Twój koszyk jest pusty!

Rozstępy u mężczyzn – jak się ich pozbyć?

12 kwietnia 2021
Wszystkie
Wszystkie
Spis treści

Mogłoby się wydawać, że ten problem dotyczy tylko kobiet. Tymczasem rozstępy u mężczyzn są również bardzo powszechne. Jakie są przyczyny ich powstawania? Czy można z nimi efektywnie walczyć? Sprawdź poniżej!

Gdy na moim ciele zaczęły powstawać rozstępy, byłem pewien, że to jakiś poważny problem skórny. Dermatolog wyjaśnił mi jednak, że to kłopot bardziej estetyczny niż zdrowotny. Mimo to jestem załamany. Rozstępy na ręce i na pośladkach dostarczają mi sporo kompleksów. Kolega polecił mi krem na rozstępy dla mężczyzn ściągany z zagranicy, ale ten nie pomógł. Czy jest na to jakiś sposób? – Damian, 33 lata

Kiedyś byłem bardzo otyły. W wyniku stresu dużo schudłem w krótkim czasie. Pewnie przez to na moim ciele pojawiło się mnóstwo rozstępów. Nie miałem pojęcia, co to jest. Żona wyjaśniła, że to rozstępy, bo miała podobne na brzuchu po ciąży. Na początku mi nie przeszkadzały, ale zdałem sobie sprawę, że bardzo źle to wygląda. Nie wiem jednak, co z tym zrobić, bo wydaje się, że nie ma na rozstępy sposobów i trzeba nauczyć się z nimi żyć – Kacper, 35 lat

Masz podobne odczucia? Okazuje się, że wielu panów zmaga się niedoskonałościami skórnymi. Rozstępy na brzuchu u mężczyzn (oraz w innych częściach ciała, takich jak ręce, plecy czy pośladki) to uszkodzenia na skórze, które powstały poprzez jej nadmierne rozciągnięcie. Często jest ono wynikiem szybkiego przyrostu mięśni lub/i masy ciała. Rozstępy mogą również pojawić się z powodu zbyt szybkiego zrzucenia zbędnych kilogramów.

Skąd dokładnie biorą się rozstępy? Czy można im zapobiegać? Jak się ich pozbyć? Czy jest to w ogóle możliwe? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Rozstępy u mężczyzn – przyczyny

Rozstępy u panów mogą mieć wiele przyczyn. Często pojawiają się u osób młodych, które dopiero dojrzewają. Nastoletni chłopcy bardzo szybko rosną. Bywa tak, że w ciągu kilku tygodni zyskują nawet kilka centymetrów. Konsekwencjami błyskawicznego tempa rozwoju często są uszkodzenia skóry. Zostaje ona nadmiernie rozciągnięta, co przekłada się na powstawanie rozstępów – przede wszystkim na plecach oraz udach. 

Rozstępy często pojawiają się także u panów, którzy intensywnie ćwiczą na siłowni. W wyniku szybkiego przyrostu mięśni dochodzi do uszkodzeń na skórze. Zazwyczaj są to konsekwencje nieprawidłowego planu treningowego, np. zbyt dużego obciążenia niedopasowanego do możliwości osoby trenującej. Uzyskanie pięknej, wyrzeźbionej sylwetki musi potrwać. Przy dobrze dobranych ćwiczeniach nie powinno dochodzić do powstania rozstępów. 

Budowanie masy mięśniowej w bardzo krótkim czasie często wiąże się także z przyjmowaniem sterydów. Leki steroidowe mogą być nie tylko niekorzystne dla zdrowia – przyczyniają się także do osłabienia skóry, co prowadzi do powstawania nieestetycznych „pęknięć”. Te rozstępy są bardzo trudne do usunięcia z powodu swoich znacznych rozmiarów i dużej głębokości. 

Przeczytaj również: Endermologia na rozstępy. Jak poradzić sobie z rozstępami?

W jakich miejscach pojawiają się rozstępy u mężczyzn?

Rozstępy u mężczyzn mogą powstawać niemal w każdym miejscu na ciele. U szybko rosnących nastolatków pęknięcia pojawiają się przede wszystkim na plecach oraz udach (choć nie ma na to reguły). 

W przypadku siłowni i przyjmowania sterydów rozstępy widoczne są głównie na bicepsach, barkach, udach, ale także kolanach. 

Rozstępy na plecach u mężczyzn – kiedy się pojawiają?

Rozstępy na plecach u mężczyzn pojawiają się bardzo często. Nierzadko stanowią również przyczynę kompleksów. Uszkodzenia w tym właśnie miejscu są bowiem bardzo widoczne i posiadacze często uważają je za nieestetyczne. Wstydliwy problem może stać się powodem niskiego poczucia wartości. 

