Higiena intymna u kobiet – co musisz o niej wiedzieć?

Spis treści

1. Higiena miejsc intymnych – dlaczego jest ważna?

2. Higiena intymna – 7 praktycznych wskazówek

2.1. Odpowiedni dobór kosmetyków

2.2. Jak myć okolice intymne?

2.3. Czego unikać w pielęgnacji miejsc intymnych?

2.4. Depilacja

2.5. Higiena intymna po stosunku

2.6. Higiena intymna podczas okresu

2.7. Pielęgnacja miejsc intymnych w ciąży

3. Teraz już wiesz, jak dbać o higienę intymną

Jak prawidłowo dbać o higienę intymną, jakich zasad przestrzegać, aby uniknąć podrażnień i infekcji? Poniżej przedstawimy kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji miejsc intymnych.

Pielęgnacja miejsc intymnych jest bardzo ważna, ponieważ są one narażone na nadmierną wilgotność, a także przegrzanie, co stanowi pożywkę dla bakterii, które w następstwie mogą być przyczyną infekcji.

Higiena miejsc intymnych – dlaczego jest ważna?

Aby zachować zdrowie i uchronić się przed infekcjami, należy zastanowić się nie tylko nad tym, czym myć okolice intymne. Higiena intymna to szerokie pojęcie, które nie ogranicza się jedynie do mycia – to także wybór odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych, regularne badania, dobór bielizny, a także rozważna depilacja.

Higiena intymna – 7 praktycznych wskazówek

Poniżej zamieszczamy siedem przydatnych i praktycznych wskazówek, które sprawią, że unikniemy przykrego dyskomfortu i infekcji.

Odpowiedni dobór kosmetyków

Dlaczego należy stosować kosmetyki dedykowane higienie intymnej? Zwykłe mydło ma zasadowy odczyn, dlatego jego użycie, poza wysuszeniem błony śluzowej, może także zaburzyć jej kwaśne pH. Unikajmy mycia żelami pod prysznic zawierającymi detergenty (SLS czy SLES) – to może tylko podrażniać okolice intymne i je wysuszać. Kosmetyki do pielęgnacji miejsc intymnych nie powinny zakłócać naturalnego środowiska i nie podrażniać delikatnych okolic. Z tego względu powinno unikać się perfumowanych papierów toaletowych, podpasek i wkładek, a także dezodorantów intymnych.

Najrozsądniejszym kosmetykiem do pielęgnacji będzie płyn do higieny intymnej. Pamiętajmy, że powinien mieć on odpowiednie pH. Warto wybierać produkty hipoalergiczne, zawierające kwas mlekowy, ale za to pozbawione sztucznych substancji – konserwantów, barwników i zapachów.

Jak myć okolice intymne?

Ginekolodzy polecają mycie okolic intymnych ciepłą wodą z użyciem płynów przeznaczonych do higieny intymnej. Istotne jest także to, żeby nie wprowadzać płynu do pochwy, a stosować go jedynie na zewnątrz. Ważny jest również kierunek mycia – robimy to zawsze od pochwy do odbytu. Nigdy odwrotnie, ponieważ można przenieść do miejsc intymnych szkodliwe drobnoustroje. Po umyciu miejsc intymnych należy je dokładnie osuszyć. Najlepiej używać do tego oddzielnego bawełnianego ręcznika.

Czego unikać w pielęgnacji miejsc intymnych?

