Czym są tłuszczaki, dlaczego powstają i jak je leczyć?

Spis treści

1. Czym są tłuszczaki?

2. Tłuszczaki na twarzy i ciele - rodzaje

3. Tłuszczak na szyi i w innych miejscach ciała - przyczyny występowania

4. Usuwanie tłuszczaków - jak jest przeprowadzane?

5. Tłuszczaki na ciele a depilacja laserowa

6. Tłuszczaki - podsumowanie

Tłuszczak na plecach, szyi czy innych partiach ciała to nic innego jak nowotwór skóry. Na szczęście nie jest złośliwy, choć jego charakter powinien zostać oceniony przez lekarza.

Tłuszczak może występować na głowie, plecach, twarzy, pod pachą, na tułowiu czy na nogach. Zmiany tego typu to nowotwory łagodne tkanek miękkich, które pojawiają się przede wszystkim u osób dorosłych. Najczęściej występują pojedynczo albo w większych skupiskach. Tłuszczaki jawią się jako niewielkie i miękkie w dotyku guzki. Zazwyczaj nie są groźne, ale nieleczone rozwijają się stając się jeszcze bardziej nieestetyczne. Jak leczyć tego typu zmiany? Odpowiedzi na to pytanie i szereg innych z tego zakresu znajdziesz poniżej.

tluszczaki_na_ciele

➡️ Przeczytaj również: Czerwone pieprzyki – czy są powodem do niepokoju?

Czym są tłuszczaki?

Co to jest tłuszczak? To po prostu nienowotworowy guz składający się z tkanki tłuszczowej. Typowy tłuszczak jest mały, gumowaty oraz miękki. Łatwo go wyczuć, gdyż znajduje się tuż pod skórą. Tłuszczak pod pachą, na brzuchu, w piersiach czy na czole to coś zupełnie normalnego. Zmiana ta może pojawić się właściwie na każdym obszarze ciała. Te niegroźne nowotwory mogą wystąpić u osób w każdym wieku. Najczęściej jednak dotykają ludzi bardziej dojrzałych, to jest od 40. do 60. roku życia. Badania wskazują, że tłuszczaki częściej pojawiają się u mężczyzn niż u kobiet. Jak najbardziej można posiadać więcej niż jednego tłuszczaka.

Bardzo rzadko zdarza się, by tłuszczak znajdujący się w piersiach, na brzuchu czy w innej części ciała uległ zmianie i rozwinął się w niebezpiecznym kierunku. W ich przypadku leczenie nie jest potrzebne, chyba że zmiana ta staje się bolesna i ciągle się powiększa. Wówczas konieczna jest konsultacja ze specjalistą i często również przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.

badanie_tluszczaka_a_depilacja_laserowa

➡️ Przeczytaj również: Depilacja laserowa a pieprzyki – komentarz naszego kosmetologa

Tłuszczaki na twarzy i ciele – rodzaje

Badacze wyodrębnili kilka rodzajów tłuszczaków. Dokonali tego w oparciu o ich budowę widoczną w obrazie klinicznym oraz badaniu mikroskopowym. Wyróżniamy zatem następujące rodzaje tłuszczaków:

  • angiolipoma – tłuszczaki te zawierają liczne naczynia krwionośne i otoczone są tkanką łączną. Ten typ tłuszczaka raczej nie przekształca się w złośliwy nowotwór,
  • zimowiak – to tłuszczak bardzo rzadko spotykany. Pojawia się przede wszystkim u małych dzieci. Zmiana ta nie jest złośliwa i odpowiada w pierwszych miesiącach życia głównie za utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała,
  • lipoma – pojedyncza zmiana chorobowa, którą bardzo łatwo wyczuć pod palcami. Lipoma składa się przede wszystkim z komórek tkanki tłuszczowej, które są bardzo słabo unaczynione. Ten typ tłuszczaka również bardzo rzadko zamienia się w nowotwór złośliwy,
  • lipoblastoma – to tłuszczak rozpoznawany głównie u niemowląt i małych dzieci. Ma zazwyczaj łagodny charakter, ale często wymaga dalszej diagnostyki,
  • myolipoma– to zmiana składająca się z dojrzałych komórek tkanki łącznej oraz tkanki szpikowej. Ta również rzadko przekształca się w nowotwór złośliwy,
  • tłuszczak z komórek wrzecionowatych– kolejna nie złośliwa zmiana skórna, w której znajdują się drobne naczynia krwionośne. Rzadko ulega zezłośliwieniu, ale często wymaga dokładnego zbadania.

