Twój koszyk jest pusty!

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne – 6 sprawdzonych metod!

17 czerwca 2022
Pielęgnacja
Spis treści

Przed nami piękny okres wakacyjny, podczas którego z pewnością będziemy zażywać kąpieli słonecznych. Warto uważać na potencjalne oparzenia. Co jednak wtedy gdy do nich dojdzie? Wówczas najlepiej skorzystać z domowych porad. Mamy dla Ciebie te naprawdę skuteczne. Sprawdź.

Słońce jest nam niezbędne do życia. Umożliwia syntezę witaminy D i poprawia nastrój. Trzeba jednak pamiętać, że promienie słoneczne w dużych ilościach może nam zaszkodzić. Z pewnością nie raz zaznałeś oparzenia słonecznego. Jak skutecznie sobie z nimi poradzić? Na rynku znajdziemy sporo sprawdzonych produktów kosmetycznych. Warto również sięgnąć po znane od lat, domowe sposoby. Przygotowaliśmy listę tych naprawdę najskuteczniejszych. Sprawdź je i zapamiętaj – mamy nadzieję, że tego lata (ani żadnego innego) się nie przydadzą. Lepiej jednak mieć je pod ręką.

poparzenia_posloneczne_plaza

➡️ Przeczytaj również: Plamy posłoneczne – czym są i jak się ich pozbyć?

Oparzenia słoneczne – jak powstają?

Warto pamiętać, że domowe sposoby na oparzenia słoneczne, choć zdecydowanie złagodzą objawy, to jednak nie są lekiem. Po prostu łagodzą skutki oparzeń. Nie da się zniwelować oparzeń słonecznych w ciągu jednego dnia. Korzystając jednak z poniższych metod możesz proces gojenia zdecydowanie przyspieszyć. Naturalne składniki zawarte w przedstawionych poniżej składnikach łagodzą ból i uczucie pieczenia. To właśnie najpopularniejsze objawy towarzyszące oparzeniom słonecznym.

Poparzona skóra najczęściej jest bardzo bolesna. Pojawiają się też nieestetyczne pęcherze. Co konkretnie wywołuje poparzenia słoneczne? Głównie chodzi o promieniowanie UVB o średniej długości fali. To właśnie ono ma bardzo silne właściwości rumieniotwórcze, gdyż wzmaga syntezę barwnika skóry.

A co z drugim rodzajem promieniowania czyli promieniowaniem UVA? To promieniowanie charakteryzujące się najdłuższą falą. Jest zatem mniej rumieniogenne, ale za to bardziej barwnikotwórcze od promieniowania UVB. Pamiętajmy jednak, że promieniowanie słoneczne, choć może nam często szkodzić, to jednak jest nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Jak ze wszystkim, tak i tutaj, wszystko jest kwestią umiaru.

Jak złagodzić oparzenia słoneczne? 6 sposobów

Co na oparzenia słoneczne? Domowe sposoby opisane poniżej naprawdę działają!

1. Aloes na poparzenia słoneczne

Fani tej rośliny powiedzą, że aloes jest dobry na wszystko. Jest w tym ziarno prawdy, gdyż substancja w nim zawarta łagodzi różnego rodzaju objawy, w tym objawy poparzenia słonecznego. Aloes pomaga w utrzymaniu kwaśnego odczynu pH skóry. Dzięki temu ta staje się o wiele bardziej odporna na podrażnienia. W soku z liści aloesu znajdziemy także enzymy odpowiadające za przyspieszenie regeneracji naskórka. Inne dobroczynne substancje to saponina, charakteryzująca się działaniem myjącym i ściągającym oraz aloektyna działająca przeciwzapalnie. Aloes ma również zdolność aktywacji komórek tkanki łącznej, które pomagają w gojeniu. Jak użyć żelu czy soku z aloesu? Wystarczy nasączyć gazę i przyłożyć do oparzonej skóry na około 15 minut. Ulgę poczujesz od razu. W drogerii kosmetycznej znajdziesz gotowe produkty. Wystarczy posmarować dane miejsce żelem i poczekać aż się wchłonie.

domowe_sposoby_na_oparzenia_sloneczne_6_sprawdzonych_metod_aloes_lagodzi_oparzenia_sloneczne

➡️ Przeczytaj również: Aloes – właściwości, o których musisz wiedzieć!

2. Zimny prysznic na objawy oparzenia słonecznego

Jak złagodzić oparzenie słoneczne? Weź zimny prysznic. Sposób ten wydaje się oczywisty, ale często o nim zapominamy. Zimna woda obniża temperaturę zakończeń nerwowych skóry działając w ten sposób przeciwbólowo. Trzeba jednak uważać na temperaturę wody. Zbyt lodowata może doprowadzić do szoku termicznego. Pamiętaj bowiem, że poparzona skóra jest przecież wręcz gorąca. Na początku zatem polewaj się letnią wodą. Dopiero stopniowo obniżaj temperaturę, tak aby finalnie była chłodna, ale też nie za bardzo zimna. Taki prysznic powinien trwać dosyć długo, tj. od 10 do 15 minut.

czy_zimny_prysznic_korzystnie_wplywa_na_nasz_organizm

➡️ Przeczytaj również: Zimny prysznic – 8 zalet, które przekonają Cię do niego

3. Miód na oparzenie słoneczne

Nie nakładaj na oparzoną skórę ciężkich i tłustych preparatów. Możesz jednak śmiało sięgnąć po miód. Ten charakteryzuje się bowiem właściwościami przeciwzapalnymi i przeciwbakteryjnymi. Dzięki temu przyspieszysz proces gojenia. W miodzie znajdziemy bakteriobójcze i bakteriostatyczne substancje takie jak rutyna, dobroczynne olejki, lizozym czy inhibina. Nałóż trochę miodu na gazę i przyłóż do poparzonych miejsc na skórze. Ulgę poczujesz wręcz natychmiastowo.

