Zrośnięte brwi mogą przytrafić się zarówno kobietom, jak i mężczyznom. W jaki sposób trwale i bezpiecznie się ich pozbyć? Czy laserowe usuwanie monobrwi wchodzi w grę? Jak wygląda depilacja laserowa brwi krok po kroku?
Monobrew to częsta przypadłość osób o bardzo ciemnych włosach. Najczęściej występuje u mężczyzn, ale zdarza się również u kobiet. Dla sporej części osób połączone ze sobą brwi stanowią powód do wstydu. Ciągłe pozbywanie się nadprogramowych włosków domowymi sposobami, czyli wyskubywanie pęsetą, golenie brzytwą lub woskowanie jest czasochłonne, bolesne i często powoduje uszkodzenia skóry. Alternatywą jest laserowe usuwanie monobrwi. Poniżej zagłębiamy się w temat depilacji zrośniętych i niepokornych brwi.
Monobrew - co to takiego?
Monobrew to nazwa określająca zjawisko zrośniętych ze sobą brwi. Dodatkowe owłosienie pojawia się tuż nad kością nosową, pomiędzy dwoma głównymi liniami brwi. W zależności od gęstości owłosienia, dodatkowe włosy mogą częściowo porastać również fragment czoła i grzbietu nosa. Zrośnięte brwi nie są anomalią – każdy człowiek posiada na twarzy owłosienie cząstkowe w postaci meszku, które jest pozostałością po naszych pierwotnych przodkach. W zależności od predyspozycji genetycznych, włoski pomiędzy brwiami mogą być jasne, drobne i ledwo widoczne gołym okiem, ale czasem zdarza się, że ich struktura, kolor i gęstość jest taka sama, jak w przypadku pozostałej części brwi. O tym, jak wygląda nasze dodatkowe owłosienie, decydują przede wszystkim hormony. Im więcej androgenów, tym więcej dodatkowych, widocznych włosków.
Monobrew może pojawić się w dowolnym momencie życia, gdy w wyniku zmian w poziomie hormonów powstają dodatkowe cebulki włosowe. Gruczoły produkujące androgeny (np. testosteron) mogą być nadmiernie stymulowane w wyniku naturalnych procesów starzenia się organizmu i tzw. przekwitania. Skutki menopauzy szczególnie dotkliwie odczuwają kobiety, jednak podobne zjawisko dotyczy również mężczyzn. Najczęstszą przyczyną zaburzeń endokrynnych są choroby, przyjmowanie leków hormonalnych lub sterydów anabolicznych. Bardzo częstym powodem powstawania monobrwi są zmiany na wewnętrznych narządach rozrodczych, takie jak np. jajniki policystyczne lub choroby nowotworowe jąder.
Przeczytaj również: Depilacja laserowa twarzy mężczyzn - jak wygląda zabieg?
Monobrew - jak się pozbyć zbędnego owłosienia?
Istnieje kilka dość popularnych sposobów na samodzielne pozbywanie się monobrwi. Żaden z nich nie usunie włosków na stałe, każdy posiada swoich przeciwników i zwolenników. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze metody na zrośnięte brwi, zwracając uwagę na ich zalety oraz wady.
Jak golić monobrew przy pomocy maszynki?
Golenie monobrwi przy pomocy golarek z ostrzami to najszybszy spośród domowych sposobów na usunięcie niechcianych włosków. Tę metodę warto stosować tylko w awaryjnych sytuacjach, gdy nie mamy czasu na inny rodzaj zabiegu. Monobrew błyskawicznie odrośnie, nowe włoski będą bardziej sterczące i ostrzejsze na końcach. Do tego bardzo łatwo o zacięcie, gdy przyjdzie do golenia tej nierównej powierzchni. Po ścięciu włosków przy podstawie dość często pojawia się problem wrastania, który powoduje pojawianie się stanów zapalnych i nieestetycznych krostek. Nieprzyjemnym następstwem mogą być również trwałe blizny i zrosty podskórne.
Monobrew - depilacja woskiem
Do problemu zrośniętych brwi można podejść przy pomocy wosku. W warunkach domowych zdecydowanie bezpieczniej jest użyć gotowych plastrów do twarzy, które nie wymagają podgrzewania. Dzięki temu rozwiązaniu unikniecie poparzeń i uszkodzeń oczu. Wosk ma za zadanie usunąć włosy wraz z cebulkami, jednak zabieg nie zawsze spełnia swoje zadanie. Włoski są urywane, a nie wyrywane, a ich naruszona końcówka nie jest w stanie prawidłowo przejść przez kanalik włosowy. Pod skórą tworzy się stan zapalny, któremu towarzyszyć może ropna krostka. Pamiętajcie o precyzji - w przypadku woskowania nietrudno o wypadek i niezamierzone wydepilowanie niewłaściwie brwi!
Przeczytaj również: Alergia na wosk do depilacji - jak rozpoznać i jak leczyć?
Wyskubywanie zrośniętych brwi
Nadprogramowe włoski na twarzy możecie usuwać przy pomocy pęsety lub zabiegu nitkowania. Zadanie to jest żmudne i bolesne. Często dochodzi do rozerwania struktury włosa, którego ostra i nieregularna końcówka wbija się w tkanki miękkie. Usunięcie takich wrośniętych resztek wraz z cebulkami jest trudne i pozostawia ślady na skórze. Zaletą tej czasochłonnej metody jest precyzja zabiegu – możecie usunąć dokładnie te włoski, które chcecie, bez ryzyka przypadkowego uszkodzenia pozostałych części brwi.
Monobrew – depilacja laserowa
Wykonywana przez profesjonalistę jest zabiegiem bezpiecznym, ale również bardzo skutecznym. Współczesne urządzenia do depilacji laserowej nie powodują bólu w trakcie zabiegu ani powikłań, które mogłyby utrudnić Wam natychmiastowy powrót do codziennej aktywności. Więcej na ten temat przeczytacie w kolejnym akapicie.
Laserowe usuwanie monobrwi
Jest to jedyna metoda zapewniająca trwałe pozbycie się dodatkowych włosków porastających czoło. Mechanizm działania tego zabiegu polega na zniszczeniu podskórnych struktur odpowiedzialnych za tworzenie i utrzymywanie włosów. W salonach depilacja.pl nie wykonuje się tego typu zabiegów ze względów bezpieczeństwa tak, aby nie wpłynąć negatywnie na wzrok. Nie oznacza to jednak, że nie jest możliwa laserowa depilacja twarzy. W ten sposób można się pozbyć wąsika czy brody. W niektórych salonach laserowa depilacja twarzy pomoże pozbyć się problemu zrośniętych brwi. Wówczas zabieg przeprowadza profesjonalny kosmetolog, zwracając uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo pacjenta.
Monobrew - depilacja bez tajemnic
Usuwanie monobrwi nie musi być przykrą koniecznością. Jeśli przeszkadzają Wam dodatkowe włosy i chcecie mieć zadbane, wyregulowane i oddzielone od siebie brwi, wystarczy udać się na kilka zabiegów depilacji laserowej. Jeśli nadal macie pytania lub wątpliwości co do zabiegu, zapraszamy na darmową konsultację do jednego z naszych salonów depilacja.pl . Nasz ekspert udzieli wszelkich informacji i wyjaśni, jakich efektów możecie się spodziewać. Zapraszamy!