Czerwone pieprzyki – czy są powodem do niepokoju?

Spis treści

1. Czerwone pieprzyki na ciele - przyczyny powstawania

2. Jak powstają czerwone pieprzyki na skórze?

3. Czerwone pieprzyki na ciele a niepokojące objawy

4. Czerwone kropki na ciele jak pieprzyki - czy mogą być objawem czerniaka?

5. Czerwone pieprzyki a choroba Degosa

6. Usunięcie czerwonego pieprzyka

7. Czerwone pieprzyki a depilacja laserowa

Pieprzyki wydają się zupełnie naturalne. Tymczasem tak naprawdę każdy nowo powstały pieprzyk powinien zostać skontrolowany. Czerwony pieprzyk na skórze to znamię, które najczęściej wywołuje niepokój. Co warto z nim zrobić i czy rzeczywiście jest tak groźny, jak może się wydawać? Wyjaśniamy.

Czerwone pieprzyki na skórze rzeczywiście bardzo często wzbudzają niepokój. Ich właściciele czasem podejrzewają u siebie nawet czerniaka. Czy rzeczywiście słusznie? Warto pamiętać, że czerwone pieprzyki zazwyczaj nie są niebezpieczne. Nie stanowią objawów choroby nowotworowej i nie powstają pod wpływem ekspozycji na słońce. Zazwyczaj czerwone kropki pojawiające się na ciele to po prostu mało groźne naczyniaki. Jeżeli jednak tym zmianom towarzyszą takie objawy jak swędzenie czy ból, to koniecznie trzeba skonsultować to z lekarzem. Poznaj szczegóły tego tematu w dalszej części artykułu.

pieprzyk_konsultacja_z_lekarzem

➡️ Przeczytaj również: Depilacja laserowa a pieprzyki – komentarz naszego kosmetologa

Czerwone pieprzyki na ciele – przyczyny powstawania

Czerwone pieprzyki to nic innego jak punkty rubinowe, czyli naczyniaki starcze. To zazwyczaj zmiany skórne występujące w różnych kolorach – różowym, czerwonym czy na przykład fioletowym. Zazwyczaj mierzą około kilku milimetrów i są delikatnie wypukłe. Przede wszystkim tym właśnie różnią się od standardowych pieprzyków, które występują na skórze każdego człowieka.

Jak powstają czerwone pieprzyki na skórze?

Czerwone pieprzyki na skórze, czyli po prostu znamiona barwnikowe, zazwyczaj powstają wskutek mikrourazów skóry oraz nieprawidłowego rozszerzania się naczyń krwionośnych. U niektórych pojawia się większa tendencja do powstawania tego typu zmian. Głównie chodzi o osoby z cerą naczynkową oraz o kobiety w ciąży. Czerwony pieprzyk zazwyczaj objawia się, gdy naczynia krwionośne są narażone na pękanie. Przykładowo może zdarzyć się to w stresujących sytuacjach, czy w trakcie dużych wahań temperatury. Pieprzyk czerwony występujący na brzuchu, szyi, twarzy czy plecach to dość częsty widok. Rzadko jednak pojawia się w liczbie pojedynczej. Głównie możemy zauważyć go w większym skupisku. Czerwone pieprzyki pojawiają się przede wszystkim u osób w wieku od 40 do 50 lat. Tak naprawdę jednak wiek czy płeć nie mają tu większego znaczenia.

Czerwone pieprzyki na ciele a niepokojące objawy

Małe czerwone pieprzyki na ciele zazwyczaj nie stanowią powodów do obaw. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku gdy towarzyszą im niepokojące objawy, warto przyjrzeć się problemowi. Zresztą nawet jeżeli poza czerwonymi kropkami na ciele nie pojawiają się żadne inne dolegliwości, to i tak zmiany te wymagają wnikliwej obserwacji. Zwróćmy jednak uwagę na główne sygnały alarmujące. Są to przede wszystkim:
– przybieranie przez czerwone pieprzyki ciemnych i nieregularnych kształtów,
– krwawiące zmiany skórne,
– swędzenie czerwonych pieprzyków,
– bolesność czerwonych znamion na ciele.

➡️ Przeczytaj również: Depilacja laserowa a pieprzyki – komentarz naszego kosmetologa

Czerwone kropki na ciele jak pieprzyki – czy mogą być objawem czerniaka?

Czerwone pieprzyki na ciele bardzo często kojarzą się z czerniakiem – czyli złośliwym nowotworem, który wywodzi się z komórek barwnikowych. Do rozwoju tego raka zazwyczaj dochodzi w skórze. Choroba ta może także pojawiać się w obrębie błon śluzowych czy np. gałki ocznej. Bardzo rzadko zdarza się, że czerwone kropki na ciele to objaw czerniaka. Nie masz zatem poważnych powodów do niepokoju. Przede wszystkim pamiętaj, że zmiany złośliwe przybierają asymetryczne wymiary. Czerwone pieprzyki zazwyczaj mają jednak symetryczne kształty. Kolejny dowód na to, że czerwone pieprzyki nie dowodzą wystąpienia czerniaka, to fakt że mają jednolity kolor. Zmiany skórne o charakterze czerniaka przybierają barwę niejednolitą. Inna różnica to fakt, że niebezpieczne zmiany mają nieregularne brzegi w przeciwieństwie do czerwonych, typowych zmian skórnych. Dolegliwości skórne wywołane rakiem, na przykład czerniakiem, zazwyczaj rosną bardzo szybko. Czerwone pieprzyki nie zwiększają swoich rozmiarów, a na pewno nie gwałtownie.

