Twój koszyk jest pusty!

Depilacja laserowa a leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i inne

27 lutego 2024
Depilacja
Spis treści

Depilacja laserowa pozwala na zawsze zapomnieć o uciążliwych włoskach na nogach, twarzy czy np. w okolicach miejsc intymnych. To zabieg bezpieczny i komfortowy, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Warto jednak pamiętać o pewnych przeciwwskazaniach i przygotowaniu do serii spotkań w salonie. Dzisiaj skupimy się na kwestii leków, szczególnie przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Przed zabiegiem depilacji laserowej trzeba uważać na ich przyjmowanie. A wszystko dlatego, że w większości różnego rodzaju tabletki mają właściwości fotouczulające. Przejdźmy do szczegółów.

Depilacja laserowa - przeciwwskazania do zabiegu

Każdy, kto chce poddać się zabiegowi depilacji laserowej powinien pamiętać o przeciwwskazaniach do zabiegu. Oczywiście przed depilacją kompetentny kosmetolog przeprowadzi z nami wywiad, gdzie zada wszystkie istotne pytanie. Warto jednak zapoznać się z listą przeciwwskazań samodzielnie – pozwoli nam to zaoszczędzić sporo czasu. Może się bowiem okazać, że akurat w danym momencie będziemy musieli się wstrzymać z zabiegiem. A wszystko to przez tzw. czasowe przeciwwskazania. Najbardziej znane z nich to ciąża oraz karmienie piersią. Trzeba też pamiętać, że mocna lub świeża opalenizna także uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu. Jeżeli jednak nasza skóra nie jest opalona i mamy już umówiony termin zabiegu, trzeba wstrzymać się z wizytami w solarium, stosowaniem kremów brązujących czy wystawianiem ciała (szczególnie fragmentów, z których chcemy pozbyć się owłosienia) na słońce. Wszelakie choroby skóry takie jak bielactwo czy łuszczyca także stanowią barierę przed przeprowadzeniem zabiegu. Również przebyte schorzenia jak rak skóry czy czerniak (inne warto skonsultować z kosmetologiem lub dermatologiem). Pozostałe przeciwwskazania to nadwrażliwość na światło, padaczka, cukrzyca nieregulowana, rozrusznik serca, implanty metalowe, pompa insulinowa, skłonności do powstawania bliznowców, przyjmowanie suplementów ziołowych i antybiotyków (o tym więcej za chwilę).

Depilacja laserowa - przeciwwskazania - leki

Nimesil a pyralgina przed depilacją laserową? Jakie substancje należy odstawić na 3 tygodnie przed zabiegiem depilacji laserowej? Osoby, które dotychczas nie miały do czynienia z depilacją laserową mogą być nieco zaskoczone listą „zakazanych produktów”, których należy unikać przed zabiegiem. Znajdują się na niej przede wszystkim znane zioła oraz leki. O tych pierwszych, często pitych przez nas na co dzień, nie wiemy, że mogą mieć właściwości fotouczulające. A to oznacza, że pod żadnym pozorem nie można ich spożywać przed zabiegiem, aby ten był w pełni bezpieczny. Należy unikać przede wszystkim wszystkich ziół oraz mieszanek ziołowych, które mają właściwości detoksykujące, odchudzające czy oczyszczające. Są to m.in. dziurawiec, nagietek, skrzyp, bratek, pokrzywa, melisa, rumianek, mięta, valeriana (kozłek lekarski), arcydzięgiel, kminek, lubczyk, bergamotka, herbatka figura itp. Wiele osób przyjmuje też na co dzień różnego rodzaju suplementy. Sporą część z nich na pewno także trzeba będzie odstawić. Będą to na pewno doustne suplementy na skórę, włosy i paznokcie, np. belissa, skrzypovita itp. W przypadku przyjmowania różnego rodzaju suplementów na co dzień, a których nie ma liście przeciwwskazań do zabiegu depilacji, koniecznie należy skonsultować to z lekarzem dermatologiem lub kosmetologiem specjalizującym się w tego rodzaju depilacji.

Jakie substancje odstawić przed zabiegiem depilacji laserowej?

