Twój koszyk jest pusty!

Epilacja a depilacja – jaka jest różnica między tymi zabiegami?

10 marca 2021
Depilacja
Spis treści

Epilacja laserowa – co to takiego? Czy to synonim depilacji? Nie. Epilacja także określa sposób usuwania owłosienia, ale jest to coś zupełnie innego niż depilacja. Epilacja a depilacja – jakie są między nimi różnice? Wyjaśniamy!

Epilacja laserowa a depilacja – różnice

Te pojęcia często stosowane są zamiennie. Tymczasem epilacja to coś zupełnie innego niż depilacja. Oba słowa odnoszą się do usuwania niepożądanego owłosienia. Epilacja jest jednak trwałą metodą. Dzięki niej możesz pozbyć się włosków (np. z okolic intymnych, nóg czy twarzy ) na stałe. By uzyskać pożądany efekt, musisz skorzystać z usług profesjonalnego salonu depilacji laserowej. Samodzielnie nie jesteś w stanie wykonać bezpiecznej i efektywnej epilacji. Z kolei depilacją określamy wszystkie znane Ci metody usuwania włosków w domu. To nic innego jak stosowanie maszynki jednorazowej, kremów do depilacji, past cukrowych, wosku czy depilatora elektrycznego.

Czy to oznacza, że znana wszystkim i ciesząca się coraz większym zainteresowaniem depilacja laserowa to właśnie epilacja? Tak. Z czego wynika zatem mylenie tych pojęć? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Gdy epilacja zaczęła wchodzić na rynek, pojęcie to nie było zupełnie zrozumiałe. Metoda była bowiem całkowitą nowością. Nikt nie wiedział, że można usunąć włoski wraz z cebulkami na stałe. Pewnie dlatego epilację zaczęto mylnie określać depilacją laserową. W ten sposób z łatwością można było wyjaśnić nową metodę usuwania niepożądanego owłosienia z ciała. 

Co zaliczamy do metod depilacji?

Tradycyjna depilacja oferuje mnóstwo sposobów na pozbycie się włosków. Metod jest naprawdę wiele, a to oznacza, że każdy znajdzie coś dla siebie. Oto najpopularniejsze sposoby na depilację:

  • maszynka do golenia to chyba najczęściej wykorzystywany sposób na usunięcie włosków. Jest łatwo dostępny i stosunkowo tani. W drogeriach znajdziesz szeroką gamę produktów: zarówno maszynek jednorazowych, jak i tych wielokrotnego użytku. Golenie jest bardzo proste, ale warto robić to spokojnie – pośpiech może doprowadzić do powstania zacięć oraz podrażnień skóry. Po goleniu włosy mogą jednak odrastać o wiele grubsze. Jest to również krótkotrwała metoda. U niektórych osób nowe włoski mogą pojawiać się nawet w dniu golenia (po kilku lub kilkunastu godzinach);
  • krem i szpatułka krem do depilacji w pakiecie ze szpatułką usuwa włoski na dłużej. Preparat rozpuszcza bowiem strukturę włosa tuż pod skórą, przez co efekt utrzymuje się nawet do kilku dni. Samo stosowanie kremu nie należy do skomplikowanych czynności. Należy rozprowadzić go równomiernie i zostawić na kilkanaście minut. Minusem tej metody jest dość duża inwazyjność w przypadku skóry wrażliwej lub/i alergicznej. Po zastosowaniu kremu do depilacji mogą pojawić się podrażnienia, a nawet rany;
  • depilacja woskiem podstawą zabiegu są plastry z woskiem. Należy rozgrzać je w rękach, a następnie nałożyć na skórę. Po około 3 minutach trzeba je zerwać szybkim ruchem w kierunku przeciwnym do wzrostu włosków. Efekt utrzymuje się nawet do 3-4 tygodni. Nietrudno jednak domyślić się, że skoro włoski są wyrywane wraz z cebulkami, metoda ta musi być bolesna. Jest i to nawet bardzo. Dlatego nie poleca się jej osobom z niskim progiem bólu;
  • depilator elektryczny depilator elektryczny wyrywa włoski. Tym samym efekt gładkiej skóry utrzymuje się nawet kilka tygodni. Stosując tę metodę, trzeba jednak wykazać się sporą cierpliwością. Ostrza depilatora rzadko za jednym pociągnięciem chwytają wszystkie włoski. Używanie tego typu urządzeń także wiąże się z niemałym bólem, dlatego osoby wrażliwe powinny kilkukrotnie przemyśleć wybór tej metody. 

