Twój koszyk jest pusty!

Wosk czy depilacja laserowa – którą metodę warto wybrać?

6 sierpnia 2018
Depilacja
Spis treści

Gładkie, pozbawione włosków ciało jest marzeniem wielu osób. Istnieje wiele różnych metod depilacji, które pozwalają cieszyć się brakiem owłosienia przez krótszy lub dłuższy czas. Wśród tych metod dwie często porównywane to depilacja laserowa i woskowanie. Każda z tych technik ma swoich zwolenników i przeciwników.

Woskowanie i depilacja laserowa to dwie popularne metody usuwania zbędnego owłosienia, które oferują długotrwałe efekty. Wybór między nimi może być trudny, ponieważ obie mają swoje zalety i wady. W tym artykule przeanalizujemy obie techniki, porównując je pod względem skuteczności, trwałości, kosztów, bólu i potencjalnych skutków ubocznych. Dzięki temu łatwiej będzie Ci podjąć decyzję. 

Jak działa depilacja woskiem, a jak depilacja laserowa?

Depilacja woskiem

Depilacja woskiem jest popularną metodą usuwania zbędnego owłosienia, która polega na aplikacji i usunięciu ciepłego lub zimnego wosku na skórze. Proces ten jest stosowany głównie na nogach, ramionach, plecach, pachach i innych obszarach ciała, gdzie występuje niepożądane owłosienie.

Podczas depilacji woskiem ciepły lub zimny wosk jest nakładany na skórę w kierunku wzrostu włosów. Następnie, gdy wosk twardnieje, usuwa się go szybkim ruchem przeciwnym do wzrostu włosów. Ten ruch powoduje oderwanie włosów od cebulek, co skutkuje gładką skórą bez owłosienia. Istnieje wiele rodzajów wosków dostępnych na rynku, m.in. wosk w plastrach. Każdy z tych rodzajów ma swoje cechy i preferencje użytkowników.

Depilacja woskiem może być nieco bolesna, ponieważ oderwanie wosku z cebulką włosa może powodować pewien dyskomfort. Jednak większość osób uważa, że ból jest znośny i warto dla uzyskania długotrwałych efektów. Jedną z zalet depilacji woskiem jest to, że usuwa ona owłosienie u nasady, co oznacza, że nowe włoski będą rosły powoli i będą cieńsze. Efekty utrzymują się zazwyczaj od 2 do 6 tygodni, w zależności od indywidualnej szybkości wzrostu włosów. Ponadto regularne woskowanie może osłabić cebulki włosów, powodując, że włosy rosną coraz rzadziej i słabiej.

undefined

Przeczytaj również: Depilacja elektrolizą w domu - czy taki zabieg może być skuteczny?

Depilacja laserowa

Depilacja laserowa to zaawansowana metoda usuwania owłosienia, która opiera się na zastosowaniu impulsów świetlnych o odpowiedniej długości fali, aby zniszczyć cebulki włosów. Podczas zastosowania tej metody emitowane jest intensywne pulsujące światło laserowe, które jest absorbowane przez barwnik włosa, czyli melaninę. Melanina przekształca energię świetlną, która dociera do cebulki włosa i niszczy ją, uniemożliwiając dalszy wzrost włosów.

Depilacja laserowa jest najbardziej skuteczna na włosach, które są ciemne i mają dużą ilość melaniny. Jasne włosy mogą mieć mniejszą odpowiedź na ten rodzaj terapii, ponieważ mają mniejszą zawartość melaniny. Niestety depilacja siwych włosów jest nieskuteczna, ponieważ są pozbawione barwnika w swojej strukturze i dla lasera w trakcie zabiegu są niewidoczne. Proces laserowej depilacji powinien być przeprowadzany przez profesjonalnego terapeutę lub specjalistę z zakresu medycyny estetycznej. Liczba sesji, które będą wymagane do osiągnięcia trwałych efektów, zależy od wielu czynników, takich jak obszar ciała, rodzaj skóry, gęstość włosów i indywidualna reakcja organizmu.

