Twój koszyk jest pusty!

Depilacja laserowa a hormony – czy zaburzenia hormonalne wpływają na efekt depilacji? Ekspert wyjaśnia

2 kwietnia 2021
Depilacja
Depilacja
Spis treści

Depilacja laserowa to obecnie jeden z najskuteczniejszych sposobów usuwania zbędnego owłosienia. Często niechciane włoski pokrywają nietypowe obszary ciała z powodów hormonalnych. Czy wtedy działanie lasera będzie bezpieczne? Depilacja laserowa a hormony – oto wszystko, co powinieneś wiedzieć!

Depilacja laserowa a hormony

Interesujesz się tematem depilacji laserowej? Marzysz o pozbyciu się owłosienia na stałe, szczególnie z miejsc nietypowych (np. rejonów twarzy), ale obawiasz się, że Twoje problemy hormonalne mogą przeszkodzić w osiągnięciu wymarzonego efektu? Spokojnie – problem z hormonami nie musi stanowić przeciwwskazania do działania lasera. Musisz jednak odpowiednio przygotować się do zabiegu, czyli zacząć od wizyty u lekarza.

Dlaczego jest to tak bardzo istotne? Laser podczas depilacji laserowej niszczy mieszki włosowe, hamując wzrost włosa. Owłosienie zostaje usunięte i nie będzie odrastać w przyszłości. Owszem, mogą pojawić się pojedyncze włoski, jednak będą one mało widoczne. To zupełnie normalne, dlatego zaleca się dokonywanie raz w roku tzw. zabiegu przypominającego. 

Warto też dodać, że laser działa tylko na owłosienie znajdujące się w anagenie, czyli fazie wzrostu. Dlatego konieczne jest odbycie kilku lub kilkunastu spotkań w gabinecie depilacji laserowej, aby usunąć wszystkie niepożądane włoski. Po zakończeniu laseroterapii owłosienie już się nie pojawi. 

Niestety, „wariujące” hormony mogą spowodować powstanie całkowicie nowych włosków. Wtedy efekty przeprowadzonej laseroterapii będą znikome – usunięte owłosienie zniknie, jednak możliwe, że pojawi się nowe. Kolejne mieszki włosowe oznaczają konieczność przeprowadzenia kolejnej serii zabiegów depilacji. Aby uniknąć nieustannego poddawania zabiegom, lepiej wyeliminować zaburzenia hormonalne. W tym pomoże lekarz, który jako specjalista zleci odpowiednie badania, a na podstawie ich wyników wdroży odpowiednią terapię. 

Może się okazać, że przeprowadzenie zabiegu depilacji laserowej będzie możliwe przed lub w trakcie procesu regulacji hormonów. Rezultaty mogą być satysfakcjonujące, jednak w takiej sytuacji trzeba wykonać o kilka zabiegów więcej niż w przypadku osoby, u której poziom hormonów jest w normie. 

Przeczytaj również: Dlaczego depilacja laserowa nie przynosi oczekiwanych rezultatów?

Rodzaje nadmiernego owłosienia u kobiet

Podejrzewasz, że masz problem z hormonami? Objawy to często gęste i ciemne włoski, które pojawiają się w nietypowych miejscach na ciele kobiety, np. na plecach, brzuchu czy w postaci wąsika na twarzy. Nadmierne owłosienie to najczęściej efekt zaburzeń hormonalnych, np. nadprodukcji testosteronu, czyli hormonu charakterystycznego dla mężczyzn.

Jakie rodzaje nadmiernego owłosienia u kobiet wyróżniamy?

  • Hipertrichoza – nadmierne owłosienie występujące właściwie na całej powierzchni ciała. Dolegliwości te mają podłoże przede wszystkim w problemach endokrynologicznych. 
  • Wysoki poziom prolaktyny – prolaktyna to hormon wydzielany przez przysadkę mózgową. Jego wysoki poziom również może doprowadzić do pojawienia się nadmiernego owłosienia. Inne dolegliwości związane z tą przypadłością to także niepłodność czy intensywny trądzik.
  • Hirsutyzm – objawem jest pojawienie się grubych i ciemnych włosów w miejscach charakterystycznych dla owłosienia u mężczyzn: brzuch, klatka piersiowa, górna warga. Gdy taka przypadłość dotyka kobiety, to najprawdopodobniej występuje u nich podwyższone stężenie androgenów. To z kolei może być wynikiem PCOS, czyli zespołu policystycznych jajników. 