Przeczytaj również: Depilacja cukrowa – jak wygląda i czy jest skuteczna?

Co to jest epilacja?

Epilacja laserowa opiera się na zniszczeniu struktury włosa za pomocą energii wytworzonej przez laser. Melanina znajdująca się w mieszku włosowym pochłania światło wyemitowane przez laser. Tym samym dochodzi do jej zniszczenia. Proces ten określany jest jako fototermoliza selektywna. 

Epilacja to świetny sposób na pozbycie się zbędnych włosków. Tak naprawdę to dzisiaj jedyna metoda zapewniająca trwałe efekty. Pamiętaj jednak, że aby osiągnąć rezultaty na stałe, trzeba odbyć kilka albo kilkanaście zabiegów. Z czego to wynika? Laser działa na włoski, które znajdują się w anagenie, czyli fazie wzrostu. Dlatego wizyty w gabinecie depilacji laserowej muszą być powtarzane. 

Epilacji laserowej nie da się wykonać samodzielnie w domu. Nie chodzi tylko o zastosowanie specjalistycznych, drogich sprzętów, ale też o bezpieczeństwo. Zabieg powinien przeprowadzać doświadczony, kompetentny kosmetolog. Dlatego, gdy zdecydujesz się na epilację, wybierz profesjonalny gabinet. Sprawdź salony depilacja.pl. Znane w całej Polsce placówki słyną z certyfikowanych, medycznych sprzętów, wysokich standardów bezpieczeństwa oraz doskonałych rezultatów. Kompetentni kosmetolodzy wprowadzają intymną i miłą atmosferę, dzięki czemu podczas zabiegu poczujesz się komfortowo. Już teraz możesz umówić się na bezpłatną konsultację w salonach depilacja.pl – zarezerwuj spotkanie za pomocą formularza na stronie internetowej

Epilacja laserowa – co warto o niej wiedzieć?

Na wstępnej konsultacji w gabinecie depilacji laserowej kosmetolog oceni stan Twojej skóry, dokona próby laserowej i za pomocą wywiadu medycznego wykluczy wszelkie przeciwwskazania. Tych jest bowiem sporo. Zaliczamy do nich ciążę, przyjmowanie leków światłouczulających, rany na skórze i wiele innych. A wszystko to w trosce o Twoje bezpieczeństwo. 

Po wykluczeniu przeciwwskazań możesz umówić się na zabiegi – odstęp pomiędzy kolejnymi powinien wynosić około 3 tygodnie. Przed pierwszym spotkaniem z kosmetologiem musisz ogolić skórę w miejscu poddanym depilacji. Nie możesz też nakładać na ciało żadnych specyfików, a kilka tygodni przed – opalać go. Sam zabieg trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Wszystko zależy od rodzaju włosa i wielkości powierzchni poddawaj depilacji.

Epilacja a depilacja – porównanie zabiegów

Depilacja a epilacja – co wybrać? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jak widać, wybór metod jest bardzo szeroki. Każdy powinien sam zdecydować, który sposób najbardziej mu odpowiada. Niewątpliwie epilacja jest najbardziej skuteczna i jako jedyna daje efekty na stałe. Co prawda, wymaga kilku zabiegów i niemałej inwestycji, ale finalnie oszczędzasz na niej nie tylko czas (nie musisz depilować się codziennie lub co kilka/kilkanaście dni), ale i pieniądze. Pomyśl, ile przez lata zużyjesz kremów do depilacji, wosków czy maszynek. Epilacja naprawdę ma sens. Trudno się dziwić, że popularność tego zabiegu wzrasta. Plusem tej metody jest nie tylko gładka skóra, ale też ciało bez podrażnień czy wrastających włosków.

A Ty co wybierasz? Depilacja czy epilacja? Który ze sposobów na pozbycie się zbędnych włosków na ciele przekonuje Cię najbardziej?

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 2
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Oczyszczanie wodorowe
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie
ZASTANAWIASZ SIĘ NAD DEPILACJĄ LASEROWĄ?
UMÓW WIZYTĘ KONSULTACYJNĄ przy rezerwacji online

Najnowsze artykuły

Proponowane zabiegi

ZASTANAWIASZ SIĘ NAD DEPILACJĄ LASEROWĄ?
UMÓW WIZYTĘ KONSULTACYJNĄ przy rezerwacji online