Twój koszyk jest pusty!

Egzosomy - nowa technologia w medycynie regeneracyjnej i kosmetologii

20 maja 2024
Pielęgnacja
Spis treści

W rzeczywistości zaawansowanych technologii i ciągłego rozwoju dermatologii coraz częściej sięgamy po innowacyjne metody poprawy kondycji skóry. Jedną z najbardziej obiecujących technik jest terapia oparta na egzosomach, które stanowią niezwykły punkt zwrotny w podejściu do regeneracji i odmładzania skóry. Egzosomy, wyizolowane z mezenchymalnych komórek macierzystych, są obecnie przedmiotem intensywnych badań i zainteresowania w dziedzinie dermatologii estetycznej. Ich zdolność do przekazywania sygnałów komunikacyjnych oraz bogaty zestaw biologicznie aktywnych składników sprawiają, że stanowią one niezwykle cenny składnik w terapii przeciwstarzeniowej i naprawczej skóry.

W kontekście naszego bloga na depilacja.pl warto poznać tę ciekawą metodę, ponieważ wpisuje się ona doskonale w kontekst pielęgnacji skóry i poprawy jej kondycji, co stanowi istotny element kompleksowej dbałości o wygląd i zdrowie. W dalszej części artykułu przyjrzymy się bliżej mechanizmom działania egzosomów, ich zastosowaniu w praktyce dermatologicznej oraz korzyściom, jakie mogą przynieść osobom poszukującym skutecznych rozwiązań w dziedzinie pielęgnacji skóry.

Czego dokładnie dowiesz się z artykułu:

 • czym są egzosomy i jak się je pozyskuje,
 • jakie są wskazania do zabiegu,
 • jakie są efekty zabiegu,
 • jak wygląda zabieg i ile kosztuje,
 • jakie są przeciwwskazania do zabiegu,
 • jakie są zalecenia po zabiegu egzosomów. 

Egzosomy - czym są i skąd się je pozyskuje?

Egzosomy są to zewnątrzkomórkowe pęcherzyki o bardzo małych rozmiarach, które są wydzielane przez różne typy komórek, w tym głównie przez komórki macierzyste, takie jak mezenchymalne komórki macierzyste. Wykazują zdolność do przenoszenia różnorodnych substancji biologicznych, takich jak lipidy, białka, czynniki wzrostu oraz mikroRNA, które pełnią kluczową rolę w komunikacji międzykomórkowej i regulacji procesów biologicznych.

Pozyskiwanie egzosomów zwykle odbywa się poprzez kulturę komórkową, gdzie komórki macierzyste są hodowane w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych. W wyniku tego procesu komórki wydzielają egzosomy do otoczenia, skąd są następnie zbierane i poddawane procesom oczyszczania oraz dalszej obróbce, aby uzyskać preparaty oczyszczone z zanieczyszczeń i gotowe do stosowania. Ważne jest, aby proces ich pozyskiwania był przeprowadzany zgodnie z odpowiednimi standardami, aby uzyskać preparaty o wysokiej czystości i skuteczności terapeutycznej.

Zabieg egzosomy - jakie są wskazania?

Wskazania do zastosowania terapii opartej na egzosomach obejmują szeroki zakres problemów skórnych, od obniżonych zdolności regeneracyjnych skóry po różnego rodzaju zabiegi kosmetyczne. W przypadku osób borykających się z trudnościami regeneracyjnymi skóry egzosomy stanowią obiecującą metodę poprawy stanu skóry. Są one szczególnie skuteczne w przypadku skóry po zabiegach laserowych frakcyjnych, gdzie ich zdolność do stymulowania procesów regeneracji może przyspieszyć gojenie i poprawić końcowy efekt zabiegu.

Poza tym terapia oparta na egzosomach znajduje zastosowanie w przypadku skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień oraz zaczerwienienia. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i regeneracyjnym mogą przynieść ulgę osobom zmagającym się z takimi problemami, redukując objawy.

