Twój koszyk jest pusty!

Leki fotouczulające a laser – o czym musisz pamiętać?

9 lutego 2022
Pielęgnacja
Pielęgnacja
Spis treści

Czym są leki powodujące nadwrażliwość na światło? Które z nich mogą zaszkodzić w przypadku zabiegów medycyny estetycznej? Dziś zajmiemy się tym, jak współgrają ze sobą leki fotouczulające a laser do depilacji.

Przed każdym zabiegiem, szczególnie tym działającym na głębsze warstwy skóry, należy zapoznać się z jego charakterystyką. Ważne są nie tylko wskazania do zastosowania konkretnej terapii oraz korzyści, jakie może ona przynieść. Zawsze bezwzględnie należy sprawdzić przeciwwskazania, aby zabiegi były w pełni bezpieczne i skuteczne. Depilacja laserowa, mimo że jest uznawana za najbezpieczniejszy zabieg kosmetyczny, również posiada pewną grupę przeciwwskazań. Cześć z nich uniemożliwia wykonanie epilacji jedynie tymczasowo. Przybliżymy Wam czym są substancje fotouczulające, jaki jest ich wpływ na działanie lasera oraz Waszą skórę. Zapraszamy do czytania!

Czym są leki fotouczulające?

Substancje fotouczulające mogą znajdować się w lekach, suplementach diety, ziołach, przyprawach, a nawet pokarmach. Przyjmowanie środków farmakologicznych stało się tak popularne i nagminne, że wyjątkowo rzadko można natrafić na kogoś, kto nie zażywa jakiegoś rodzaju leków lub dodatków mających polepszyć stan zdrowia lub pozytywnie wpłynąć na urodę. W takiej formie dbania o siebie nie ma nic złego, jednak zawsze należy mieć na względzie fakt, iż wchłaniane przez układ pokarmowy substancje mają bardzo szerokie spektrum działania na całe ciało. W mniejszym stopniu dotyczy to kosmetyków stosowanych zewnętrznie, aczkolwiek one również mogą przedostawać się do krwiobiegu. Ich wpływ nie jest wtedy ograniczony jedynie do miejsca na skórze, na którym zostały zastosowane. 

Reakcja fototoksyczna

Leki fotouczulające zawierają w swoim składzie substancje pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, które po przeniknięciu z krwi do tkanek zwiększają wrażliwość komórek na promieniowanie UV. Pochodzi ono nie tylko ze słońca, ale również lamp używanych w solariach i laserach kosmetycznych. Substancje fotouczulające to związki chemiczne, które wchodzą w reakcję z energią promieniowania świetlnego, a następnie przekazują ją do substancji, które biorą udział w różnych reakcjach fotochemicznych. Gdy komórki skóry zawierają fotosensybilizatory, zwiększa się ich wrażliwość na światło, przede wszystkim na skoncentrowaną wiązkę lasera. Zetknięcie energii świetlnej z lekami fotouczulającymi wywołuje tak zwaną reakcję fototoksyczną. Na nadwrażliwej na promieniowanie UV skórze może pojawić się wykwit tożsamy z poparzeniem słonecznym, obrzęk, rumień, tkliwość oraz przebarwienia.  

undefined

 Przeczytaj również: Antybiotyki a depilacja laserowa

Leki fotouczulające a laser

Lasery do depilacji wyjątkowo rzadko wywołują jakiekolwiek skutki uboczne, należy jednak pamiętać, że operują one silną wiązką energii świetlnej, która nie pozostaje całkowicie obojętna dla skóry. Wszystko co jemy i przyjmujemy w jakiś sposób oddziałuje na cały organizm, a zatem i skórę. Nawet zwykła herbata ziołowa może okazać się chwilowym przeciwwskazaniem do wykonania depilacji laserowej na dowolnym fragmencie ciała. Aby zabieg depilacji laserowej przyniósł spodziewane skutki, nie powodując przy okazji drobnych uszkodzeń w warstwach skóry, należy na kilka lub kilkanaście dni odstawić leki lub suplementy zawierające substancje fotouczulające. Zatem czego unikać przed depilacją laserową?

Leki fotouczulające

Przed przystąpieniem do epilacji wiele klientek i klientów niesłusznie obawia się bólu i na wszelki wypadek zażywają leki przeciwbólowe. Niestety część z nich posiada właściwości powodujące nadwrażliwość na promieniowanie. Należą do nich:

 • ibuprofen
 • pyralgina
 • naproksen
 • ketoprofen
 • diklofenak

Antybiotyki również potrafią wywołać na naszej skórze reakcję podobną do oparzenia słonecznego. Należą do nich przede wszystkim:

 • sulfonamidy
 • doksycyklina
 • pefloksacyna

Reakcję fototoksyczną mogą spowodować leki moczopędne, stosowane przede wszystkim przy zapaleniach dróg moczowych i zatrzymywaniu wody w organizmie. Zabiegu depilacji laserowej nie wykonacie, jeśli w ciągu 2 tygodni przed nim przyjmowaliście następujące substancje: 

 • hydrochlorotiazyd
 • furosemid

Leki psychotropowe oraz uspokajające, których nie należy przyjmować, gdy Wasza skóra ma mieć kontakt z laserem do depilacji, to:

 • chlorpromazyna
 • fenotiazyna
 • pernazyna
 • amitryptylina
 • chlordiazepoksyd

Leki przeciwtrądzikowe, które należy odstawić na kilkanaście dni przed planowanym zabiegiem, czyli:

 • zawierające substancje należące do grupy tetracyklin – doksycyklina i minocyklina
 • posiadające w swoim składzie wysokie stężenie retinoidów (witamina A)
 • izotretynoina – w przypadku tej substancji powinno upłynąć co najmniej 6 miesięcy od ostatniej przyjętej dawki leku

U wielu osób reakcję fototoksyczną wywołują leki hormonalne, w tym najszerzej stosowana antykoncepcja doustna oraz w formie zastrzyków. Podobnie zadziałać może popularny lek antygrzybiczy, czyli gryzeofulwina.

