Twój koszyk jest pusty!

Alergia na wosk do depilacji - jak rozpoznać i jak leczyć?

13 czerwca 2023
Depilacja
Depilacja
Porady
Spis treści

Czy wosk do depilacji uczula? Jakie objawy towarzyszą alergii i jak się ich pozbyć? Sprawdźcie, co nasz ekspert ma do powiedzenia na temat tego, czy domowy wosk do depilacji może uczulić i czy każdy może go używać.

Reakcja alergiczna na kosmetyki to zjawisko bardzo powszechne. Każdy specyfik, szczególnie użyty po raz pierwszy, może wywołać uczulenie. Dotyczy to nawet tak prostego w składzie kosmetyku, jak wosk do depilacji. Alergia może przyjąć różne formy, o czym opowiemy w poniższych akapitach. Wyjaśnimy, jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do tej formy usuwania nadmiernego owłosienia. Nasz ekspert poleci najlepszą alternatywę dla nadwrażliwej skóry i podpowie, jak poradzić sobie z powikłaniami po zabiegu.

Alergia na wosk do depilacji - jak ją rozpoznać?

Depilacja woskiem jest zabiegiem relatywnie bezpiecznym, który można przeprowadzać nawet samodzielnie w warunkach domowych. Spośród wszystkich metod pozbywania się niepożądanego owłosienia, wyrywanie jest tym najbardziej inwazyjnym. Po zastosowaniu wosku do depilacji na obszarze poddanym zabiegowi i jego okolicy może wystąpić reakcja alergiczna. Można ją łatwo pomylić ze zwykłym podrażnieniem, które nie jest przeciwwskazaniem do ponownego zastosowania wosku. W jaki sposób odróżnić te dwa zjawiska? Otóż najprostszym kryterium jest czas, przez jaki zmiana pozostaje na skórze i powoduje nieprzyjemne odczucia. Zwykłe podrażnienie to krótkotrwałe zaburzenie bariery hydrolipidowej wierzchnich warstw skóry. Powłoka ta wraca do normy zazwyczaj w ciągu jednego do dwóch dni od zabiegu. Typowe podrażnienie charakteryzuje się niewielkim zaczerwienieniem i umiarkowanym pieczeniem skóry jedynie w miejscach, na które nałożony był kosmetyk.

undefined

Przeczytaj również: Czy rodzaj skóry ma wpływ na efektywność depilacji? Porównujemy typy skóry

Jak postępować, jeśli pojawi się alergia na wosk do depilacji?

Gdy tylko dostrzeżecie niepokojące objawy, które mogą świadczyć o wystąpieniu alergii, natychmiast przerwijcie zabieg. Od razu po usunięciu wosku umyjcie depilowane miejsce przy pomocy ciepłej bieżącej wody oraz naturalnego, hipoalergicznego mydła, aby pozbyć się jak największej ilości alergenów, które nadal znajdują się na naskórku. Ważnym krokiem w walce z alergią na wosk do depilacji jest odkażenie. Jeśli macie pod ręką płyn antyseptyczny, koniecznie użyjcie go na zaczerwienieniu i jego okolicach. Na koniec na zmienione miejsce nałóżcie zimny okład, który ochłodzi skórę, zapobiega powiększaniu się opuchlizny i zmniejszy ból. Kompresy chłodzące możecie stosować wedle uznania, powtarzając je tak często, jak będzie to potrzebne dla utrzymania komfortu.

Gdy już całkowicie pozbędziecie się z powierzchni skóry alergenów oceńcie, czy występująca u Was reakcja jest na tyle poważna, że wymaga zabezpieczenia skóry przed czynnikami zewnętrznymi. Jeśli uznacie, że rana kwalifikuje się do opatrunku, nałóżcie na nią jałową gazę przytrzymywaną bandażem. Nie zaleca się używania w takim przypadku przylepców i plastrów z opatrunkiem, ponieważ znajdujący się na nich klej może pogłębić reakcję uczuleniową. Kolejnym krokiem może być przyjęcie wapna na alergię. Można je kupić w każdej aptece w formie musujących tabletek. Co prawda jego lecznicze właściwości nie zostały ostatecznie potwierdzone przez środowisko medyczne, jednak wiele osób twierdzi, że roztwór wapna na alergię pomaga łagodzić jej objawy. 

Depilacja woskiem - wskazania i przeciwwskazania

Przy pomocy wosku ze skóry wyrywane są całe włosy, wraz z cebulkami. Podczas takiego zabiegu może dojść do częściowego rozerwania pochewki włosa lub uszkodzenia mieszka, co skutkuje niewielkim krwawieniem. W ciele powstają miniaturowe ranki, które mogą stać się łatwą drogą dostępu dla drobnoustrojów. Jeśli macie pękające naczynka lub zmniejszoną krzepliwość krwi, po zabiegu depilacji woskiem na Waszej skórze mogą pojawić się zasinienia, czerwone “pajączki” oraz drobne wylewy podskórne. Przy tego rodzaju problemach zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wykonanie serii bezbolesnych zabiegów depilacji laserowej. 

Zastosowanie wosku do depilacji nie jest zalecane w przypadku osób z tendencją do wrastających włosków. Usuwanie cebulek znacznie zwiększa prawdopodobieństwo, że kolejny włos wbije się w tkanki miękkie i tym samym wywoła stan zapalny. Gdy ostro zakończona keratynowa osłonka włosa zaczyna drążyć ciało, organizm zaczyna traktować ją jako ciało obce i próbuje zwalczyć intruza. Poza zaczerwienieniem, bólem i opuchlizną występują też krosty, ropnie a w niektórych przypadkach nawet zrosty podskórne. Warto zwrócić uwagę na to, iż depilacji woskiem nie wolno stosować w przypadku aktywnego zapalenia mieszków włosowych oraz innych zakażeń skórnych. Świetnym rozwiązaniem w przypadku wrastających włosów i zapalenia mieszków włosowych jest depilacja laserowa. W salonach depilacja.pl pomogliśmy już wielu osobom z tym bolesnym problemem. 

undefined

Przeczytaj również: Bikini po depilacji laserowej - jak dbać o wrażliwą skórę po zabiegu?

Już wiesz, jak radzić sobie z nieprzewidzianymi sytuacjami podczas depilacji!

Wosk do depilacji, jak każdy inny kosmetyk, może wywołać reakcję alergiczną. Nie ma jednak powodu do paniki - powikłania można w dość łatwy sposób wyleczyć, jednocześnie znajdując inną dogodną formę usuwania zbędnego owłosienia. Dla posiadaczy wrażliwej skóry ze skłonnościami do alergii świetnym rozwiązaniem będzie wykonywana w naszych salonach depilacja laserowa. Zapraszamy na nasz blog, na którym znajdziecie mnóstwo informacji i ciekawostek na temat tego zabiegu.

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.67
Ilość ocen: 3
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

Keratyna na włosy - to musisz wiedzieć!
Włosy od zawsze były symbolem urody i zdrowia. Dlatego niezależnie od płci czy wieku, każdy z nas pragnie, aby nasza czu...
Czy wypełnienie bruzd nosowo wargowych jest przeciwwskazanie...
Wypełnienie bruzd nosowo-wargowych, popularnie nazywanych "liniami marionetek", to jedna z popularnych procedur estetycz...
Czy usuwanie tatuażu jest bezpieczne?
Tatuaże są wyjątkowym sposobem na wyrażenie siebie i zachowanie wspomnień, ale czasem życie i preferencje zmieniają się ...

Proponowane zabiegi