Twój koszyk jest pusty!

Skrzyp polny na co pomaga? Jakie są jego właściwości?

29 maja 2024
Depilacja
Spis treści

Skrzyp polny jest popularny głównie ze względu na korzystny wpływ na skórę, włosy i paznokcie. Jednak od dawna jest także ceniony w medycynie naturalnej i szeroko stosowany w ziołolecznictwie.

Skrzyp polny (Equisetum arvense) rośnie na obszarze całej Polski. Można go znaleźć na wilgotnych łąkach, polach, w ogrodach, miedzach, plantacjach ziemniaków, przydrożach, na skarpach oraz na nasypach kolejowych. Niestety często jest uważany za trudnego do zwalczenia chwasta, który potrafi odradzać się nawet z najmniejszych fragmentów korzeni. Mimo tego skrzyp posiada wiele korzystnych właściwości zdrowotnych, co potwierdza jego popularność w ziołolecznictwie oraz przemyśle kosmetycznym

Czego dowiesz się z artykułu:

 • co to jest skrzyp polny?
 • skrzyp polny - na co pomaga?
 • skrzyp na włosy i nie tylko - rodzaje suplementacji,
 • przeciwwskazania do stosowania skrzypu,
 • czy skrzyp stanowi przeciwwskazanie do depilacji laserem.

Czym jest skrzyp polny?

Skrzyp polny, naukowo znany jako Equisetum arvense L., jest wieloletnią rośliną z rodziny skrzypowatych, występującą na całym świecie. Jego letnie pędy są zielone, rozgałęzione, przypominające choinkę, z drobnymi liśćmi ułożonymi w okółkach. Charakterystyczne dla tej rośliny jest skrzypienie słyszalne po zgnieceniu, spowodowane wysoką zawartością krzemionki. Pędy wiosenne są brunatne, nierozgałęzione, z kłosem zarodnionośnym na szczycie, który obumiera po dojrzeniu zarodników.

W medycynie naturalnej wykorzystuje się przede wszystkim suszone letnie pędy skrzypu polnego, zbierane od czerwca do września. Surowiec ten jest suszony w temperaturze około 60°C. Ważne jest, aby nie zawierał zanieczyszczeń pochodzących od innych gatunków skrzypu, takich jak skrzyp błotny czy olbrzymi, które zawierają toksyczne alkaloidy: palustrynę i nikotynę.

Skrzyp polny jest bogaty w różne składniki, takie jak flawonoidy (0,3-1%), flawonole (glikozydy kwercetyny, izokwercytryna, ekwizetryna), związki mineralne (15-20%) głównie kwas krzemowy, sole potasu, magnezu, glinu, kwasy organiczne (polienowy, askorbowy), kwasy fenolowe (np. chlorogenowy, estery kwasu kawowego), fitosterole, oraz węglowodany (glukoza, fruktoza, sacharoza, laktoza, mannitol, inozytol).

Dlaczego warto brać skrzyp?

Skrzyp polny jest rośliną cenioną ze względu na bogactwo składników korzystnych dla zdrowia. Zawiera dużą ilość łatwo przyswajalnej krzemionki oraz takie minerały jak żelazo, mangan, kobalt, sole potasu, wapnia i fosforu. Dodatkowo dostarcza witaminę C, kwasy organiczne (w tym krzemowy, jabłkowy, askorbinowy i szczawiowy), flawonoidy, saponiny, garbniki i sterole roślinne.

Dzięki swojemu składowi skrzyp polny posiada wiele korzystnych właściwości zdrowotnych. Są to m.in.:

 • uzupełnianie niedoborów mikroelementów,
 • poprawa funkcji wątroby i działanie detoksykujące,
 • pomoc w łagodzeniu nerwobólów i bólów stawowych,
 • wspieranie tkanki łącznej i zdrowia kości,
 • pomoc w zapobieganiu miażdżycy,
 • obniżanie ciśnienia krwi,
 • poprawa kondycji skóry, włosów i paznokci,
 • wzmacnianie układu odpornościowego,
 • redukcja nadmiernej potliwości stóp,
 • działanie przeciwkrwotoczne,
 • wspieranie leczenia chorób nerek i układu moczowego.

Przeczytaj również: Witamina K na co wpływa? 

Skrzyp polny - kto powinien suplementować?

Skrzyp polny - na co działa? Swoje zastosowanie znajduje w wielu dolegliwościach, szczególnie związanych z układem moczowym i drogami żółciowymi. Pomaga także w pielęgnacji urody, poprawiając kondycję skóry, włosów i paznokci. Popularne są suplementy diety zawierające skrzyp polny, które pomagają kompleksowo zadbać o wygląd i zdrowie. Poza tym stosowany zewnętrznie wspomaga walkę z wypadaniem włosów, łupieżem i innymi problemami skórnymi.

