Twój koszyk jest pusty!

Endermologia: drenaż limfatyczny – jak przebiega?

27 czerwca 2021
Endermologia
Spis treści

Czym jest masaż limfatyczny? Jakie są jego rodzaje? Na jakie dolegliwości może pomóc? Jak wygląda zabieg? Czy jest bolesny? Endermologia, drenaż limfatyczny i efekty tych metod – nasz dzisiejszy artykuł poświęcamy tym właśnie ciekawym tematom.

Jak skutecznie wyszczuplić sylwetkę? Oczywiście sposobów jest wiele. Podstawa to dieta i aktywność fizyczna. Często jednak to nie wystarcza – konkretne partie na ciele (najczęściej brzuch, uda i pośladki) pozostają „niewzruszone” na zdrowy styl życia. Wówczas warto sięgnąć po bardziej skuteczną broń. I tutaj z pomocą przychodzi medycyna estetyczna, która oferuje np.: lipolizę iniekcyjną. To zabieg, który opiera się na rozpuszczeniu komórek tłuszczowych w ciele za pomocą zastrzyków.

Inny sposób? Elektrostymulacja mięści która zapewnia redukcję tkanki tłuszczowej, ujędrnienie skóry oraz wymodelowanie sylwetki. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się też zabieg miejscowego zamrażania tkanki tłuszczowej. To technika, w której redukcja tkanki tłuszczowej odbywa się poprzez… jej zamrożenie. I wreszcie drenaż limfatyczny przy pomocy nowoczesnej endermologii. To właśnie na tej ostatniej metodzie się dzisiaj skupimy. I wcale nie chodzi tutaj tylko o wyszczuplenie sylwetki. Drenaż kryje za sobą o wiele więcej! Sprawdź szczegóły!

Drenaż limfatyczny – co to jest?

Czym jest masaż limfatyczny? To jedna z technik oddziaływania na układy chłonny. Doskonale sprawdza się zarówno pod względem leczniczym jak i kosmetycznym. Masaż limfatyczny poprawia krążenie krwi oraz widocznie zmniejsza widoczność obrzęków. Manualny drenaż limfatyczny to ten dokonywany przez fizjoterapeutów ich własnymi rękami. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się też ten rodzaj masażu dokonywany z pomocą specjalnych urządzeń. W gabinetach medycyny estetycznej wykonuje się do tego sprzęty do endermologii.

Każdy masaż limfatyczny, zarówno ten manualny jak i dokonywany za pomocą urządzeń, składa się z dwóch faz. Pierwsza to faza przesuwania – pomaga w przemieszczaniu płynu prosto do węzłów chłonnych. Druga to faza odprężenia, która opiera się na doprowadzeniu do ponownego napełnienia naczyń limfatycznych. 

Drenaż limfatyczny – rodzaje

Drenaż limfatyczny może być wykonywany w różnych partiach ciała. Wyróżniamy m.in.:

 • masaż limfatyczny twarzy – jego cel to przede wszystkim pozbycie się obrzęków i oczyszczenie skóry z toksyn. Po zabiegu skóra powinna wyglądać znacznie lepiej – bez opuchniętych miejsc czy siniaków,
 • masaż limfatyczny brzucha – świetny masaż polecany przede wszystkim osobą z nadwagą. To doskonała metoda, która przeciwdziała obrzękom lipidowym i oczywiście dobrze oczyszcza z toksyn,
 • masaż limfatyczny nóg – pomaga w niwelowaniu bólu łydek, pozbawia obrzęków i opuchlizny. Doskonały dla osób pracujących godzinami na stojąco,
 • masaż limfatyczny rąk – wykonuje się go przede wszystkim w okolicach pach, stawu ramiennego, nadgarstka, śródręcza oraz końca palców. 

Masaż limfatyczny nóg – wskazania do stosowania

Jakie są wskazania do masażu limfatycznego nóg? Są to przede wszystkim:

 • rozstępy,
 • cellulit wodny,
 • cellulit tłuszczowy,
 • utrata jędrności,
 • eliminacja toksyn,
 • eliminacja zakwasów (np. po intensywnym treningu),
 • obrzęki tłuszczowe. 

Wskazania te mogą dotyczyć też innych partii ciała, nie tylko nóg, np. brzucha, ramion czy pośladków. W każdym tym przypadku drenaż limfatyczny może okazać się bardzo skuteczną metodą pozbycia się problemu. 

Obrzęk limfatyczny – co to jest?

Drenaż limfatyczny lpg może pomóc na tzw. obrzęk limfatyczny. To bardzo często występujące schorzenie układu limfatycznego. Objawia się przewlekłym zastojem limfy, a co za tym idzie – nabrzmiałymi kończynami. Obrzęk pojawia się najczęściej na rękach oraz nogach. Bardzo ważne jest to, aby jak najszybciej podjąć się leczenia obrzęku limfatycznego, w przeciwnym razie limfa może zacząć twardnieć, co może doprowadzić do słoniowacizny czyli bardzo silnego obrzęku kończyn, który trudno wyleczyć.

Przeczytaj również: Czy endermologia boli? Odpowiadamy!

Drenaż lpg – jak przebiega zabieg?

Popularny zabieg medycyny estetycznej. Stosowany w tej metodzie sprzęt doskonale nadaje się do masażu limfatycznego. Świetnie też wpływa na sylwetkę – wyszczupla ją i modeluje. W salonach Depilacja.pl stosowane jest innowacyjne urządzenie, które dociera do bardzo trudno dostępnych, osadzonych głęboko miejsc. 

Drenażlpg – jak przebiega zabieg?

Zabieg opiera się przede wszystkim na jednostajnych, bardzo zdecydowanych ruchach. Ważne jest to, aby były wykonywane w odpowiednią stronę. Limfa powinna być przesuwana w kierunku serca. Początek terapii limfatycznej powinien służyć przede wszystkim odblokowaniu dużych grup węzłów chłonnych, np. szyjnych czy pachwinowych.  

Przeciwwskazania do drenażu limfatycznego 

Nie każdy może poddać się zabiegowi drenażu limfatycznego. Przeciwwskazania dzielimy na ogólne i miejscowe. Do tych pierwszych zalicza się przede wszystkim ostre stany zapalne oraz niewydolność serca. Jeżeli pacjent chce się poddać masażowi głowy czy szyi przeciwwskazania stanowić będą nadczynność tarczycy, zaburzenia rytmu serca czy nadwrażliwość zatoki tętnicy szyjnej. 

Jeżeli myślisz o drenażu limfatycznym brzucha, to musisz odpuścić sobie zabieg, jeśli jesteś w ciąży, masz tętniaki aorty brzusznej czy cierpisz na chorobę Leśniowskiego-Crohna. W tym przypadku do przeciwwskazań zaliczamy także znaczne zrosty pooperacyjne.

Endermologia brzucha przeprowadzana urządzeniem Endermospec.

Przeczytaj również: Endermologia brzucha – jakich efektów można się spodziewać?

Jeżeli masz wątpliwości, czy w Twoim przypadku nie występuje jakiekolwiek ryzyko zastosowania drenażu limfatycznego, skorzystaj z usług renomowanej placówki. Np. w salonach depilacja.pl przed każdą terapią pacjent odbywa konsultację ze specjalistą. Kosmetolog przeprowadza wywiad medyczny, aby wykluczyć przeciwwskazania. To świetna okazja do zadania pytań i rozwiania wątpliwości. Wykorzystaj to. Umów już dzisiaj bezpłatne spotkanie na stronie internetowe depilacja.pl.

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 8
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Oczyszczanie wodorowe
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

Proponowane zabiegi