Depilacja laserowa jest stosunkowo bezbolesna, choć niektórzy ludzie mogą odczuwać delikatne uczucie pieczenia lub mrowienia podczas zabiegu. W celu zminimalizowania dyskomfortu często stosuje się systemy chłodzące skórę lub stosuje się kremy znieczulające przed zabiegiem. Depilacja laserowa oferuje trwałe efekty, ponieważ niszczy cebulki włosów. Jednak, ze względu na cykl wzrostu włosów, konieczne może być przeprowadzenie kilku sesji, aby objąć wszystkie włosy w fazie aktywnego wzrostu. Efekty zastosowania tej metody mogą utrzymywać się przez długi czas, ale niektóre osoby mogą wymagać tzw. zabiegów przypominających.

Należy jednak zdawać sobie sprawę, że depilacja laserowa może powodować pewne skutki uboczne, takie jak zaczerwienienie skóry, obrzęk, przejściowe zmiany pigmentacyjne lub pieczenie. Dlatego też ważne jest, aby przeprowadzić konsultację z doświadczonym specjalistą przed rozpoczęciem zabiegu i skonsultować się z nim co do oczekiwanych rezultatów oraz potencjalnych ryzyk i skutków ubocznych. Wybierając profesjonale salony Depilacja.pl, nie musisz obawiać się konsekwencji. 

Wosk czy depilacja laserowa? Efektywność zabiegów

Zarówno woskowanie, jak i depilacja laserowa są skutecznymi metodami usuwania owłosienia, ale różnią się pod względem efektywności.

Woskowanie jest efektywne w usuwaniu owłosienia u nasady, co oznacza, że włoski są usuwane razem z cebulkami. Efekty utrzymują się zazwyczaj od 2 do 6 tygodni, w zależności od szybkości wzrostu włosów i indywidualnych czynników. Regularne woskowanie może prowadzić do osłabienia cebulek włosów, powodując rzadszy i słabszy wzrost włosów. Jednak woskowanie nie jest trwałe i wymaga regularnego powtarzania zabiegu.

Depilacja laserem ma potencjał do trwałego usunięcia owłosienia. Proces ten niszczy cebulki włosów za pomocą światła laserowego, uniemożliwiając im wzrost. Jednakże, ze względu na cykl wzrostu włosów, konieczne może być kilka sesji, aby objąć wszystkie włosy w fazie aktywnego wzrostu. Po kilku sesjach można zauważyć znaczną redukcję owłosienia, a efekty mogą utrzymywać się przez długi czas. Jednak depilacja laserowa może nie być skuteczna dla bardzo jasnych lub siwych włosów, które mają niewielką zawartość melaniny.

Dostępność zabiegów depilacji woskiem i depilacji laserowej

Depilacja woskiem jest znacznie bardziej popularna od depilacji laserowej. Większość salonów kosmetycznych oferuje usługi woskowania, a depilacja laserowa wymaga posiadania profesjonalnego sprzętu, dlatego – choć rynek w tej dziedzinie wciąż się rozwija – laserowe usuwanie owłosienia jest wciąż rzadziej dostępne. Domowe zestawy do woskowania, zakupione w dowolnej aptece lub drogerii, pozwalają korzystać z depilacji woskiem również w zaciszu domowym.

Depilacja laserem musi natomiast odbywać się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i być wykonywane przez wykwalifikowanych specjalistów. Takie salony są dostępne zwykle w większych miastach, choć niewątpliwie metoda ta zdobywa coraz większą popularność. A to oznacza, że salonów przybywa. Pamiętaj, aby wybrać renomowaną placówkę, np. depilacja.pl. Nasze gabinety rozsiane są po całej Polsce!

undefined

Przeczytaj również: Pielęgnacja po zabiegu depilacji laserowej

Koszt depilacji woskiem i depilacji laserem

Ceny depilacji woskiem i depilacji laserowej mogą się różnić i zależą od wielu czynników, takich jak miejsce, w którym jesteś, salon, w którym wykonujesz zabieg, obszar ciała, który chcesz poddać depilacji, jakość usług oraz Twoje indywidualne preferencje.

