możecie również napisać – z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Wasze pytania. Zapraszamy!