Rozstępy na plecach bardzo często pojawiają się w okresie dojrzewania. Zazwyczaj jednak trudno je wtedy dostrzec. Jeśli nastolatek i jego rodzice nie zareagują odpowiednio wcześnie, pęknięcia na skórze przybierają na sile. Wówczas zmieniają swój kolor i tym samym stają się coraz bardziej widoczne. Rozstępy rozwijają się głównie w dolnej części pleców. Mogą występować także po bokach, przypominając groźne blizny. Rozstępy na plecach u kobiet pojawiają się znacznie rzadziej.

Jak zapobiegać rozstępom u mężczyzn?

Lepiej zapobiegać niż leczyć – w przypadku rozstępów to zdanie sprawdza się szczególnie. Mikropęknięcia na skórze są trudne do zniwelowania (choć jest to oczywiście możliwe), dlatego lepiej reagować zawczasu. W przeciwdziałaniu rozstępom sprawdza się picie dużych ilości wody. Zaleca się także utrzymywanie zbilansowanej diety opartej na warzywach i owocach. Warto unikać cukru oraz przetworzonych produktów. Taki styl życia nie tylko pomoże w zapobieganiu rozstępom, ale wpłynie pozytywnie na ogólny stan zdrowia i samopoczucie. 

Przeczytaj także: Peeling ciała. Jak prawidłowo dbać o skórę twarzy i całego ciała u mężczyzny?

Rozstępy u mężczyzn – w jaki sposób się ich pozbyć?

Sposobów na walkę z rozstępami jest kilka. Zaleca się nawilżanie oraz natłuszczanie skóry specjalnymi preparatami, które zawierają w swoim składzie witaminę B5, witaminy A, C i E, kolagen, krzem, cynk, magnez oraz naturalne oleje (np. z awokado, migdałowy, jojoba). Stan skóry poprawiają także wyciągi z aloesu, pokrzywy czy skrzypu. Warto również zwrócić uwagę na preparaty z woskiem pszczelim. W drogeriach i aptekach nie brakuje kosmetyków na rozstępy – wybieraj te wysokiej jakości, najlepiej z naturalnym składem. 

Masaż na rozstępy

W walce z rozstępami pomoże także masaż. Mowa nie tylko o tym specjalistycznym w profesjonalnym gabinecie (choć taki oczywiście też jest wskazany). Dobrze sprawdzają się również masażery (dostępne np. w postaci wałków na siłowni), które rozluźniają mięśnie i pomagają zadbać o skórę. 

Peelingi chemiczne na mikrouszkodzenia skóry

Rozstępy są często trudnym przeciwnikiem. Warto zatem postawić na zdecydowane i skuteczne działania. W wielu salonach kosmetycznych dostępne są dzisiaj profesjonalne zabiegi niwelujące widoczność rozstępów. Zwróć uwagę m.in. na peelingi chemiczne. Polegają one na nakładaniu mieszanki kwasów, które usuwają zewnętrzną warstwę naskórka, co prowadzi do regeneracji skóry i zwiększenia jej elastyczności. 

Mezoterapia igłowa

Skutecznym sposobem na rozstępy na plecach u mężczyzn jest także mezoterapia igłowa. W czasie zabiegu pod skórę wstrzykiwane są substancje wspierające produkcję kolagenu. Specyfik doprowadzony w głąb skóry pozwala uzyskać lepsze efekty niż podczas aplikowania go na powierzchnię. Mezoterapia niweluje rozstępy i pomaga w zwiększeniu napięcia skóry. 

Laseroterapia na rozstępy

Rozstępy na udach u mężczyzn (jak również w innych miejscach) pomoże usunąć także laseroterapia. To jeden z najbardziej popularnych i skutecznych sposobów, w których wykorzystuje się wiązkę laserową. Dostarczana z niej energia wywołuje zmiany w strukturze skóry, tj. powoduje mikrouszkodzenia, które wzmagają regenerację. Często wystarczy kilka zabiegów, by rozstępy przestały być nadmiernie widoczne. 

Zmagasz się z rozstępami na skórze? Jak widzisz, istnieje wiele sposobów na ich zniwelowanie. Pamiętaj jednak, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego pij dużo wody i trzymaj zdrową, zbilansowaną dietę.
 

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.64
Ilość ocen: 11
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

Białe plamy na skórze – skąd się biorą i co mogą oznaczać?
Skąd biorą się na skórze białe plamy i przede wszystkim co mogą oznaczać? Czy są niebezpieczne? Sprawdź nasze kompendium...
Jakie ćwiczenia na obwisłą skórę na ramionach?
Witamina A - zadbaj o młody wygląd swojej twarzy
Witamina A odgrywa szereg kluczowych ról w naszym ciele, m.in. wpływa korzystnie na zdrowie oczu, wzmacnia nasz system o...

Proponowane zabiegi