Twój koszyk jest pusty!

Peptydy kolagenowe a kolagen w medycynie estetycznej - która forma stosowania preparatów kolagenowych jest lepsza?

30 czerwca 2023
Pielęgnacja
Pielęgnacja
Spis treści

Peptydy kolagenowe do picia coraz częściej reklamowane są jako tańsza alternatywa dla kuracji wykonywanej w gabinetach medycyny estetycznej. Czy peptydy kolagenowe w proszku i zabieg kolagenowy dają takie same efekty? Którą z metod wybrać, aby osiągnąć wymarzony wygląd?

Na rynku wciąż pojawiają się coraz to nowsze preparaty, które mają służyć zatrzymaniu czasu i cofnięciu efektów jego upływu. Największy nacisk kładziony jest oczywiście na preparaty do twarzy, ponieważ to na niej najwyraźniej widać pierwsze oznaki starzenia się skóry. Innowacyjne produkty mają podobno zastępować zabiegi przeprowadzane w klinikach medycyny estetycznej, a nawet efekty ingerencji chirurgicznych. Razem z naszym ekspertem spróbujemy przeanalizować, jak działają sproszkowane peptydy kolagenowe i czy obietnice producentów mają jakiekolwiek przełożenie w rzeczywistości. Dowiecie się również, jak stosować te białkowe preparaty, jak wyglądają fachowe zabiegi kolagenowe oraz jakie jest zastosowanie kolagenu w medycynie. Sami podejmiecie decyzję, która z form tej terapii odmładzającej skórę będzie najodpowiedniejsza w Waszym przypadku. Zapraszamy!

Peptydy kolagenowe - co to jest i w jaki sposób się je stosuje?

Zastanawiacie się zapewne, co to są peptydy kolagenowe i czym różnią się od białka występującego w naszych komórkach, jak też od tego stosowanego w medycynie i kosmetologii. Zgodnie z zapewnieniami masowo napływającymi z mediów społecznościowych oraz reklam, produkty te powinny w niedługim czasie polepszyć stan naszej skóry, włosów i paznokci. Mają wypchnąć zmarszczki, napiąć skórę, a nawet zmniejszyć widoczność cellulitu. Często można znaleźć wzmianki o tym, że peptydy kolagenowe do twarzy pozwalają na pozbycie się śladów po trądziku oraz płytkich blizn. Preparaty zawierające przetworzone białka strukturalne coraz częściej pojawiają się wraz z dodatkami, takimi jak kwas hialuronowy, dzięki czemu mają nie tylko odmładzać, ale również nawilżać skórę. Wszystkie te twierdzenia przedstawiają się bardzo obiecująco, jednak czy wypijanie przetworzonego kolagenu pochodzącego od ryb może mieć jakiekolwiek pozytywne skutki dla naszej skóry? 

undefined

Przeczytaj również: Witamina C na twarz - wszystko, co musisz wiedzieć!

Peptydy kolagenowe są sprzedawane w różnych formach. Mogą one przyjąć formę sproszkowanego hydrolizatu przeznaczonego do sporządzania roztworów lub w postaci kapsułek. Sypkie peptydy przeznaczone są do rozpuszczania w wodzie lub innych napojach, które regularnie spożywamy. Sproszkowane białko pozyskiwane jest poprzez chemiczne przetwarzanie części ryb. W wyniku procesu hydrolizy (czyli rozkładu substancji czynnej przy użyciu wody) uzyskuje się zwierzęce kolageny I i III typu, tożsame z ludzkimi białkami. Dzięki działaniu specjalnych enzymów rozerwaniu ulegają wiązania cząsteczek kolagenu rybiego, co ma go czynić łatwiejszym do przyswojenia przez ludzkie komórki. Zgodnie z założeniem cząsteczki przetworzonego białka mają wchłaniać się poprzez układ trawienny, a następnie trafiać do komórek skóry. 

Zabieg kolagenowy - w jakiej formie może występować?

