Nadmierne owłosienie (hirsutyzm) to problem wielu kobiet. Gęste i ciemne włoski występujące przede wszystkim na twarzy, piersiach czy udach mogą być bardzo uciążliwe. Problemu można się pozbyć wybierając depilację laserową. Warto też zbadać przyczyny, bo hirsutyzm na brzuchu czy innych częściach ciała to często efekt zaburzeń hormonalnych.
Kobiety mają tendencję do patrzenia na siebie bardzo krytycznym okiem. Dopatrują się w sobie niedoskonałości, cierpiąc potem na kompleksy. Niewątpliwie nadmierne owłosienie nie jest komfortowe, szczególnie gdy włoski są ciemne, grube i występują w wielu miejscach. Wiele pań zadaje sobie pytanie: czy to normalne? W wielu przypadkach tak. Często jednak nadmierne owłosienie może być powodem do niepokoju.
Nadmierne owłosienie na twarzy i ciele – jak je rozpoznać?
Włosy pokrywają prawie całe ciało człowieka z wyjątkiem czerwieni wargowej, podeszew i dłoni. Na ciele możemy wyróżnić włosy meszkowe - są one zazwyczaj krótkie, słabo zabarwione i cienkie oraz włosy terminalne - mają one większą średnice, są dłuższe i mocniej zabarwione. O nadmiernym owłosieniu mówimy wtedy, kiedy dochodzi do rozwoju owłosienia terminalnego. Schorzenie to występuje u kobiet na obszarach typowo męskich, czyli twarz, brzuch, klatka piersiowa, plecy.
Hirsutyzm – co to jest?
Hirsutyzm to rozwój owłosienia terminalnego, które jest zależne od androgenów. Objawia się wzrostem ciemnych, sztywnych i grubych włosów w miejscach, w których u zdrowych kobiet nie występują. Obfite owłosienie pojawia się zatem przede wszystkim na twarzy (głównie nad górną wargą), klatce piersiowej, plecach i brzuchu. Główną przyczyną występowania nadmiernego owłosienia u kobiet jest wysoki poziom męskich hormonów płciowych czyli androgenów albo przyjmowanie leków o działaniu androgennym. Problem ten często pojawia się także z racji predyspozycji dziedzicznych.
Nadmierne owłosienie na ciele i na twarzy w postaci hirsutyzmu dotyczy nawet 10% kobiet. Może pojawić się już w młodym wieku, ale często dotyka też kobiety w średnim wieku i dojrzałe. Często dolegliwość ta uaktywnia się w okresie ciąży, gdy w ciele kobiety szaleją hormony.
Hirsutyzmowi mogą towarzyszyć też inne objawy, np. obniżony głos, zmniejszenie biustu, zwiększenie masy mięśniowej, powiększenie łechtaczki, trądzik czy łysienie typu męskiego.
Nadmierne owłosienie u kobiet – 7 przyczyn
Jak już wspomnieliśmy – nadmierne owłosienie u kobiet wynika najczęściej z nadmiaru androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Głównie jest to testosteron. Jakie mogą być przyczyny nadprodukcji androgenów? Sprawdź.
Hirsutyzm - przyczyny
- Zespół Cushinga – choroba hormonalna, w której występuje wysoki poziom kortyzolu (tzw. hormonu stresu) w nadnerczach.
- Insulinooporność – choroba, podczas występowania której organizm nie potrafi w odpowiedni sposób wykorzystać insuliny. W efekcie bardzo często pacjentka zaczyna chorować też na cukrzycę oraz zespół policystycznych jajników. Niektóre badania pokazują, że insulina w wysokich stężeniach może aktywować jajniki do produkowania męskich hormonów.
- Zespół policystycznych jajników – dolegliwość ta powoduje nie tylko nadmierne owłosienie, ale przyczynia się również do występowania nieregularnych miesiączek, niepłodności, otyłości, jak również cyst na jajnikach.
- Wrodzony przerost nadnerczy – wynika z niewłaściwego wytwarzania hormonów steroidowych, w tym androgenów i kortyzolu.
- Wysokie stężenie prolaktyny we krwi – często wynika z występowania guzów produkujących prolaktynę.
- Nadwaga i otyłość.
- Przyjmowanie niektórych leków – np. doustnych środków antykoncepcyjnych, stereoidów anabolicznych, leków zawierających danazol (przepisywane w leczeniu endometriozy) czy leków z fluoksetyną w składzie (stosowane w terapii m.in. depresji).
Jak widzisz przyczyny nadmiernego owłosienia są bardzo różnorodne. W każdym przypadku objawy te należy zbadać. Jak się za to zabrać?
Jak leczyć nadmierne owłosienie?
Hirsutyzm - jak się pozbyć? Podstawą diagnostyki jest wywiad lekarski. Niezmiernie istotna jest także obserwacja objawów, która nierzadko wiąże się z dodatkowymi badaniami, np. oznaczeniem hormonu DHEA. Lekarze posługują się w tym przypadku skalą punktową tj. skalą Ferrimana-Gallwaya. Jeżeli hirsutyzm ma łagodną postać i nie pojawiają się żadne inne objawy związane z nadprodukcją androgenów, to raczej nie zaleca się wykonywania kolejnych badań.
