Twój koszyk jest pusty!

Pasta cukrowa czy wosk – która metoda jest lepsza?

11 stycznia 2023
Depilacja
Spis treści

Co lepsze – usuwanie niepożądanych włosków za pomocą wosku czy pasty cukrowej? Obydwie te metody cieszą się stosunkowo dużym zainteresowaniem. Sprawdzamy ich wady i zalety, byś mogła podjąć odpowiednią dla siebie decyzję.

Zarówno depilacja woskiem jak i depilacja pastą cukrową to dwie metody pozbycia się niechcianych włosków z różnych części ciała. Żadna z nich nie daje efektów na stałe, ale po zastosowaniu obydwu sposobów skóra pozostaje gładka na dłużej niż tylko kilka dni. Zastanawiasz się, co będzie lepsze – depilacja woskiem czy pastą cukrową? W dalszej części artykułu spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie. 

Depilacja pastą cukrową – o co chodzi w tym zabiegu?

Pastę cukrową możesz bez najmniejszych trudności zastosować w domu. Oczywiście tego typu zabieg znajduje się również w ofercie gabinetów kosmetycznych. Pastę cukrową należy nieco “wyrobić” w dłoniach, a następnie nakładać ją pod włos na wybranej partii ciała. Można to robić dłońmi bez zastosowania jakichś specjalnych akcesoriów. Kolejny krok to zerwanie szybkim ruchem zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa.

Jak długo po zabiegu skóra pozostaje gładka? Oczywiście zależy to od indywidualnych predyspozycji. Zazwyczaj jednak włoski odrastają po kilkunastu dniach, a w niektórych przypadkach nawet po kilku tygodniach. Z tego typu zabiegu nie powinny korzystać osoby posiadające świeże rany na skórze, oparzenia słoneczne czy stany zapalne żył.

undefined

Zalety i wady depilacji pastą cukrową

Plusów depilacji cukrowej jest sporo. Przede wszystkim pasta stosowana w zabiegu ma prosty skład. To zazwyczaj po prostu połączenie cukru, wody oraz soku z cytryny. Przez to taka mieszanka zazwyczaj nie wywołuje alergii ani podrażnień skóry. Nie można też podczas depilacji pastą cukrową się poparzyć. To nic innego jak zabieg na zimno – pasty cukrowej nie trzeba podgrzewać do wysokich temperatur, jak ma to miejsce na przykład przy depilacji woskiem. Przez to usuwanie włosków pastą cukrową może być stosowane przez osoby borykające się z pękającymi naczynkami. Depilacja pastą cukrową niespecjalnie podrażnia skórę. A wszystko dlatego, że pasta przykleja się tylko do włosków, a nie do skóry. Zabieg ten doskonale nadaje się do depilacji krótszych włosków - już od 3 mm długości. Po zastosowaniu tej metody nie występuje zapalenie mieszków włosowych.

Oczywiście w przypadku tej metody depilacji możemy wymienić także kilka wad. Na pewno nie zapewnia efektów na stałe, jak ma to miejsce w przypadku depilacji laserowej. Sam zabieg jest dosyć długi i pracochłonny, szczególnie jeżeli mówimy o większych powierzchniach ciała. Nie jest to też specjalnie tania metoda.

Depilacja woskiem – poznaj szczegóły

Kolejnym sposobem na pozbycie się niechcianych włosków jest depilacja woskiem. Na czym dokładnie polega? Na obszar depilacji za pomocą specjalnej szpatułki nakłada się cienką warstwą wosk. Należy to zrobić zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Następnie na wosk należy przykleić pasek fizelinowy i pozostawić go do zastygnięcia. Teraz trzeba szybko zerwać go w kierunku pod włos, a po zabiegu nałożyć jakiś kosmetyk łagodzący podrażnienia i najlepiej też opóźniający wzrost nowego owłosienia.

Depilację woskiem powinny odpuścić osoby z żylakami, ze skórą naczynkową oraz posiadające oparzenia posłoneczne.

Wosk do depilacji - za i przeciw

Depilacja woskiem usuwa około 90% włosków, które nie odrastają najczęściej przez 2 - 3 tygodnie. To zabieg dość tani i szybki w wykonaniu, o ile mamy w tym doświadczenie. Ten rodzaj depilacji może być z sukcesem stosowany na większych partiach ciała.

