Starzenie się skóry – czy da się spowolnić ten proces?

Spis treści

1. Starzenie się skóry - o co w nim chodzi?

2. Starzenie się skóry - rodzaje 

3. Przyczyny starzenia się skóry

3.1. Promieniowanie UV

3.2. Tytoń

3.3. Odżywianie

3.4. Stres

3.5. Sen

4. Co spowalnia proces starzenia się skóry?

4.1. Antyoksydanty

4.2. Witamina A i retinol

4.3. Filtry ochronne UVA / UVB

4.4. Kosmetyki dobrane do rodzaju cery

4.5. Zabiegi kosmetyczne i medycyny estetycznej

4.6. Zdrowy tryb życia

Czasu nie da się zatrzymać. Przybywa zmarszczek i przebarwień. Można jednak spowolnić proces starzenia. Dowiedz się, jak to zrobić.

Proces starzenia się skóry nie jest możliwy do zatrzymania. To naturalne. Skóra z czasem staje się mniej promienna i elastyczna, a zmarszczki zauważalne są nie tylko z bliska. Starzenie skóry będzie miało miejsce i na to nie masz wpływu. Możesz jednak proces ten spowolnić. Wbrew pozorom to nie jest wcale takie trudne, jak może się wydawać. Musisz tylko wiedzieć, jak to zrobić. Sprawdź nasze porady!

Starzenie się skóry – o co w nim chodzi?

O co właściwie chodzi w procesie starzenia się skóry? To nic innego jak spowolnienie metabolizmu skóry. Najczęściej rozpoczyna się u kobiet w wieku 25-30 lat. Z czasem rozwija się coraz bardziej dynamicznie. Kolor skóry, jej struktura itd. pogarszają się. Przybywa też zmarszczek. 

Skóra jest coraz cieńsza i najczęściej coraz bardziej sucha (szybciej traci wodę). A to oznacza, że jest podatna na podrażnienia. Wynika to ze zmniejszenia płaszcza hydrolipidowego na skutek ograniczenia wydzielania sebum. Skóra starzeje się u każdego. U niektórych jednak proces ten przebiega mniej gwałtownie, a u niektórych bardziej. Wpływ mają na to geny, ale też jakość prowadzonego stylu życia, stres, przyjmowanie substancji toksycznych (np. w postaci używek) itd. 

Przeczytaj także: 6 nowatorskich zabiegów medycyny estetycznej, o których jeszcze nie słyszałaś

Starzenie się skóry – rodzaje 

Starzenie się skóry dzielimy na dwa rodzaje:

starzenie wewnętrzne – to starzenie chronologiczne będące konsekwencją upływającego czasu. Dotyczy każdego i jest zależne przede wszystkim od czynników fizjologicznych oraz genetycznych. Często ma to związek także z czynnikami chorobowymi,

starzenie zewnętrzne – ten rodzaj starzenia zależy od jakości naszego życia. Np. jeżeli często eksponujesz skórę na słońce, palisz papierosy, często się stresujesz i przebywasz w zanieczyszczonym środowisku, to najprawdopodobniej Twoja skóra zestarzeje się szybciej niż u osoby, która żyje na co dzień z zachowaniem zdrowych zasad. 

Przyczyny starzenia się skóry

Dlaczego skóra się starzeje? Proces starzenia się skóry jest naturalny, dotyczy każdego i nie da się go uniknąć. Polega na stopniowym obniżaniu biologicznej aktywności komórek. W efekcie skóra:

– traci blask,

– zyskuje zmarszczki,

– traci jędrność,

– staje się sucha,

– powoduje dyskomfort,

– zyskuje plamy pigmentacyjne.

Przyczyną starzenia się skóry jest tzw. stres oksydacyjny. Powodowany jest głównie przez wolne rodniki, które uszkadzają struktury naszych komórek (DNA, błony, białka). W organizmie dochodzi także do samoistnej produkcji wolnych rodników. Jednakże komórki mają zdolność do obrony i chronią nas przed negatywnych wpływem rodników. Im więcej mamy lat, tym te zdolności ochronne stają się coraz słabsze. 

Z czasem też czynniki zewnętrzne szkodzą naszej skórze coraz bardziej. Skóra starzeje się coraz szybciej. 

Promieniowanie UV

Niewątpliwie ogromny wpływ na skórę i jej kondycję ma promieniowanie UV. Wystarczy popatrzeć na miejsca na skórze, które najczęściej eksponowane są na słońce. Szyja, dekolt, przedramiona, zewnętrzna część dłoni wyglądają zazwyczaj gorzej niż miejsca na ciele chronione ubraniem. Skóra eksponowana na słońce szybciej się marszczy, a nawet pojawiają się na niej nieestetyczne uszkodzenia. A wszystko to przez szkody dokonane w naskórku oraz w skórze właściwej. Wiele zależy od fototypu skóry, np. osoba z jasną cerą i blond włosami najprawdopodobniej zauważy, że proces starzenia się skóry przebiega u niej szybciej niż u osoby z ciemniejszą karnacją. 