Zioła fotouczulające

Zioła bardzo często są stosowane jako alternatywa klasycznych leków. Mimo że są pochodzenia naturalnego, one również mogą wywoływać niepożądane reakcje, w tym uwrażliwić nasze tkanki na promieniowanie UV. Zioła, które powinniście odstawić na 2 do 4 tygodni przed depilacją laserową, to:

 • dziurawiec
 • rumianek
 • arnika
 • koperek
 • pasternak
 • seler
 • natka pietruszki
 • nagietek
 • lubczyk
 • arcydzięgiel
 • wrotycz
 • krwawnik

Fotouczulające suplementy diety 

Suplementy diety, szczególnie te mające działanie kompleksowe, zazwyczaj zawierają wyciągi z różnych ziół i warzyw. Bardzo ważnym jest, abyście dokładnie zaznajomili się z ich składem i porównali go na przykład z przygotowaną przez naszych ekspertów listą. Zazwyczaj wystarczy zaprzestać przyjmowania fotouczulającego suplementu na tydzień przed poddaniem się laserowemu usuwaniu owłosienia.

Kosmetyki fotouczulające

Wszelkie maści i kremy stosowane na blizny potrądzikowe, zawierające kwasy złuszczające warstwy naskórka, nie powinny być stosowane przez minimum kilkanaście dni przed depilacją. To samo dotyczy peelingów enzymatycznych, również tych zawierających kwasy pochodzenia naturalnego.

Wybierz bezpiecznie – sprawdź przeciwwskazania przed zabiegiem!

Zanim zdecydujecie się na przystąpienie do profesjonalnego zabiegu kosmetycznego, zawsze koniecznie zapoznajcie się z przeciwwskazaniami  do jego wykonania. Często zdarza się, że z pozoru błahe problemy zdrowotne mogą spowodować, że zabieg nie będzie skuteczny lub wywoła niepożądane skutki. Wysokiej klasy salony kosmetyczne i kliniki medycyny estetycznej posiadają na swoich stronach bardzo dokładne opisy oferowanych terapii wraz z wykazem wszelkich przeciwwskazań do ich wykonania. Czasem mogą to być przewlekłe choroby, czasem przejściowe schorzenia, jak również przyjmowane leki, zioła a nawet suplementy diety. 

Przed spotkaniem konsultacyjnym dobrze jest przypomnieć sobie wszystkie medykamenty, które przyjmowaliście w ostatnim czasie. Dotyczy to w równym stopniu zwykłych witamin, jak i lekarstw na receptę, ponieważ zarówno jedne jak i drugie mogą zawierać dodatek substancji, która może wywołać reakcję fototoksyczną. Naprawdę warto poznać czynniki, które powinniście wziąć pod uwagę przy wyborze najodpowiedniejszego zabiegu. Dzięki temu zaoszczędzicie czas, jak również nie narazicie się na (czasem) nieprzyjemne powikłania. Będziecie mogli też wspólnie z naszym ekspertem zastanowić się nad alternatywą dla zabiegu, nad którym pierwotnie zastanawialiście się. 

Teraz, gdy już wiecie, jakie substancje fotouczulające mogą znajdować się w Waszej diecie, możecie śmiało przystąpić do pierwszej serii depilacji laserowej! Gładka skóra, którą będziecie cieszyć się przez długie lata, z pewnością jest warta odstawienia na krótki czas leków, ziół i suplementów będących fotosensybilizatorami. Zapraszamy na bezpłatną konsultację do salonu Depilacja.pl, podczas której dowiecie się, czy możecie bezpiecznie poddać się zabiegowi depilacji laserowej.

undefined

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 1
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie
TYLKO TERAZ 20 % RABATU NA WSZYTSKIE ZABIEGI depilacji laserowej
KOD RABATOWY przy rezerwacji online

Najnowsze artykuły

Depilacja laserowa a leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i in...
Depilacja laserowa a leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i inne. Warto pamiętać o pewnych przeciwwskazaniach. Dzisiaj sku...
Depilacja laserowa a alkohol. Czy po depilacji laserowej moż...
Zabiegi z użyciem lasera raczej nie wymagają długiej rekonwalescencji, ale istnieją ograniczenia, których nie należy ign...
Swędzenie nóg po goleniu maszynką - czy depilacja to lepsza ...
Gładka skóra (najlepiej na jak najdłuższy czas) to marzenie wielu kobiet i także mężczyzn. Metod pozbywania się niepożąd...

Proponowane zabiegi

TYLKO TERAZ 20 % RABATU NA WSZYTSKIE ZABIEGI depilacji laserowej
KOD RABATOWY przy rezerwacji online