Twój koszyk jest pusty!

Rozstępy na brzuchu – jak się ich pozbyć? Postaw na endermologię!

27 sierpnia 2022
Endermologia
Pielęgnacja
Spis treści

Chodź niegroźne, wyglądają bardzo nieestetycznie i przez to spędzają sen z powiek wielu kobietom. Rozstępy, bo o nich mowa, często występują na brzuchu. Czy wiesz, że możesz je zwalczyć za pomocą endermologii?

Rozstępy to po prostu pręgowane, białe zmiany na skórze, które występują bardzo często u wielu osób, także na brzuchu. Czy rozstępy można zlikwidować? Można doszukać się opinii, że zmiany te są możliwe do usunięcia tylko za pomocą zabiegów chirurgicznych. Tymczasem istnieje o wiele bardziej bezpieczny i równie skuteczny sposób. To endermologia, czyli relaksujący masaż podciśnieniowy. Dowiedz się więcej.

undefined

➡️ Przeczytaj również: Oto 10 dowodów na to, że endermologia to zabieg także dla mężczyzn!

Rozstępy na brzuchu – jak powstają?

Białe, pręgowane zmiany na skórze, które potrafią znacznie obniżać poczucie własnej wartości. To znienawidzone rozstępy. Brzuch to jedna z części ciała, na której się pojawiają. Jak konkretnie powstają? Symetryczne pręgi występują głównie w okolicy podbrzusza. To wrzecionowate blizny z nadmiernie spłaszczonym naskórkiem. Powstają na skutek uszkodzonych struktur włókien kolagenowych. Te stanowią element tkanki łącznej w skórze właściwej. Do takiego zjawiska dochodzi najczęściej z racji działania dużej siły, która wciąga skórę. Do takich sytuacji dochodzi na przykład w trakcie ciąży lub przy szybkim spadku masy ciała.

Gdy włókna kolagenowe naciągają się, to po jakimś czasie dochodzi do ich pęknięcia. Na początku rozstępy są różowo – czerwone, dopiero z czasem w procesie bliznowacenia robią się białe. Skóra w okolicy białych pręgów staje się wiotka i mało elastyczna. Nie ma na niej nawet gruczołów potowych i łojowych. Nie doszukamy się na niej również mieszków włosowych. W jej składzie znajduje się także mniej pigmentu porównując do zdrowej skóry.

Jakie są pierwsze oznaki pojawienia się rozstępów? Na skórze można dojrzeć delikatne smugi, które są ułożone prostopadle do kierunku napięcia skóry. Ich rozwój podzielony jest na dwa etapy– zapalny oraz przewlekły. Stadium pierwsze trwa od roku do dwóch lat. Na ciele z czasem pojawiają się czerwone rozstępy na brzuchu, które przebiegają przede wszystkim wzdłuż podbrzusza. Dochodzi do nich pod wpływem małego obrzęku albo miejscowego stanu zapalnego. Bardzo często skóra w tym miejscu nabywa także ciemnego zabarwienia na skutek rozszerzenia naczyń krwionośnych. Wówczas czymś zupełnie normalnym są swędzące rozstępy na brzuchu.

Kolejny etap to już dojrzewanie czyli pozorna regeneracja. Stan zapalny zanika i pojawia się jasne zabarwienie. To wynik degradacji melanocytów, czyli komórek odpowiadających za produkcję melaniny, czyli pigmentu skórnego. Wówczas rozstępy ulegają lekkiemu zwężeniu, a czasem nawet stają się wklęsłe. Mimo to nadal można je wyczuć poprzez dotyk. Dochodzi także do spłaszczenia powłoki w miejscu, w którym utworzyły się zmiany. To wszystko przez zmniejszenie grubości i degenerację tkanki łącznej. To wynik małej ilości włókien elastynowych oraz kolagenowych, które odpowiadają w naszej skórze za jędrność i elastyczność.

rozstepy_na_brzuchu_sposoby_domowe_zabiegi

➡️ Przeczytaj również: Martwi Cię obwisła skóra po odchudzaniu? Postaw na endermologię!

Dlaczego powstają rozstępy na brzuchu w ciąży i nie tylko?

Jakie są przyczyny powstawania rozstępów? Tak jak wspomnieliśmy chodzi o dużą siłę rozciągającą włókna znajdujące się w tkance łącznej. Do tego typu sytuacji dochodzi przy nagłym przyroście albo spadku masy ciała. Chodzi o rozciąganie skóry poprzez utratę albo wzrost tkanki tłuszczowej oraz mięśniowej. W efekcie wzrasta poziom kortyzolu we krwi i dochodzi do upośledzenia aktywności fibroblastów – komórek tkanki łącznej znajdujących się w skórze właściwej. Rozstępy bardzo często pojawiają się też u nastoletnich osób, które bardzo szybko rosną i w efekcie dochodzi u nich do rozciągnięcia powłoki ciała.

