Twój koszyk jest pusty!

Nawracające infekcje intymne, czyli kiedy można wykonać zabieg depilacji

21 września 2023
Depilacja
Spis treści

Czy mniej lub bardziej częste infekcje intymne stanowią przeciwwskazanie do depilacji laserowej, czy też istnieją okoliczności, w których można przeprowadzić zabieg bez ryzyka powikłań czy pogorszenia stanu zdrowia skóry? Sprawdzamy!

Infekcja intymna to stan, w którym drobnoustroje, takie jak bakterie, wirusy lub grzyby, rozwijają się w okolicach narządów płciowych, wywołując różnorodne objawy i nieprawidłowości zdrowotne. Typowe symptomy obejmują swędzenie, pieczenie, obrzęk, ból oraz nieprawidłowe wydzieliny w okolicach intymnych. Czy w takiej sytuacji można poddać się depilacji laserowej?

Nawracające infekcje intymne - co należy wiedzieć?

Infekcje intymne to stan, w którym drobnoustroje, takie jak bakterie, wirusy, grzyby lub pasożyty, rozwijają się w obszarze narządów płciowych lub ich okolic. Mogą wpływać na pochwę, cewkę moczową, okolice odbytu oraz skórę wokół tych obszarów. Objawy infekcji intymnych są bardzo uciążliwe. Głównie chodzi o swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie, ból, kłopotliwe wydzieliny czy dyskomfort podczas oddawania moczu. Istnieje wiele rodzajów infekcji intymnych, takich jak infekcje grzybicze (np. drożdżycowe), bakteryjne (np. bakteryjne zapalenie pochwy), wirusowe (np. opryszczka) czy infekcje wywołane przez pasożyty (np. świerzb). Właściwa diagnoza i leczenie są istotne dla poprawy zdrowia i komfortu pacjenta.

Kiedy depilacja laserowa jest bezpieczna przy problemach z infekcjami intymnymi?

Infekcja intymna nie stanowi przeciwwskazania w przypadku depilacji laserowej innych części ciała niż strefa bikini. Jeżeli jednak chodzi o usunięcie w ten sposób owłosienia właśnie z tych newralgicznych miejsc, to warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. 

Infekcja intymna często sprawia, że skóra jest wrażliwa na dotyk. Mogą także występować dodatkowe objawy, takie jak np. zaczerwienienie. Depilacja laserowa okolic intymnych może zwiększyć podrażnienie skóry, co w przypadku już istniejącej infekcji może pogorszyć objawy i opóźnić proces gojenia. Istnieje też ryzyko przeniesienia bakterii lub wirusów na obszar poddawany zabiegowi, co może prowadzić do komplikacji.

Przed przystąpieniem do zabiegu, warto skonsultować się z profesjonalistą, aby ocenić stan infekcji oraz zdolność skóry do przeprowadzenia zabiegu. Co do zasady zaleca się jednak odczekanie, aż infekcja zostanie w pełni wyleczona. Skóra wtedy jest mniej podatna na podrażnienia po depilacji bikini. W salonach depilacja.pl nie wykonujemy zabiegów depilacji bikini w czasie trwania aktywnej infekcji, dopiero po zakończonym leczeniu i braku przeciwwskazań przystępujemy do zabiegu. 

Jeśli specjalista stwierdzi, że depilacja laserowa jest możliwa, trzeba pamiętać, aby skórę dokładnie oczyścić i przygotować przed zabiegiem, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia.

Wybór zaufanego i profesjonalnego gabinetu medycyny estetycznej z odpowiednimi certyfikatami jest kluczowy. Specjaliści posiadający doświadczenie będą w stanie zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i higienę podczas zabiegu. W salonach Depilacja.pl możesz poczuć się pewnie. Nasi specjaliści są doświadczeni i kompetentni, a stosowane sprzęty - innowacyjne, bezpieczne i certyfikowane. Przed serią zabiegów każdy z naszych pacjentów odbywa bezpłatną konsultację, która wcale nie zobowiązuje do skorzystania z oferty. 

Przeczytaj również: Epilacja laserowa, czyli jak uzyskać efekty bez odczuwania bólu? 

Higiena miejsc intymnych - jak dbać o siebie, by unikać infekcji?