Tłuszczak na szyi i w innych miejscach ciała – przyczyny występowania

Trudno jednoznacznie określić przyczynę powstawania tłuszczaków. Najprawdopodobniej wynikają z predyspozycji genetycznych. Być może biorą się również z urazów ciała. Prawdopodobnie tłuszczaki mogą wystąpić także z powodu nadużywania alkoholu, chorób wątroby, otyłości czy nietolerancji glukozy.

Usuwanie tłuszczaków – jak jest przeprowadzane?

Masz tłuszczaka na brzuchu, czole czy na piersiach? Jeżeli nie przeszkadza Ci w codziennym życiu, możesz po prostu go zignorować. Co jednak wtedy, gdy wygląda bardzo nieestetyczne? Możesz go usunąć! Najpierw oczywiście konieczne będzie rozpoznanie tłuszczaka. Jeżeli podejrzewasz u siebie tą zmianę, tj. wyczuwasz pod palcami mały miękki i gumowate guzek, to najlepiej udaj się do lekarza. Jeżeli specjalista nie będzie miał pewności czy to zmiana w postaci tłuszczaka, powinien przeprowadzić badanie USG. Jeżeli będzie miał podejrzenie nowotworu, to oczywiście konieczna będzie dalsza diagnostyka i przede wszystkim przeprowadzenie badania histopatologicznego usuniętego już tłuszczaka.

Zatem jak usunąć tłuszczak? W dzisiejszych czasach możemy skorzystać z kilku metod pozbywania się tego typu zmian. Jedną z nich jest liposukcja. Podczas tego typu zabiegu w okolicy zmiany chorobowej umieszcza się małą sondę. Jej zadaniem jest odessanie z guza tłuszczu i usunięcie torebki łącznotkankowej. Sposób ten rekomenduje się przede wszystkim osobom z licznymi guzkami.

Kolejny sposób na to, aby usunąć tłuszczak na czole, i w każdym innym miejscu na ciele, jest ostrzyknięcie sterydami. Do wnętrza zmiany podaje się lek, w efekcie czego guzki ulegają skurczeniu, ale nie zostają całkowicie usunięte. Jeżeli więc konieczne jest zbadanie usuniętego guzka pod kątem histopatologicznym, to ta metoda nie wchodzi w grę.

Kolejny sposób na pozbycie się tych często nieestetycznych zmian to oczywiście zabieg chirurgiczny. To najczęściej stosowana metoda, szczególnie w przypadku dalszej diagnostyki. Operację przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, a jeżeli tłuszczaków jest wiele – w znieczuleniu ogólnym.

Tłuszczaki na ciele a depilacja laserowa

Masz tłuszczak pod skórą, a chcesz poddać się depilacji laserowej?Zmiany tego typu wcale nie muszą okazać się przeciwwskazaniem do tego typu terapii. Koniecznie udaj się do rekomendowanej placówki, w której przed rozpoczęciem terapii będziesz mógł liczyć na profesjonalną konsultację ze specjalistą medycyny estetycznej. W gabinetach depilacja.pl takie spotkania odbywają się za darmo. Specjalista przeprowadza wywiad medyczny i ocenia stan skóry. Bada również miejsca pokryte tłuszczakami i ostatecznie weryfikuje, czy zmiana ta wymaga dalszej diagnostyki i konsultacji z dermatologiem, czy depilacja laserowa może być przeprowadzona bez dalszych działań.

darmowa_wizyta_testowa_depilacja_laserowa

Tłuszczaki – podsumowanie

Czy tłuszczakom można zapobiegać? Jeżeli rzeczywiście zmiany te mają podłoże genetyczne, to bardzo ciężko będzie zastosować jakieś działania prewencyjne. Jeżeli nowotwory te powstają poprzez pobudzenie wzrostu i nieodpowiedniego podziału zdrowych komórek tłuszczowych, to także trudno będzie temu zapobiegać. Ewentualnie pomóc może unikanie urazów, choć nie zawsze jakiekolwiek zranienia zwiększają ryzyko pojawienia się tłuszczaków.

Tłuszczaki nie są niebezpieczne, ale nie oznacza to, że zawsze należy je ignorować. Jeżeli tylko jakiekolwiek zmiany skórne Cię niepokoją, natychmiast udaj się na konsultację z lekarzem. Lepiej dmuchać na zimne. Wiele zmian skórnych może bowiem rozwijać się w kierunku nowotworów złośliwych.