Jak już wspominaliśmy, zabiegi kolagenowe polegają na umieszczeniu cząsteczek białka wprost w warstwie skóry właściwej. To właśnie w tej strukturze komórki fibroblastów produkują w ludzkim ciele naturalny kolagen. Podanie kolagenu doustnie spowodowałoby równomierne rozprowadzenie jego cząsteczek po całym ciele, co w przypadku chęci przeciwdziałania zmarszczkom w konkretnych obszarach (np. na twarzy), całkowicie mijałoby się z celem. Zabiegi kolagenowe pozwalają na uzyskanie pożądanych efektów, ponieważ w pierwszej kolejności są konsultowane z naszym Ekspertem. Doradzi on, jakie części ciała potrzebują uzupełnienia białek strukturalnych oraz jak dobrać zabiegi, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

W naszych salonach wykorzystujemy dwie drogi podania kolagenu podskórnie - w postaci zastrzyków lub mezoterapii mikroigłowej. W przypadku mikronakłuć zabieg kolagenowy polega na wtłoczeniu białek do wnętrza skóry przy pomocy urządzenia wyposażonego w liczne drobne igiełki. Dzięki pulsacji wykonują one w tkankach setki niewidocznych gołym okiem kanalików, przez które cząsteczki kolagenu przedostają się do skóry właściwej. Metody te zapewniają pełną kontrolę nad ilością wstrzykiwanej substancji oraz miejscem uzupełnienia brakujących białek. W każdym przypadku istnieje możliwość znieczulenia powierzchni skóry przy pomocy specjalnego kremu. Jest on zalecany w szczególności Klientom o niskim progu bólu, u których iniekcje mogłyby spowodować dyskomfort. Po zabiegach kolagenowych nie jest wymagana rekonwalescencja a skóra w ekspresowym tempie powraca do zdrowego wyglądu.

Peptydy kolagenowe a kolagen - poznaj różnice

Czy peptydy kolagenowe to to samo, co kolagen wykorzystywany w salonach medycyny estetycznej? Absolutnie nie! Podstawową różnicą pomiędzy tymi pojęciami jest droga podania białek budulcowych. Podczas gdy zabieg kolagenowy na twarz i ciało polega na precyzyjnym umieszczeniu opisywanej substancji od razu w miejscu docelowym, sproszkowane peptydy kolagenowe muszą pokonać długą drogę przez układ trawienny i krwionośny. Cząsteczki białka mają zbyt dużą objętość, aby były w stanie przejść przez struktury skóry i wypełnić przestrzenie międzykomórkowe. Suplementy diety w postaci zwierzęcych peptydów często są łączone przez producentów z innymi substancjami, których zadaniem ma być wzmocnienie efektów sprzedawanego produktu. Niestety w większości przypadków obiecująco wyglądające dodatki niwelują i tak znikome działanie peptydów kolagenowych. Należą do nich przede wszystkim witamina C oraz kwasy BHA i AHA, posiadające zbyt kwaśne pH.

undefined

Ponieważ peptydy kolagenowe są uznane za suplement, nie podlegają tak restrykcyjnym przepisom i kontrolom, jak prawdziwe leki. Kupując je, nie macie pewności, czy dany produkt faktycznie zawiera cząsteczki białek na tyle rozdrobnione, aby były w stanie przeniknąć przez błonę komórkową. W przypadku zabiegów kolagenowych w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych macie pewność, że podawana substancja była poddawana wszelkim możliwym testom i szczegółowym badaniom. Podanie kolagenu bezpośrednio do głębokich warstw skóry to jedyna droga zapewniająca skuteczne działanie białek budulcowych. Cząsteczki faktycznie poprawiają napięcie tkanek, uzupełniają braki w elastycznych wiązaniach pomiędzy komórkami skóry, zmniejszają widoczność drobnych zmarszczek i wyrównują powierzchnię skóry w przypadku cery trądzikowej i blizn. Do tego zabiegi kolagenowe nie powodują powstawania efektu maski, a dzięki płynnej formie równomiernie rozprowadzają się w skórze.

Zastosowanie kolagenu w medycynie - to już wiesz!

Kolagen to źródło młodego i witalnego wyglądu. Można go stosować już przy pierwszych objawach starzenia się skóry, bez ryzyka wywołania uczulenia lub reakcji zapalnej. Znaczenie dla skuteczności kuracji ma droga podania - im bardziej precyzyjna i bezpośrednia, tym lepsze efekty końcowe. Peptydy kolagenowe nie działają w ten sam sposób, co zabieg kolagenowy, ale picie tych białek może niektórym przynieść dobre rezultaty. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej na temat skutecznych kuracji odmładzających, jakie Wam oferujemy, skontaktujcie się z nami i odwiedźcie sieć salonów Envie Clinic w swoim mieście. Zachęcamy również do lektury naszego obszernego bloga, na którym publikujemy fachowe artykuły na tematy związane z zabiegami medycyny estetycznej oraz dermatologii. 

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 1
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Oczyszczanie wodorowe
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

Proponowane zabiegi