A minusy? Aby depilacja woskiem zadziałała, należy zapuścić włoski do około 5 mm. W przypadku tego zabiegu najczęściej mamy do czynienia z większym podrażnieniem skóry, gdyż wosk przykleja się także do niej. Warto mieć na uwadze, że zazwyczaj nakłada się podgrzany wosk, przez co występuje ryzyko poparzenia. Metoda ta jest też bolesna – zastygnięty wosk należy oderwać szybkim i zdecydowanym ruchem, co może powodować nie tylko dyskomfort, ale także duży ból.

undefined

Pasta cukrowa czy wosk - którą metodę wybrać?

Pasta cukrowa a wosk - trudno jednoznacznie odpowiedzieć, która metoda jest lepsza. Warto poznać specyfikę obydwu sposobów depilacji i dobrać odpowiedni pod siebie. Należy wziąć pod uwagę różne aspekty, między innymi długość trwania depilacji, która w przypadku wosku jest krótsza. Kluczowa może okazać się też kwestia długości włosków do depilacji. W przypadku wosku te muszą być nieco dłuższe – od 5 mm, a przy depilacji pastą cukrową od 3 mm. Przy depilacji woskiem następuje ryzyko poparzeń oraz wystąpienia większych podrażnień. Z drugiej strony jest to metoda mniej pracochłonna niż usuwanie włosków pastą cukrową.

Jeżeli nie wiesz, którą metodę wybrać, to na początek najlepiej zastosuj pastę cukrową. To sposób bardziej delikatny, w przypadku którego występuje mniejsze ryzyko podrażnienia skóry. Ryzyko alergii nie pojawia się tu wcale, choć przy depilacji woskiem ma miejsce bardzo rzadko – dotyczy 1 na 100 kobiet.

Warto pamiętać, że po każdej depilacji, zarówno woskiem jak i pastą cukrową, należy zastosować odpowiednią pielęgnację. Do tego celu najlepiej użyć kosmetyki łagodzące podrażnienia, jak również opóźniające wzrost włosków. Dobrze by było, aby posiadały również właściwości przeciwdziałające wrastaniu włosów. Warto stosować także peelingi oraz balsamy czy mleczka silnie nawilżające.

undefined

Depilacja pastą cukrową i woskiem – alternatywa

Warto pamiętać, że depilacja pastą cukrową i woskiem, choć są bardzo skuteczne, to jednak nie zapewniają efektów na długo. Po kilku tygodniach włoski odrastają i należy zapuścić je do odpowiedniej długości, aby znowu zastosować wyżej opisane metody. Świetną alternatywą okazuje się depilacja laserowa. Składają się na nią seria kilku lub kilkunastu zabiegów, które zapewniają efekty na bardzo długo, a w wielu przypadkach także na stałe. Możesz zapomnieć o odrastających włoskach, wrastających włoskach czy podrażnieniach. Pomyśl sobie, ile możesz zaoszczędzić czasu i pieniędzy, jeżeli nie będziesz musiała pamiętać o regularnej depilacji ciała. Depilacja laserowa to w dzisiejszych czasach jedyna tak skuteczna metoda, która szturmem zdobywa zainteresowanie kobiet z całego świata. Dowiedz się więcej na depilacja.pl i umów wstępną, bezpłatną wizytę konsultacyjną.  

undefined

Depilacja pastą cukrową czy woskiem? Wybierz sposób dla siebie

Wosk czy pasta cukrowa? Jak widzisz w dzisiejszych czasach nie brakuje skutecznych metod depilacji. Wybierz tę odpowiednią dla siebie na podstawie wyżej opisanych informacji. W razie wątpliwości zdecyduj się na depilację pastą cukrową albo od razu depilację laserową, która wykonywana jest w profesjonalnym gabinecie przez kompetentnych kosmetologów. To nie tylko efektywny, ale też bezpieczny sposób na gładką skórę.

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 3
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Oczyszczanie wodorowe
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie
TYLKO TERAZ 20% RABATU NA WSZYSTKIE ZABIEGI depilacji laserowej
KOD RABATOWY przy rezerwacji online

Najnowsze artykuły

Proponowane zabiegi

TYLKO TERAZ 20% RABATU NA WSZYSTKIE ZABIEGI depilacji laserowej
KOD RABATOWY przy rezerwacji online