Herbata ze skrzypu polnego może być również pomocna w problemach z nadmierną potliwością. Jednak zaleca się częstsze wizyty w toalecie z powodu zwiększonej diurezy. Skrzyp polny wspomaga także regenerację skóry i łagodzi różne stany zapalne. To wszechstronna roślina, która może przynieść ulgę w różnych dolegliwościach zdrowotnych i problemach dermatologicznych.

Skrzyp w tabletkach czy innej formie?

Co można zrobić ze skrzypu polnego? Skrzyp polny to roślina, która oferuje wiele możliwości zastosowania, szczególnie w pielęgnacji włosów oraz jako pomoc w leczeniu różnych dolegliwości. Oto kilka praktycznych sposobów, jak można wykorzystać skrzyp polny.

Płukanka ze skrzypu polnego na włosy

Aby przygotować domową płukankę, należy zalać pół szklanki suszonego ziela skrzypu szklanką gorącej wody i pozostawić pod przykryciem przez kilkanaście minut. Po ostudzeniu można tym naparem płukać włosy po każdym myciu, co pomaga w ich wzmocnieniu i utrzymaniu zdrowego wyglądu.

Szampony ze skrzypem polnym na porost włosów

W przypadku problemów z wypadającymi lub przetłuszczającymi się włosami warto sięgnąć po szampony i odżywki zawierające ekstrakty ze skrzypu. Zawarte w nich związki roślinne wspierają wzrost włosów i poprawiają ich kondycję.

Herbata ze skrzypu polnego na włosy

Picie herbaty ze skrzypu polnego korzystnie wpływa na zdrowie włosów. Wystarczy zalać suszony skrzyp wrzącą wodą i parzyć przez kilka minut. Taki napar można spożywać kilka razy dziennie, aby wesprzeć kondycję włosów.

Tabletki ze skrzypu na włosy

Możesz sięgnąć także po ekstrakt ze skrzypu. Mają większą koncentrację składników aktywnych i są łatwe w stosowaniu. Istotne jest oczywiście przestrzeganie zaleceń dotyczących dawkowania.

Skrzyp polny - przeciwwskazania

Przeciwwskazania do stosowania skrzypu polnego jako surowca moczopędnego obejmują przypadki występowania obrzęków, które mogą być spowodowane upośledzeniem czynności nerek lub serca. Osoby cierpiące na takie schorzenia powinny unikać stosowania skrzypu polnego bez konsultacji z lekarzem, ponieważ roślina ta może wywierać działanie moczopędne, co może być niebezpieczne w przypadku osłabionego działania nerek lub serca. 

Skrzyp polny - czy stanowi przeciwwskazanie do depilacji laserowej?

Stosowanie skrzypu polnego stanowi przeciwwskazanie do depilacji laserowej z kilku powodów. Skrzyp polny jest znany z zawartości krzemionki, która może mieć wpływ na kondycję skóry. Istnieje ryzyko, że składniki zawarte w skrzypie polnym mogą wpłynąć na reakcję skóry na laser, co może prowadzić do podrażnień, reakcji alergicznych lub innych niepożądanych skutków.

Zawsze ważne jest poinformowanie kosmetologa o stosowaniu jakichkolwiek suplementów ziołowych lub naturalnych preparatów, takich jak skrzyp polny. Ekspert będzie mógł ocenić ryzyko i doradzić najlepsze podejście do zabiegu laserowego, aby uniknąć niepożądanych skutków ubocznych. W salonach Depilacja.pl wstępne konsultacje sa darmowe. 

Już wiesz, na co pomaga skrzyp polny

Przez wieki natura była niezwykle inspirującym źródłem dla medycyny, dostarczając lekarstw, terapii i metod poprawy zdrowia oraz samopoczucia. Skrzyp polny jest doskonałym przykładem wykorzystania natury w praktyce medycznej, ze względu na swoje liczne cenne właściwości. Warto sięgnąć po skrzyp nie tylko w przypadku dolegliwości zdrowotnych, ale także w celu pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. To naturalne źródło dobroczynnych substancji może znacząco wpłynąć na naszą urodę i zdrowie.

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 3.25
Ilość ocen: 4
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Oczyszczanie wodorowe
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie
ZASTANAWIASZ SIĘ NAD DEPILACJĄ LASEROWĄ?
UMÓW WIZYTĘ KONSULTACYJNĄ przy rezerwacji online

Najnowsze artykuły

Proponowane zabiegi

ZASTANAWIASZ SIĘ NAD DEPILACJĄ LASEROWĄ?
UMÓW WIZYTĘ KONSULTACYJNĄ przy rezerwacji online