Zachowanie odpowiedniej higieny miejsc intymnych jest kluczowe dla zdrowia i unikania infekcji. Oto praktyczne wskazówki, które mogą pomóc w utrzymaniu higieny intymnej i zapobieganiu infekcjom:

 • regularne mycie - dokładnie myj okolice intymne codziennie przy użyciu łagodnego żelu z neutralnym pH. Unikaj silnych środków chemicznych, które mogą zaburzyć naturalną równowagę flory bakteryjnej, 
 • myj się delikatnie - oczyszczaj obszar intymny delikatnie, unikając zbyt mocnego tarcia czy mocnych ruchów. Nadmierne tarcie może podrażnić skórę i zaburzyć jej ochronną warstwę, 
 • unikaj nadmiernego mycia - zbyt częste mycie może prowadzić do suchości skóry (zaburzenie naturalnej flory). Myj się raz dziennie lub po intensywnym wysiłku fizycznym, 
 • uważaj na produkty perfumowane - unikaj stosowania perfumowanych mydeł, balsamów czy tamponów, które mogą powodować podrażnienia i reakcje alergiczne, 
 • odpowiednia technika mycia - myj się od przodu do tyłu, aby uniknąć przenoszenia bakterii z odbytu do pochwy, 
 • unikaj gorących kąpieli - gorąca woda może prowadzić do podrażnienia skóry. Wybieraj ciepłe lub letnie kąpiele, 
 • noszenie odpowiedniej bielizny - wybieraj bawełnianą bieliznę, która jest przewiewna i pozwala skórze oddychać. Unikaj zbyt ciasnych i obcisłych ubrań, 
 • unikaj długiego noszenia wilgotnej bielizny - mokra bielizna może sprzyjać rozwojowi bakterii. Po treningu lub kąpieli, wymień mokrą bieliznę na suchą, 
 • odpowiednia higiena podczas miesiączki - regularnie zmieniaj podpaski lub tampony co kilka godzin, aby uniknąć namnażania się bakterii, 
 • uważaj przy goleniu - jeżeli usuwasz włoski z okolic intymnych w tradycyjny sposób, to uważaj na każde potencjalne zacięcie przy goleniu. To może doprowadzić do bolesnych ran, a nawet groźnych infekcji, 
 • stosuj się do zaleceń lekarza - jeśli masz skłonność do nawracających infekcji intymnych, skonsultuj się z ginekologiem, aby uzyskać odpowiednie zalecenia.

Jak widzisz przyczyny infekcji intymnych są liczne, ale większość z nich bardzo łatwo wyeliminować i to w krótkim czasie. 

Nawracające infekcje intymne bez tajemnic

Istnieją różne rodzaje infekcji intymnych, takie jak grzybicze, bakteryjne czy wirusowe. W celu zapobiegania tym infekcjom, istotna jest odpowiednia higiena miejsc intymnych, stosowanie łagodnych produktów do pielęgnacji oraz noszenie przewiewnej bielizny. Każda nawracająca infekcja intymna powinna zostać skonsultowana z lekarzem, aby uzyskać odpowiednie zalecenia i wdrożyć skuteczne strategie prewencyjne. 

Czy mniej lub bardziej przewlekła infekcja intymna wyklucza depilację laserową? Jeżeli tego typu zabieg ma być przeprowadzony w innym miejscu niż strefa bikini, to absolutnie nie. W przypadku usuwania niechcianego owłosienia z miejsc intymnych, zaleca się, aby najpierw wyleczyć infekcję. Szczegółowych informacji z tego zakresu oraz w odniesieniu do Twojego indywidualnego przypadku udzieli Ci specjalista Depilacja.pl. Pamiętaj, że pierwsza wizyta (konsultacyjna) jest bezkosztowa!

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 1
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Oczyszczanie wodorowe
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie
ZASTANAWIASZ SIĘ NAD DEPILACJĄ LASEROWĄ?
UMÓW WIZYTĘ KONSULTACYJNĄ

Najnowsze artykuły

Proponowane zabiegi

ZASTANAWIASZ SIĘ NAD DEPILACJĄ LASEROWĄ?
UMÓW WIZYTĘ KONSULTACYJNĄ