Twój koszyk jest pusty!

Depilacja laserowa a leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i inne

20 marca 2020
Depilacja
Spis treści

Depilacja laserowa pozwala na zawsze zapomnieć o uciążliwych włoskach na nogach, twarzy czy np. w okolicach miejsc intymnych. To zabieg bezpieczny i komfortowy, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Warto jednak pamiętać o pewnych przeciwwskazaniach i przygotowaniu do serii spotkań w salonie. Dzisiaj skupimy się na kwestii leków, szczególnie przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Przed zabiegiem depilacji laserowej trzeba uważać na ich przyjmowanie. A wszystko dlatego, że w większości różnego rodzaju tabletki mają właściwości fotouczulające. Przejdźmy do szczegółów.

Przeciwwskazania do zabiegu depilacji laserowej

Każdy, kto chce poddać się zabiegowi depilacji laserowej powinien pamiętać o przeciwwskazaniach do zabiegu. Oczywiście przed depilacją kompetentny kosmetolog przeprowadzi z nami wywiad, gdzie zada wszystkie istotne pytanie. Warto jednak zapoznać się z listą przeciwwskazań samodzielnie – pozwoli nam to zaoszczędzić sporo czasu. Może się bowiem okazać, że akurat w danym momencie będziemy musieli się wstrzymać z zabiegiem. A wszystko to przez tzw. czasowe przeciwwskazania. Najbardziej znane z nich to ciąża oraz karmienie piersią. Trzeba też pamiętać, że mocna lub świeża opalenizna także uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu. Jeżeli jednak nasza skóra nie jest opalona i mamy już umówiony termin zabiegu, trzeba wstrzymać się z wizytami w solarium, stosowaniem kremów brązujących czy wystawianiem ciała (szczególnie fragmentów, z których chcemy pozbyć się owłosienia) na słońce. Wszelakie choroby skóry takie jak bielactwo czy łuszczyca także stanowią barierę przed przeprowadzeniem zabiegu. Również przebyte schorzenia jak rak skóry czy czerniak (inne warto skonsultować z kosmetologiem lub dermatologiem). Pozostałe przeciwwskazania to nadwrażliwość na światło, padaczka, cukrzyca nieregulowana, rozrusznik serca, implanty metalowe, pompa insulinowa, skłonności do powstawania bliznowców, przyjmowanie suplementów ziołowych i antybiotyków (o tym więcej za chwilę). 

Jakie substancje należy odstawić na 3 tygodnie przed zabiegiem depilacji laserowej?

Osoby, które dotychczas nie miały do czynienia z depilacją laserową mogą być nieco zaskoczone listą „zakazanych produktów”, których należy unikać przed zabiegiem. Znajdują się na niej przede wszystkim znane zioła oraz leki. O tych pierwszych, często pitych przez nas na co dzień, nie wiemy, że mogą mieć właściwości fotouczulające. A to oznacza, że pod żadnym pozorem nie można ich spożywać przed zabiegiem, aby ten był w pełni bezpieczny. Należy unikać przede wszystkim wszystkich ziół oraz mieszanek ziołowych, które mają właściwości detoksykujące, odchudzające czy oczyszczające. Są to m.in. dziurawiec, nagietek, skrzyp, bratek, pokrzywa, melisa, rumianek, mięta, valeriana (kozłek lekarski), arcydzięgiel, kminek, lubczyk, bergamotka, herbatka figura itp. Wiele osób przyjmuje też na co dzień różnego rodzaju suplementy. Sporą część z nich na pewno także trzeba będzie odstawić. Będą to na pewno doustne suplementy na skórę, włosy i paznokcie,  np. belissa, skrzypovita itp. W przypadku przyjmowania różnego rodzaju suplementów na co dzień, a których nie ma liście przeciwwskazań do zabiegu depilacji, koniecznie należy skonsultować to z lekarzem dermatologiem lub kosmetologiem specjalizującym się w tego rodzaju depilacji.