Powinnyśmy też zwrócić uwagę na rzeczy, których należy unikać. Niewątpliwie są to:

  • Długie kąpiele – zazwyczaj bierzemy je w ciepłej wodzie, a ta doprowadza do przekrwienia błony śluzowej w miejscach intymnych. Przez to jest ona bardziej podatna na choroby bakteryjne czy grzybicze. Wiemy, że lubicie relaks w kąpieli – my też, ale niech będzie to cotygodniowy rytuał, a pozostałe dni korzystajmy z prysznica.
  • Sztuczna bielizna – w bieliźnie wykonanej ze sztucznych materiałów skóra nie oddycha – przez to jest ciągle wilgotna. Dlatego powinnyśmy stosować bieliznę ze 100% naturalnych materiałów.
  • Irygacja pochwy – irygacja wypłukuje bakterie kwasu mlekowego, które są bardzo ważne w zachowaniu odpowiedniego pH.
  • Gąbki i myjki – nikt z nas nie stosuje nowej gąbki czy myjki przy każdym myciu. Bardzo łatwo mogą stać się siedliskiem drobnoustrojów, które przy kolejnym myciu mogą narazić na infekcję.
  • Nadmiar cukru w diecie – nadmiar cukru szkodzi całemu ciału, okolicom intymnym również. Spożywanie zbyt dużej ilości cukru może prowadzić do rozwoju drobnoustrojów.

Depilacja

Zbyt częsta depilacja miejsc intymnych wywołuje podrażnienia, które mogą być przyczyną infekcji. Często pojawia się również problem wrastających włosków lub krostek. Nie oznacza to, że należy zrezygnować z depilacji miejsc intymnych, ale warto zdecydować się na depilację laserową – jest ona bezpieczna i bezbolesna. Nie wywołuje podrażnień, a także zapewnia wyjątkowy komfort. Zabieg daje długotrwały efekt, włoski nie wrastają. Zachęcamy do skorzystania z oferty depilacji laserowej – nasze salony znajdziecie aż w 40 miastach w Polsce!

Przeczytaj także: Depilacja laserowa bikini – efekty po pierwszym zabiegu

Higiena intymna po stosunku

Jak wiele tematów związanych z seksem, higiena intymna po stosunku jest wciąż tematem tabu. To niezwykle ważna sprawa, która może pomóc w uniknięciu infekcji intymnych. Na zakażenia układu płciowo-moczowego narażone są zwłaszcza kobiety —  wszystko przez budowę cewki moczowej, która jest znacznie krótsza niż u mężczyzn. Zwłaszcza bakterie E.coli mogą wywoływać zapalenie pęcherza moczowego, które jest bardzo bolesne i wymaga leczenia. W grę wchodzą także zakażenia grzybicze czy bakteryjne pochwy.

Bez względu na to, czy stosujecie prezerwatywę, czy nie, pierwszą i najważniejszą zasadą, o jakiej powinna pamiętać kobieta po seksie, to oddanie moczu. Strumień moczu opłucze cewkę moczową z nagromadzonych tam bakterii. Po stosunku możesz też wziąć prysznic i opłukać okolice intymne ciepłą wodą lub ciepłą wodą i płynem ginekologicznym czy płynem do higieny intymnej.

Higiena intymna podczas okresu

W czasie miesiączkowania powinno się podmywać tak jak zwykle, natomiast warto pamiętać o zmienianiu środków higienicznych – podpaski czy tampony należy wymienić w odstępie nie większym niż cztery godziny. Podpaska, której używamy dłużej, może spowodować odparzenia, a ponadto jest pożywką do mnożenia się bakterii.

Pielęgnacja miejsc intymnych w ciąży

Kobiety w ciąży powinny myć okolice intymne dwa razy dziennie, pamiętając o stosowaniu odpowiednich kosmetyków. Jest to szczególnie istotne, dlatego, że ciąża zwiększa podatność na infekcje – te mogą być niebezpieczne zarówno dla kobiety, jak i płodu!

Teraz już wiesz, jak dbać o higienę intymną

Stosując powyższe wskazówki, ryzyko wystąpienia infekcji będzie mniejsze, wpłyniemy także na codzienny komfort i jeszcze bardziej zadbamy o zdrowie. Jeśli zdecydujecie się na depilację laserową, polecamy bezpłatną konsultację z naszym kosmetologiem, który odpowie na wszystkie pytania związane z depilacją strefy intymnej.