Twój koszyk jest pusty!

Od czego zależy kolor włosów?

20 stycznia 2021
Wszystkie
Wszystkie
Spis treści

Większości osób pewnie od razu nasuwa się myśl, że jest to kwestia genów. Ale czy rzeczywiście tylko o to chodzi? Czy są jakieś inne czynniki, poza dziedziczeniem, które mają wpływ na barwę włosa? Co wpływa na kolor włosów? Czy jest to kwestia tylko i wyłącznie genów? Dzisiaj dokładnie wyjaśniamy temat!

Melanina we włosach

Włosy są ważnym elementem naszego wyglądu. Blond, rude, czarne, brązowe i wiele innych odcieni – niektórzy cieszą się swoim naturalnym kolorem, a niektórzy decydują się na farbowanie. Nie zmienia to faktu, że każdy posiada jakiś swój naturalny kolor włosów. Z czego on wynika? Dlaczego mamy taki kolor włosów, a nie inny?

Poruszając temat koloru włosów, nie można pominąć tematu melaniny. Czym ona dokładnie jest i jaki ma wpływ na kolor włosów, ale też skóry oraz oczu? O co chodzi z zaburzeniami stężenia melaniny? Czy to właśnie melanina wpływa na siwienie oraz na to, że niektórzy ludzie mają ciemne, a niektórzy jasne włosy? Te i wiele innych podobnych kwestii warto teraz poruszyć.

Melanina to nic innego jak grupa pigmentów, która występuje w skórze właściwej, w naskórku oraz oczywiście we włosach. Tyrozyna to specjalny enzym, który jest odpowiedzialny za produkcję melaniny. To właśnie on pod wpływem promieniowania UV pobudza melaninę do pracy. Melanina występuje w organizmie ludzkim pod dwoma postaciami kolorystycznymi – czerwono-żółtej (odpowiedzialna za włosy rude i kasztanowe) oraz brązowo-czarnej (odpowiedzialna za włosy brązowe i czarne). Warto wiedzieć, iż nie ma barwnika, który odpowiadałby tylko i wyłącznie włosom jasnym. W takim razie jak powstają włosy blond? To wynik odpowiednich proporcji oraz natężenia występowania dwóch powyższych barwników. Warto wiedzieć, iż im większe jest skupisko barwnika w konkretnym miejscu, tym włosy są ciemniejsze.

Po co w organizmie znajduje się melanina? Jaką pełni funkcję? Jest bardzo istotna. Przede wszystkim ochrania skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. To właśnie ona stanowi barierę przed promieniowaniem UV, które mogłoby zaszkodzić człowiekowi, przedostając się do głębszych warstw skóry. Melanina nie tylko bardzo dobrze pochłania, ale też odbija promienie słoneczne. Gdy te się pojawiają, zwiększa się produkcja melaniny, przez co zmienia się kolor skóry. Dochodzi wtedy do powstania niczego innego jak opalenizny.

Zatem od czego zależy kolor włosów?

Już wiemy, że rodzaj oraz ilość melaniny, która znajduje się cebulce włosa, wpływa na jego kolor. Im mniej znajduje się barwnika, tym włosy są jaśniejsze. Ciekawostkę może stanowić fakt, iż już w momencie poczęcia człowieka w jego genach zapisuje się jego kolor włosów. Interesujące jest również to, że dziecko może dziedziczyć kolor nie tylko po rodzicach, ale również innych, także dalszych, członków rodziny. Jednak co jeszcze, oprócz melaniny, wpływa na kolor włosów?

Okazuje się, że tych czynników może być całkiem sporo. Może to być m.in. zawartość niektórych metali. Mieszkańcy Europy w większości posiadają dość jasne włosy, szczególnie po urodzeniu. Te mogą (i często tak się dzieje) ciemnieć wraz z wiekiem). Kiedy pojawia się ich właściwa barwa? Już w okresie dojrzewania. Dzieje się tak przede wszystkim u Słowian, Skandynawów oraz ludów germańskich. Niektórzy uważają (jednak warto mieć na uwadze, że jest to informacja niepotwierdzona), że naturalny kolor u człowieka może być niejako obrazem jego charakteru czy predyspozycji np. do niektórych schorzeń, a nawet uzależnień.

Ogólnie dzielimy ludzkie włosy na jasne oraz ciemne. Te mogą się zmieniać w zależności od sytuacji i przede wszystkim wieku człowieka. Mogą jaśnieć, ale też ciemnieć. Wówczas dochodzi do wzrostu albo spadku stężenia melaniny.Jakie czynniki mają na tę sytuację największy wpływ?

  • uwarunkowania genetyczne,
  • okres dojrzewania,
  • stres,
  • niedobór albo nadmiar melaniny,
  • przyjmowanie niektórych leków, głównie tych o działaniu narkotycznym

Warto również wiedzieć, że melanina odpowiada nie tylko za kolor włosów, ale także oczu. U noworodków tzw. białej rasy nie występuje w ogóle. Pojawia się z czasem. Dlatego dopiero co urodzone dzieci mają niebieskie oczy. Jeżeli dziecko ma inny kolor skóry, to melanina może być widoczna jeszcze przed urodzeniem.