Tytoń

Przyczyną przyspieszonego procesu starzenia jest także palenie tytoniu. Ogromny wpływ na jakość naszej skóry ma także bierne palenie. Zatrucie tytoniem zmniejsza sprężystość skóry oraz zwiększa produkcję wolnych rodników (sprawdź wyżej). 

Odżywianie

„Jesteś tym co jesz” – zdanie to jest prawdziwe także w kontekście skóry. Styl odżywiania ma ogromny wpływ na jakość naszej skóry. Jeżeli Twoja codzienna dieta jest uboga w lipidy, witaminy, proteiny, oligoelementy czy przeciwutleniacze, to najprawdopodobniej jej mechanizmy obronne i regeneracyjne nie są zintensyfikowane. Warto zmienić swoje nawyki żywieniowe na lepsze, tj. pić dużo wody, jeść spore ilości warzyw i owoców, urozmaicać swoje posiłki (np. zmieniając źródła białka), unikać cukru, tłuszczu czy produktów przetworzonych. 

Stres

Stres to wróg naszego zdrowia i… naszej skóry. Wpływ tego czynnika na starzenie się skóry jest taki sam jak na pozostałe części ciała. A wszystko przez to, że stres uznawany jest za dużego konsumenta energii oraz produkuje wolne rodniki, tak bardzo dla nas szkodliwe. Stresując się często napinamy mięśnie skóry, a to przyspiesza procesy starzeniowe. Warto próbować zapanować nad stresem, np. poprzez techniki medytacyjne czy terapię u psychologa. 

Sen

Odpowiednia ilość snu wpływa pozytywnie na cały nasz organizm, w tym także na wygląd i jakość skóry. Pomaga w przeciwdziałaniu stresu i powoduje, że nasze ciało jest bardziej wypoczęte i tak też wygląda. 

Co spowalnia proces starzenia się skóry?

Zastanawiasz się, jak skutecznie opóźnić proces starzenia się skóry? Wprowadź do swojej codzienności kilka bardzo istotnych nawyków. Wbrew pozorom nie są skomplikowane czy czasochłonne. Ważne, by stały się Twoimi nawykami. Wówczas wejdą w Twoją codzienność na stałe, a Twoja skóra Ci za to podziękuje. 

Antyoksydanty

Stosuj kosmetyki zawierające przede wszystkim witaminę C – to niezbędny składnik w produkcji kolagenu. Przeciwdziała fotostarzeniu się skóry. 

Witamina A i retinol

Kolejne istotne składniki w kosmetykach, które pomogą Ci spowolnić proces starzenia. Do jednych z najskuteczniejszych składników preparatów przeciwstarzeniowych należą witamina A i syntetyczne pochodne kwasu witaminy A – retinoidy. Kremy z witaminą A powodują, że skóra jest bardziej gładka i elastyczna, a przebarwienia stają się mniej widoczne. Dzięki działaniu tej witaminy rośnie liczba fibroblastów i nasila się wytwarzanie włókien kolagenowych w tkance łącznej.

Filtry ochronne UVA / UVB

Filtry ochronne stosuj nie tylko latem. Także zimą promienie słoneczne “atakują” skórę. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, więc w zimniejszym okresie w roku odpuszcza preparaty z filtrami. Tymczasem te są kluczowe. Wiele tego typu produktów nie tylko ochroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, ale też poprawia koloryt skóry. 

Kosmetyki dobrane do rodzaju cery

To bardzo ważne w codziennej pielęgnacji, aby dobierać produkty przeznaczone do konkretnego typu cery. Te lepiej odżywią skórę i bardziej zabezpieczą przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Zabiegi kosmetyczne i medycyny estetycznej

Jeżeli chcesz dłużej cieszyć się atrakcyjną i promienną skórą, nie omijaj szerokim łukiem gabinetów kosmetycznych i medycyny estetycznej. Korzystaj z takich zabiegów jak mikrodermabrazja, peelingi chemiczne i wiele innych. Udając się do sprawdzonej placówki, otrzymasz profesjonalną pomoc eksperta, który dobierze metodę idealną dla Ciebie. 

Zdrowy tryb życia

Staraj się prowadzić zdrowy tryb życia – unikaj używek, śpij 7-8 godzin na dobę, unikaj stresu, jedz zbilansowane posiłki pełne warzyw i owoców, pij dużo wody.