Twój koszyk jest pusty!

Depilacja laserowa a basen

10 maja 2021
Depilacja
Depilacja
Spis treści

Czy po depilacji laserowej można iść na basen? To często zadawane pytanie przez pacjentów gabinetów urodowych. Dzisiaj rozwiewamy wszelkie wątpliwości na ten temat. Sprawdź, jeśli jesteś fanem pływania i zastanawiasz się nad depilacją laserem.

Depilacja laserowa to w dzisiejszych czasach najskuteczniejsza metoda trwałego usuwania owłosienia z całego ciała. Cieszy się coraz większym zainteresowaniem nie tylko wśród kobiet, ale także mężczyzn. Trudno się dziwić – nie ma drugiego tak efektywnego sposobu na gładkie ciało.

Depilacja laserowa – na czym polega?

Depilacja laserowa pozwala usunąć trwale nawet do 90% włosów w obszarach poddawanych zabiegowi. By uzyskać pożądany efekt, potrzebna jest seria zabiegów. W zależności od osobniczych cech (odcień skóry, kolor i grubość włosów itd.) oraz wielkości depilowanego miejsca na ciele laseroterapia obejmuje zazwyczaj kilka lub kilkanaście spotkań. Pomiędzy nimi należy zachować kilka tygodni odstępu. Przez to terapia trwa nawet kilka miesięcy. Warto jednak poświęcić ten czas, aby cieszyć się gładką skórą bez podrażnień przez długie lata.

Jak działa laser? Emituje światło monochromatyczne (jednokolorowe), charakteryzujące się ściśle określoną długością mierzoną w nanometrach. Promień lasera charakteryzuje się określonym kierunkiem oraz małą rozbieżnością. Jego energia jest bardzo skoncentrowana, co pozwala na uzyskanie satysfakcjonujących efektów. Zabieg opiera się na zjawisku selektywnej fototermolizy. Światło emitowane przez laser wychwytywane przez chromofor (barwnik pochłaniający światło), czyli melaninę znajdującą się we włosach. Światło zamieniane jest w ciepło, a cebulka włosa zostaje usunięta.

Podsumowując – depilacja laserowa niszczy cebulkę włosa za pomocą ciepła. Tym samym włos nie jest w stanie odrosnąć. Ogromne znaczenie w procesie usuwania włosków za pomocą lasera mają fazy wzrostu włosów. Wyróżniamy ich kilka – jedną z nich jest anagen czy faza wzrostu. By laseroterapia przyniosła pożądane skutki, konieczne jest przeprowadzenie jej właśnie w fazie anagenu. Dlatego proces trwa kilka miesięcy.

Przeczytaj również: Cykl wzrostu włosa a skuteczność depilacji

Zalecenia przed i po zabiegu depilacji laserowej

Ogromne znaczenie w procesie depilacji laserowej mają również zalecenia przed i po zabiegu. O wszystkich opowie kosmetolog przed rozpoczęciem terapii. Specjalista poinformuje m.in. o zakazanie opalania się, przyjmowania niektórych leków lub ziół i innych zaleceniach. Każdy pacjent powinien się do nich bezwzględnie zastosować. A wszystko to nie tylko w celu skuteczności danej terapii, ale przede wszystkim bezpieczeństwa.

Czy po depilacji laserowej można iść na basen?

Spotkania konsultacyjne przed rozpoczęciem terapii to świetna okazja do rozwiania wątpliwości. Pacjent może zadać wszystkie nurtujące go pytania. Taką wizytę w salonach depilacja.pl można odbyć bezpłatnie – wystarczy zarezerwować ją telefonicznie (22 699 96 00) lub poprzez formularz na stronie internetowej depilacja.pl

Wielu pacjentów pyta o możliwość skorzystania z basenu nie tylko po, ale i przed terapią. W tym drugim przypadku jest to jak najbardziej dopuszczalne. Ważne tylko, by unikać sytuacji, w których skóra możesz zostać podrażniona. Zdrowa skóra nie powinna negatywnie zareagować na chlorowaną wodę. Przed zabiegiem (w tym samym dniu albo dzień przed) trzeba ogolić miejsca, które mają być poddane depilacji oraz dokładnie je umyć. Zakazane jest nakładanie jakichkolwiek specyfików typu kremy, balsamy czy maści.