Innymi wskazaniami do zastosowania terapii egzosomowej są problemy związane z kondycją skóry, takie jak zmarszczki, hiperpigmentacja, trądzik, blizny potrądzikowe czy rozstępy. Egzosomy mogą skutecznie wspomóc procesy regeneracji i redukcji objawów tych problemów skórnych, poprawiając jej kondycję i wygląd.

Należy również zauważyć, że terapia oparta na nich oparta może być stosowana w przypadku różnych chorób skórnych, takich jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca oraz problemy związane z łysieniem, w tym androgenowym i telogenowym. Dzięki swoim unikalnym właściwościom egzosomy mogą przynieść ulgę osobom borykającym się z tego typu schorzeniami skórnymi, wspomagając procesy regeneracyjne i łagodząc objawy chorób.

Jakie efekty daje stosowanie egzosomów w leczeniu i pielęgnacji skóry?

Stosowanie egzosomów w leczeniu i pielęgnacji skóry może przynieść szereg korzyści oraz efektów pozytywnych dla zdrowia i wyglądu skóry. Oto kilka głównych efektów, jakie można osiągnąć dzięki tej innowacyjnej metodzie.

Egzosomy - efekty:

 • regeneracja skóry - egzosomy posiadają zdolność do stymulowania procesów regeneracyjnych skóry, co przyspiesza gojenie ran, blizn oraz uszkodzeń spowodowanych na przykład przez promieniowanie UV czy inne czynniki zewnętrzne,
 • przeciwdziałanie procesom starzenia się skóry - dzięki zawartości czynników wzrostu, białek oraz mikroRNA, egzosomy mogą redukować objawy starzenia się skóry, takie jak zmarszczki, utrata elastyczności i jędrności skóry, oraz poprawiać ogólną kondycję skóry,
 • poprawa tekstury skóry - regularne stosowanie egzosomów może prowadzić do poprawy tekstury skóry, sprawiając, że staje się ona bardziej gładka, jędrna i elastyczna, redukcja stanów zapalnych - właściwości przeciwzapalne egzosomów mogą pomóc w redukcji stanów zapalnych skóry, takich jak trądzik czy łuszczyca, poprawiając ogólny stan zdrowia skóry,
 • rozjaśnianie przebarwień - egzosomy mogą działać rozjaśniająco na skórę, redukując przebarwienia i plamy pigmentacyjne, co prowadzi do bardziej jednolitego i promiennego kolorytu skóry,
 • ochrona skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi - egzosomy mogą wspomagać naturalne mechanizmy obronne skóry, chroniąc ją przed szkodliwym działaniem promieniowania UV oraz innymi czynnikami środowiskowym

Przeczytaj również: Białe plamy na skórze skąd się biorą i co mogą oznaczać? 

Egzosomy - przykładowy zabieg i cena

Zabieg egzosomowej terapii skóry może przebiegać na kilka sposobów, w zależności od potrzeb pacjenta oraz jego problemów skórnych. Egzosomy mogą być aplikowane podskórnie za pomocą mezoterapii, co jest jedną z najczęstszych metod ich podawania. Istnieje również możliwość bezpośredniego nakładania egzosomów na skórę, często w połączeniu z innymi technologiami, takimi jak laser frakcyjny CO2, radiofrekwencja mikroigłowa RF czy też mezoterapia igłowa.

Kombinacja egzosomów z laserem frakcyjnym CO2 stanowi skuteczną terapię regeneracyjną skóry. Dzięki temu zabiegowi możliwe jest przyspieszenie procesu gojenia ran, poprawa wyglądu oraz struktury blizn, a także zmniejszenie ich widoczności.

W przypadku mikronakłuwania egzosomy w kosmetologii wykorzystywane są głównie w terapii odmładzającej. Poprzez to działanie ujędrniają skórę, redukując zmarszczki, poprawiając jej nawilżenie oraz redukując przebarwienia, co przyczynia się do ujednolicenia kolorytu skóry.