Zaburzenia w występowaniu melaniny

Jak często dochodzi do zaburzeń w występowaniu melaniny w organizmie? Tak naprawdę dość rzadko. Może jednak dojść do tzw. albinizmu. Mówimy o nim wtedy, gdy dziecko rodzi się bez melaniny. Skóra małego albinosa charakteryzuje się bardzo jasnym kolorem. Jest także niezwykle delikatna oraz wrażliwa na działanie promieni słonecznych. A co wtedy, gdy w organizmie występuje nadmiar melaniny? Wówczas nazywamy to zjawisko melanizmem. Objawem tego jest brunatna albo czarna skóra.Jak objawia się konkretna ilość melaniny we włosach? W przypadku włosów jasnych wygląda to następująco:

  • włosy białe – pozbawione melaniny,
  • włosy jasny blond – prawie bez melaniny (wschodnia Skandynawia, Europa Środkowa oraz Wschodnia),
  • włosy kasztanowe, czyli kolor pomiędzy jasnym blondem a rudym – obecność płynnej melaniny (np. Irlandia),
  • włosy koloru rudoblond, ciemny blond, jasny brąz, ciemny – mieszanka z innymi kolorami,
  • włosy siwe – pojawiają się przede wszystkim u osób starszych.

Kolor włosów a depilacja laserowa

Depilacja laserowa to w dzisiejszych czasach najpopularniejsza metoda trwałego usuwania niepożądanego owłosienia z ciała, np. z nóg, pach, czy okolic intymnych. Warto wiedzieć, że w procesie depilacja laserowej melanina odgrywa bardzo ważną rolę. Laser, który odgrywa główną rolę w depilacji, emituje światło o konkretnej długości fal. Fala ta zostaje pochłonięta właśnie przez melaninę. W komórkach organizmu tzw. komórkach barwnikowych zawierających ten pigment fala świetlna przekształcana jest w ciepło. Zjawisko to nazywamy fototermolizą selektywą. Pozwala ono na usunięcie konkretnych struktur, w tym przypadku oczywiście włosów.

Trzeba pamiętać, że opalanie w trakcie procesu depilacji laserowej (na który składa się seria zabiegów) jest niebezpieczne. Pamiętamy przecież, że jednym z zadań melaniny jest ochrona przed promieniowaniem UV. Podczas opalania melanocyty produkują więcej melaniny, aby zabezpieczyć organizm przed szkodliwym działaniem słońca. Tak oto dochodzi do powstania pięknej i kuszącej opalenizny. Jeżeli wtedy dojdzie do działania lasera na skórę, to może dojść do powstania przebarwień, a nawet poparzeń. Więcej na temat opalania podczas depilacji laserowej pisaliśmy w artykułach: Depilacja laserowa a opalenizna oraz Depilacja laserowa a solarium.

Zatem na jakie włoski najlepiej działa laser? Głównie te czarne i grube, gdyż właśnie one posiadają najwięcej barwnika. Laser nie do końca radzi sobie z włoskami blond, siwymi czy rudymi, gdyż zawierają one zazwyczaj bardzo mało meliny, albo nie mają jej wcale. Nie bez znaczenia jest także odcień skóry. Do depilacji najlepiej nadają się jasne odcienie skóry, o fototypie od I do III w skali Fitzpatricka (o fototypach skóry pisaliśmy w tym artykule). Wówczas nie powinno dojść do żadnych powikłań. Najlepiej, aby kontrast pomiędzy barwą skóry a włosów był jak największy. Jak wygląda to w praktyce? Np. gdy mamy jasną skórę oraz ciemne i grube włosy. Warto jednak pamiętać, że przy wyższych fototypach depilacja także może mieć miejsce i oczywiście może być bardzo skuteczna. Podobnie jak w przypadku jasnych włosków. Trzeba tylko wybrać sprawdzone miejsce, w którym stosowane są innowacyjne sprzęty.

Depilacja laserowa dla każdego – sprawdź na sobie!

Zależy Ci na pozbyciu się włosków, ale do tej pory myślałaś, że jest to niemożliwe, ponieważ posiadasz jasne włoski albo jasną karnację? W dzisiejszych czasach jak najbardziej i Ty możesz poddać się depilacji laserowej. Sprawdź salony depilacja.pl – na pewno wiele z naszych salonów znajduje się blisko Twojego miejsca zamieszkania. Umów bezpłatną wizytę z laseroterapeutą (zrobisz to tutaj). Specjalista oceni stan Twojej skóry i dokona próby laserowej. To także doskonała okazja dla Ciebie, by zadać wszelkie nurtujące Cię pytania. 

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 6
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie
TYLKO TERAZ 20% RABATU NA WSZYSTKIE ZABIEGI depilacji laserowej
KOD RABATOWY przy rezerwacji online

Najnowsze artykuły

Białe plamy na skórze – skąd się biorą i co mogą oznaczać?
Skąd biorą się na skórze białe plamy i przede wszystkim co mogą oznaczać? Czy są niebezpieczne? Sprawdź nasze kompendium...
Jakie ćwiczenia na obwisłą skórę na ramionach?
Witamina A - zadbaj o młody wygląd swojej twarzy
Witamina A odgrywa szereg kluczowych ról w naszym ciele, m.in. wpływa korzystnie na zdrowie oczu, wzmacnia nasz system o...

Proponowane zabiegi

TYLKO TERAZ 20% RABATU NA WSZYSTKIE ZABIEGI depilacji laserowej
KOD RABATOWY przy rezerwacji online