Twój koszyk jest pusty!

Czy plastry do depilacji z woskiem są skuteczne?

26 marca 2022
Technologia
Spis treści

Szukasz dla siebie odpowiedniej metody usuwania niechcianego owłosienia? Zastanawiasz się czy czy plastry do depilacji są skuteczne? Sprawdź w poniższym artykule szczegóły na temat tej metody.

Plastry do depilacji to zwykłe paski papieru nasączonego klejącym woskiem lub pastą cukrową, które można nabyć w większości drogerii. Są przeznaczone do samodzielnego stosowania w zaciszu domowym. Z założenia pozwalają pozbyć się niechcianych włosków na dłużej, niż zwykła maszynka do golenia. Tę metodę – w zależności od zastosowanej substancji kleistej – nazywa się też depilacją woskiem lub cukrem na zimno.

undefined

Depilacja plastrami z woskiem – charakterystyka

Plastry z woskiem do depilacji uznawane są za stosunkowo skuteczną metodę usuwania owłosienia. Wykorzystuje się je do depilacji najczęściej okolic nóg, pach czy bikini. Depilacja plastrami z woskiem zapewnia gładkość skóry na czas od 2 do trzech tygodni. Z jednej strony jest to stosunkowo mało inwazyjna metoda, ale z drugiej wśród wielu osób nie cieszy się sympatią z powodu doznań bólowych, które wywołuje. Z metody tej można korzystać samodzielnie w domu. Nie jest to sposób trudny w zastosowaniu, a same plastry są atrakcyjne cenowo i łatwo dostępne właściwie w każdej drogerii.

Plastry depilacyjne a doznania bólowe

Depilacja plastrami wymaga dość dużej odporności na ból. Jest związana z tymi mitycznymi wręcz metodami, które polegają na wyrywaniu włosków wraz z cebulkami. Jak wiadomo – te metody są bolesne, niczym skalp w indiańskiej wiosce… Ale niektórzy sądzą, że cierpienie jest wpisane w bycie piękną osobą (z tym kompletnie się nie zgadzamy!). Wśród różnych plastrów można spotkać takie, które są przeznaczone specjalnie do depilacji delikatnej skóry, jak i takie, które wyprzedza legenda o ich skuteczności. Jak faktycznie działają plastry i czy warto z nich korzystać?

Jak stosować plastry do depilacji nóg?

Skóra nóg to powierzchnia, którą za wszelką cenę chcemy mieć gładką. Odsłaniamy ją, gdy założymy sukienkę, spódnicę lub krótkie spodenki, a jej wygląd w pewnym stopniu ma wpływ na naszą kobiecość. Gładkość nóg jest czasem istotniejsza od usunięcia włosków z innych powierzchni ciała. Niestety – jeśli metoda depilacji, którą stosujemy, opiera się na plastrach – co jakiś czas musimy pogodzić się z myślą, że nasze nogi będą pokryte włoskami o długości około 5 mm. Tylko wtedy, gdy zastosujemy plastry na włoski o takiej długości, jesteśmy w stanie usunąć je wraz z cebulkami. 

Przed zastosowaniem plastrów należy je podgrzać. Wtedy osiągną postać półpłynną, która jest kluczowa w całym zabiegu. Wystarczy, że potrzymasz plastry między dłońmi i mocno je potrzesz. Kolejny krok to nałożenie plastrów na wybraną partię ciała zgodnie z kierunkiem, w którym rosną włosy. Teraz trzeba odczekać chwilę, aż wosk zastygnie. Następnie pozostaje już tylko zerwanie plastra bardzo szybkim, zdecydowanym ruchem. Należy zrobić to w przeciwnym kierunku, niż plaster był nakładany. Tylko w ten sposób można usunąć nie tylko same włoski, ale również cebulki. Dzięki temu efekty depilacji utrzymują się dłużej. Kolejny plus to fakt, że odrastające włoski są słabsze.

Czy plastry z woskiem do depilacji pozwalają osiągnąć super efekty? Jeśli nie jesteś nastawiona na ból związany z depilacją – depilacja plastrami to nie jest metoda dla Ciebie. Szczególnie, jeśli zabieg chcesz wykonać samodzielnie. Bojąc się bólu możesz zbyt wolno odrywać plaster od skóry, co sprawi, że zabieg nie usunie  włosków, tylko je poskleja. Jeśli jednak wykonasz ten ruch właściwie – z każdym podejściem skóra będzie się przyzwyczajać i z każdym kolejnym zabiegiem depilacji z wykorzystaniem wosku lub pasty cukrowej – Twoje zadowolenie będzie rosło.

Przeczytaj także: Epilacja a depilacja – jaka jest różnica między tymi zabiegami?