W terapii na włosy egzosomy mogą być rozpuszczone w osoczu bogatopłytkowym. Czynniki wzrostu zawarte w płytkach krwi dodatkowo stymulują mieszki włosowe, przyspieszając wzrost włosów i poprawiając ich kondycję.

Wyniki terapii z użyciem egzosomów można zaobserwować po około 6-7 tygodniach, jeśli chodzi o zabiegi na obszarze oczu, twarzy, szyi czy dekoltu. W przypadku terapii na włosy, efekty można ocenić po około 3-4 miesiącach. Rekomenduje się powtórzenie zabiegu po 6-8 miesiącach od poprzedniej sesji, aby utrzymać osiągnięte rezultaty.

Egzosomy - cena

Ceny zabiegów opartych na egzosomach mogą znacznie się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja, renoma kliniki, doświadczenie specjalisty oraz zakres zabiegu. Ponadto, cena może być również uzależniona od rodzaju zabiegu, jego skomplikowania oraz ilości potrzebnych sesji.

W przypadku terapii skórnej cena pojedynczej sesji może wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności od obszaru leczonej skóry oraz rodzaju zastosowanej technologii. Natomiast w przypadku terapii na włosy, cena może być zależna od liczby sesji oraz obszaru leczonego, oscylując również w podobnym przedziale cenowym.

Warto zawsze skonsultować się z wykwalifikowanym specjalistą, aby uzyskać dokładną ocenę swoich potrzeb oraz kosztów związanych z konkretnym zabiegiem. Poza tym istotne jest również upewnienie się, że wybrana klinika dysponuje odpowiednimi certyfikatami oraz spełnia wszystkie standardy bezpieczeństwa i jakości.

Egzosomy - przeciwwskazania do zabiegu

Przeciwwskazania do zabiegu opartego na egzosomach obejmują szereg czynników, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo oraz skuteczność terapii. Osoby w ciąży oraz karmiące piersią zaleca się powstrzymanie się od zabiegu ze względu na potencjalne ryzyko dla dziecka. Podobnie, osoby przyjmujące leki sterydowe, przeciwzapalne oraz preparaty obniżające krzepliwość krwi mogą być narażone na powikłania związane z interakcjami leków. Aktywna terapia retinoidami może zwiększyć wrażliwość skóry na działanie egzosomów, co może prowadzić do nasilenia podrażnień i reakcji skórnych.

Choroby nowotworowe oraz choroby serca stanowią przeciwwskazanie do zabiegu ze względu na potencjalne ryzyko nasilenia procesu nowotworowego lub wystąpienia powikłań kardiologicznych. Osoby z chorobami skóry oraz epilepsją również mogą być bardziej narażone na reakcje niepożądane związane z terapią egzosomową. Nieustabilizowana cukrzyca oraz skłonność do tworzenia bliznowców i zwłóknień również mogą stanowić przeciwwskazanie do zabiegu, ze względu na zwiększone ryzyko powikłań. Przed przystąpieniem do terapii zaleca się dokładną konsultację z lekarzem specjalistą, który dokładnie oceni stan zdrowia oraz potencjalne ryzyko dla pacjenta.

Egzosomy - skuteczny sposób na regeneracji

Zalecenia pozabiegowe stanowią istotną część kompleksowej opieki po egzosomowej terapii skóry. Jednym z kluczowych atutów tej metody jest brak konieczności długotrwałego okresu rekonwalescencji, co pozwala pacjentom szybko wrócić do codziennych zajęć. Niemniej jednak zaleca się zachowanie ostrożności bezpośrednio po zabiegu, unikając sauny, solarium oraz ekspozycji na słońce, aby maksymalnie zminimalizować ryzyko podrażnień skóry. Zachowanie tych prostych zasad pomoże w osiągnięciu optymalnych efektów terapeutycznych oraz utrzymaniu zdrowia i piękna skóry na dłużej.

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 0.00
Ilość ocen: 0
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Oczyszczanie wodorowe
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

Proponowane zabiegi