Przed planowaną sesją depilacji laserowej ważne jest, abyś odstawił/a pewne substancje, które mogą wpływać na skórę. Zaleca się przerwanie stosowania produktów z retinoidami, kwasami owocowymi, peelingami chemicznymi oraz wieloma innymi substancjami. Jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki, warto skonsultować się ze specjalistą Depilacja.pl, aby upewnić się, że nie wpłyną one negatywnie na przebieg zabiegu. Odpowiednie przygotowanie skóry może pomóc w uniknięciu potencjalnych podrażnień i zapewnić efektywność depilacji laserowej. Dowiedz się więcej z dalszej części tekstu.

Depilacja laserowa a antybiotyki

Zioła i suplementy to jedno, ale nierzadko w codziennym życiu towarzyszą nam także leki. Co z antybiotykami (np. azytromycyna, metronidazol, kotrymoksazol czy tetracykliny), które szczególnie w sezonie jesienno-zimowym przyjmujemy dość często? Oczywiście znajdują się na liście przeciwwskazań, ale terapię wystarczy zakończyć na 2 tygodnie przed depilacją laserem

Depilacja laserowa a leki przeciwbólowe

Wiele osób zapomina, że przyjmowanie popularnych leków przeciwbólowych tuż przed zabiegiem, także uniemożliwia depilację. Ibuprom a depilacja laserowa? Odpowiedź jest prosta. Środki jak ibum, ibuprom, ketonal, aspiryna, pyralginum i wiele, wiele innych stanowią przeciwwskazanie do tego typu zabiegu. Tego typu leki trzeba odstawić na 2 dni przed zabiegiem. Jeżeli jednak mamy już umówioną wizytę w salonie urody, a odczuwamy np. silny ból głowy itd., to można poratować się paracetamolem. Popularny produkt z apteki, który ma go w składzie, to oczywiście apap.

Depilacja laserowa a inne leki

Sporo innych leków stanowi przeciwwskazanie do zabiegu depilacji laserem. Są to m.in.:

  • leki hormonalne - preparaty hormonalne, takie jak hormony zastępcze, mogą wpływać na wrażliwość skóry i reakcje organizmu na zabieg, 
  • leki przeciwalergiczne - niektóre leki przeciwalergiczne, zwłaszcza te zawierające substancje, które uczulają na światło, mogą potencjalnie wpływać na skórę podczas depilacji laserowej, 
  • leki dermatologiczne - preparaty dermatologiczne, w szczególności te zawierające substancje drażniące lub złuszczające skórę, mogą być przeciwwskazane przed zabiegiem, 
  • leki immunosupresyjne - osoby przyjmujące leki immunosupresyjne w związku z transplantacją narządu lub innymi schorzeniami autoimmunologicznymi powinny skonsultować się z lekarzem przed depilacją laserową, 
  • suplementy diety - niektóre suplementy diety, zwłaszcza te zawierające składniki, które mogą wpływać na skórę, powinny być uwzględnione w rozmowie z specjalistą,
  • leki przeciwzapalne - dicloduo czy inne leki przeciwzapalne (np. olfen uno czy nimesil na ból gardła) mogą stanowić przeciwwskazanie przed depilacją laserową. 

Inne leki, których przyjmowanie uniemożliwia depilowanie laserem to: leki homeopatyczne i steroidowe, niektóre z leków przeciwnadciśnieniowych, nasercowe, sulfonamidy, tiazydowe, środki moczopędne, niesteroidowe środki przeciwreumatyczne, niektóre ze środków przeciwbakteryjnych i przeciwdepresyjnych, a także przeciwwymiotne, pochodne retinoidów (także maści!), szczepionki (np. przeciw grypie). 

Przeczytaj również: Depilacja laserowa a dieta - jaki wpływ mają nawyki? 

Depilacja laserowa a kosmetyki

Jakich kosmetyków nie należy stosować przed zabiegiem depilacji laserowej?

Leki to jedno, ale przecież kosmetyki, także te stosowane przez nas na co dzień, również zawierają substancje, które mogą okazać się barierą przed zabiegiem depilacji laserowej. Odstawiamy takie produkty jak: kremy z witaminą A i C, kremy z kwasami oraz substancjami ziołowymi (np. maści sterydowe, maści antybiotykowe, krem z nagietkiem itd.), kwasy BHA i AHA, kwasy retinowe i pochodne i niektóre z perfum (te zawierające takie substancje jak piżmo, olejek z bergamotki, olejek cedrowy, olejek waniliowy, olejek lawendowy, olejek cedrowy czy olejek sandałowy).

