Twój koszyk jest pusty!

Czy można golić włosy na rękach? Poznaj za i przeciw!

24 maja 2023
Depilacja
Depilacja
Spis treści

Golenie włosów na rękach może wzbudzać nie tylko wiele wątpliwości, ale nawet kontrowersji. Niektórzy odczuwają silną potrzebę posiadania gładkiej skóry w tym miejscu, a niektórzy uważają to za szkodliwe i mało estetyczne. Czy istnieją jakieś przesłanki za tym, aby nie golić włosów na rękach? Sprawdzamy potencjalne zagrożenia, ale i… korzyści.

W dzisiejszych czasach bardzo często mamy potrzebę posiadania gładkiej skóry nie tylko na nogach czy w okolicach bikini, ale także na rękach. Nie jest to bardzo popularny trend, ale zdecydowanie przybiera na sile. Wiele osób uważa, że nie należy usuwać owłosienia z rąk. Czy to tylko mit czy jednak opinia ta ma uzasadnienie? Sprawdzamy.

Włosy na rękach - golić czy nie?

Czy golić włosy na rękach? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Nie ma żadnych przesłanek, które wskazywałyby, że golenie włosów na rękach jest szkodliwe. Wszystko to kwestia indywidualnych preferencji. Każdy ma inne potrzeby, zarówno jeżeli chodzi o higienę jak i estetykę. Co przemawia za tym, aby pozbyć się owłosienia z rąk? Przede wszystkim chodzi o wspomniane już kwestie estetyczne. Niektórzy posiadają bardzo bujne i ciemne owłosienie, które według nich nie wygląda elegancko. Czasem nawet niewielkie i mało widoczne włoski mogą powodować dyskomfort na tym polu. Wówczas warto wziąć pod uwagę usunięcie owłosienia dobierając jak najmniej inwazyjną metodę, która nie spowoduje podrażnień, ani wrastania włosków. Dobrym przykładem może być tutaj depilacja laserowa - jedyna tak skuteczna metoda na rynku. Więcej o niej przeczytasz w dalszej części artykułu.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę w kwestii golenia włosów na rękach? Z pewnością chodzi o kwestie higieny. Gładka skóra jest łatwiejsza w utrzymaniu czystości, gdyż nie gromadzi się na niej tyle bakterii i brudu co przy owłosieniu. Warto wspomnieć także o komforcie. Bujne owłosienie może być po prostu niewygodne i powodować podrażnienia skóry np. przy noszeniu obcisłej lub wykonanej z nienaturalnych materiałów odzieży.

A jakie argumenty warto wymienić przeciw goleniu włosów? Owłosienie w tym miejscu pełni funkcję ochronną między innymi przed zanieczyszczeniami czy promieniowaniem UV. W dzisiejszych czasach mamy jednak do dyspozycji różnego rodzaju narzędzia, które przeciwdziałają wystąpieniu wyżej wymienionych konsekwencji. Chodzi na przykład o kremy z filtrem UV. Przeciw usuwaniu włosków z rąk mogą przemawiać również podrażnienia powstające po zabiegu. Tutaj jednak ogromne znaczenie ma wybór odpowiedniej metody. Golenie maszynką rzeczywiście może nawet uszkodzić skórę czy wywołać infekcje. Jeżeli jednak zdecydujemy się na przykład na depilację laserową, to możemy liczyć na szybki efekt gładkiej skóry na stałe bez zaczerwienienia czy podrażnień.

Golenie włosów czy usuwanie ich na przykład za pomocą wosku wymaga też regularnego stosowania. Pozbywanie się owłosienia maszynką trzeba powtarzać nawet codziennie. W przypadku wosku należy sięgać po niego co kilka dni albo tygodni – wszystko zależy od predyspozycji konkretnej osoby. Tutaj rozwiązaniem może okazać się wspomnienia depilacja laserowa – jest to zabieg zapewniający trwałe efekty, a więc nie wymagający częstego powtarzania. U niektórych rezultaty utrzymują się do końca życia, a niektórzy muszą sięgać po tzw. zabiegi przypominające raz do roku albo raz na kilka lat.

Golenie włosów na rękach - jeśli tak, to czym?