Co w przypadku kobiet z obfitym i uciążliwym owłosieniem? Przy ostrym hirsutyzmie zaleca się zbadanie poziomu hormonów. Nierzadko wykorzystuje się też tomograf komputerowy, USG czy inne narzędzia diagnostyczne, aby potwierdzić lub wykluczyć dolegliwości, które doprowadziły do wystąpienia nadmiernego owłosienia.
Jak leczyć hirsutyzm? Kompleksowo. Warto usunąć włosy (np. za pomocą depilacji laserowej, o tym więcej poniżej) oraz zastosować zaleconą przez lekarza farmakoterapię. Oczywiście kluczowe jest rozpoznanie przyczyny hirsutyzmu, aby w przypadku choroby – zacząć jej efektywne leczenie. Może się okazać, że za nadmierne owłosienie odpowiada guz. Wówczas konieczne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego. Czasem wystarczy odstawienie leku.
Przeczytaj również: Depilacja laserowa a leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i inne.
Jakie leki stosuje się w leczeniu nadmiernego owłosienia? Sprawdź:
- środki antykoncepcyjne z estrogenem i progestagenem w składzie. Te leki stosowane są w przypadku hirsutyzmu wywołanego nadmiernym produkowaniem androgenów w organizmie,
- antyandrogeny – mają na celu zablokowanie androgenów przed przyłączeniem się do ich receptorów. Czasem zastępują terapię środkami antykoncepcyjnymi, gdy ta nie okaże się efektywna,
Na efekty leczenia trzeba często czekać kilka miesięcy.
Kto leczy nadmierne owłosienie?
Masz hirsutyzm? Czy da się wyleczyć tę dolegliwość? Już wiesz, że tak! Martwisz się gęstymi, grubymi i ciemnymi włoskami na swoim ciele? Obawiasz się, że może to być poważna choroba? Nadmierne owłosienie nie zawsze jest objawem jakiegoś schorzenia. Zamiast się zamartwiać – lepiej udać się do lekarza. Z tego typu problemem wiele osób zgłasza się do dermatologa. Diagnostykę i terapię rzeczywiście można rozpocząć u tego specjalisty. Możesz też najpierw udać się po prostu do lekarza rodzinnego, który powinien skierować Cię do dalszych konsultacji.
Nadmierne owłosienie często, jak już wspomnieliśmy, wynika z zaburzeń hormonalnych. Wówczas konieczna będzie wizyta u endokrynologa. Jeżeli zaś przyczyną jest otyłość, warto skonsultować się z dietetykiem.
Depilacja laserowa przy nadmiernym owłosieniu
Jak mechanicznie poradzić sobie z nadmiernym owłosieniem? Najlepszym i jedynym tak skutecznym sposobem będzie depilacja laserowa. Terapia tego rodzaju pozbawia bowiem pacjenta włosów na stałe. Wszystkie inne metody, np. golenie, depilacja woskiem itd., tylko na chwilę zaradzi problemowi. Włosy jednak szybko odrosną, często jeszcze grubsze niż wcześniej. Chcesz skorzystać z depilacji laserowej? Umów się na bezpłatną konsultację ze specjalistą Depilacja.pl. Ekspert oceni stan Twojej skóry i przeprowadzi wywiad medyczny w celu wykluczenia przeciwwskazań.
Hirsutyzm a depilacja laserowa forum
Temat "hirsutyzmu a depilacja laserowa" jest często poruszany na różnych forach internetowych. Osoby zmagające się z nadmiernym owłosieniem, zwłaszcza kobiety, często dzielą się swoimi doświadczeniami z depilacją laserową i szukają informacji oraz porad na temat tego zabiegu.
Wiele użytkowniczek forum dzieli się opiniami na temat skuteczności depilacji laserowej w przypadku hirsutyzmu. Niektóre z nich opisują pozytywne efekty, zauważając redukcję owłosienia i poprawę wyglądu skóry. Inne podkreślają konieczność serii zabiegów, aby osiągnąć trwałe rezultaty.
Kobiety na forum często wymieniają się również informacjami dotyczącymi miejsc, gdzie przeprowadzają depilację laserową, polecają sobie salony kosmetyczne lub kliniki dermatologiczne. Dzielą się również wrażeniami na temat poziomu komfortu i skuteczności zabiegu.
Wątki na forum dotyczące hirsutyzmu i depilacji laserowej często zawierają także pytania od osób rozważających ten zabieg, które szukają informacji na temat kosztów, ewentualnych skutków ubocznych, czy też oczekiwanych rezultatów.
Ważne jest, aby każda osoba zainteresowana depilacją laserową konsultowała się z profesjonalistą, który może dostosować zabieg do indywidualnych potrzeb i warunków zdrowotnych. Pamiętaj, że wstępne wizyty kwalifikujące w salonach Depilacja.pl są darmowe. Umów się już dzisiaj.