Nierzadko skóra naciąga się także w trakcie ciąży. Włókna kolagenowe ulegają osłabieniu i dochodzi do wzrostu kortyzolu. Włókna rozciągają się nie tylko w okolicy podbrzusza, ale bardzo często także na udach czy piersiach. W kwestii powstawania rozstępów bardzo duże znaczenie mają predyspozycje genetyczne. Jeżeli Twoi rodzice borykali się z tym problemem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Ty również będziesz.

Powstawaniu rozstępów towarzyszy także niski poziom nawilżenia skóry. Wówczas skóra staje się mniej jędrna i tym samym słabiej rozciągliwa. Jeżeli chcesz zapobiec powstawaniu rozstępów, pamiętaj o prowadzeniu diety bogatej w składniki odżywcze. Szczególnie zwróć uwagę na cynk, który bierze udział w syntezie kolagenu. Inny powód powstawania białych pręgów na skórze? Zaburzenia hormonalne czy stosowanie niektórych leków, w których składzie obecne są substancje hamujące produkcję kolagenu, a nawet niszczące istniejące już włókna kolagenowe.

Rozstępy na brzuchu – jak się pozbyć?

Jak usunąć rozstępy z brzucha? Rozstępy na brzuchu, po ciąży czy te powstające w wyniku innych sytuacji można zwalczyć. Ciężko będzie jednak tego dokonać za pomocą domowych metod takich jak na przykład szczotkowanie ciała na sucho czy smarowanie się wysokiej jakości preparatami. Skuteczne mogą okazać się zabiegi kosmetyczne. Najlepiej rozpocząć leczenie we wczesnej fazie tworzenia się pręgów. Te wówczas nie wykazują jeszcze pełnej dojrzałości i łatwo poddają się wszelkiej stymulacji.

Na rynku dostępnych jest sporo metod, które mają na celu usunięcie rozstępów na brzuchu. Są to między innymi laserowe usuwanie, peelingi chemiczne, peelingi mechaniczne czy karboksyterapia. Warto wziąć pod uwagę także endermologię. To podciśnieniowy masaż mechaniczny, który zdobył ogromną popularność na całym świecie. Nie tylko bowiem uatrakcyjnia ciało, ale także relaksuje i poprawia samopoczucie. O co chodzi w tej metodzie?

endermologia_efekty_uboczne

➡️ Przeczytaj również: Czy endermologia boli? Odpowiadamy!

Endermologia na rozstępy po ciąży na brzuchu

W endermologii stosuje się specjalistyczny sprzęt składający się z głowicy i dwóch rolek. Urządzenie wprawia rolki w ruch, które pracują pod ciśnieniem. Zasysają fałd skóry, a następnie intensywnie go masują. W ten sposób działa się na skórę oraz tkanki podskórne. Głównym celem tej metody jest poprawa krążenia krwi w tkankach skóry. Wówczas krew o wiele łatwiej dostarcza składniki odżywcze do tkanek. W efekcie skóra staje się bardziej gładka, jędrna i odżywiona. Masaż z podciśnieniem pobudza produkcję kolagenu oraz elastyny. Dzięki temu stanowi doskonałą kurację na rozstępy. Już kilka zabiegów może zdecydowanie zmniejszyć ich widoczność. Należy także pamiętać, że endermologia również zapobiega rozstępom, gdyż bardzo intensywnie wzmacnia skórę. Jeżeli zatem masz genetyczną skłonność do tworzenia się białych pręgów na skórze lub planujesz ciążę, skorzystaj z endermologii.

Liczba zabiegów zależy od indywidualnych predyspozycji. Zazwyczaj wystarczy kilka, albo kilkanaście wizyt w gabinecie medycyny estetycznej, aby zauważyć poprawę wyglądu skóry. 

endermologia_brzucha_efekty_przed_i_po

Teraz już wiesz, jak usunąć rozstępy z brzucha

Atrakcyjny brzuch po ciąży? Rozstępy nie muszą być Twoją zmorą. Możesz im zapobiegać i je leczyć. Warto do realizacji tego celu zdecydować się na endermologię. Bardzo często pojawiają się także rozstępy na brzuchu u mężczyzn. Masaż podciśnieniowy sprawdzi się także w przypadku Panów.

endermologia_brzucha_dla_mezczyzn_jakie_efekty

➡️ Przeczytaj również: Oto 10 dowodów na to, że endermologia to zabieg także dla mężczyzn!

 

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 2
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

Depilacja laserowa a potliwość: czy depilacja może pomóc w r...
W dzisiejszych czasach depilacja laserowa stała się nie tylko popularną metodą usuwania zbędnego owłosienia, ale także s...
Szczotkowanie ciała na sucho – dlaczego warto wprowadzić ten...
Szczotkowanie ciała na sucho – dlaczego warto wprowadzić ten rytuał do codziennej pielęgnacji?
Czy istnieje sposób na stare blizny?
Blizny są często nieodłącznym towarzyszem naszych życiowych doświadczeń. Mogą być pamiątkami po przygodach z dzieciństwa...

Proponowane zabiegi