Jeśli chodzi o woskowanie, koszt jest ustalany na podstawie obszaru ciała, który ma być poddany zabiegowi. Na ogół woskowanie jednego obszaru, takiego jak nogi, pachy lub bikini, może kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za sesję. Jeśli zdecydujesz się na woskowanie kilku obszarów jednocześnie, koszt może wzrosnąć. Ceny mogą się różnić między salonami kosmetycznymi, a także zależeć od rodzaju używanego wosku i jakości usług.

W przypadku depilacji laserowej koszt zależy od obszaru ciała, który ma być poddany zabiegowi, oraz liczby sesji, które będą wymagane, aby osiągnąć trwałe efekty. Początkowe koszty mogą być wyższe, ponieważ potrzeba kilku sesji, ale mogą się zmniejszyć w przypadku późniejszych sesji przypominających. Ceny depilacji laserowej zależą od lokalizacji, renomy kliniki, rodzaju lasera używanego do zabiegu oraz zakresu prac, które obejmuje sesja laserowa. Na przykład depilacja laserowa jednego obszaru, takiego jak bikini, pachy lub nogi, może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych za sesję.

Warto zauważyć, że chociaż początkowy koszt depilacji laserowej może być wyższy, w dłuższej perspektywie czasowej może się okazać bardziej opłacalną opcją, ponieważ zapewnia trwałe efekty i nie wymaga regularnych powtórzeń jak w przypadku woskowania.

Wosk czy depilacja laserowa - możliwe powikłania

Powikłania występujące po zabiegu depilacji woskiem obejmują: oparzenia, siniaki, wrastające włoski, wtórne zakażenie skóry, pieczenie oraz ból w depilowanym obszarze. W przypadku depilacji laserowej występuje stanowczo mniej podrażnień skóry, choć czasami zdarzają się zmiany pigmentacji skóry oraz krótkotrwałe pieczenie tuż po zabiegu. Obie metody pozwalają pozbyć się włosków z dużych i małych obszarów ciała. W przypadku depilacji woskiem – trudniejszy do zniesienia jest ból związany z usuwaniem grubszych, gęsto występujących włosków np. pod pachami lub w strefie bikini.

Jeśli chodzi o depilację laserową – obszar depilowany ma mniejsze znaczenie. Włoski nie są wyrywane, tylko każdy z osobna atakowany jest wiązką światła. W związku z tym – ryzyko wystąpienia podrażnień skóry jest minimalne, a cebulki „wychodzą” ze skóry samoistnie. Usuwanie włosków, choć może brzmieć skomplikowanie, nie jest problematyczne. 

Depilacja laserem czy depilacja woskiem? Na pewno już wiesz!

Jeśli jeszcze nie wiesz, z której metody depilacji chcesz skorzystać – daj znać w komentarzu. Odpowiemy na wszystkie pytania i wątpliwości! Osiągnij gładką skórę - dzisiaj to takie proste! Wybierz odpowiednią metodą dla wybranych partii ciała. 


Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 10
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

Depilacja laserowa a potliwość: czy depilacja może pomóc w r...
W dzisiejszych czasach depilacja laserowa stała się nie tylko popularną metodą usuwania zbędnego owłosienia, ale także s...
Szczotkowanie ciała na sucho – dlaczego warto wprowadzić ten...
Szczotkowanie ciała na sucho – dlaczego warto wprowadzić ten rytuał do codziennej pielęgnacji?
Czy istnieje sposób na stare blizny?
Blizny są często nieodłącznym towarzyszem naszych życiowych doświadczeń. Mogą być pamiątkami po przygodach z dzieciństwa...

Proponowane zabiegi