Jak wygląda sytuacja po zabiegu? Czy basen po depilacji laserowej jest możliwy? Warto pamiętać, że zabieg depilacji laserowej, choć charakteryzuje się dużym stopniem bezpieczeństwa, może doprowadzić do delikatnych podrażnień. Nierzadko pacjenci narzekają na chwilowe zaczerwienienie, które zazwyczaj ustępuje po kilku godzinach od wyjścia z gabinetu. Taka reakcja jest zupełnie naturalna i nie należy się nią przejmować. Konieczne jest jednak odpowiednie obchodzenie się ze skórą.

Nawet jeżeli zabieg depilacji laserowej specjalnie nie podrażnił depilowanego miejsca na ciele, to i tak warto uważać. Niewskazane jest tarcie skóry ręcznikiem, wystawianie jej na słońce czy na wysokie temperatury (sauna). Nie zaleca się także chodzenia na basen. Na pływalniach znajduje się chlorowana woda, która dodatkowo może podrażnić skórę.

Skóra po zabiegu depilacji laserowej jest podrażniona poprzez działanie lasera. Dlatego może zareagować na chlor alergicznie, chociaż normalnie nie wykazuje żadnych objawów podczas korzystania z pływalni.

Przeczytaj również: Jak się przygotować do zabiegu depilacji laserowej?

Depilacja laserowa a basen – jakie mogą być skutki?

Co się stanie, jeżeli tuż po zabiegu depilacji laserowej udasz się na basen? Jest duża szansa, że nie dojdzie do przykrych objawów. Nie ma jednak co ryzykować. O wiele lepiej po prostu się wstrzymać. Może się bowiem okazać, że skóra zareaguje bardzo negatywnie – podrażnienie nasili się, pojawi się jeszcze większa opuchlizna, a nawet ból.

Basen po depilacji laserowej – kiedy można z niego skorzystać?

Jak długo po zabiegu depilacji laserowej należy unikać basenów? Do momentu ustania podrażnień. A te w wielu przypadkach kończą się tuż po zabiegu – po zaledwie kilku godzinach. Wielu specjalistów radzi jednak, by nawet w najmniej bolesnych przypadkach poczekać minimum 1-2 dni.

Przeczytaj również: Przeciwwskazania do zabiegu depilacji laserowej

Inne zalecenia po depilacji laserowej

Unikanie chlorowanej wody, szorstkiego ręcznika i sauny to tylko część zaleceń po zabiegu depilacji laserowej. Kosmetolodzy radzą unikać niektórych kosmetyków – szczególnie tych o silnym działaniu lub/i opartych na alkoholu. Wielu specjalistów idzie o krok dalej i radzi przez pierwsze dni po wyjściu z gabinetu depilacji laserowej nie stosować w ogóle żadnych środków – tylko wodę. Jeżeli Twoja skóra jest wrażliwa, to najprawdopodobniej jest to dla Ciebie bardzo dobre rozwiązanie. W przypadku sporych podrażnień musisz jednak zastosować łagodzące kosmetyki takie jak Panthenol.

Warto również unikać gorących kąpieli. Te również mogą zwiększać podrażnienia. Kolejna kwestia? Zakaz opalania. Unikaj ekspozycji na słońce, a jeżeli nie jesteś w stanie zasłonić konkretnych partii ciała, to zastosuj kremy z wysokim filtrem (+50). 2 tygodnie po zabiegu unikaj też ziół i leków światłouczulających.

Masz pytania lub wątpliwości w kwestii korzystania z basenu przed zabiegiem depilacji laserowej? Skontaktuj się ze specjalistą depilacja.pl. Możesz to zrobić przez telefon lub umówić bezpłatne spotkanie poprzez formularz. Serdecznie zapraszamy! 

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.89
Ilość ocen: 9
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Oczyszczanie wodorowe
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

Proponowane zabiegi