Skąd na Twoim ciele biorą się niechciane włoski? Być może cierpisz na zaburzenia hormonalne wywołane przez zespół policystycznych jajników – owłosienie może występować w różnych nietypowych miejscach. Przeczytaj, jak walczyć z tym objawem choroby!
Najczęstszą przyczyną nadmiernego owłosienia u kobiet są zaburzenia gospodarki hormonalnej. Leczenie takich przypadłości odbywa się najczęściej na zasadzie wyrównywania prawidłowego stężenia hormonów w organizmie. Odbywa się to przy pomocy leków oraz przeciwdziałania skutkom, jakie tego typu zaburzenia mogą ze sobą nieść. Ponieważ układ hormonalny reguluje funkcjonowanie tkanek w sposób kompleksowy, zmiana stężenia jednego z hormonów zazwyczaj prowadzi do pojawienia się kilku symptomów. Najważniejszą bronią w walce z nieprawidłowościami w układzie endokrynnym, jest dostarczanie lub blokowanie wytwarzania tych związków chemicznych. Dziś zajmiemy się zaburzeniem ściśle związanym z nadmiernym owłosieniem, czyli zespołem jajników policystycznych. Wyjaśnimy, na czym polega PCOS, jakie objawy występują najczęściej oraz jak możecie walczyć z niektórymi powikłaniami tej choroby.
Co to jest zespół policystycznych jajników?
Aby zrozumieć konsekwencje, jakie dla organizmu może mieć nieprawidłowe funkcjonowanie jajników, należy najpierw wymienić zadania, jakie te organy spełniają w kobiecym ciele. Oprócz wytwarzania komórek jajowych, odpowiadają one za produkcję hormonów progesteronu oraz relaksyny, jak również grupy estrogenów i androgenów. Te ostanie, występujące w kobiecym organizmie w nadmiarze, powodują zaburzenia miesiączkowania, niepłodność oraz pojawianie się owłosienia w typowo męskich rejonach (np. górna warga, dół brzucha, pośladki i linia żuchwy). Również kolor i ilość włosów w standardowych miejscach, takich jak nogi i okolice intymne, mogą wynikać z problemów endokrynnych. Jeśli są one dość ciemne, mocne i gęste, może to świadczyć o zaburzeniach zdrowotnych, wymagających konsultacji ze specjalistą.
Zespół jajników policystycznych to bardzo częsta dolegliwość dotykająca coraz większą liczbę kobiet. Do tej pory nie ustalono, skąd się bierze, ani jak go skutecznie wyleczyć. PCOS (z ang. polycystic ovary syndrome) powoduje występowanie w jajnikach licznych torbieli, które nie tylko zmieniają ich budowę, ale przede wszystkim zaburzają ich pracę. Każdy przypadek jest inny, dlatego u różnych kobiet stopień nasilenia objawów może być inny. Sam zespół policystycznych jajników nie jest możliwy do całkowitego wyleczenia. Na szczęście jednak większość objawów będzie w stanie opanować doświadczony endokrynolog wspólnie z ekspertem medycyny estetycznej.
PCOS – objawy
Jeśli posiadasz zespół PCOS – objawy z pewnością są jednym z czynników, które zaprowadziły Cię do lekarza. Jednym z nich, który wymieniany jest jako najbardziej widoczny i problematyczny, jest wzmożony wzrost włosów. Wynika on z nadmiernej produkcji testosteronu, który powoduje m.in. zaburzenia cyklu, męskie cechy fizyczne oraz silniejsze i ciemniejsze włoski. Mogą one pojawiać się na całym ciele, nie tylko na nogach. Istnieją też inne objawy, które powinny zwrócić Twoją uwagę, ponieważ mogą wskazywać na wielotorbielowatość jajników. Są to przede wszystkim nieregularne okresy oraz wzrost wagi nieuzasadniony zmianą żywienia. Bardzo często występują problemy z cerą, takie jak nadprodukcja sebum i trądzik.
Innymi objawami, które są pochodnymi nadmiaru męskich hormonów w organizmie, jest przerzedzenie włosów oraz zwiększone przetłuszczanie się skóry głowy, wahania nastroju, a nawet depresja. Następstwami nadwagi, jak i w większości jej przypadków, są nadciśnienie, problemy ze snem oraz bóle stawowe. W niektórych przypadkach, po wielu latach nieleczonych objawów PCOS, może dojść do rozwinięcia się cukrzycy typu 2. Objawem, który również powinien zwrócić Twoją uwagę, są bolesne miesiączki – wywołują je rozrośnięte torbiele, które niekiedy powodują ucisk na pobliskie tkanki. Objawy te mogą występować razem, jak i niezależnie od siebie, mogą też świadczyć o innym zaburzeniu. Dlatego zawsze warto skonsultować swoje wątpliwości z lekarzem i ewentualnie wdrożyć odpowiednie leczenie.