miod_na_oparzenia_posloneczne

4. Jogurt na oparzenia

Stosowanie produktów mlecznych na oparzenia to sposób znany od lat. Wykorzystaj maślankę czy jogurt naturalny. Od razu poczujesz ulgę, zmniejszysz napięcie skóry, jej obrzęk i pozbędziesz się rumienia. Dlaczego to dobry sposób? Oparzenie słoneczne narusza kwaśny odczyn pH skóry, który odpowiada za za jej odpowiedni poziom nawilżenia. Produkty mleczne są kwaśne i zawierają dużo żywych kultur bakterii. Dzięki temu pomożesz odzyskać skórze właściwy poziom pH. Nie zapominajmy też, że tego typu produkty zawierają liczne białka mleka krowiego oraz witaminy takie jak E, A i D. To właśnie one pomogą szybciej zregenerować naruszony naskórek. W przypadku produktów mlecznych działaj tak samo jak przy miodzie czy aloesie – nałóż kefir czy zsiadłe mleko na gazę i przyłóż do poparzonych miejsc.

5. Puree z ziemniaków na oparzenia słoneczne? Jesteśmy na tak!

Przytaczane przez nas sposoby na oparzenia słoneczne są dosyć znane. Co jednak powiesz na dość niestandardowy sposób czyli przyłożenie na poparzone miejsca puree ziemniaczanego? Ziemniaki, nasze dobro narodowe, są bardzo często niedoceniane. Tymczasem zawierają dużo potasu i wiele innych wartości odżywczych, przez co nie warto unikać ich w swojej diecie, wręcz przeciwnie. Trzeba też pamiętać, że zawierają substancje wykazujące podobne działanie do atropiny. Znajdujący się w nich także krochmal pomaga chronić przed pogłębianiem się podrażnień. Ziemniaki łagodzą również inne objawy, takie jak ból czy pęcherze. Surowe ziemniaki po prostu zmiksuj na puree i przyłóż do skóry. Możesz zastosować także mąkę ziemniaczaną wymieszaną z wodą.

6. Surowe białko jajka

Surowe białko jajka również pomoże Ci zminimalizować objawy po oparzeniu. A wszystko dzięki zawartości cystatyny, która blokuje stany zapalne. Białko jajka zawiera także lizozym czyli enzym o właściwościach antywirusowych i bakteriobójczych. Wymienione substancje działają podobnie jak antybiotyk. Dzięki temu proces gojenia ran zostaje przyspieszony. Zastosuj białko jajka tak jak inne wyżej wymienione substancje – nałóż je na gazę i przyłóż do oparzonej skóry. Okład trzymaj około kwadransa. Możesz również ubić białko i tak uzyskaną pianą posmarować zaczerwieniony naskórek. Uważaj jednak, aby do białka nie dostało się nawet trochę żółtka. Wówczas lizozym straci swoje właściwości i z całej terapii antyoparzeniowej nic nie wyjdzie.

Sposoby na oparzenia słoneczne – jak im zapobiec?

Jak uniknąć oparzeń słonecznych? Nie eksponuj nadmiernie skóry na słońce i używaj kosmetyków z filtrem. Nie opalaj się szczególnie wtedy, gdy promieniowanie jest najsilniejsze, tj. od 12:00 do 14:00.

depilacja_laserowa_a_opalanie

➡️ Przeczytaj również: Depilacja laserowa a opalenizna

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne – kilka słów na koniec

Dotknęły Cię oparzenia słoneczne? Jak złagodzić natychmiast te bardzo kłopotliwe objawy? To bardzo proste. Skorzystaj z przedstawionych przez nas sposobów. Są naturalne, tanie i łatwo dostępne. Pamiętaj jednak, aby nie doprowadzać do oparzenia słonecznego. Jest bowiem nie tylko kłopotliwe, ale szkodzi skórze i może doprowadzić do jeszcze większych konsekwencji zdrowotnych. Dbaj o siebie, ale też nie unikaj słońca – jest nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Jesteś klientką depilacja.pl masz wykupiony pakiet i przesadziłaś trochę ze słońcem i doszło do poparzenia słonecznego okolicy poddawanej zabiegowi? Niestety w tym czasie nie będziesz mogła wykonać depilacji laserowej. Poczekaj na spokojnie, aż skóra się zregeneruje i wróci do wcześniejszej formy. Z pewnością zalecony będzie dłuższy okres rekonwalescencji. Jeśli chcesz wykonać zabieg, pamiętaj aby nie poddawać skóry na kolejne działanie promieni słonecznych i koniecznie skonsultuj się ze swoim kosmetologiem w depilacja.pl, który Ci doradzi i pomoże. U nas konsultacje i porady są darmowe.

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 1
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

Najskuteczniejsze zabiegi ujędrniające - jakie wybrać?
W miarę upływu lat i wpływu różnych czynników zewnętrznych nasza skóra i ciało mogą ulegać naturalnemu procesowi utraty ...
Hormony a owłosienie. Czy zaburzenia hormonalne mają wpływ n...
Owłosienie jest naturalnym elementem ludzkiego ciała, jednak jego ilość i rozmieszczenie mogą być regulowane przez wiele...
Jak sprawić, żeby wąsik był niewidoczny?
Wąsik, choć często charakterystyczny i wyrazisty, może być czasem powodem dyskomfortu lub braku pewności siebie. Dla nie...

Proponowane zabiegi