Czy wosk do depilacji uczula? Jakie objawy towarzyszą alergii i jak się ich pozbyć? Sprawdźcie, co nasz ekspert ma do powiedzenia na temat tego, czy domowy wosk do depilacji może uczulić i czy każdy może go używać.
Reakcja alergiczna na kosmetyki to zjawisko bardzo powszechne. Każdy specyfik, szczególnie użyty po raz pierwszy, może wywołać uczulenie. Dotyczy to nawet tak prostego w składzie kosmetyku, jak wosk do depilacji. Alergia może przyjąć różne formy, o czym opowiemy w poniższych akapitach. Wyjaśnimy, jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do tej formy usuwania nadmiernego owłosienia. Nasz ekspert poleci najlepszą alternatywę dla nadwrażliwej skóry i podpowie, jak poradzić sobie z powikłaniami po zabiegu.
Alergia na wosk do depilacji - jak ją rozpoznać?
Depilacja woskiem jest zabiegiem relatywnie bezpiecznym, który można przeprowadzać nawet samodzielnie w warunkach domowych. Spośród wszystkich metod pozbywania się niepożądanego owłosienia, wyrywanie jest tym najbardziej inwazyjnym. Po zastosowaniu wosku do depilacji na obszarze poddanym zabiegowi i jego okolicy może wystąpić reakcja alergiczna. Można ją łatwo pomylić ze zwykłym podrażnieniem, które nie jest przeciwwskazaniem do ponownego zastosowania wosku. W jaki sposób odróżnić te dwa zjawiska? Otóż najprostszym kryterium jest czas, przez jaki zmiana pozostaje na skórze i powoduje nieprzyjemne odczucia. Zwykłe podrażnienie to krótkotrwałe zaburzenie bariery hydrolipidowej wierzchnich warstw skóry. Powłoka ta wraca do normy zazwyczaj w ciągu jednego do dwóch dni od zabiegu. Typowe podrażnienie charakteryzuje się niewielkim zaczerwienieniem i umiarkowanym pieczeniem skóry jedynie w miejscach, na które nałożony był kosmetyk.
W przypadku alergii na wosk do depilacji objawy będą znacznie poważniejsze i rozleglejsze. Niedługo po zerwaniu plastra w jego miejscu pojawi się różowo - czerwony wykwit, któremu towarzyszyć może wysypka. Depilowane miejsce będzie spuchnięte, wystąpi na nim tak zwana “różyczka”. Charakterystyczną cechą skórnej reakcji alergicznej jest wystąpienie zmian nie tylko bezpośrednio w miejscu zetknięcia naskórka z alergenem, ale również w tkankach sąsiadujących. Wykwitom prawie zawsze towarzyszy ból lub swędzenie, niekiedy te dwa objawy występują jednocześnie. Skóra staje się tkliwa i pojawia się na niej uczucie gorąca. Bardzo łatwo ulega otarciom, często w krótkim czasie naskórek zaczyna się intensywnie łuszczyć i schodzić z ciała całymi płatami. W przeciwieństwie do podrażnień, alergia na wosk do depilacji utrzymuje się przez okres dłuższy, niż dwa dni.
Przeczytaj również: Czy rodzaj skóry ma wpływ na efektywność depilacji? Porównujemy typy skóry
Jak postępować, jeśli pojawi się alergia na wosk do depilacji?
Gdy tylko dostrzeżecie niepokojące objawy, które mogą świadczyć o wystąpieniu alergii, natychmiast przerwijcie zabieg. Od razu po usunięciu wosku umyjcie depilowane miejsce przy pomocy ciepłej bieżącej wody oraz naturalnego, hipoalergicznego mydła, aby pozbyć się jak największej ilości alergenów, które nadal znajdują się na naskórku. Ważnym krokiem w walce z alergią na wosk do depilacji jest odkażenie. Jeśli macie pod ręką płyn antyseptyczny, koniecznie użyjcie go na zaczerwienieniu i jego okolicach. Na koniec na zmienione miejsce nałóżcie zimny okład, który ochłodzi skórę, zapobiega powiększaniu się opuchlizny i zmniejszy ból. Kompresy chłodzące możecie stosować wedle uznania, powtarzając je tak często, jak będzie to potrzebne dla utrzymania komfortu.