Depilacja woskiem – na ile starcza?

Zastanawiasz się, na ile starcza depilacja woskiem? Warto wspomnieć, że plastry są najbardziej skuteczne i najprzyjemniejsze w stosowaniu właśnie w przypadku depilacji nóg. Pozwalają uzyskać relatywną trwałość (maksymalnie efekt utrzymuje się około 2-3 tygodnie), a dodatkowo po kilkukrotnym stosowaniu, skóra się przyzwyczaja i zabiegi przestają wywoływać podrażnienia, tak bardzo widoczne podczas pierwszego stosowania depilacji plastrami. Oczywiście – trwałość efektów nie może równać się z tą, którą można uzyskać po depilacji laserowej – jednakże, jeśli alternatywą jest maszynka, warto postawić na depilację plastrami.

Najważniejsze, co możesz uzyskać, dzięki depilacji plastrami, to stosunkowo krótkotrwały efekt, który –  choć nie jest tożsamy z rezultatem uzyskiwanym w przypadku depilacji laserowej – pozwala przez relatywnie długi czas cieszyć się gładką skórą. Warto pamiętać, że gładkość skóry zależna jest nie tylko od usunięcia zbędnego owłosienia, ale również od tego, czy skóra jest odpowiednio nawilżona i odżywiona.

Depilacja woskiem w plastrach – minusy

Plastry do depilacji bikini czy innych miejsc na ciele cieszą się sporym zainteresowaniem, ale warto pamiętać, że mają sporo minusów. Wspomnieliśmy już o bolesności. Nawet u osób z wysokim progiem bólu doznania te są bardzo wysokie. Z drugiej strony ból trwa bardzo krótko, chyba że mówimy o dużych podrażnieniach po zabiegu, a te zdarzają się często. Poza tym skóra pozostaje zaczerwieniona i bardzo wrażliwa. Warto odpowiednio o nią dbać nakładając specjalne olejki zmniejszające podrażnienia i mocno nawilżające. Wtedy można liczyć na to, że bolesność szybko minie. Inny minus stanowi fakt, że niektóre włoski mogą zostać wyrwane bez cebulki. W efekcie mogą odrastać nierównomiernie, co może być uciążliwe i przede wszystkim nieestetyczne wizualnie. Wadą tej metody depilacji może być także wrastanie włosków, czyli stan zapalny mieszków włosowych, który jest bardzo niekomfortowy, wręcz bolesny. Wrastanie może pojawiać się zresztą nie tylko po tej metodzie depilacji, ale na przykład po goleniu maszynką. Jedyny sposób depilacji, który daje gwarancję uniknięcia tych dolegliwości, to depilacja laserowa.

? Zobacz wideo: Czy depilacja laserowa boli?

Plastry z woskiem a depilacja laserowa

Depilacja plastrami z woskiem lub pastą cukrową to dobra metoda, jeśli chcesz pozbyć się włosków na daną chwilę – nie myśląc o przyszłości. Jeśli jednak zależy Ci na tym, by na zawsze pozbyć się zbędnego owłosienia – warto rozważyć depilację laserową. Pamiętaj, że jeśli depilacja plastrami z woskiem jest metodą, którą stosujesz regularnie – znacząco osłabia cebulki. W przypadku, gdy chcesz na stałe pozbyć się zbędnego owłosienia i decydujesz się na depilację laserową – przez 4-6 tygodni przed zabiegiem korzystaj z maszynki, dzięki czemu Twoje włoski zaczną wytwarzać więcej melaniny, którą wiązka światła lasera będzie mogła wychwycić.

Jeśli alternatywą jest maszynka do golenia, plastry z pewnością przyniosą więcej satysfakcji i pomogą usunąć włoski na dłużej, niż ta najbardziej tradycyjna metoda, pozwalająca szybko pozbyć się włosków z powierzchni skóry bez atakowania tego, co pod spodem. Warto zaznaczyć przy tym, że plastry najlepiej sprawdzają się przy depilacji nóg. Skóra nóg jest zazwyczaj odporna na ból wywołany wyrywaniem włosków ze względu na to, że zwykle w jej obszarze występują bardzo delikatne cebulki.

Warto pamiętać, że jedyną metodą, która trwale usuwa zbędne owłosienie jest depilacja laserowa. Jeśli planujesz rozpocząć proces depilacji laserowej pamiętaj o bezpłatnej konsultacji z naszym kosmetologiem podczas której odpowie on na wszystkie Twoje pytania, przeprowadzi wywiad medyczny i wykona zabieg testowy aby jak najlepiej dobrać parametry zabiegowe.

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.33
Ilość ocen: 15
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Oczyszczanie wodorowe
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

Proponowane zabiegi