Golenie włosów maszynką jednorazową jest dość powszechne. Ostrza można nabyć w dowolnej drogerii, a zabieg wykonać samodzielnie w zaciszu własnej łazienki. Trzeba się jednak liczyć z tym, że nie jest to najbardziej efektywna metoda. Nie tylko wymaga regularnego powtarzania (w niektórych przypadkach nawet codziennie), ale często kończy się podrażnieniami, a nawet infekcjami czy poważnymi uszkodzeniami skóry. Bardzo często konsekwencją golenia jest również niekomfortowe wrastanie włosków. Co w przypadku innych metod takich jak na przykład plastry z woskiem czy depilacja depilatorem elektrycznym? Tutaj efekty utrzymują się znacznie dłużej, ale trzeba pamiętać, że tego typu metody są bardzo bolesne. Chodzi w nich bowiem o nic innego jak wyrywanie włosków. W efekcie dochodzi również do podrażnień.

Jeżeli bierzesz pod uwagę usunięcie włosków z rąk, to koniecznie skorzystaj z depilacji laserowej. To w dzisiejszych czasach jedyna tak skuteczna metoda, która pozbawi cię ryzyka podrażnień czy potrzeby częstego powtarzania zabiegu. Metoda ta polega na wykorzystaniu energii świetlnej emitowanej przez specjalny laser. Podczas zabiegu laser emituje impulsy światła, które docierają do cebulek włosów i melaniny – czyli barwnika włosa. Energia zostaje pochłonięta przez pigment i przez to dochodzi do uszkodzenia cebulki włosa oraz zahamowania jego wzrostu. Zabieg powinien być wykonany w profesjonalnym gabinecie. Należy odbyć kilka, a w niektórych przypadkach kilkanaście wizyt, aby osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty.

undefined

Przeczytaj również: Depilacja czasowa a permanentna. Porównanie wad i zalet obu metod

Pielęgnacja rąk po goleniu - jak zadbać o skórę? 

Niezależnie z jakiej metody usuwania owłosienia skorzystasz, pamiętaj aby po wszystkim odpowiednio zadbać o skórę. A wszystko po to, aby zapobiec jej wysuszeniu i tym samym wystąpieniu bolesnych podrażnień. Warto pamiętać przede wszystkim o specyfikach nawilżających. Należy sięgać po preparaty bez alkoholu czy innych drażniących substancji. Po zabiegach usuwania owłosienia skóra jest szczególnie wrażliwa i podatna na uszkodzenia. Przez to nie wolno stosować szorstkich tkanin czy rękawiczek. Oczywiście unikamy również kontaktu ze środkami chemicznymi tuż po zabiegu. Warto regularnie stosować także kremy z filtrami UV, gdyż eksponowanie świeżo uzyskanej gładkiej skóry na słońce może wywołać podrażnienia i co za tym idzie – dyskomfort.

undefined

Przeczytaj również: Czy po goleniu włosy odrastają mocniejsze? Wypowiedź eksperta

Czy włosy na rękach szybko odrastają? 

Warto rozstrzygnąć jeszcze jedną kwestię. Czy włosy na rękach szybko odrastają? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiele zależy od indywidualnych cech organizmu oraz innych czynników takich jak styl życia, wiek, poziom hormonów, dieta czy oczywiście genetyka. Warto jednak pamiętać, korzystając z metod usuwania owłosienia innych niż depilacja laserowa, że regularne zabiegi powtarzające będą konieczne. Włosy odrosną, gdyż nie doszło do uszkodzenia ich cebulki, tak jak ma to miejsce podczas zabiegu depilacji laserowej.

Teraz już wiesz, czy można golić włosy na rękach

Czy powinno się golić włosy na rękach? Teraz już znasz odpowiedź na to pytanie. Decyzja o goleniu włosów na rękach jest w pełni indywidualna. Jeżeli masz taką potrzebę – działaj! Gładka skóra w tym miejscu to dla wielu ogromna korzyść pod względem estetycznym, ale też jeśli chodzi o utrzymanie higieny czy po prostu zwiększenie pewności siebie. Tradycyjne golenie może doprowadzić do podrażnień i wrastania włosków. Chyba, że wybierzesz depilację laserową – to najbardziej rozsądna metoda, jeżeli chodzi o usuwanie niechcianego owłosienia.

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 1
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Oczyszczanie wodorowe
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie
ZASTANAWIASZ SIĘ NAD DEPILACJĄ LASEROWĄ?
UMÓW WIZYTĘ KONSULTACYJNĄ przy rezerwacji online

Najnowsze artykuły

Proponowane zabiegi

ZASTANAWIASZ SIĘ NAD DEPILACJĄ LASEROWĄ?
UMÓW WIZYTĘ KONSULTACYJNĄ przy rezerwacji online