Twój koszyk jest pusty!

Pryszcze pod pachami - jaki rodzaj depilacji wybrać?

18 maja 2024
Depilacja
Spis treści

Wypryski pod pachą to dolegliwość, która może być nie tylko uciążliwa, ale często wygląda też nieestetycznie. Powstawanie tego typu zmian może mieć różne przyczyny, jednak często wynika z nieprawidłowej higieny przed i po depilacji. Warto zgłębić wiedzę na temat czynników sprzyjających pojawianiu się krost, pryszczy i podrażnień w okolicach pach oraz poznać skuteczne sposoby zapobiegania im.

Dowiedz się, w jaki sposób łagodzić podrażnioną skórę pod pachami. Czasem wystarczy odpowiednia pielęgnacja lub zmiana nawyków, aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości. Poza tym warto zastanowić się nad trwałym rozwiązaniem problemu włosów pod pachami. Depilacja laserowa jest powszechnie uważana za najlepszy sposób na pozbycie się owłosienia w tej delikatnej okolicy, zapewniając długotrwałe rezultaty bez podrażnień skóry.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • czym są pryszcze pod pachami,
  • skąd się biorą,
  • jaka jest zależność pomiędzy ich występowaniem a metodą depilacji,
  • jak zapobiegać pryszczom pod pachami,
  • dlaczego depilacja laserowa to najlepsza metoda w przypadku ich występowania 

Przyczyny i rodzaje pryszczy pod pachami

Przyczyny powstawania pryszczy pod pachami mogą być różnorodne, ale najczęściej wynikają z nadmiernej potliwości lub nieprawidłowego sposobu golenia tej delikatnej okolicy. W przypadku tego pierwszego czerwone krostki pod pachami to zazwyczaj potówki, które mogą dodatkowo powodować świąd. Natomiast nieprawidłowe golenie może sprzyjać występowaniu pryszczy z powodu depilacji na sucho, wrastania włosków lub używania brudnej, zardzewiałej lub tępej maszynki. Ważne jest, aby golić pachy ostrożnie i delikatnie oraz regularnie stosować peeling, zwłaszcza przy wrażliwej skórze. W przypadku częstych podrażnień po goleniu warto rozważyć alternatywne metody usuwania owłosienia, takie jak depilacja laserem. Po trwałej depilacji pach zaleca się zastosowanie łagodnego kremu odżywczego i łagodzącego, aby uniknąć podrażnienia skóry. Należy przerwać depilację, gdy skóra jest podrażniona lub w stanie zapalnym.

Bardzo rzadko, ale jednak zdarza się, że bolesne krosty pod pachami mogą być objawem reakcji alergicznej na składniki zawarte w dezodorancie lub antyperspirancie, na które skóra w okolicy pach jest szczególnie wrażliwa.

Jeśli pojawiają się krosty wypełnione ropą pod pachami, może to być objaw trądziku torbielowatego, który często jest związany z nadmierną pracą gruczołów łojowych, potliwością lub problemami hormonalnymi. W takich przypadkach konieczne jest skonsultowanie się z dermatologiem, ponieważ pozbycie się tego rodzaju zmian wymaga odpowiedniej terapii i pielęgnacji skóry. Inną możliwą przyczyną krost pod pachami może być zapalenie mieszków włosowych.

Przeczytaj również: Depilacja laserowa latem - czy to mozliwe? 

Metody depilacji a ryzyko wystąpienia pryszczy

Metody depilacji mogą mieć zdecydowany wpływ na ryzyko wystąpienia wyprysków w okolicach pach. Nieprawidłowe golenie, zwłaszcza przy użyciu tępej maszynki lub w niewłaściwy sposób (np. golenie na sucho), sprzyja podrażnieniu skóry oraz wrastaniu włosków. Wrastające włoski mogą prowadzić do stanów zapalnych wokół mieszków włosowych, co z kolei sprzyja powstawaniu bolesnych krostek i zaczerwienień. Poza tym niektóre metody depilacji takie jak depilacja woskiem czy zastosowanie depilatorów chemicznych (kremów), mogą także powodować podrażnienia skóry. Składniki chemiczne zawarte w niektórych produktach depilujących mogą drażnić delikatną skórę pod pachami, co może skutkować pojawieniem się pryszczy.