Gdy już całkowicie pozbędziecie się z powierzchni skóry alergenów oceńcie, czy występująca u Was reakcja jest na tyle poważna, że wymaga zabezpieczenia skóry przed czynnikami zewnętrznymi. Jeśli uznacie, że rana kwalifikuje się do opatrunku, nałóżcie na nią jałową gazę przytrzymywaną bandażem. Nie zaleca się używania w takim przypadku przylepców i plastrów z opatrunkiem, ponieważ znajdujący się na nich klej może pogłębić reakcję uczuleniową. Kolejnym krokiem może być przyjęcie wapna na alergię. Można je kupić w każdej aptece w formie musujących tabletek. Co prawda jego lecznicze właściwości nie zostały ostatecznie potwierdzone przez środowisko medyczne, jednak wiele osób twierdzi, że roztwór wapna na alergię pomaga łagodzić jej objawy.
Depilacja woskiem - wskazania i przeciwwskazania
Przy pomocy wosku ze skóry wyrywane są całe włosy, wraz z cebulkami. Podczas takiego zabiegu może dojść do częściowego rozerwania pochewki włosa lub uszkodzenia mieszka, co skutkuje niewielkim krwawieniem. W ciele powstają miniaturowe ranki, które mogą stać się łatwą drogą dostępu dla drobnoustrojów. Jeśli macie pękające naczynka lub zmniejszoną krzepliwość krwi, po zabiegu depilacji woskiem na Waszej skórze mogą pojawić się zasinienia, czerwone “pajączki” oraz drobne wylewy podskórne. Przy tego rodzaju problemach zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wykonanie serii bezbolesnych zabiegów depilacji laserowej.
Zastosowanie wosku do depilacji nie jest zalecane w przypadku osób z tendencją do wrastających włosków. Usuwanie cebulek znacznie zwiększa prawdopodobieństwo, że kolejny włos wbije się w tkanki miękkie i tym samym wywoła stan zapalny. Gdy ostro zakończona keratynowa osłonka włosa zaczyna drążyć ciało, organizm zaczyna traktować ją jako ciało obce i próbuje zwalczyć intruza. Poza zaczerwienieniem, bólem i opuchlizną występują też krosty, ropnie a w niektórych przypadkach nawet zrosty podskórne. Warto zwrócić uwagę na to, iż depilacji woskiem nie wolno stosować w przypadku aktywnego zapalenia mieszków włosowych oraz innych zakażeń skórnych. Świetnym rozwiązaniem w przypadku wrastających włosów i zapalenia mieszków włosowych jest depilacja laserowa. W salonach depilacja.pl pomogliśmy już wielu osobom z tym bolesnym problemem.
Depilacja woskiem zalecana jest właścicielkom bardzo jasnych lub siwych włosów, które ze względu na brak pigmentu nie mogą zostać trwale usunięte przy pomocy lasera. Jednorazowy zabieg woskiem jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym, jednak gdy podliczymy średni roczny koszt zabiegów (nawet tych wykonywanych samodzielnie) okaże się, że o wiele tańszym wyjściem będzie wykupienie pakietu zabiegów w salonie depilacji laserowej. W gabinetach depilacja.pl do pracy wykorzystywany jest autorski laser, który jest mieszanką hybrydową lasera diodowego, neodymowo-yagowego oraz aleksandrytowego. Zapewne jak już wiecie z wcześniejszych artykułów, ten ostatni laser dedykowany jest do jasnego owłosienia. Więcej na ten temat dowiesz się, umawiając się na darmową konsultację z naszym kosmetologiem w salonie depilacja.pl.
Przeczytaj również: Bikini po depilacji laserowej - jak dbać o wrażliwą skórę po zabiegu?
Już wiesz, jak radzić sobie z nieprzewidzianymi sytuacjami podczas depilacji!
Wosk do depilacji, jak każdy inny kosmetyk, może wywołać reakcję alergiczną. Nie ma jednak powodu do paniki - powikłania można w dość łatwy sposób wyleczyć, jednocześnie znajdując inną dogodną formę usuwania zbędnego owłosienia. Dla posiadaczy wrażliwej skóry ze skłonnościami do alergii świetnym rozwiązaniem będzie wykonywana w naszych salonach depilacja laserowa. Zapraszamy na nasz blog, na którym znajdziecie mnóstwo informacji i ciekawostek na temat tego zabiegu.