Osoby, które zauważą u siebie pojedyncze włoski w nietypowych miejscach, nie mają jeszcze powodów do paniki. Jeżeli owłosienie rośnie szybko, jest grube oraz ciemne – warto skonsultować to z endokrynologiem. Specjalista na podstawie wykonanych badań oceni, co jest przyczyną niepożądanego owłosienia.

Przeczytaj również: Hirsutyzm – co to jest i jak rozpoznać? Dowiedz się!

Hashimoto a depilacja laserowa

Czy hashimoto może być przeciwwskazaniem do depilacji laserowej? Choroba Hashimoto, należy do chorób o podłożu autoimmunologicznym. Oznacza to, że organizm sam produkuje przeciwciała skierowane przeciw własnym tkankom i w efekcie dochodzi do ich uszkodzenia. Przy niedoczynności tarczycy obserwowana jest o wiele wolniejsza praca komórek oraz przemiany materii. Tym samym zwiększona zostaje wrażliwość układu odpornościowego. 

Organizm nie jest w stanie sam rozpoznać, co pochodzi od niego, a co nie, dlatego może reagować w różny sposób. Oznacza to, że zabieg depilacji laserowej u osób, które zmagają się z chorobami autoimmunologicznymi, może prowadzić do aktywacji procesów immunologicznych w obrębie skóry – tkanka może być podrażniona lub nieprawidłowo się goić.

Depilacja laserowa a leki hormonalne

Jak wygląda kwestia przyjmowania leków hormonalnych? Czy może to stanowić przeciwwskazania do depilacji laserowej? Zażywanie niektórych leków tego typu (np. tabletek antykoncepcyjnych) nie zawsze musi oznaczać problemy z hormonami. Tutaj w wielu przypadkach nie należy obawiać się działania lasera, jednak niektóre z leków mogą zmniejszać efektywność laseroterapii. Dlatego właśnie tak ważna jest konsultacja ze specjalistą.

W gabinetach depilacji laserowej depilacja.pl odbędziesz takie spotkanie zupełnie za darmo. Kosmetolodzy odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania. Zarezerwuj wizytę za pomocą specjalnego formularza na stronie depilacja.pl. Podczas wizyty kosmetolog zada Ci niezbędne pytania, aby upewnić się, że nie występują u Ciebie żadne przeciwwskazania do zabiegu. Specjalista poinformuje Cię również, które z przyjmowanych przez Ciebie leków lub suplementów należy zrezygnować przed odbyciem lasteroterapii. Oceni także stan Twojej skóry i odpowie na wszystkie Twoje pytania. 

? Zobacz wideo: Przeciwwskazania do zabiegu depilacji laserowej

Hormony a depilacja laserowa – podsumowanie

Zastosowanie lasera u osób zmagających się z zaburzeniami hormonalnymi jest jak najbardziej możliwe. Musisz jednak liczyć się z tym, że efekty mogą nie być tak satysfakcjonujące, jak u zdrowych osób. To właśnie dlatego bardzo istotna jest konsultacja z lekarzem, a następnie ze specjalistą Depilacja.pl, który oceni, w jakim stopniu terapia będzie efektywna i ile zabiegów będzie potrzebnych do osiągnięcia zadowalających rezultatów. Wówczas będzie możliwa depilacja laserowa, a hormony będą pod stałą kontrolą specjalisty.

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.70
Ilość ocen: 13
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

Białe plamy na skórze – skąd się biorą i co mogą oznaczać?
Skąd biorą się na skórze białe plamy i przede wszystkim co mogą oznaczać? Czy są niebezpieczne? Sprawdź nasze kompendium...
Jakie ćwiczenia na obwisłą skórę na ramionach?
Witamina A - zadbaj o młody wygląd swojej twarzy
Witamina A odgrywa szereg kluczowych ról w naszym ciele, m.in. wpływa korzystnie na zdrowie oczu, wzmacnia nasz system o...

Proponowane zabiegi