Nadmierne pocenie się w okolicy pach również może zwiększać ryzyko wystąpienia krost. Wilgoć i zatkane pory po depilacji mogą sprzyjać rozwojowi bakterii, co nierzadko prowadzi do pojawienia się stanów zapalnych skóry, w tym pryszczy. Wybór odpowiedniej metody depilacji oraz odpowiednia pielęgnacja skóry po depilacji są kluczowe w walce z problemem..

Skuteczne strategie zapobiegania pryszczom pod pachami

Aby, uniknąć pojawiania się pryszczy i krost pod pachami, należy skutecznie dbać o skórę w tej okolicy. Szczególnie latem warto nosić przewiewne ubrania z naturalnych materiałów, które pomagają utrzymać skórę suchą i zapobiec nadmiernemu poceniu się. W przypadku trudności z nadmiernym poceniem warto skonsultować się z dermatologiem, który może zalecić odpowiednie środki zaradcze.

Prawidłowe golenie pach ma również kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowej skóry bez podrażnień. Zawsze należy używać czystej i ostrej maszynki do golenia, aby uniknąć podrażnień skóry. Zaleca się stosowanie pianek lub żeli do golenia, ponieważ golenie na sucho może dodatkowo podrażnić skórę. Te produkty nie tylko ułatwiają proces usuwania włosków, ale także chronią skórę przed uszkodzeniami.

Poza tym warto zwrócić uwagę na używane kosmetyki. W przypadku podejrzeń, że kosmetyki przyczyniają się do problemów skórnych, lepiej wybrać apteczne dezodoranty lub produkty o bardziej naturalnym składzie, takie jak ałun, które są łagodniejsze dla skóry.

Bolący pryszcz pod pachą a depilacja laserowa

Depilacja laserowa jest uważana za jedną z najlepszych metod depilacji w przypadku pryszczy pod pachami z kilku powodów:

  • trwałe usunięcie włosów - depilacja laserowa działa na zasadzie zniszczenia mieszka włosowego poprzez emitowanie impulsów światła laserowego. W efekcie włosy stają się cieńsze i rzadsze, a w efekcie niszczymy je na stałe. Usunięcie włosów na stałe redukuje ryzyko wrastania włosków, które często prowadzi do powstawania pryszczy pod pachami, 
  • zapobieganie podrażnieniom - tradycyjne metody depilacji, takie jak golenie czy depilacja woskiem, mogą podrażniać delikatną skórę pod pachami, co z kolei sprzyja pojawianiu się pryszczy. Depilacja laserowa jest bardziej delikatna dla skóry i nie powoduje takich mechanicznych uszkodzeń, jakie mogą wystąpić przy innych metodach, 
  • redukcja stanów zapalnych - pryszcze pod pachami często wynikają z zapalenia mieszków włosowych spowodowanego wrastającymi włoskami lub podrażnieniem skóry po tradycyjnej depilacji. Depilacja laserowa eliminuje problem wrastających włosków oraz zmniejsza podrażnienia skóry, co może przyczynić się do zmniejszenia stanów zapalnych i pryszczy, 
  • skuteczność u osób z nadmierną potliwością - osoby mające problem z nadmiernym poceniem się w okolicach pach powinny szczególnie przyjrzeć się depilacji laserowej. Usunięcie włosów zmniejsza wilgotność i zatkanie porów, co redukuje ryzyko rozwoju bakterii i zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.

Wybór odpowiedniej metody depilacji może znacząco wpłynąć na zdrowie

Wybór odpowiedniej metody depilacji może znacząco wpłynąć na zdrowie skóry, zwłaszcza w kontekście problemów z wypryskami pod pachami, takimi jak duży pryszcz pod pachą. Depilacja laserowa wyróżnia się jako skuteczna metoda usuwania owłosienia w tej delikatnej okolicy, oferując szereg korzyści dla skóry. Przekonaj się o tym podczas darmowej wizyty konsultacyjnej w salonach Depilacja.pl.

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 1
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Oczyszczanie wodorowe
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie
ZASTANAWIASZ SIĘ NAD DEPILACJĄ LASEROWĄ?
UMÓW WIZYTĘ KONSULTACYJNĄ przy rezerwacji online

Najnowsze artykuły

Proponowane zabiegi

ZASTANAWIASZ SIĘ NAD DEPILACJĄ LASEROWĄ?
UMÓW WIZYTĘ KONSULTACYJNĄ przy rezerwacji online