Zespół policystycznych jajników – owłosienie może być skutkiem choroby
Jeśli przytrafił Ci się zespół policystycznych jajników, owłosienie jest jednym ze skutków ubocznych. Ma ono prawo znacznie obniżyć Twoje poczucie własnej wartości. Dla większości kobiet jest to źródło ogromnych kompleksów i poczucia niepewności. Nic dziwnego – dzisiejsze standardy piękna wymuszają gładką skórę na większości powierzchni ciała, a czasu na dbanie o siebie mamy coraz mniej. Dlatego najlepiej wybierać takie rozwiązania, które zapewnią efekty trwające jak najdłużej, nawet kilka lub kilkanaście lat.
Do takich sposobów na pozbywanie się nadmiernego owłosienia, należy depilacja laserowa. Oczywiście nadal możesz stosować domowe sposoby. Należą do nich: golenie, wyrywanie włosków depilatorami mechanicznymi, woskowanie lub stosowanie urządzeń działających w technologii IPL. Niestety każda z tych metod jest czasochłonna, wymaga regularnego powtarzania i jest obarczona pewnymi skutkami ubocznymi. Najczęstszym z nich jest problem wrastania włosków w tkankę podskórną oraz pojawianie się ropnych krostek, powstających w wyniku zapalenia mieszków włosowych. Przy zespole policystycznych jajników owłosienie jest mocniejsze i gęstsze, co dodatkowo utrudnia jego usuwanie.
Przeczytaj również: Depilacja laserowa a hormony – czy zaburzenia hormonalne wpływają na efekt depilacji?
Masz problem z nadmiernym owłosieniem? Wybierz depilację laserową!
Aby nie borykać się z następstwami, które niekiedy są bardziej nieestetyczne, niż same włoski, warto rozważyć wybór najbezpieczniejszej z możliwych metod, czyli depilację laserową. Pamiętaj, że przy PCOS owłosienie niestety nie będzie coraz słabsze i gorzej widoczne wraz z upływem czasu. Należy walczyć z nim zdecydowanie i konkretnie. Jedyną gwarancją, że włosy nie odrosną, jest usunięcie ich wraz z mieszkami. Dzięki temu cebulki nie będą miały możliwości ponownego zakorzenienia się w warstwie skóry. Tak właśnie działa depilacja laserowa. Za pomocą skoncentrowanej wiązce światła niszczy mieszki włosowe, a jednocześnie jest wyjątkowo bezpieczna dla pobliskich tkanek.
Obecnie, po dziesiątkach lat testów i badań, technologia depilacji laserowej jest praktycznie bezbolesna. Różnorodność urządzeń i rodzajów laserów pozwala na zastosowanie tej metody depilacji na każdym rodzaju i kolorze włosów. Na pierwszy rzut oka laser może wydawać się dość drogim zabiegiem. Weźmy jednak pod uwagę regularne koszty, jakie niosą ze sobą domowe sposoby usuwania niechcianych włosów. Depilacja laserowa okazuje się jednym z najbardziej ekonomicznych zabiegów.
Gdy cierpisz na zespół policystycznych jajników, włosy na ciele mogą pojawiać się w różnych nietypowych dla kobiet miejscach. Niechciane występują na twarzy, pośladkach, czasem na plecach i klatce piersiowej. Nie musisz z nimi żyć, ponieważ medycyna estetyczna oferuje niezawodne rozwiązanie tego problemu, czyli depilację laserową. Po konsultacji z lekarzem i wykluczeniu przeciwwskazań do tego zabiegu podczas wstępnej wizyty w naszej klinice, wreszcie będziesz miała możliwość pozbycia się raz na zawsze kompleksów, które męczyły Cię latami!
Masz pytania lub wątpliwości z zakresu depilacji laserowej? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji w salonach depilacja.pl. Możesz umówić ją lub już teraz za pomocą formularza na naszej stronie internetowej. Podczas spotkania specjalista wyjaśni Ci szczegóły na temat zabiegu oraz stosowanej technologii. Dzięki temu bez najmniejszych wątpliwości podejmiesz decyzję, czy ten rodzaj depilacji jest dla Ciebie. Do zobaczenia w naszych gabinetach.