Depilacja laserowa a leki po zabiegu

Leki po depilacji laserowej - kiedy można je przyjmować? Czy można brać theraflu z antybiotykiem w tym czasie? A neurovit zastrzyki? W tej materii rodzi się wiele podobnych pytań. Po depilacji laserowej warto zachować ostrożność przy przyjmowaniu niektórych leków, aby uniknąć potencjalnych podrażnień lub działań niepożądanych. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy mogą zwiększać ryzyko siniaków, dlatego warto ograniczyć ich stosowanie bezpośrednio po zabiegu. Podobnie leki zawierające kwasy salicylowe, popularne w niektórych środkach przeciwbólowych i kosmetykach, mogą zwiększać wrażliwość skóry, dlatego lepiej ograniczyć ich stosowanie.

Jeśli regularnie stosujesz leki dermatologiczne, na przykład preparaty na trądzik czy trądzik różowaty, zaleca się skonsultowanie się z dermatologiem w celu dostosowania dawkowania po depilacji laserowej. Jeśli masz skłonność do reakcji światłouczulających, rozważ odłożenie przyjmowania odpowiednich leków na kilka dni po zabiegu.

Pamiętaj również o korzystaniu z preparatów nawilżających i kojących, aby wspomóc proces gojenia skóry po depilacji laserowej. W przypadku wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. depilacji laserowej, aby uzyskać indywidualne wskazówki i uniknąć potencjalnych komplikacji.

Depilacja laserowa a leki - co powinieneś zapamiętać?

Przed każdą depilacją laserową kosmetolog przeprowadza wywiad z pacjentem. Zadaje pytania, które mają na celu całkowicie wyeliminować ryzyko związane z zabiegiem. Zadaniem kosmetologa jest wykonać jak najbardziej efektywną depilację. Stąd szczegółowy wywiad, dzięki któremu kosmetolog dowie się, czy pacjent nie przyjmuje np. leków, które mogą obniżyć skuteczność laseroterapii. Dlatego każda z osób, która decyduje się na depilację laserową, jest zobowiązana do tego, aby bezwzględnie szczerze odpowiedzieć na wszystkie pytania oraz szczegółowo poinformować o wszystkich przyjmowanych lekach, produktach, substancjach. Oczywiście nie trzeba dodawać, że na 24 godziny przed depilacją zabronione jest spożywanie alkoholu, jak również stosowanie produktów (np. kosmetyków takich jak tonik, perfumy itd.) z dodatkiem/na bazie alkoholu.

Podczas konsultacji Kosmetolog przeprowadza wywiad medyczny, który pozwala wykluczyć wszelkie przeciwwskazania. Ocenia również kondycję włosa i przeprowadza zabieg testowy, tym samym sprawdzając jak skóra reaguje na laser. Konsultacja i wizyta testowa jest bezpłatna, kwota 1 zł jest opłatą rezerwacyjną.

1 zł
Wybierz ilość zabiegów
1
Kup teraz

Kup teraz

ta oferta specjalna, jest już w koszyku
Dodaj do koszyka

Do koszyka

Cena za zabieg:1 zł

Cena regularna:1 zł

259 zł
i
Informacja o najniższej cenie tej usługi z ostatnich 30 dni przed obecną obniżką
Poprzednia najniższa cena:259 zł
Wybierz ilość zabiegów
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Kup teraz

Kup teraz

ta oferta specjalna, jest już w koszyku
Dodaj do koszyka

Do koszyka

Cena za zabieg:259 zł

Cena regularna:259 zł

259 zł
i
Informacja o najniższej cenie tej usługi z ostatnich 30 dni przed obecną obniżką
Poprzednia najniższa cena:259 zł
Wybierz ilość zabiegów
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Kup teraz

Kup teraz

ta oferta specjalna, jest już w koszyku
Dodaj do koszyka

Do koszyka

Cena za zabieg:259 zł

Cena regularna:259 zł

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.75
Ilość ocen: 16
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Oczyszczanie wodorowe
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie
ZASTANAWIASZ SIĘ NAD DEPILACJĄ LASEROWĄ?
UMÓW WIZYTĘ KONSULTACYJNĄ przy rezerwacji online

Najnowsze artykuły

Proponowane zabiegi

ZASTANAWIASZ SIĘ NAD DEPILACJĄ LASEROWĄ?
UMÓW WIZYTĘ KONSULTACYJNĄ przy rezerwacji online