Depilacja laserowa a antybiotyki

Zioła i suplementy to jedno, ale nierzadko w codziennym życiu towarzyszą nam także leki. Co z antybiotykami (np. azytromycyna, metronidazol, kotrymoksazol czy tetracykliny), które szczególnie w sezonie jesienno-zimowym przyjmujemy dość często? Oczywiście znajdują się na liście przeciwwskazań, ale terapię wystarczy zakończyć na 2 tygodnie przed depilacją laserem. To jednak nie wszystko. Inne leki, których przyjmowanie uniemożliwia depilowanie laserem to: leki homeopatyczne i steroidowe, niektóre z leków przeciwnadciśnieniowych, nasercowe, sulfonamidy, tiazydowe, środki moczopędne, niesteroidowe środki przeciwreumatyczne, niektóre ze środków przeciwbakteryjnych i przeciwdepresyjnych, a także przeciwwymiotne, pochodne retinoidów (także maści!), szczepionki (np. przeciw grypie). 

Depilacja laserowa a leki przeciwbólowe

Wiele osób zapomina, że przyjmowanie popularnych leków przeciwbólowych tuż przed zabiegiem, także uniemożliwia depilację. Mamy tutaj na myśli takie środki jak ibum, ibuprom, ketonal, aspiryna, pyralginum i wiele, wiele innych. Tego typu leki trzeba odstawić na 2 dni przed zabiegiem. Jeżeli jednak mamy już umówioną wizytę w salonie urody, a odczuwamy np. silny ból głowy itd., to można poratować się paracetamolem. Popularny produkt z apteki, który ma go w składzie, to oczywiście apap.

Jakich kosmetyków nie należy stosować przed zabiegiem depilacji laserowej?

Leki to jedno, ale przecież kosmetyki, także te stosowane przez nas na co dzień, również zawierają substancje, które mogą okazać się barierą przed zabiegiem depilacji laserowej. Odstawiamy takie produkty jak: kremy z witaminą A i C, kremy z kwasami oraz substancjami ziołowymi (np. maści sterydowe, maści antybiotykowe, krem z nagietkiem itd.), kwasy BHA i AHA, kwasy retinowe i pochodne i niektóre z perfum (te zawierające takie substancje jak piżmo, olejek z bergamotki, olejek cedrowy, olejek waniliowy, olejek lawendowy, olejek cedrowy czy olejek sandałowy). 

Depilacja laserowa a leki – konsultacja

Przed każdą depilacją laserową kosmetolog przeprowadza wywiad z pacjentem. Zadaje pytania, które mają na celu całkowicie wyeliminować ryzyko związane z zabiegiem. Zadaniem laseroterapeuty jest wykonać jak najbardziej efektywną depilację. Stąd szczegółowy wywiad, dzięki któremu kosmetolog dowie się, czy pacjent nie przyjmuje np. leków, które mogą obniżyć skuteczność laseroterapii. Dlatego każda z osób, która decyduje się na depilację laserową, jest zobowiązana do tego, aby bezwzględnie szczerze odpowiedzieć na wszystkie pytania oraz szczegółowo poinformować o wszystkich przyjmowanych lekach, produktach, substancjach. Oczywiście nie trzeba dodawać, że na 24 godziny przed depilacją zabronione jest spożywanie alkoholu, jak również stosowanie produktów (np. kosmetyków takich jak tonik, perfumy itd.) z dodatkiem/na bazie alkoholu. 

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 11
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

Keratyna na włosy - to musisz wiedzieć!
Włosy od zawsze były symbolem urody i zdrowia. Dlatego niezależnie od płci czy wieku, każdy z nas pragnie, aby nasza czu...
Czy wypełnienie bruzd nosowo wargowych jest przeciwwskazanie...
Wypełnienie bruzd nosowo-wargowych, popularnie nazywanych "liniami marionetek", to jedna z popularnych procedur estetycz...
Czy usuwanie tatuażu jest bezpieczne?
Tatuaże są wyjątkowym sposobem na wyrażenie siebie i zachowanie wspomnień, ale czasem życie i preferencje zmieniają się ...

Proponowane zabiegi