Czerniak może powstać u osób uwielbiających się opalać. Częste poparzenia wywołane przez słońce mogą doprowadzić do powstania tego nowotworu. Chodzi bowiem o to, że do skóry dostała się toksyczna dawka promieniowania ultrafioletowego.

depilacja_laserowa_a_opalanie

➡️ Przeczytaj również: Depilacja laserowa a opalenizna

Czerwone pieprzyki a choroba Degosa

Choć zazwyczaj czerwone pieprzyki nie stanowią dowodu na niebezpieczeństwo, to w razie jakichkolwiek wątpliwości warto pokazać je dermatologowi. To właśnie lekarz może w 100% stwierdzić, że powstała zmiana to naczyniaki, a nie objawy nowotworów czy na przykład choroby Degosa. To bardzo mało znana choroba układowa, która dotyczy zaledwie 50 osób na całym świecie. Ta może powodować uszkodzenie jelit, zapalenie błony śluzowej żołądka, bóle głowy czy zapalenie mięśnia sercowego. Jakie są przyczyny powstawania tej choroby? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Najprawdopodobniej schorzenie to jest dziedziczne. Nadal też nie znaleziono efektywnej formy wyleczenia.

Usunięcie czerwonego pieprzyka

Jeżeli czerwone pieprzyki są małe, łagodne i nie towarzyszą im żadne inne objawy, to wcale nie trzeba ich usuwać. Nie ma bowiem do tego żadnych medycznych wskazań. Jeżeli jednak znamiona przybierają spore rozmiary i mogą Ci przeszkadzać w codziennym życiu, to pomyśl o ich usunięciu. W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji sporo metod, które w bezpieczny sposób mogą poradzić sobie z tego typu problemami.

Znanym sposobem na usunięcie małych znamion skórnych jest oczywiście laser. To bardzo popularna i właściwie bezbolesna metoda na pozbycie się pieprzyków. Zabieg przebiega pod znieczuleniem i jego podstawą jest działanie wiązki lasera. W przypadku większych zmian i tych o charakterze złośliwym trzeba wziąć pod uwagę chirurgiczne wycięcie. Ten sposób oczywiście stosowany jest rzadziej, ale w przypadku poważnych dolegliwości – koniecznie trzeba wziąć go pod uwagę.

Niezależnie od tego jak i z jakich przyczyn usuwana jest zmiana skórna, zawsze trzeba przeprowadzić badanie histopatologiczne. A wszystko po to, aby precyzyjnie ustalić charakter zmiany. Niezależnie od tego czy chcesz usunąć pieprzyk, czy znamię skórne w kolorze czerwonym lub innym na własną rękę, to dobrze się nad tym zastanów. Nie ma bowiem bezpiecznego i skutecznego sposobu na pozbycie się pieprzyków domowymi sposobami.

Warto pamiętać że znamiona barwnikowe posiada właściwie każdy. Nie ma na świecie człowieka, który nie posiadałby na swoim ciele choćby jednego pieprzyka. Medycyna określa takie zmiany jako znamiona barwnikowe lub melanocytowe. Kropki powstają bowiem wskutek namnażania się komórek pigmentowych, czyli melanocytów pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Przybierają różne odcienie, czasem nawet niebieski. Jeżeli jednak jakikolwiek czerwony pieprzyk, czy ten o innym kolorze, wywołuje w Tobie niepokój, skonsultuj się z lekarzem. Nie ma sensu żyć w takim dyskomforcie. Warto umówić się na wizytę do dermatologa, który ostatecznie oceni czy dany pieprzyk czy inna zmiana skórna wymagają dokładniejszego zbadania.

Czerwone pieprzyki a depilacja laserowa

Często klienci Depilacja.pl obawiają się, że czerwone plamki, pieprzyki i niewielkie zmiany barwnikowe są przeciwwskazaniem do depilacji laserowej. Już odpowiadamy! Jeżeli zmiany na skórze są stałe i nie zmieniają kształtu depilacja laserowa będzie mogła zostać wykonana. Podczas zabiegu kosmetolog owe miejsca zamaluje na biało kredką kosmetyczną.

pieprzyki_a_depilacja_laserowa

Większe, ciemniejsze i trudniejsze w zamalowaniu przebarwienia na skórze zaklejamy specjalną, białą taśmą, aby nie poddawać tych miejsc działaniu lasera. Jednak jeżeli masz bardzo dużo brązowych pieprzyków na skórze dobrze byłoby, gdybyś skonsultowała to z dermatologiem zanim poddasz się zabiegowi depilacji laserowej. On wykona Ci zabieg wideodermatoskopii. Jest to specjalistyczne badanie diagnostyczne zmian skórnych. Badanie przeprowadza się przy użyciu nowoczesnej kamery, która umożliwia obrazowanie zmian skórnych w powiększeniu. Celem badania jest wykluczenie, bądź jak najszybsze wykrycie zmian nowotworowych. Po takim badaniu będziesz miała pewność, że zabiegi depilacji laserowej są dla Ciebie bezpieczne. To też idealna okazja do skorzystania z 20% rabatu na wszystkie zabiegi depilacji laserowej. Wystarczy, że na ostatnim kroku rezerwacji online wpiszesz dedykowany kod rabatowy ➡️ BLOG20 ⬅️

Do wyboru masz aż 50 salonów w całej Polsce – na pewno znajdziesz gabinet blisko siebie.

depilacja_laserowa_promocja_rabat